Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. Не знам дали ще е правилната тема, но имам едно въпросче. Нещо като домашно ми е, препоръчително, но не задължително. Не мога да измисля 1-2 изречения да напиша за него.

Това е въпроса:

Защо термичният к.п.д. на цикъла в централи за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия е по-висок от този в централи, предназначени само за производство на електрическа енергия?

Ако някой може да каже нещо тук, да драсне. Мерси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото при обикновените централи има големи загуби от охлаждане при конденза на парата. Търси си в гуглю...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търсих уж, но не намерих нищо конкретно за кдп-то. Можеш ли да дадеш линк откъде го видя? Ако някой може да добави нещо друго, няма да е лошо. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Дано това ти помогне! 

Цитат

Технологията на комбинирано производство на топло- и електроенергия, позната още като когенерация, се приема за една от най-ефективните технологии за енергопроизводство. Освен значително повишаване ефективността на производството и намаляване на разходите за първични енергийни ресурси, с когенерацията се постигат и по-ниски нива на вредни емисии, изхвърляни в атмосферата.

Практиката показва, че независимото производство на топло - и електроенергия е свързано с непълно оползотворяване на енергията на горивото и изхвърляне на отпадъчната топлина в атмосферата. Това обяснява ниския коефициент на полезно действие на топлоелектрическите централи, например, при производството само на електроенергия. При работа в подобен режим, термичният коефициент на полезно действие е около 30 - 35%. Процесът протича с отделянето на топлина във вид на страничен продукт, който се изхвърля в атмосферата. Ако част от тази топлина се оползотвори чрез утилизация и се използва за задоволяване на потребностите от топлина, ефективността на системата значително би могла да се повиши (фиг. 1). При преминаването към комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия, коефициентът на полезно действие на топлоелектрическите централи би могъл да се увеличи до 75-80%.

Ето и линк Когенерации

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, qnkov написа:

Здравейте. Не знам дали ще е правилната тема, но имам едно въпросче. Нещо като домашно ми е, препоръчително, но не задължително. Не мога да измисля 1-2 изречения да напиша за него.

Това е въпроса:

Защо термичният к.п.д. на цикъла в централи за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия е по-висок от този в централи, предназначени само за производство на електрическа енергия?

Ако някой може да каже нещо тук, да драсне. Мерси.

Накратко! След турбината, прегрятата пара е отдала част от своята енергия и частично се е кондензирала, като е образувала тъй наречената пароводна смес, която трябва да се кондензира напълно преди да се вкара в котела отново. За целта, тази смес се прекарва през кондензационни съоръжения наречени градирни. В градирните, сместа отдава топлината в атмосферата и се кондензира напълно. По същество, изхвърлената в атмосферата топлина се явява чиста загуба, защото не върши никаква полезна работа. Тук идва тънкият момент! В комбинираните тецове, тази смес се използва за да подгрее работния флуид на допълнителната топлинна установка, например да подгрее водата за парното и топлата вода на потребителите. И чак след това се прекарва през градирните да разсее останалата топлина в атмосферата. С други думи, част от топлината, която при некомбинираните централи сме изхвърляли в атмосферата, сега се използва за да свърши полезна работа и по този начин намаляваме изхвърлената енергия, следователно увеличаваме полезната енергия, следователно дигаме КПД-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 часа, qnkov написа:

в предишния пост е обяснено в линк
започнах работа 78-ма година в ТЕЦ Кремиковци
доколкото си спомням, след производството на електроенергия, парата имаше достатъчно налягане за да задвижи огромни компресори които произвеждаха въздух под налягане за нуждите на комбината...за задвижване на  машини работещи с въздух под налягане
и едва тогава остатъчната пара се ползваше за топлина
след толкова години, мислех си, че са измислили и направили нещо по-добро

преди 8 минути, darkterminal написа:

За целта, тази смес се прекарва през кондензационни съоръжения наречени градирни.

