Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

benz93

Влага по външна стена на панелка

Препоръчан отговор

преди 7 минути, benz93 написа:

генералното решвние какво е, д

Да вградиш малък ядрен реактор в бетона, който с топлината си да изсуши всичката влага, дето не се знае от къде идва. Харесва ли ти-напълно в стила на...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, B3M2W0 написа:

Да вградиш малък ядрен реактор в бетона, който с топлината си да изсуши всичката влага, дето не се знае от къде идва. Харесва ли ти-напълно в стила на...

Е хайде малко по - сериозно, все пак темата не е за празни приказки! 

преди 17 минути, benz93 написа:

Амии климатика чак толко не може да се настрои да духа надолу, ноо ще взема една духалка, ако ще помогне. А генералното решвние какво е, да си направя външна изолация ли ?

Външна изолация е добра идея, но в случая няма да е от полза и няма да решите проблема ако дограмата е с непрекъснат термомост. Духалката ще свърши до известна степен работа, но ще е временно решение до следващата сутрин и ще повиши значително разхода на ток. Решение е също и конвекторна печка под прозореца на минимална мощност да обгрява дограмата, но също ще е като с духалката допълнителен разход на ток. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, B3M2W0 написа:

И тук ли се вихриш бре, комсомолец!!! Остави человекът да получи нужната му информация на този екзистенциален въпрос, без да остроумничиш!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, AAUUXX написа:

Е хайде малко по - сериозно, все пак темата не е за празни приказки! 

Външна изолация е добра идея, но в случая няма да е от полза и няма да решите проблема ако дограмата е с непрекъснат термомост. Духалката ще свърши до известна степен работа, но ще е временно решение до следващата сутрин и ще повиши значително разхода на ток. Решение е също и конвекторна печка под прозореца на минимална мощност да обгрява дограмата, но също ще е като с духалката допълнителен разход на ток. 

А как да разбера дали дограмата е с прекъснат термомост и може ли да се оправи по някакъв начин, а и тя е на година и половина, ако е прекъснат и това е дефект, ще ги викам по гаранция да си я сменяват

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, benz93 написа:

А как да разбера дали дограмата е с прекъснат термомост и може ли да се оправи по някакъв начин, а и тя е на година и половина, ако е прекъснат и това е дефект, ще ги викам по гаранция да си я сменяват

Дали е с прекъснат термомост трябва да знаете каква дограма сте поръчали за направа, също може да погледнете в документите и договора, не може да се поправи при свършен факт. Ако сте платили за прекъснат термомост, а тя не е с такъв са длъжни да я сменят. Всеки занимаващ се с дограма ще ви каже дали е с прекъснат или не термомомост, имаше начин за тест но не знам  в детайли тази информация. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, AAUUXX написа:

Дали е с прекъснат термомост трябва да знаете каква дограма сте поръчали за направа, също може да погледнете в документите и договора, не може да се поправи при свършен факт. Ако сте платили за прекъснат термомост, а тя не е с такъв са длъжни да я сменят. Всеки занимаващ се с дограма ще ви каже дали е с прекъснат или не термомомост, имаше начин за тест но не знам  в детайли тази информация. 

Добре, благодаря за инфото, ще разгледам документите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, B3M2W0 написа:

:offtopic_s:

Защо не, особено ако въпросния панел с прозорец е северен и на вън духа вилнее силен ураган, който кара водата да се движи хоризонтално с налягане примерно над 200 атмосфери ... :) По простичко е както правят руснаците когато се налага да наливат бетон при минус -50 градуса - свързват един ТОКАМАК и нямат грижа ... как се топи бетона ... :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да изчакате да дойде август или септември (топлите месеци) тогава ще е излязла всякаква влага и е най подходящ момент да сложите външна изолация. 

Сега ако изолирате е = на самоубийство , защото ще затворите влагата. Както казах авг. или септ. изолирате и това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.sbd-bg.com/bg/обков-за-pvc-дограма?product_id=165/bg

Дръжката на прозореца/вратата под 45 градуса, ако дограмата ти е има тази позиция за микровентилация 😉

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Gangosa написа:

Трябва да изчакате да дойде август или септември (топлите месеци) тогава ще е излязла всякаква влага и е най подходящ момент да сложите външна изолация. 

Сега ако изолирате е = на самоубийство , защото ще затворите влагата. Както казах авг. или септ. изолирате и това е.

Ясно, добре благодаря за съвета, ще изчакам до лятото и ще направя една изолация

преди 3 минути, N99 написа:

http://www.sbd-bg.com/bg/обков-за-pvc-дограма?product_id=165/bg

Дръжката на прозореца/вратата под 45 градуса, ако дограмата ти е има тази позиция за микровентилация 😉

Сега като се прибера ще го пробвам това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Без умствен капацитет написа:

Тва ми изглежда супер ефективно, но вече съм наоравил ремонт, това май трябваше да го сложа преди ремонта

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Причината- очевидно в алуминиевата дограма. Решението- външна изолация на въпросната стена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Преди 12 години имах малка фирма - ЕТ, и се занимавах с шпакловки, изолации, гипсокартон и т.н. Тогава, още докато "крадях" занаята, разбрах какво най-често и почти винаги причинява т.н. конденз. Във всяка една стая, която е с темперетура над 0 градуса - има изпарения на вода. Било то от чевошкото тяло, било то от цветята. После, какво става с тази изпарена течност? При старите домове, които са със стари дограми и варосани стени - тя избива през тях. Поради тази причина никога не препоръчвах латекс и грунд в стаи предназначени за склад. При новите методи и матеряли, това е проблем. Латексът (особено ако има и грунд за основа) - тотално запечатва стените. В допълнение и с дограмата, ефектът е показателен. Решението - вентилация. Аз я монтирах или в панелите на окчените тавани, или зад ръбовете на фигурите от гипскартон. От какво и къде се появява конденз? Ми, лесно е - при допир на влжен въздух със студена повърхност. До каква степен зависи от процентът влага, от темперетурата на студената повърхност и от темперетурата на въздуха. Заради тези причини лятото студената бира ни "изпотява" чашата. Ест, не е за пренебрегване и опсаността от теч, която доста трудно се установява, понякога и с къртене. Според мен външната стена е прекалено студена. Имате конденз долу, защото там е най-студена. Както знаем, топлината "бяга" нагоре. Не само топлината на въздуха, а и на самата стена.  Лошото е, че в момента освен въздуха, загрявате и стената. А това коства много ток. До този извод стигнах след десетки осножни ремонти на апартаменти с готова външна изолация и след първиш ми с гипсокартон (вътрешна изолация). Да, заема минимум 3см (зависи колко е крива стената) на стена, но ефектът е поразителен. Само за ншколко часа темперетурата в стаяте се повиши със 7 градуса без никакво парно - само от топлината на моето тяло и на колегата. Съблякохме се по блузи, а преди това работехме с дебели зимни якета. От тогава, малко като навик ми е останало, почти винаги където и да отида, се оглеждам за структурата и облицовките на стените. Почуквам ги с пъст, за да разбера от какво са направение. Тухлени стени, панели - искат системно отопление, за да се постигне една нормална темперетура от 20-25 градуса през зимата. Стаи с гипсокартон, изискват 5-10 мин, по-бавно изстиват. За сравнение, една духалка 2 киловата, в стая 25кв/м, трябва да "дъни" поне 2-3 часа и после периодично да се включва. С гипсокартон - 5-15 мин. и после много по-рядко пускане, ако има хора вътре.

За конденза, според мен най-важен фактор е човекът. Дори и да не сме потни, тялото ни изпарява пот, дъхът ни също съдържа много влага. Вкъщи е същото - понякога спя на дивана в хола. Сутринта има конденз по прозорците. Ако спя в спалнята - там има повече отколко, ако е само жената и в хола няма. Когато си спя в хола, а жената в спалнята, и по двата прозореца има конденз, но само като ситни капчици, които не се разтичат. Като спя в спалнята, в хола няма никакъв конденз, а в спалнята прозорецът "тече". Не просто конденз, а толкова много, че прави капки, които се стичат. Понеже тук нямам вентилация, използвам влагоабсорбатор, при хубаво време отваршм прозорци, врати и т.н.

Та конкретно за вашия случай, помислете как да премахнете влагата от въздуха или да изолирате студената стена. За прозорецът, сперед мен винаги ще имате по стъклото, ако навън е студенто, а вътре топло и с човек в стаята. До колкото знам, климатиците "изсушават" въдуха и работят един вид като влагоабсорбатори. Не знам при вас как е настроен да работи и за колко време. Също, зависи и къде живеете или по-конкретно влагата отвън. По планински, котловинни места, в БГ варира между 40 (денем) и 70 (нощем) процента лятото. Покрайбрежните градове - 70-80 процента 24/7. За човешкото здраве е добре да е под 80, 40 - най-добре. Завишената влага може да коства дихателни проблеми, а в стаи с латекс и дограма - тя е доста завишена поради липсата на вентилация.

Идеята ми е, че имате проблем с влажността, който е виден само когато навън е студенто и стаята не е проветрена, но отоплена. Дефакто го има и през останалото време, но не е видим. Ако живеете като мен, до море, отвореният прозорец премахва конденза, но не и влагата. Кондензът изчезва, защото темперетурите в стаята и отвън, се изравняват, но пак с висока влажност. Като топлата бира, която не се изпотява лятото или студена бира в хладилник. При мен влагоабсорбаторът работи почти непрестанно и за 24 часа събира над  10л. вода.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много хубаво написано! Аз, в стаята ,дето спя, на външните стени през студеното време се появяваше и плесен ( в ъгъла). Станах мукает и направих вътрешна изолация с гипсокартон и вата между него и стената, ефектът беше поразителен !  Зимата след това , при същото отопление, температурите се оказаха по-високи 3-4 градуса, изчезна плесента. От мои измервания установих, че големият стъклопакет на прозореца е силен проводник на студа в стаята-едни ролетни щори много помагат.Тази зима ще измеря и това и ще споделя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, да - това също е опасно. Системен конденз по стените със сигурност ще навъди микроорганизми - плесен, мухал и т.н. Топлина и влага са джете необходими съставки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DebianBuster написа:

А, да - това също е опасно. Системен конденз по стените със сигурност ще навъди микроорганизми - плесен, мухал и т.н. Топлина и влага са джете необходими съставки.

Благодаря за изчерпателния отговор, вътрешна изолация няма как да направя, защото стаята е много малка и няма как да събера после спалнята и скрина и гардероба, но пък другото лято ще направя една външна изолация с 5см фибран, за да не ми е студена стената и дано да спре това потене на стената за другата зима.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, benz93 написа:

Благодаря за изчерпателния отговор, вътрешна изолация няма как да направя, защото стаята е много малка и няма как да събера после спалнята и скрина и гардероба, но пък другото лято ще направя една външна изолация с 5см фибран, за да не ми е студена стената и дано да спре това потене на стената за другата зима.

Това е решение за конденза, но както Ви споменах, може да имате проблем с влажността. Ако в стаята е над 50 процента, не е добре. Ако е 70-80 - лошо. Аз имам сензор във влагоабсорбатора и от там я наблюдавам, но не знам дали има само сензори на ниска цена, за да си я измерите. Също, прогнозата за времето. За Пловдив в момента го дават 87% влаьност от https://www.accuweather.com/bg/bg/plovdiv/49959/current-weather/49959 За София - 100% https://www.sinoptik.bg/edinburgh-great-britain-102650225?location

Според мен е задължително мощен влагоабсорбатор от сорта на този

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...