Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

? SSD за стар лаптоп - Thinkpad X220

Препоръчан отговор

Здравейте,

До преди няколко седмици си бях наумил да си взема нов лаптоп, но сега реших да поизчакам. Работя дистанционно от вкъщи с лична техника. Имам десктоп с прилични параметри за тази цел, но извадих от шкафа и един позабравен x220. С i5 2540m e. Сложих му 2х4 ram, ъпдейтнах му BIOSa и му инсталирах нов Windows 10 pro. Машинката се държи изненадващо добре предвид годините си и взе да си ми харесва. Понеже няма какво много да се прави вкъщи та ме налетя идея да му сложа и SSD. Не съм много в час по този въпрос се, но поразрових в нета. Разбрах, че има възможност за mSATA SSD или другата възможност е да му сложа SSD на мястото на сегашния хард, който е 320гб-7200. Изчетох няколко теми във форума и съвсем се обърках.Идеята ми е да сложа mSATA SSD 128-256 за ОС и програми и да запазя HDDто, но не знам по тоя начин дали ще се постигне някакъв кой знае какъв ефект. Другата ми идея е да сложа SSD 500гб на мястото на HDDто. Приемам съвети понеже нямам представа от възможността на машината и да не взема да купя нещо което ще бъде безсмислено за тази стара машина. По принцип нямам ограничение на бюджета, но пък и не искам да правя някакви изхвъргации. Просто искам най-доброто съобразено с възможностите на машината и възможно най-качественото за цената си. Ако може прилагайте ми и линкове с предложенията си. Ще се използва за мултимедия, филми, торенти и офис 2019 предимно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На клипа е показано как и къде се слага:

https://ssd-hard-disk.pazaruvaj.com/msata/

Принципно на тази машина msata слота го дават, че работи на sata2, което е с по-бавен трансфер, но няма да го усетиш особено, със сигурност ще работи много по-бързо и пъргаво от механичен диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, Raze написа:

Принципно на тази машина msata слота го дават, че работи на sata2, което е с по-бавен трансфер, но няма да го усетиш особено, със сигурност ще работи много по-бързо и пъргаво от механичен диск.

Да аз изгледах няколко клипа в тубата и видях, че се слага на мястото на WLANа и че зарежда ОС. Отделно съм го отварял за почистване и смяна на паста 2 или 3 пъти. Даже му бях взел i7 2630qm, но не я сложих защото не бях сигурен дали охлаждането ще може да поеме по-високите температури.  Имам го от 8-9 години. Чак някакви рекордни скорости не гоня. Та има ли някакви особености в mSATA  дисковете с които трябва да се съобразявам освен това, че са по-скъпи. Имам предвид дали си заслужава mSATA 256gb или SATA 500gb (примерно EVO 860 на Samsung) тъй като цената е горе долу еднаква.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако това е машината няма как да не се държи добре с Windows 10.Със SSD ще се родиш!

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, tvt555 написа:

Точно това е.

Слагаш едно обикновено SSD на мястото на хард диска, а него го слагаш като външен в един drive pocket и си готов.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Емил Костов написа:

Слагаш едно обикновено SSD на мястото на хард диска, а него го слагаш като външен в един drive pocket и си готов.

Да това е другия вариант въпреки, че имам вече външен диск 1тб от един друг лаптоп който продадох на части. но пък мога да до сложа на десктопа като втори диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, tvt555 написа:

Да това е другия вариант въпреки, че имам вече външен диск 1тб от един друг лаптоп който продадох на части. но пък мога да до сложа на десктопа като втори диск.

Ами аз този ползвам на машини, които нямат DVD. Иначе ако имат на мястото на DVD слагам Caddy+SSD. Всичко заспива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На моята машина понеже нямам специален слот за М2 SSD, използвам адаптер M2to SATA и съм доволен - работи по-добре от oбикновен SATA SSD ( не последен модел разбира се).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 2.04.2020 г. в 21:51, Илия Попов написа:

На моята машина понеже нямам специален слот за М2 SSD, използвам адаптер M2to SATA и съм доволен - работи по-добре от oбикновен SATA SSD ( не последен модел разбира се).

И колко по-добре да работи? Едно и също е - SATA ти ограничава скорости на четене/запис до около 500 мегабайта/секунда. Всяко SATA SSD, което не е нисък клас и прекалено малък обем си ги поддържа. От това, което си направил, няма абсолютно никакъв смисъл. Дай тест на скоростите да видим колко "по-добре" работи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Христос Воскресе ! Извинявам се ,че пиша в чужда тема. Скапа се харда на лаптопа и притиснат от време и наличности купих Philips SSD FM24SS130B/00. Още не съм го сложил? Чудя се дали да го монтирам или да го заменя с друг модел. Купих го от Технополис ,че близо до мен само те работиха.  

Поздрави.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хем притиснат от време, сега се чудиш дали да го слагаш? Какъв ти е максималния бюджет, защо реши, че можеш да го върнеш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Raze написа:

Хем притиснат от време, сега се чудиш дали да го слагаш? Какъв ти е максималния бюджет, защо реши, че можеш да го върнеш?

Технополис беше единственият работещ магазин.  

Гугъл е клюкар веднага след покупката взе да ми предлага и други варианти. Затова се разколебах и се замислих за замяна.

120/240 gb e Ok като обем. 

Довечера ще го сложа ако на някой му е интересно мога да пусна един два теста.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...
на 28.03.2020 г. в 20:40, Raze написа:

Аз също имам thinkpad x220 и се пробвах да направя същото но щом сложа ссдито сглобя лаптопа и го включа ми изписва detection error on hdd2 (mini sata

пробвах и на двата слота все същото е моля помагайте 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване