Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Бих искал да попитам възможно ли е към старият ми рутер да свържа меш система с лан кабел и тя да работи със същото потребителско име и парола както рутера?
Рутера ми е ASUS RT-N66U и не съм доволен от неговият WiFi но като рутер на закачените към него с кабел устройства работи безпогрешно.
Наскоро се преместих в голяма къща на 3 етажа и се оказа, че 5 гигахерцовата мрежа изобщо не преминава през каменни стени а дори и на един метър от рутера през стената сигнала на 2.4 мрежата пада наполовина.
Видях, че се предлагат много меш системи но дали ако си купя такава от 3 устройства ще мога да я добавя към рутера си като ги свържа с лан кабели и така да имам 3+1 Wifi точки за достъп с една парола и потребител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

5GHz и дебели стени в едно изречение е трудноизпълнима комбинация.
За да може да се ползва 5GHz в пълната й скорост, трябва да се ползва или LAN свързаност на стаите и във всяка стая безжични точки за достъп (AP), или Powerline адаптери и във всяка стая безжични точки за достъп (AP).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей ,

Мисля че няма да имаш проблеми ако сложиш ubiquiti захранват се по PoE имат софтуерен контролер също има вариянт с хардуерен.
Аз също съм в три етажна къща имам три аксес пойнта от тези, разликата е че рутерат ми е микротик. Възможно е при теб да има нужда от повече аксес пойнти за да има стабилна връзка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо трябва всички точки да работят с една и съща парола? Освен ако не си хотел, не виждам смисъла, имаш 5-6 обитателя, с 10-15 устройства и просто слагате паролаХ - Х номера на устройството и готово, отделно на това самите Ви устройства ще си запаметят паролите.

Казваш, че само за 1 метър, през каменна стена (сигурно ли е, че е камък и всичките ли са такива?) сигнала пада на 1/2, а през под/таван как е? Разгледай си разпределението на етажите и предназначението на стаите и прецени къде е най-удачно да се постави устройство, разгледай и отвън как е къщата - през прозорец се пробива по-лесно от колкото през стена, но и там имаш трудности, място на поставяне, външни устройства и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз живея във Великобритания. Тук по старите къщи в селата са от камък от едно си време. И да наистина къщата е от камък но подовете и таваните са с греди и дъски. Така или иначе вече съм изградил мрежа от кабели като главният ми гигабитов суич е на тавана и до телевизорите, плеи стеишани , стационарни компютри и каквото там може съм пуснал кабели. Остават на проблем мобилните устройства и всички други смарт устройства които сме си накупйли, като например НЕСТ термостати, датчици за температура, кранчета за радиаторите, превключватели за управление на осветлението, пералня, миялна машина, Фурна и още хиляди устроиства които синът ми довлича всеки божи ден. Затова имам нужда всички да са в една мрежа. Споменах ли че има и смарт контролери които също имат само безжична връзка. 

На село в България съм си направил връзка с няколко рутера и аксес поинти та уж да покрива целият двор и се оказа проблем. Таблета на татко се е свързал с някои от аксес поинтите тои се е преместил и е на една чертичка лош сигнал но таблета не се закачва за по силният следваш аксес поинт а си седи свързан към стария и се налага да се дисконектва ръчно и да се върже към по близкият такъв. Изглежда елементарно но всеки който е опитвал да го обясни стъпка по стъпка на 78 годишен чевек знае с какво се сблъсквам всеки път когато татко ми звънне и сиглала не достига да си говорим или да се виждаме. Затова ми трябва МЕШ система. 

Чувал съм , че микротик имат някакви решения също но явно не се казват меш и там все още се плаша от начина им на администриране и управление. Трябва да си купя микротик рутес плюс още аксес поинти и да чета два месеца документация как да ги администрирам и подкарам. Цялата лан мрежа в момента ми е гигабитова защото сина ми стриимва в туич и се играят онлаин игри. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаш да имаш wifi roaming. На кратко когато ходиш из къщата телефонът ти да се закача на различно AP според сигнала. Микротик има решение казва се CAPsMAN

Controlled Access Point System Manager

По лесният вариянт е да използваш Ubiquiti, не ти трябва толкова четене за да ги вкараш в експатация. Единствено ако имате ябълки трябва да се пипне повечко по настройките за да може да работи адекватно и да няма проблеми с мрежата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, plamen_petrov_80 написа:

Защо трябва всички точки да работят с една и съща парола?

И като се мести от стая стая да се пресвързва и да въвежда нови пароли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, DarkEdge написа:

И като се мести от стая стая да се пресвързва и да въвежда нови пароли?

Ще е един път!

Но явно ситуацията е по различна както стана ясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, viktor_194 написа:

Искаш да имаш wifi roaming. На кратко когато ходиш из къщата телефонът ти да се закача на различно AP според сигнала. Микротик има решение казва се CAPsMAN

Controlled Access Point System Manager

По лесният вариянт е да използваш Ubiquiti, не ти трябва толкова четене за да ги вкараш в експатация. Единствено ако имате ябълки трябва да се пипне повечко по настройките за да може да работи адекватно и да няма проблеми с мрежата.

Цялото семейство сме върли хейтъри на тема еипълпродукти. Нямаме нито аифони нито таблети на еипъл. Само уиндоус и андроид за сега. и плеи стеишъни дет не ги знам на какво са но май бяха нещо като андроид. 

Разкажи ми малко повече за тези джаджи . ако може и линк какви да си купя. Тези джаджи мога ли да си купувам колкото ми трябват или са като меш системите да се продават по една или по 3?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

:offtopic_s:

преди 35 минути, plamen_petrov_80 написа:

Само не знам как спите и живеете в такава къща отвсякъде облъчвана.

По тая логика трябва да си светят с борини и да готвят на дърва и да няма никакво електричество, защото и мрежата на захранването излъчва електромагнитно поле.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм пробвал решенията ма микротик (сигурен съм, че са напълно работещи), но с 3 у-ства от UniFi серията на UBNT мисля, че станат нещата. SSID и парола няма проблем да са едни същи. Каналите са различни! До 4 у-ства, не е необходимо АР-тата да се свързват с кабели към суича - тук неудобството е, че контролера трябва да е активен в сегмента нон стоп за пълноценен роуминг и трябва да има добра "зона на препокриване". Но пък "Pro" модела има 2 порта и могат да се оптимизират кабеляците.

Необходимостта от работа 24/7 на контролера, може да се избегне (частично), като се настрои по-прецизно "minimum RSSI"  за всяко АР - така при движение, клиента се "режектва" от съответното АР и ще се "закачи" към друго (с по добър сигнал на съответното място). Това, разбира се, зависи доста и от възможностите на съответната безжична карта/драйвер - все пак някакво "прекъсване" при движение на клиента има

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, street racer написа:

Не съм пробвал решенията ма микротик (сигурен съм, че са напълно работещи), но с 3 у-ства от UniFi серията на UBNT мисля, че станат нещата. SSID и парола няма проблем да са едни същи. Каналите са различни! До 4 у-ства, не е необходимо АР-тата да се свързват с кабели към суича - тук неудобството е, че контролера трябва да е активен в сегмента нон стоп за пълноценен роуминг и трябва да има добра "зона на препокриване". Но пък "Pro" модела има 2 порта и могат да се оптимизират кабеляците.

Необходимостта от работа 24/7 на контролера, може да се избегне (частично), като се настрои по-прецизно "minimum RSSI"  за всяко АР - така при движение, клиента се "режектва" от съответното АР и ще се "закачи" към друго (с по добър сигнал на съответното място). Това, разбира се, зависи доста и от възможностите на съответната безжична карта/драйвер - все пак някакво "прекъсване" при движение на клиента има

Аз имам възможност да захрана всяко устроиство с кабел от гигабитов суич. В момента правя ремонт и мога да пусна кабел за навсякъде и всъщност това ми е идеята. всичко да бъдат захранени със гигабитова връзка до главният рутер и колкото WiFi пуснат толкоз. WiFi ми е предимно за мобилни устроиства и смарт неща който имат само WiFi Свързаност. 

Имам градина отзад с барбекю където също искам да имам покритие но тя е около 20 на 20 метра и мисля, че няма да е проблем. Имам около 15 метра паркинг и градинка отпред където пък искам да имам Wifi защото колата ми се ъпдеитват разни неща. С две думи две устроиства на първия етаж, едно на втория и едно на третия ще са ми достатъчни ако са на централно място. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Bozdukov Tihomir написа:

Аз имам възможност да захрана всяко устроиство с кабел от гигабитов суич. В момента правя ремонт и мога да пусна кабел за навсякъде и всъщност това ми е идеята. всичко да бъдат захранени със гигабитова връзка до главният рутер и колкото WiFi пуснат толкоз. WiFi ми е предимно за мобилни устроиства и смарт неща който имат само WiFi Свързаност. 

Имам градина отзад с барбекю където също искам да имам покритие но тя е около 20 на 20 метра и мисля, че няма да е проблем. Имам около 15 метра паркинг и градинка отпред където пък искам да имам Wifi защото колата ми се ъпдеитват разни неща. С две думи две устроиства на първия етаж, едно на втория и едно на третия ще са ми достатъчни ако са на централно място. 

Можеш ли да скицираш нещо с приблизителни размери - защото си мисля за "схема" с едно "outdoor" АР (за паркинга и BBQ-то) и едно (на втория етаж)......

Естествено, в добра идея да предвидиш при ремонта кабел до всеки етаж (за всеки случай):)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.03.2019 г. в 17:16, street racer написа:

Можеш ли да скицираш нещо с приблизителни размери - защото си мисля за "схема" с едно "outdoor" АР (за паркинга и BBQ-то) и едно (на втория етаж)......

Естествено, в добра идея да предвидиш при ремонта кабел до всеки етаж (за всеки случай):)

Това в червеното. Къшата е широка 8 метра и дълга 10.5. паркига е около 10 метра някъде а задната градина приблизително 11. Размерите са приблизителни плю минус 1 метър. Градината с тревата не ми е важна. За размерите на къщата съм сигурен но градините не съм ги мерил и са приблизителни размери но горе долу по мащаба става ясно. Два етажа плюс беисмент( нещо като мазе направено като две огромни стаи, едната е работилница другата като механа ) С две думи трябва ми решение да разширя съществуващата си мрежа без да създавам нова мрежа. Искам да е в роуминг защото жената има навик да си пуска някакви неща да гледа на телефона и като ходи насам натам да не и прекъсва филма или там каквото гледа за да се закачва на нова мрежа например. Трябва ми една мрежа за всичко защото ще е сложно да обяснявам на цялото семейство защо не виждат принтера или защо не могат от телефона да си пуснат парното в стаята например. Някой от тези неща са ни разглезили но така или иначе ги ползваме вече въпреки ужасната връзка. 

Untitled.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето предложение е следното:

На покрива на къщата се слага едно Ubiquiti UniFi AP, AC Mesh Pro - то ще покри изцяло "външните площи" и третия етаж. С едно такова, покривам 28 декара картинг писта, като към него има свързани нон стоп 30 устройства (специални контролери на картингите). Никакви проблеми при движение със скороти над 50 км/ч.

Някъде централно (на тавана) на средния етаж, слагаш едно Ubiquiti UniFi AP, Long Range - то ще покрие двата етажа - 1-ви и 2-ри.

Цялата система се управлява от контролер, който може да е инсталиран на някоя слаба стара щайга с Windows/MAC OS/Linux - ако имаш излишна машина.

Същата работа върши и това - много по удобно и компактно е. Ако се окаже, че на първия етаж (в работилницата и механата) сигнала е кофти, може да се добави по всяко време едно Ubiquiti UniFi AP, но мисля, че няма да има нужда.

Ако няма възможност за монтаж на покрива на къщата (не знам какви са законите при вас), ще ти дам друго решение за външните площи от двете страни на къщата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За покрива не се бях сетил. Да мога да кача една тръба за стойка, два метра над билото ми е максимума позволено но в моят сучай май ще са достатъчни. Благодаря ти ще я обмисля тази идея. Изглежда логична. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от leonsanchesss
      Здравейте хора проблема е следният инсталирах си  драйверите за usb-връзка (всичко точно) след което реших да ги инсталирам и за wifi-връзка при което нещо не се получи (явно съм объркал нещо) и решиш да ги деинсталирам и инсталирам наново с usb-връзка отново (принтера си работи както трябва) но лампичката за wifi не спира да свети (явно се свързва към wifi) има ли начин да се премахне това.Моделът на устройството е HL-1223WE.
    • от BORIS2000
      Скоро закупих принтер DeskJet с опция за wifi принтитане. Когато от мобилния ми телефон се включа в wifi мрежата на принтера да принтирам нещо, изскача прозорец с парола. Въпросът ми е как да открия тази парола? Благодаря за отговорите! 
    • от Станислав Великов
      Здравейте, от известно време имам проблем с wifi на рутера, когато се свържа с интернет ми казва "Ограничен достъп". Проблемът не е от рутера, защото и други хора се свързват, а и аз се свързвам с телефона ми, а при други мрежи нямам проблем. Моля за помощ. Благодаря!
    • от did90
      Здравейте, 
      Преди около месец си закупих горепосочения телевизор, свъзах го с wifi без проблем, преди 2 седмици някъде обаче при опит да стартирам Smart функциите, телевизорът не реагира изобщо, при което реших да го преинсталирам - да го върна към заводски настройки. От тогава изобщо не може да открие нито 1 безжична мрежа, а наоколо има поне 10, моят рутер е буквално на сантиметри и не го намира, а с останалите устройства няма проблеми. Пробвах WPS свързване и чрез бутона на рутера и онлайн през настройките, изписва, че се е свързал, след което като се опитам да заредя нещо, пак няма.. Моля дайте съвет какво може да е, трябва ли да го нося в сервиз..?
    • от [4Vendeta] Николай Николов
      Здравейте колеги. Преди 2 месеца закупихме климатик LG pm09sp (Smart Inverter Advance Wi-Fi).
      Интересното, което забелязахме е, че при отопление, при достигане на желаната температура, външното тяло спира да работи (както си му е реда), но отвътре въздуха се циркулира постоянно, което съответно издава някакъв шум на работа (напълно нормален).
      До колкото четох из разни статии и форуми, това било нормално, за да може датчика да взима температурата и на база на това да взима решение дали да започне отоплението отново ако е нужно. Въпросът ми е, че това за мен е леко дразнещо, особено вечерта когато се намаляват градусите за сън, самият климатик да върти въздуха. Не ме дразни това, че се върти въздуха, а че издава един лек шум (който е напълно НОРМАЛЕН) при въртенето на въздуха. От настройките на дистанционното сме разгледали всички функции, но няма "опция" за това въртене на въздуха. Забелязахме, че има отделен режим, който само върти въздуха, но при отопление, явно това въртене идва като "бонус".
      Отделно дистанционното е наистина много странно. До сега не бях виждал такова без осветяване на самият дисплей. Вечерно време е изключително трудно да се работи с дистанционното и се налага да се използва някакъв източник на светлина, за да осветя дистанционното и да видя какво реално съм натиснал. За това има ли отново някаква опцийка да пусна подсветката на дисплея (и евентуално на копчетата). Мисля, че за 2017г климатик, това трябваше да са се усетили да го направят, а не да се чудя какво става и да гледам старите климатици на по над 5 години да ги имат тези "екстри", а аз тихичко вечерно време да си светкам с телефончето, за да видя какво изписва на дисплея след като съм натиснал бутона да видя каква е температурата в стаята. 

Благодаря за вниманието.
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване