Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Кратка версия:
Два пакета (поръчани от китайски сайт) са дадени на непознато за мен лице от Български пощи. По какъв начин мога да си потърся правата?

Дълга версия:
Отидох да си получа пакетите и за моя голяма изненада служителката в офиса ми каза, че пратките са доставени. На кого - не ми дадоха информация (не мисля, че и имаха такава (човекът пред мен успя да вземе пакет за сина си без дори да представи документ за самоличност)). След няколко разходки до офиса и разговори ми казаха, че били дадени на друг човек, който имал същото име (да предположим, че е така, въпреки че не ми се вярва). Били ходили до адреса и му оставили бележка. Проблемът е, че имам още ден да си поискам парите от продавачите, защото всъщност аз не съм получил нищо, въпреки, че съм платил. Пратките обаче имат проследяващи номера и излиза, че вече са доставени - тоест, може с право търговецът да откаже да възстанови сумата.

Това дали е приложимо в случая и от кого би трябвало да си искам правата (жалба в пощата, ходене до полиция, адвокат)?

Чл. 171. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който противозаконно:
1. отвори, подправи, скрие или унищожи чуждо писмо, телеграма, запечатани книжа пакет или други подобни;
2. (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) вземе чуждо, макар и отворено писмо или телеграма с цел да узнае тяхното съдържание или пък със същата цел предаде другиму чуждо писмо или телеграма;
3. (нова - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) узнае неадресирано до него съобщение, изпратено по електронен път, или отклони от адресата му такова съобщение,
се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от сто до триста лева
(2) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Ако деянието е извършено от длъжностно лице, което се е възползувало от служебното си положение, наказанието е лишаване от свобода до две години, като съдът може да постанови и лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 6.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 101 от 2017 г.) Който чрез използуване на специални технически средства противозаконно осъществи достъп до или узнае неадресирано до него съобщение, предадено по телефон, телеграф, чрез компютърна мрежа или по друго далекосъобщително средство, се наказва с лишаване от свобода до две години.
(4) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2017 г.) Наказанието по ал. 3 се налага и когато предмет на деянието са компютърни данни, изпращани в рамките на една или между повече информационни системи, включително електромагнитни емисии от информационна система.
(5) (Нова - ДВ, бр. 38 от 2007 г., предишна ал. 4, доп. - ДВ, бр. 101 от 2017 г.) Когато деянието по ал. 3 и 4 е извършено с користна цел или са причинени значителни вреди, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба до пет хиляди лева.

Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако вие сте си взели пратката и сте видели, че не искат документи ?
И сега искате да си върнете и парите, и да сте си получили стоката ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Е, не съм. Както споменах от пощата вече ми казаха, че пратката е дадена на друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да твърдите много неща !!!!
За моите 48 години съм се нагледал на всякакви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Надявах се на практически съвет (като се ДОПУСНЕ, че казаното от мен е вярно), а не на философска дискусия. Ако нямате с какво да допринесете най-учтиво Ви моля да се въздържите от допълнителни коментари. Хубава вечер :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно сте се и разписал за получаване на пратката...
Прилича си на чисто юридически казус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

Явно сте се и разписал за получаване на пратката...
Прилича си на чисто юридически казус.

Взимал съм пратки от Български пощи и преди, но до сега никога не са ми искали подпис при получаване, за разлика от куриерски фирми, чиито имена няма да назовавам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.bgpost.bg/bg/13

Казваш и на китайците, че нищо не си получил, ако искат подробности, ще кажеш това, което са ти отговорили в пощата, те да се оправят с тях. Искай разписка от пощата къде и какво от кого е получено. Най-вероятно някой от тях си е харесал твоята пратка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен пък винаги ми искат ЕГН и подпис при получаване, както и лична карта.

Остава да издирите лицето с вашето име... едва ли ще е много трудно. Можете да поискате съдействие от полицията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цялата история СМЪРДИ на дребен тарикатлък !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 40 минути, handsomegeorge написа:

(човекът пред мен успя да вземе пакет за сина си без дори да представи документ за самоличност)).

това не мога да го повярвам
дори да са познати, той трябва да се подпише, че е получил пратката
но има една друга работа дето не знам дали се е случвала при други хора
често се е случвало пощальон да ми звънне на вратата и да ми предаде пратка за съсед, като не ми иска документ за самоличност, а само един фърчащ подпис дето не знае дали е наистина моят
ако бях недобросъвестен, тези пратки нямаше да достигнат получателите си

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, дръндю написа:

това не мога да го повярвам
дори да са познати, той трябва да се подпише, че е получил пратката
но има една друга работа дето не знам дали се е случвала при други хора
често се е случвало пощальон да ми звънне на вратата и да ми предаде пратка за съсед, като не ми иска документ за самоличност, а само един фърчащ подпис дето не знае дали е наистина моят
ако бях недобросъвестен, тези пратки нямаше да достигнат получателите си

Поискаха му ЕГН на получател, което се опита да каже 3-4 пъти. В крайна сметка не знам дали го уцели, но така или иначе самата пратка не беше адресирана към него. Живея в сравнително малко населено място, което може би обяснява неискането на документ за самоличност и/или подпис.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

и аз имах проблем с препоръчано писмо от ТЕЛК - Пловдив
известието за писмото са го пращали на друг адрес и в резултат писмото се е връщало
и туй три пъти става
докът не захапах пощальона...дори му взех телефона за да го тормозя всеки ден...
чак тогава получих писмото, дори тема бях пуснал тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, handsomegeorge написа:

Живея в сравнително малко населено място, което може би обяснява неискането на документ за самоличност и/или подпис.

Това не е редно. И мен ме познават в кварталната поща ама всеки път ми искат личната карта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, дръндю написа:

известието за писмото са го пращали на друг адрес и в резултат писмото се е връщало
и туй три пъти става
докът не захапах пощальона...дори му взех телефона за да го тормозя всеки ден...

Между другото, поне тук не ми е известно самите пратки да се носят до адрес. Доколкото знам се оставят бележки в пощенската кутия, които известяват, че трябва да се отиде до офиса на пощата, за да се получи пакета. Друг е въпросът, че тези бележки идват с голямо закъснение (ако изобщо). В конкретния случай получих бележката седмица след като пакетите са пристигнали в офиса и 2 дни след като пратката е била взета от другия клиент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, дръндю написа:

и туй три пъти става

аз имах ваучер от Виена, на който така и не му хванах спатиите - ни куриер, ни у пощата...

питам ги кво става - ами ние го пратихме ама го върнаха.... айде пак го пращаха еле тоз път си беше у пощата

пък може и ич да не са го пращали де знам ли ги

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, haidukpikaso написа:

Това не е редно. И мен ме познават в кварталната поща ама всеки път ми искат личната карта.

Че не е редно, спор няма. До сега не ми е правило особено впечатление, или поне не съм го подлагал на въпрос, просто защото не съм имал проблеми с тях 😕

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, handsomegeorge написа:

Между другото, поне тук не ми е известно самите пратки да се носят до адрес. Доколкото знам се оставят бележки в пощенската кутия, които известяват, че трябва да се отиде до офиса на пощата, за да се получи пакета. Друг е въпросът, че тези бележки идват с голямо закъснение (ако изобщо). В конкретния случай получих бележката седмица след като пакетите са пристигнали в офиса и 2 дни след като пратката е била взета от другия клиент.

Ако е по куриер се носят до адреса. Ако не е - у пощата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, haidukpikaso написа:

аз имах ваучер от Виена, на който така и не му хванах спатиите - ни куриер, ни у пощата...

питам ги кво става - ами ние го пратихме ама го върнаха.... айде пак го пращаха еле тоз път си беше у пощата

пък може и ич да не са го пращали де знам ли ги

ами предполагам, че са го върнали
а в ТЕЛК се води документация за писмата и няма как да се заблудя

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друг е въпроса за известията дето я ги получиш я не - мързи ги да звънят по звънците, ами ги оставят забучени на таблото на домофона, ветъра ги отвял

преди 1 минута, дръндю написа:

ами предполагам, че са го върнали
а в ТЕЛК се води документация за писмата и няма как да се заблудя

върнали го ама от къде - в моя пощенски клон изобщо не е пристигал

провериха по име - не е получавано изобщо

пишем до 3 известия, срока е 20 дни за получаване ... е да ама ни известие ни нищо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, haidukpikaso написа:

провериха по име - не е получавано изобщо

тъй са оправдаваха и в наща поща, ама в "тетрадката" на ТЕЛК пише кога е изпращано
аве туй българските пощи, вече не са това, което бяха

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз като получавам пратка от Поднебесните(Китай) в Български пощи,винаги ми искат лична карта.Като си получавам пратката,винаги се подписвам в някаква тетрадка!Не чакам да получа известие,че е пристигнала пратката.Проверявам в интернет къде е пратката,и като видя че е пристигнала отивам да си я получа преди да съм получил известие от пощите.

В случая мисля,че решението е да се заведе съдебен иск!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, дръндю написа:

тъй са оправдаваха и в наща поща, ама в "тетрадката" на ТЕЛК пише кога е изпращано
аве туй българските пощи, вече не са това, което бяха

на мен на мейл ми отговориха на 18 април е изпратен ваучера ви

та съм по-склонна да се съмнявам у наште пощи отколкото в австрийците

преди 1 минута, ivan_pop написа:

Аз като получавам пратка от Поднебесните(Китай) в Български пощи,винаги ми искат лична карта.Като си получавам пратката,винаги се подписвам в някаква тетрадка!Не чакам да получа известие,че е пристигнала пратката.Проверявам в интернет къде е пратката,и като видя че е пристигнала отивам да си я получа преди да съм получил известие от пощите.

В случая мисля,че решението е да се заведе съдебен иск!

е да щото имаш номера на товарителницата

а кой го няма това как да проследи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, neroni написа:

Цялата история СМЪРДИ на дребен тарикатлък !!!

Купих си телефон по този начин от Китай,платих около 420лв.А за мен тези пари не са дребни!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...