Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ChromaCat

ВНИМАНИЕ!!! Измамна схема в OLX за купувачи от Англия

Препоръчан отговор

Здравейте, ако темата не е за тук, моля админ да я премести в подходящия раздел.

Искам да предупредя хората да не се хващат да подобна схема, на която аз попаднах и за щастие понеже съм човек, който винаги проучва нещата не се хванах.

Ето и случая на кратко:

Пускам за продажба лаптоп. Веднага след това има няма и 5 минути, някои започва да ми пише по Viber, че иска да ми купи лаптопа. Личеше си че ползва google translate понеже беше на леко развален български. Каза, че живее в Англия и иска да му го пратя по Спииди, викам си "Ок значи е Англичанин, сигурно купуват ефтино техника от Бг и вероятно ги препродават там". Казах на човека, че предпочитам да го продам на някой от Бг, попитах го дали няма човек тук, да го продам на него, пък после те да се оправят. Не ми харесваше мисълта лаптопа ми да се разнася до Англия и обратно ако евентуално не му хареса като го види. 

Той предложи да ми плати веднага цялата сума + разходите по транспорта. Направо се учудих супер много. Викам си "Извадих късмета тука сега още от раз стана сделката". Попитах го дали често си купува неща от Бг и от ОЛХ. Прати ми няколко снимки на стоки, които е разопаковал от Спииди. Стана ми любопитно, каза, че го бил вземал за сина си. (тука вкарваме малко психология, използва това, че е за детето му, стават лични нещата)

След като питах в Спиди за условията,  стана ясно че общо с таксите трябва да ми преведе 760лв. 

Той веднага още същия ден отиде до банката като ми прати снимка как чака на светофара, след това банката снимана отпред как е пред нея. Попита ме за ИБАН и Имена и мейл. След което получих меил от банката, че ми е пуснал парите.

Викам си "Бре!" Егаси кефа, даже вече бях нагласила парите какво ще ги правя като ги получа. Казах му, че довечера ще подготвя лаптопа за изпращане и ще го пратя по Спиди като получа парите. Той искаше снимки как го подготвям за да ги прател на сина си. Търсих името му в нета да го намеря Stevry Howen ама нямаше такъв, още тогава ми светна нещо.

Става върпос за HSBC банк. Та ето го и въпросния мейл. 

Capture.JPG.88eecc887eb075230c1e2aee64858c67.JPG

Първоначално всичко изглежда точно. Обаче след 10тина минути просто реших да Гуглъна мейл адреса, от който идва и веднага ми излезе резултат от форум за Scammers Warnings, абсолютно същия мейл, от същия човек със същото име и същото съдържание!! Само името беше мое, както и сумата, която бях казала. Всичко друго акаунт номер, мейл и т.н бяха публикувани и то от преди няколко седмици, значи схемата е нова.

Да нищо не му писах повече. Той ми писа на следващия ден от друг номер, със стария му нещо станало. Гледам кода от Нигерия. Викам му как така от Нигерия сега ми пишеш? Той започна да ми обяснява как бил пастор в Африка и от там имал номера ала бала. Започна да ме притиска кога ще пращам лаптопа.

Казах му, като получа парите. Той ми каза "е нали получи мейла от банката" . И след което му казах, че е попаднал на грешния човек и е скамер и съм го разкрила. След което той ми пейства ето това. (Не го написа ами направо го изтропа, т.е. има го подготвено, явно често му се случва да се обяснява на хората защо няма да си получат парите)

На кратко в съобщението се казва, че банката е взела сумата от неговата сметка, но я задържа понеже става върпос за продажба на предмети, и тряба заедно с предмета да изпратите и това банково съобщение, и чак тогава когато той го получи, банката ще пусне парите към вашата сметка.

Screenshot_20200214-104908_Viber.thumb.jpg.fa996b0305b86a6da736c33ffb9cbc90.jpg

Бла бла и след още няколко реда започна да ми обяснява как аз съм го била излъгала, как съм можела да лъжа божии служител и тинтири минтири.

