Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Достъп уеб сървър в локалната мрежа през домейна?

Препоръчан отговор

Проблема е следния!

Имам: рутер с dd-wrt, публично статично IP и домейн адрес да речем www.example.com, настолен компютър с Ubuntu Server, и NextCloud, както и приложението на NextCloud за Андроид.

Всичко работи нормално когато телефона не е вързан в локалната мрежа, когато го вържа не може да се свърже с NextCloud сървъра, тъй като в локалната мрежа няма достъп до www.example.com

Какво да направя за имам достъп до www.example.com и от локалната мрежа?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! По принцип, ако не сте пипали нещо, няма причина да нямате достъп до домейна от локалната мрежа. Ако всичко е наред, имате пренасочен домейн към Вашия адрес (правилните DNS записи), пренасочени портове към Ubuntu сървъра, няма причина да нямате достъп от локална. Всяко устройство от локалната би трябвало да може да си взима IP-то Ви чрез DNS заявка и след това да го достъпва. Ако това не се селучва, възможните сценарии са два:

1. Блокиран домейн през DNS

2. Блокиран адрес.

Можете да проверите през локалната, с линукс например, в конзолата:

ping example.com

Ако Ви върне ping с IP адреса, значи всичко е наред - взима си DNS, намира адреса и го пингва. Ако не - има проблем с DNS трафика.

Ако имате пинг, пускате втори пинг с адреса. Например:

ping 76.67.89.98

Ако и тогава имате, значи всичко е наред и не е от връзката, а проблем с апп-а

Няма нужда да питам дали сте отворили портовете, защото предполагам, че работят. Щом всичко е ОК извън локалната..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, за помощта. Успях да го оправя. Добавих в dd-wrt - Services DNSMasq - Additional DNSMasq Options : address=/www.example.com/local_IP

И нещата се оправиха. Не знам дали имаше нещо общо с проблема, но на рутера съм сложил филтър да блокира рекламите. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е решение, дам. По същия начин можете да си редиректнете всеки домейн. Например facebook.com към желано от Вас IP. Но все пак е добре да видите дали достъпвате домейна без презаписване от Вашия DNS и ако не - защо. Може да е блеклистнат от филтъра. Аз имам горе-долу подобна на Вашата система - домашен сървър с домейн и NextCloud. Но всичко ми работи без да презаписвам домейна в локалния ми DNS.

Или, ако ползвате безплатен поддомейн от сорта на ddns, може целият домейн да е беклистнат заедно с Вашия поддомейн.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Платен домейн е. Като пусна пинг example.com от устройство в локалната мрежа, показва че има връзка и ми показва публичното IP обаче като напиша в браузъра example.com и няма връзка.

Някъде нещо съм направил, но нямам спомен какво. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този проблем е дискутиран многократно и има връзка с т.нар. hairpin NAT. Т.е. достъп на локални ресурси през "външното" ИП на рутера (което се получава от нормална DNS заявка). С dd-wrt нямам опит, но това, което сте направили, вероятно прави точно това вътрешно. Някои рутери по default го имат активирано това.
Аз лично процедирам по малко по-различен начин - вътрешния DNS сървър (на рутера) връща за същото домейн име локалния адрес на услугата (192.168.ххх.ххх) с TTL 1 минута примерно. Нормалния външен DNS за домейна пък си връща публичното ИП (WAN адреса на рутера), пак с 1 мин. TTL. Така където и да съм, получавам съответен ИП адрес за коректен достъп до услугата. Вариант на split-horizon DNS.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване