Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

benz93

Влага по външна стена на панелка

Препоръчан отговор

Здравейте, имам проблем с влагата. Става въпрос за една стена, пада се външна, няма изолация, дограмата е алуминиева. Сутрин като стана и долу ниско при пода, цялата стена е влажна, като отворя прозореца за 30мин, изсъхва, но на другата сутрин пак е влажна, стената е външна, няма изолация и като я пипна е бая студена. Стаята се отоплява с климатик. Някой с подобен проблем и решение ? Прозорците също са потни сутрин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проверете дали не са запушени отводнителните канали на дограмата и затова да има влага по стената под дограмата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, halek написа:

Обезвлажнител или често проветряване.

Препоръчай някой обезвлажнител, защото за много чета мнения и са противоположни

преди 39 минути, AAUUXX написа:

Проверете дали не са запушени отводнителните канали на дограмата и затова да има влага по стената под дограмата. 

Като отворя прозореца, те са едни като прорези на самата дограма нали. Ако са те, като сипя вода, трябва да изтече от някъде нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Залеепете стиропорен тапет на височината, на която възниква влагата, а най-добре на цялата стена.
В един дамски чорап (15-20см от него) напълнете със сол, сложете на пластмасова решетка върху някакъв съд, в който да се оттича събраната влага.
Има и подобни купешки обезвлажнители на цена около 10-ина лв. - тук

https://www.emag.bg/vlagoabsorbator/sort-priceasc/c
https://praktiker.bg/bg//Stroitelstvo-i-sanitariya/Obezvlazhniteli/Ovlazhniteli-i-obezvlazhniteli/c/P13031518

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, benz93 написа:

Като отворя прозореца, те са едни като прорези на самата дограма нали. Ако са те, като сипя вода, трябва да изтече от някъде нали?

Ако не са запушени водата от конденз трябва да изтече през тях. 

IMG_20191117_124635.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@AAUUXX, доколото разбирам кондензът е на друга стена, не на тази, на която е дограмата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, DarkEdge написа:

@AAUUXX, доколото разбирам кондензът е на друга стена, не на тази, на която е дограмата.

Ако е друга стена не тази под дограмата, значи не е проблем в отводнителните канали, нека опита което си написал в горния пост или да търси обезвлажнител за целата . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Влагата е на тази стена, на която е дограмата, тя е външна, всички други стени са вътрешни и нямат влага, но тази външната е тази на която е дограмата и на нея е и влагата долу ниско. Сега сипах една чаша вода в тези дупките и водата си изчезна, предполагам, че не са запушени. Лятото тази стая беше шпаклована, но не ми се вярва, все още да не е изсъхнала, все пак до преди месец беше топло

преди 35 минути, AAUUXX написа:

Ако не са запушени водата от конденз трябва да изтече през тях. 

IMG_20191117_124635.png

Моята дограма не знам дали има такова отвън, защото имам перваз, който е хванат за дограмата, а и не знам от вътре като ми се изпотят прозорците, как ще стигне до каналчетата, понеже те са като отворя прозореца на дограмата която е като рамка за прозореца

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, benz93 написа:

Моята дограма не знам дали има такова отвън, защото имам перваз, който е хванат за дограмата, а и не знам от вътре като ми се изпотят прозорците, как ще стигне до каналчетата, понеже те са като отворя прозореца на дограмата която е като рамка за прозореца

Не може да няма такива отводнителни канали отвън на дограмата. Конденза от най вътрешното стъкло се стича по него и след това по стената, алуминиевата дограма помня че имаше такава с прекъснат термомост за да се намали конденза, не знам вашата дали е такава. Обезвлажнител е решението. 

преди 10 минути, benz93 написа:

Сега сипах една чаша вода в тези дупките и водата си изчезна, предполагам, че не са запушени. 

Къде изчезна водата, изтече се навън или си остана в дограмата която ще изтече в последствие от някой монтажен отвор и по стената ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

AL дограмата е голяма рана на гз. Помня навремето на моя позната зимата на дограмата й ставаха по цялата ширина на дограмата сталактити до земята

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истинското решение не е обезвлажнител, а внимателен оглед и намиране източника на тази вода. В жилища от панелен тип е често явление при теч по тръби да се стича вода по фуги в бетона и да избива няколко етажа по-долу. По това време и при тези температури няма как да има конденз, ако няма теч на вода от някъде другаде. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, B3M2W0 написа:

Истинското решение не е обезвлажнител, а внимателен оглед и намиране източника на тази вода. В жилища от панелен тип е често явление при теч по тръби да се стича вода по фуги в бетона и да избива няколко етажа по-долу. 

Има логика, но едва ли, ако беше от тръба влагата щеше да е отгоре, а не долу на стената! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AAUUXX написа:

Има логика, но едва ли, ако беше от тръба влагата щеше да е отгоре, а не долу на стената! 

Всичко зависи от шуплите в бетона, пък и долната част е най-студена, там по-трудно ще изсъхне и за това е най-мокро. Авторът да разучи на горните етажи каква е хавата с мивки, пакети с тръби и всякакви възможни източници на теч.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, AAUUXX написа:

Не може да няма такива отводнителни канали отвън на дограмата. Конденза от най вътрешното стъкло се стича по него и след това по стената, алуминиевата дограма помня че имаше такава с прекъснат термомост за да се намали конденза, не знам вашата дали е такава. Обезвлажнител е решението. 

Къде изчезна водата, изтече се навън или си остана в дограмата която ще изтече в последствие от някой монтажен отвор и по стената ? 

Ами честно казано, не видях къде изтича, защото имам решеткии не мога да си подам главата навън, но сега ще изсипя още една чаша вода и ще излезна отвън да видя дали е изтекла. Ако не е, а си седи в дограмата, какво да предприема ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 11 минути, B3M2W0 написа:

В жилища от панелен тип е често явление при теч по тръби да се стича вода по фуги в бетона и да избива няколко етажа по-долу

преди 4 минути, B3M2W0 написа:

Всичко зависи от шуплите в бетона, пък и долната част е най-студена, там по-трудно ще изсъхне и за това е най-мокро. Авторът да разучи на горните етажи каква е хавата с мивки, пакети с тръби и всякакви възможни източници на теч.

По външната стена? И след проветряване да изчезва?....

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, benz93 написа:

Ами честно казано, не видях къде изтича, защото имам решеткии не мога да си подам главата навън, но сега ще изсипя още една чаша вода и ще излезна отвън да видя дали е изтекла. Ако не е, а си седи в дограмата, какво да предприема ?

Ако не изтича трябва да намерите майстор който да ги отпуши, в някой случай се запушват още при запълване на дупките след монтаж на дограмата, ако случая е такъв ще е доста неприятно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, B3M2W0 написа:

Истинското решение не е обезвлажнител

То е временно. Трябва си саниране от външната страна. Друго което е, че явно AL-дограмата няма термо мост. Дори да се пробият някакви отвори отдолу както е показано на една снимка, то кондензата по стъклата някак си не може да изчезне. Има и друго, явно е правен наскоро ремонт в който е имало мокри процеси.

Към момента е - по-добро отопление (примерно в зоната да се сложи някаква "духалка" в зоната на кондензата + влаго-абсорбатор.

На пролет вече трябва да се търси конкретно постоянно решение.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ДИоNД написа:

Друго което е, че явно AL-дограмата няма термо мост. 

Тя има термомост, но може да не е прекъснат, те са едни пластмасови камери в дограмта които намаляват значително конденза  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DarkEdge написа:

По външната стена? И след проветряване да изчезва?....

На тази стена няма тръби нито отводнителни, нито за идваща вода, стаята я държа 20-21 градуса с климатика, сега проверих, не са запушени отводнителите на дограмата, изтича си водата като я изсипя. Лятото я шпакловах цялата стая, но мисля, че трябва да е изсъхнала до сега стената, а и това е учудващото, че само стената която е външна се навлажнява и то само долу. Другите нямат никакъв проблем. Преди месец и малко боядисах стаята с латекс и никак не ми се иска да мухляса и пак наново ремонт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, AAUUXX написа:

Тя има термомост, но може да не е прекъснат, те са едни пластмасови камери в дограмта които намаляват значително конденза  

Ако има то явно изпълнението на въпросната AL-дограма е за рекламация.... да, но ... прочие ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ДИоNД написа:

Ако има то явно изпълнението на въпросната AL-дограма е за рекламация.... да, но ... прочие ....

Едва ли, прекъснатия термомост е опционален и се заплаща допълнително, поне преди години беше така, това е с прекъснат термомост алуминиева дограма. 

IMG_20191117_140210.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, benz93 написа:

стаята я държа 20-21 градуса с климатика

Затоплете панела, т.е. премахнете студената повърхност върху която става въпросната кондензация. Най-просто става с пряко насочена въздушна топла струя към него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, ДИоNД написа:

Затоплете панела, т.е. премахнете студената повърхност върху която става въпросната кондензация. Най-просто става с пряко насочена въздушна топла струя към него.

Амии климатика чак толко не може да се настрои да духа надолу, ноо ще взема една духалка, ако ще помогне. А генералното решвние какво е, да си направя външна изолация ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, benz93 написа:

А генералното решвние какво е, да си направя външна изолация ли ?

Да!

Ще остане обаче проблема с кондензата по прозорците евентуално. Не съм много сигурен.

Успех!

п.п. Когато я правите обхванете поне едно 30 см. извън вашата зона, т.е. обхванете малко в повече и покрийте плочите от горе и от долу, а така също и самия страничен панел, независимо, че и комшията трябва да участва. ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...