Знам, че тук повечето хора са грамотни и не биха се хванали, но може да има и по-неопитни хора, които са доста на зор и пак могат да се подведат. В една от снимките, които ми беше изпратил, някой наистина си беше изпратил стоката заедно с изпринтиран този мейл, понеже отгоре имаше логото на АБВ поща.

Мерси

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То ест къде е измамата – ти пращаш лаптопа и след това не получаваш парите? Какво става след изпращането на мейла от банката за преведените на твое име пари, та не ги получаваш?

Извинявай, не се задълбочих в подробностите на документите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дубрютрю, Пенке ле :D 

Винаги, като пусна нещо по-скъпо в OLX-а, ми се явява поне един такъв. Някой път ги отрязвам веднага, друг път, ако съм на кеф, си правя бъзик. На последния му обясних, че нямам банкова сметка, но щом е толкова на зор да купи чак от България фотоапарат, който в Англия (откъдето твърдеше, че е) може да се намери много по-евтино - да ми прати парите по Western Union, и ще имаме сделка. Още ги чакам :D .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много рядко, да не кажа почти никога не ползвам OLX като цяло и не съм запозната със схемите. Просто сега имах 1-2 неща, които исках да продам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Ьрмалоу написа:

То ест къде е измамата – ти пращаш лаптопа и след това не получаваш парите? Какво става след изпращането на мейла от банката за преведените на твое име пари, та не ги получаваш?

Извинявай, не се задълбочих в подробностите на документите.

Измамата е там че никой не е изпратил парите. А те ти пращат измислен SMS от името на някоя банка. И ако мине номера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Pig написа:

Измамата е там че никой не е изпратил парите. А те ти пращат измислен SMS от името на някоя банка. И ако мине номера.

Виж и за това не се бях замислила. Може да добавят и получаване на СМС и без да провериш наистина да отидеш да изпратиш стоката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ChromaCat написа:

Виж и за това не се бях замислила. Може да добавят и получаване на СМС и без да провериш наистина да отидеш да изпратиш стоката.

Точно на това разчитат, да не провериш банката. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Ьрмалоу написа:

ChromaCat,

вижда се истинското ти име в първия скрийншот, ако това те безпокои.

Ми то името ми го има и във Facebook :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, ChromaCat написа:

Ми то името ми го има и във Facebook :)

В OLX може ли да се търгува, без купувачът да знае имената ти по документи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Ьрмалоу написа:

В OLX може ли да се търгува, без купувача да знае имената ти по документи?

Не ти разбирам въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, ChromaCat написа:

Не ти разбирам въпроса.

Мисълта ми е, че ако истинските ти имена не бяха свободно достъпни, "банката" от Нигерия нямаше да може да ти прати мейл, приличащ на достоверен без твоите имена.

П.П. Не съм запознат с търговията в OLX.

Редактирано от Ьрмалоу (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Ьрмалоу написа:

Мисълта ми е, че ако истинските ти имена не бяха свободно достъпни, "банката" от Нигерия нямаше да може да ти прати мейл, приличащ на достоверен без твоите имена.

П.П. Не съм запознат с търговията в OLX.

Ние имахме кореспонденция. То и аз не знаех, че има чужденци, които са подхванали българския маркет за подобни схеми. Но както и да е де,  аз така или иначе нямаше да пращам нищо преди да видя парите в сметката си. Просто си изгубих времето да се занимавам с този и отхвърлих други оферти. Бях се нагласила вече, че е кажи речи продадено. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво правите че информирате неопитните в бранша, но това е стара схема...
...е ок с малко по-нов сценарий но като цяло все същия трик се ползва, документ от банка, африкански пастор или мисионер там примерно към ООН и т.н.
Това СМС-а е новото, а иначе тая шашма си има и име - Нигерийска примка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Ьрмалоу написа:

В OLX може ли да се търгува, без купувачът да знае имената ти по документи?

Естествено, че може. Само че без да се ползват куриери, защото те искат лични данни на изпращача и получателя. Иначе, при продажба "очи в очи", можете да сте анонимни.

преди 2 часа, Ьрмалоу написа:

Авторката на темата сигурно му ги е изпратила, заедно с номера на банковата си сметка, за да ѝ "преведе" парите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да питам @ChromaCat- защо водите кореспонденция извън OLX канала за съобщения?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, DarkEdge написа:

Да питам @ChromaCat- защо водите кореспонденция извън OLX канала за съобщения?

Много ясно защо - тарикатите правят първия контакт през Viber. Така е възможно дори изобщо да нямат акаунт в OLX. 

Пък и да имат, все тая. Най-много да им го изтрият. Случвало ми се е 2-3 пъти да получа такова измамно съобщение, а като тръгна да му отговарям - не мога, излиза ми грешка, че няма такъв акаунт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само преди месец- два тука някъде имаше тема, един се оплаква, че така се е прецакал. Не знам как има хора се вържат, аз цял живот за каквото и да е било съм се придържал към правилото "пари на длан", докато не си видя парите, забрави - нищо не пращам, нищо не давам :Д  няма ама утре, ама после, ама чакай сега, смс- и, пощи, вайбъри, заеви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, insec написа:

Само преди месец- два тука някъде имаше тема, един се оплаква, че така се е прецакал. Не знам как има хора се вържат, аз цял живот за каквото и да е било съм се придържал към правилото "пари на длан", докато не си видя парите, забрави - нищо не пращам, нищо не давам :Д  няма ама утре, ама после, ама чакай сега, смс- и, пощи, вайбъри, заеви.

Демек никаква търговия онлайн?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Bubbles написа:

Демек никаква търговия онлайн?

Е, чак пък толкова ... Просто се спазват известни правила, и се подхожда предпазливо. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Анита Христова Трифонова
      А.Х.Т sekirata cekupama   рецетира свой стих -  Измама
    • от Анита Христова Трифонова
      Измама - авторово поезия А.Х.Т.sekirata cekupama
    • от Меси
      Здравейте, ще ви споделя моите наблюдения в сайта на ЕМАГ, от ноември месец насам следвам няколко продукта в категорията например Рутер, Лаптоп и мобилни телефони. От началото на месеца цените са си стабилни ако има някоя промоция някои цени падаха, но тука от тая седмица 12.11.2018г. наблюдавам как цените на продуктите се показват рязко. И това ме довежда до мисълта, че заради промоцията "ЧЕРЕН ПЕТЪК" цените рязко скачат нагоре например рутер с цена от 42лв вече е на 55лв. А от в  категорията Лаптопи цените започваха от 260-280лв. А сега цените са 360лв. 
      А другата стратегия за измама на което съм попадал е следната 
      Спират продажбата на някои продукти които са по вървежни или са на атрактивни цени.
      И в същата обява със същия линк като продавач се появява друга фирма например "LALEE" ( Лалее България ЕООД), коята фирма според мен е свързана с ЕМАГ.
      Причините за които правят това.
      1. За да предотвратят използването на валчерите, които сте спечелили за продуктите предлагани от ЕМАГ.
      2. За да не комбинирате продуктите които сте купили от ЕМАГ, за да използвате услугата "Безплатна Доставка"- ще отворя още една скоба (Условията за доставка на фирмата Лалее България ЕООД и ЕМАГ са едни и същи.)
      3. За да повишат цената на продуктите като се оправдават,  че продуктът е свършил в ЕМАГ и друга фирма вече я продава на по-висока цена!  ( Като започни някоя промоция като например "ЧЕРЕН ПЕТЪК" същата обява я пускат от името на ЕМАГ със стандартната цена за която я продават и по този начин внушават върху потребителите, че са смъкнали цената надолу. ) 
      4. В същото време за да продължат да продават съответния продукт. Защото ако играят с цената всяка седмица ще остави негативна оценка върху потребителите. И за това използват дъщерни фирми, УЖ НЕЗАВИСИМА. 
      Сега ще приложа доказателства на казаното от мен неща. 

• от kaleen
      Здравейте, колеги! Извинявайте че темата стана малко дълга.
      Със сигурност има доста писано в нета по тези проблеми, но искам да ви запозная и с моя социален експеримент. Сигурно сте чували за благотворителните кампании организирани от OLX от време на време (с цел реклама на сайта)? Последната се казваше „За да те има“. Наред с добрата страна на благотворителността обаче, политиката на OLX има и силно негативна страна. Тук се проявява и лицемерието им – на десет са помогнали, а на хиляди са навредили. Ще излязат много неприятни за тях неща, ако напишете в Гугъл – Злоупотреби в OLX, Бойкот на OLX, OLX толерира измамници и не взима мерки когато те си плащат за реклама на обяви, и т.н. и т.н.
      Аз не крия, че съм лично засегнат от тяхната политика, и имам личен мотив да напиша тази тема, но не казвам нищо което не е истина или ги оклеветява. Имах регистрация при тях с 3 обяви в раздел Електроника (толкова е лимита за безплатни обяви в този раздел). Във всяка обява беше описан един артикул, и беше написано че предлагам и други марки и модели, които се виждат в снимките на обявата (2 броя). Това не е забранено от правилата. Но уви, намери се един админ или модератор, който започна да ме тормози със спиране на обявите от показване в сайта. Писах на съпорта, и от там ми отговориха, че не можело да има няколко артикула с различни цени в една обява. А в снимките ми имало посочени цени, което е в разрез с правилата. Ако искам да ги продавам на различни цени трябвало всеки артикул да е в отделна обява. Веднага ми стана ясно, че искат пари и да купувам обяви. Няма как да стане това при положение, че съм инвалид и едва свързвам двата края. А нещата които продавам са много евтини и не се търсят много, т.е. не е рентабилно да се купуват обяви.
      Отказах се от услугите на техния сайт и използвам само другия, Bazar. Но започнах да наблюдавам обявите на потребителите в OLX, и установих тенденциозна избирателност на модераторите при санкционирането на нарушения. Определени обяви не се спираха при нарушения, и определени хора не се наказваха, дори при докладване на обявите им. И тук започва моя експеримент:
      Направих си няколко мейл адреса от които пишех на администраторите, и задавах въпроси или критикувах работата на персонала. Отговаряха ми две администраторки – Ирина и Мария. На въпросите ми относно функционалност на сайта, платени услуги и възможности на потребителите, ми се отговаряше изчерпателно на всичко. Изпращаха ми на следващия ден мейл с молба да оценя техния отговор. На въпросите с критики към сайта, администратор или модератор, не отговаряха на конкретния въпрос и не даваха възможност за оценяване на техния отговор. Въпросите ми се отклоняваха или се даваха отговори, които нямаха нищо общо с проблема. При настояване от моя страна да отговорят, мейла ми биваше блокиран за да не ги притеснявам повече. Аз разбирах, че е блокиран по това че не идваше Автоматичен отговор на запитване с номер хххх. Не можех да напиша че не съм доволен от отговорите им, защото не ми пращаха мейл. Ясно е че си пазят рейтинга. Но честно ли е?
      И сега идва кулминацията на експеримента. Копирам мейлите които си разменихме:

