Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Извинявам се, ако темата не е в подходящия форум и ако има по-подходящ, кажете за да я преместя.

Живея в малка община и имам малък бизнес в областта на търговията. В общината ни, почти всички FM радио станции не се хващат. Що-годе добро качество има единствено радио Хр. Ботев. Въпросът ми е какви документи и какво оборудване ще ми е необходимо, за да излъчвам вече съществуващи радиостанции като Z-rock, Веселина, Фокус и т.н. на територията на общината. Касае се за предаване в радиус от 17-18 км. Идеята ми е да поставя антена и срещу наем да предлагам на радиостанции да си предават каналите. Възможно е и партньорство с някой от регионалните радиостанции, като срещу използване на радио предавателя да ми предоставят ефирно време за мое предаване, реклама и т.н. Населените места са на горе - долу една и съща надморска височина. Следва ли предавателя да е на някаква определена височина - пр. хълм, връх и т.н.

Каква би била цената на оборудването и какви разрешителни би трябвало да имам. - Нямам намерение да създавам собствена радиостанция и да заемам нови честоти.

Документ за собственост, наем и т.н.  на мястото където ще се постави оборудването - е първото което ще ми трябва. Сертификати за съответствие на техниката може би с някой национален стандарт. Разрешително за изграждане на инсталация с проект за пред общината ... разрешително за строеж.

Благодаря предварително за информацията която ще споделите. Целта на темата е да даде обобщена информация, а не да разработим подробен инвестиционен проект.  Искам да си изясня за себе си по силите ли ми е да направя нещо подобно или е кауза пердута.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърде голям мечтател сте за това, което искате да правите. Не Ви подценявам, дори и да имате финансови възможности. Аз ще изчакам да прочета и други съвети от хора по вашият въпрос. От сега казвам - не пердута, а пердута на пета степен. Ако всичко е толкова просто, от началото на "демокрацията" до сега щеше да има поне 500 регионални станции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сядате и четете, а  ако не ви се чете...Ами не знам дали има специализирани адвокати, ако има  - добре, или наемате консултант, или пращате човек(ама не бай Пешо овчаря на селото, който е с 4-ти клас)  в комисията по радио и телевизия, там да му укажат дали и какво допълнително се изисква, ако в този закон не се покрива всичко нужно.  Съмнявам се във който и да е форум да се наемат с  подробен отговор, защото става въпрос за доста текст, съкращенията може и да Ви удовлетворят но с тях работа няма да си свършите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята ми беше, ако има някой който чете този форум и работи в някоя от фирмите, които търгуват с такова оборудване, или в някоя от фирмите които са изграждали такива обекти, работи в Радио по поддръжката и т.н. да сподели своето инфо. Ако се наема с подобен проект, разбира се, че ще отида за информация в КРС, ще наема адвокат за изготвянето на документацията, инженери на техническата инфраструктура по изграждането. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да кандидатстваш и по някоя от програмите за развитие. На селските райони например.
Сериозен обем работа си е. И като инвестиция също.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оказа се, че в сайтът на КРС има наредбите и законите, които дават правната рамка на начинанието. Горе долу ми просветна, но остава въпроса с необходимата техника. Там не са ми ясни каква антена, какъв ретранслатор, и каква друга техника ми е необходима. На какви пари вървят - средно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Juan Dekor написа:

Линковете, постнати от Вас не касаят въпросите от които се интересува питашият. Вие сте показал обшите правила и действия в радиолюбителството.

Поздрави и 73!  LZ4JW

""Там не са ми ясни каква антена, какъв ретранслатор, и каква друга техника ми е необходима. На какви пари вървят - средно?""

Това се изяснява след като получите необходимите лицензии от КРС.  Цената на съоръженията е твърде солидна в зависимост от лицензията. Освен всичко останало Ви е необходима и лицензия за авторси права.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, blacksapfir написа:

На какви пари вървят - средно?

За целта си трябва да се направи проектно-сметна документация, но след като се изясни колко честотни канала ще се ползват (за всеки канал - лиценз).
Работата не е никак малко и парите също.
http://limes-b.com/about-us

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, blacksapfir написа:

Идеята ми беше, ако има някой който чете този форум и работи в някоя от фирмите, които търгуват с такова оборудване, или в някоя от фирмите които са изграждали такива обекти, работи в Радио по поддръжката и т.н. да сподели своето инфо. Ако се наема с подобен проект, разбира се, че ще отида за информация в КРС, ще наема адвокат за изготвянето на документацията, инженери на техническата инфраструктура по изграждането. 

Не е проблем да се закупи оборудването и да се монтира, проблемът е да се използува законно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, sliderum написа:

Не е проблем да се закупи оборудването и да се монтира, проблемът е да се използува законно.

преди 16 минути, sliderum написа:

КРС  и при двата случая ще му направят проверка( законно ли е или не) , така че при него не може да се получи незаконно деяние. Още повече има международна конвенция , която ако КРС не я спазва, то европейската се задейства и никой не може да си позволи волности. Дали радиото е регионално или национално, за радиовълните граници няма.Може би а е почти сигурно, щото лично не съм се интересувал последните 10 години, но има юристи както имаше и по рано към самото КРС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Колев60 написа:

КРС  и при двата случая ще му направят проверка( законно ли е или не) , така че при него не може да се получи незаконно деяние. Още повече има международна конвенция , която ако КРС не я спазва, то европейската се задейства и никой не може да си позволи волности. Дали радиото е регионално или национално, за радиовълните граници няма.Може би а е почти сигурно, щото лично не съм се интересувал последните 10 години, но има юристи както имаше и по рано към самото КРС.

А пардон, вярно сега се нарича КРС. Проверката обаче няма да го узакони, най-много да наложи санкция, ако има проблем. По-добре е по начало да си уреди нещата, преди за започне да излъчва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sliderum написа:

А пардон, вярно сега се нарича КРС. Проверката обаче няма да го узакони, най-много да наложи санкция, ако има проблем. По-добре е по начало да си уреди нещата, преди за започне да излъчва.

Ти май забрави, че съм лицензиран радиолюбител 1 клас. На мен нещата ми са ясни. На питащият няма да е изгодно след като му направят калкулация какво, кога и как трябва да плаща за всичко!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 21 минути, Колев60 написа:

На питащият няма да е изгодно след като му направят калкулация какво, кога и как трябва да плаща за всичко!

Те затова се прави ПСД
Самата тя струва няколко хилки, които може да са дадени на вятъра, но по-добре те, отколкото 5-6 цифрени суми.
Да не говорим за мъглявата ситуация с цените на наемите на честота. Т.е. колко ще получава като наем и колко ще му излезе на него разходът на канал.
А и в тия сфери нямаш ли контакти, които да те "пробутат" на собствениците на радиа, си е ....

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Колев60 написа:

Ти май забрави, че съм лицензиран радиолюбител 1 клас. На мен нещата ми са ясни. На питащият няма да е изгодно след като му направят калкулация какво, кога и как трябва да плаща за всичко!

Има дребна разлика между твоите заигравки и това което желае автора на темата. Поне няколко порядъка като мощност и не любителска дейност. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sliderum написа:

Има дребна разлика между твоите заигравки и това което желае автора на темата. Поне няколко порядъка като мощност и не любителска дейност. 

Я ги напиши да видим какво си разбрал от "дребната разлика с моите заигравки"! Особено е интересно какво ще напишеш за мощността. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Колев60 написа:

Я ги напиши да видим какво си разбрал от "дребната разлика с моите заигравки"! Особено е интересно какво ще напишеш за мощността. 

Ти си достатъчно в час, за да разбереш какво имам предвид и не виждам смисъл да продължаваме с офтопика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, sliderum написа:

Ако имаш да кажеш нещо конкретно, го направи! А не да заливаш с празнословия темата!
Моля!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Самите авторски права се уреждат с договори с мюзикатор, профон и т.н. там не е толкова стряскаща цената

Преди да се пристъпи към кандидатстване се сключват предварителни договори под условие с радиостанциите. Все пак почти никой няма покритие тук а и едва ли някой слага антена и тогава да почва да търси клиенти, несериозно е.

Колегата е прав линковте бяха за радиолюбители, има един закон за изграждането на съоръженията, който четох но той препраща основно към ЗУТ, а аз там имам опит, но с техниката нямам....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, blacksapfir написа:

Самите авторски права се уреждат с договори с мюзикатор, профон и т.н. там не е толкова стряскаща цената

Преди да се пристъпи към кандидатстване се сключват предварителни договори под условие с радиостанциите. Все пак почти никой няма покритие тук а и едва ли някой слага антена и тогава да почва да търси клиенти, несериозно е.

Колегата е прав линковте бяха за радиолюбители, има един закон за изграждането на съоръженията, който четох но той препраща основно към ЗУТ, а аз там имам опит, но с техниката нямам....

Опитай. 

Аз не съм искал да те разочаровам с моите отговори, а зная със сигурност какво ще се получи. За да се увериш, трябва да опиташ. Разочарованията ти ще почнат още от самото начало.Знаеш добре, какво представлява радиото и телевизията като медия, ползвани за различни цели. Пиши, ако има положителен резултат. Пожелавам ти успех в начинанието и те подкрепям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, blacksapfir написа:

Ти нямаш никаква работа с тях!!!
Ретранслирането на нещо, което друг излъчва не те ангажира с излъчваното съдържание.
Трябва да контактуваш първо с проектантска фирма като тази, която по-горе дадох като примерна.
Помисли си имаш ли нужния финансов ресурс за да се впуснеш в подобно начинание. Не забравяй, че всичкото това нещо ще трябва да се обслужва и от персонал със съответната квалификация - дали ще бъде нает персонал или наета фирма също има значение за финансовите резултати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...