охладителни кули, които се виждат от далече

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Янков е от Козлодуй, да се сети за тръбопроводите от Площадката до града. Вероятно самия той е ползвател на 

преди 13 минути, darkterminal написа:

да подгрее водата за парното и топлата вода на потребителите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, дръндю написа:

в предишния пост е обяснено в линк
започнах работа 78-ма година в ТЕЦ Кремиковци
доколкото си спомням, след производството на електроенергия, парата имаше достатъчно налягане за да задвижи огромни компресори които произвеждаха въздух под налягане за нуждите на комбината...за задвижване на  машини работещи с въздух под налягане
и едва тогава остатъчната пара се ползваше за топлина
след толкова години, мислех си, че са измислили и направили нещо по-добро

...

Няма по-добро Дрънди, сичките топлинни централи минават през множество цикли на преобразуване на енергията и до една са базирани на един или друг вид топлинни машини... По-доброто ще дойде евентуално с токамаците или с някакъв друг вид установки за ядрен синтез, където плазмата се превръща директно в електричество... До тогава пара и топлене на атмосферата...

преди 1 час, дръндю написа:

...

охладителни кули, които се виждат от далече
...

Ахъм, на тези им викат градирни...

преди 1 час, Meri Meri написа:

Янков е от Козлодуй, да се сети за тръбопроводите от Площадката до града. Вероятно самия той е ползвател на

Къде си подострила така електричарския занаят?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 часа, darkterminal написа:

Къде си подострила така електричарския занаят?

С гледане! :D 

Въобще не се чувствам подострена с толкова остриета около мен. Живота ме срещна с толкова капацитите и то не само в тоя занаят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Meri Meri написа:

С гледане! :D 

Въобще не се чувствам подострена с толкова остриета около мен. Живота ме срещна с толкова капацитите и то не само в тоя занаят.

Пък аз си помислих, че работиш в областта... Или поне си го следвала в някой университет...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 26 минути, darkterminal написа:

Пък аз си помислих, че работиш в областта...

Така е, на Площадката съм, но вятъра ме отвя в частта на системи за управление - документирането, анализа, оценката, контрола, лицензирането, стандартизирането и ИЕ. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Базово нещата са ясни. Ще погледна горе линка да видя да сформирам 1-2 изречения. Иначе продължавайте, вземе пъкнат още от кзлд или околността хора. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 минута, qnkov написа:

Ще погледна горе линка да видя да сформирам 1-2 изречения.

Ако ти е проблем да оформиш отговора ще ти помогна, зависи за кога ти е необходим. Колежа ли си записал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм готов с отговора. Както казах, това е домашно, което не е задължително. Просто не исках да е празно и да е с глупост и ми трябваше нещо по-конкретно по темата. 

От кзлд ли си? Дай фейс, вземе се окаже, че се познаваме. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 минути, qnkov написа:

От кзлд ли си? Дай фейс, вземе се окаже, че се познаваме. :)

Да. Със сигурност се знаем, поне по физиономии. Сещам се за двама познати с тая фамилия, единия от които с кеф бих шамаросала. :D 
В твой интерес е да не те знам кой си. :D 
С каквото мога ще ти помогна, питай, когато имаш нужда! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко диктаторско звучиш. Няма проблем, благодаря за оказаната помощ все пак. Успях да намеря нещо от нета накрая.

И това не ми е фамилия. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Извинявай за тона, нищо лично! Направих аналог, който не ме извинява, но пък няма да се оправдавам сега.
Пак ще кажа, ако имаш нужда питай, може и на лични, с каквото мога ще помогна!

Успех! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе, ти си печена. Няма за какво да питам, освен че ми беше интересно да те видя. Но няма да рискувам с шамари... а сега. Ще се отдръпна. :))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, qnkov написа:

Бе, ти си печена.

Ма не съм обръщана, нали? :D Ooo, вече си разбрал коя съм!

преди 6 минути, qnkov написа:

Но няма да рискувам с шамари... а сега. Ще се отдръпна. :))

Няма бре, аз само, така се пъча, споко! Мразя агресията! Защитна реакция, да ме питаш за к'во!?
Сериозно, ако има нещо питай, имам възможност, ако не аз, то знам от къде да получа или да те насоча за информация и отговори! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...