OLX.bg - Автоматичен отговор на запитване с номер: 197928 24.10.2018 21:46
      Получихме Вашето запитване с референтен номер (197928). Ще се радваме да Ви помогнем и ще се свържем с Вас възможно най-скоро. Правим всичко възможно да Ви отговорим до 24 часа.
      Kaleen 24.10, 21:46
      Админа в раздел "Електроника" взима рушвети за да не закача хора с няколко профила! Беше му докладвано преди 10 часа за нарушител, но резултат няма.
      Хайде сега да видим дали ще го накажете или пак ще замажете истината с долни лъжи! Ето ви двата профила на човека с две еднакви обяви.
      ........ .......
      Отговор на запитване с номер: 197928 25.10.2018 12:32
      Мария (OLX.bg) 25.10, 12:32
      Здравейте,  
      Правилата на платформата важат за всички потребители. 
      Ще извършим проверка на профилите, които ни докладвате. Ако установим, нередност, ще предприемем нужните мерки.

Re: Отговор на запитване с номер: 197928
      ([email protected] 25.10.2018 14:32
      Алооо, аз какво говоря, а вие какво ми отговаряте?!?
      Потребителя не ме интересува! Искам да накажете модератора или админа който си е затворил очите. 
      Не се правете на утрепани, защото цялата кореспонденция ще я кача в сайтове и форуми където се дискутират въпроси за вашия сайт!
      Сега видях, че единия профил на потребителя сте му го изтрили. 
      Значи е имало нарушение което модератора умишлено не е санкционирал, независимо че съм докладвал за него.
      В обявата има и друго нарушение което също съм му докладвал. Пак няма резултат. 
      Искам черно на бяло да ми покажете че този служител е наказан. 

OLX.bg - Автоматичен отговор на запитване с номер: 198049 25.10.2018 21:21
      Получихме Вашето запитване с референтен номер (198049). Ще се радваме да Ви помогнем и ще се свържем с Вас възможно най-скоро. Правим всичко възможно да Ви отговорим до 24 часа.
      Kaleen 25.10, 21:21
      Още чакам отговор и доказателство че виновният е санкциониран!

Отговор на запитване с номер: 197928 26.10.2018 18:22
      Мария (OLX.bg) 26.10, 18:22
      Здравейте, 
      Ще Ви помолим да посочите номера на обявата, която смятате, че нарушава правилата на сайта, за да извършим проверка.

Re: Отговор на запитване с номер: 197928
      ([email protected]) 26.10.2018 20:02
      Вече съм ви изпратил всичко, и знам че при вас се пази цялата кореспонденция. Не се правете на умрели лисици.
      Копирам ги пак;
      Сега видях, че единия профил на потребителя сте му го изтрили. 
      Значи е имало нарушение което модератора умишлено не е санкционирал, независимо че съм докладвал за него.
      В обявата има и друго нарушение което също съм му докладвал. Пак няма резултат. 
      Искам черно на бяло да ми покажете че този служител е наказан.
      Потребителя не ме интересува! Искам да накажете модератора или админа който си е затворил очите. 
      Не се правете на утрепани, защото цялата кореспонденция ще я кача в сайтове и форуми където се дискутират въпроси за вашия сайт!

Изпратено още веднъж и през хелп центъра на OLX:

OLX.bg - Автоматичен отговор на запитване с номер: 198133 26.10.2018 20:09
      Благодарим Ви за съобщението!
      Получихме Вашето запитване с референтен номер (198133). Ще се радваме да Ви помогнем и ще се свържем с Вас възможно най-скоро. Правим всичко възможно да Ви отговорим до 24 часа.
      Kaleen 26.10, 20:09
      Вече съм ви изпратил през имейла всичко, и знам че при вас се пази цялата кореспонденция. Не отговаряте на това което ви казвам, а си дрънкате глупости?
      Копирам ги пак; ……………….

И, няма отговор вече 4 дни. Ако са искали да направят служебна проверка, да са я направили и да са ми отговорили.

Тези администратори нямат морални качества за тази длъжност. Липсват им качества като честност и безпристрастност, абсолютно необходими за да разглеждат спорове и да помагат на потребителите. Създава се впечатление, че са подкупни наравно с модераторите.

• Дарение

• Добави ново...