Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с омекотителя при пералня Bosch Series 6

Препоръчан отговор

Здравейте !

Имам нужда от помощ за проблем с пералнята - сравнително нова е (серия 6 на Bosch, предно зареждане), на 2 години и досега не съм имала никакви други проблеми с нея. От известно време, обаче, колкото и омекотител да сложа, дрехите не миришат на него ИЗОБЩО. Нито дрехите, нито самата машина миришат лошо, просто изобщо не усещам омекотителя. Не съм сменяла марката, а преди с този препарат дрехите миришеха супер силно. Също така, никакъв омекотител не остава в чекмеджето (единствено понякога малко вода, от порядъка на 5 мл), а все едно се събира някъде в машината. Пробвах да я пускам празна на програмата за почистване на барабана с Калгон, после с друг препарат специално за перални. Вадих чекмеджето и го чистих, въпреки че ако беше запушено, омекотителят нямаше да "изчезва". Накрая спрях изобщо да използвам омекотител и пробвах с парфюмните перли, но освен, че излиза доста по скъпо, ефектът изобщо не е същият :(

Надявам се, че е нещо елементарно и няма да се налага да се обаждам на техник, като се има предвид цялата корона вирус лудост в момента ...

Благодаря ви предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, tsv_cm написа:

Също така, никакъв омекотител не остава в чекмеджето (единствено понякога малко вода, от порядъка на 5 мл)

Мисля, че няма как да остане вода в отделение за прах за пране. Щом изчезва от там значи се използва единственото което може да се обърка е времето когато го ползва. Което може да проверите - запознавате се кога трябва да се ползва и проверявате дали преди настъпване на този момент отделението още е пълно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за отговорите! Както съм написала по-горе, 2 години нямам никакъв проблем с пералнята, знам къде се слага омекотителя и не съм сменяла марката, прането си миришеше супер силно, ако го простра на сушилник в стаята - миришеше цялата стая. От скоро не се долавя абсолютно никаква следа от аромата на омекотителя, дори буквално да си навра прането в носа :)) Със сигурност се използва, не остава нищо в чекмеджето след пране, нито пък още с наливането на омекотител се излива някъде - стои си на едно ниво докато затворя чекмеджето. Пускала съм само програма за изплакване и центруфугиране само с омекотител - отново нищо не остава в чекмеджето, отново не се усеща омекотителя

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, tsv_cm написа:

От известно време, обаче, колкото и омекотител да сложа, дрехите не миришат на него ИЗОБЩО. Нито дрехите, нито самата машина миришат лошо, просто изобщо не усещам омекотителя.

това значи че си сменила перилния препарат
от него зависи остатъчния мирис на прането

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, дръндю написа:

това значи че си сменила перилния препарат
от него зависи остатъчния мирис на прането

Мерси, но и това не е, пробвала съм с 2 от старите плюс един нов... Плюс че аз доста видове перилни препарати съм сменила за 2 години, но омекотителят ми е един и същ и преди прането миришеше на точно на него

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е да е дефект, да го пуска по-рано. Имам приятел с 6-то чувство на Уърлпул, 4 пъти ходи на сервиз за такава глупост. Но не знам как да се провери. Примерно да се отваря в съответните моменти, когато не пълни поредната вода и да се гледа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, JKirilov написа:

Възможно е да е дефект, да го пуска по-рано. Имам приятел с 6-то чувство на Уърлпул, 4 пъти ходи на сервиз за такава глупост. Но не знам как да се провери. Примерно да се отваря в съответните моменти, когато не пълни поредната вода и да се гледа.

Много благодаря, ще пробвам да го "хвана"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах сходен проблем, преди да го разгадая, приятелка ме посъветва след основното пране да включа кратка програма на изплакване с центрофуга (при мен е 20 мин.) и тогава да добавя омекотителя. Получи се, и въпреки че открих по-късно проблема и сега процедирам така. Опитайте!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 49 минути, Meri Meri написа:

Аз имах сходен проблем, преди да го разгадая, приятелка ме посъветва след основното пране да включа кратка програма на изплакване с центрофуга (при мен е 20 мин.) и тогава да добавя омекотителя. Получи се, и въпреки че открих по-късно проблема и сега процедирам така. Опитайте!

Преди малко пуснах същата програма с празна пералня и препарат с лимон за чистене на ел.кани в отделението за омекотител (както прочетох в друг форум). Така че утре ще пробвам този съвет задължително! Благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, това ще попочисти, но там няма проблем, ако имаше, щеше да се натрупат 100 кила омекотител! ;)

преди 20 часа, Meri Meri написа:

открих по-късно проблема

Кажи как де?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Написала съм сходен проблем, не същия. При мен аромата на омекотетиля се беше смесил с някаква смрад от филтъра, която скоростно се качваше нагоре и обхвана и барабана естествено. Преди невинаги ползвах торбите за бельо и дребното пране, и нещо се е прошмулило. 
При питащата проблема явно е от друго естество, сега, като препрочетох обяснението, си мисля по-скоро, нещо от програматора да е. Нали ароматизиратора се взима от водата при последното изплакване, преди центрофугата. Вероятно тук след вземането на омекотителя, пералнята прави още едно изплакване само с вода и да отмива аромата. Не знам! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отново благодаря за отговорите, но явно като мине извънредното, ще се вика техник :( 

Исках да пробвам вчера варианта с цяла програма без омекотител плюс допълнително 20минутната само изплакване+центрофуга, но даде някаква грешка Е:18, която означавала "Помпата за отвеждане на перилния разтвор е задръстена" или "Отточният маркуч/отточната тръба са запушени" и спазвайки стъпките в упътването и източвайки 100 часа водата, се оказа, че две от тъпите цветоулавящи кърпички са се омотали долу около винтовата капачка. Така че имайте предвид да внимавате с тях. Та този проблем се оправи и си довърших прането, но за съжаление нямаше нищо общо с другия с омекотителя - най-накрая пуснах цяла програма без омекотител плюс само тази за изплакване със и ефектът е отново нулев и не се усеща изобщо.

преди 19 часа, JKirilov написа:

Не, това ще попочисти, но там няма проблем, ако имаше, щеше да се натрупат 100 кила омекотител! ;)

И аз това си мислех, няма логика да се събира, защото съм пускала поне 10-15 перални с омекотител откакто се появи проблемът и преди да го спра изобобщо и да мина на перли, тоест това са поне 500 мл омекотител...

Иначе следих и кога пералнята "дърпа" омекотителя - отварях периодично и си беше там през цялото време докато не останаха 15-20 минути, така че и това не би трябвало да е проблем.

Обаче като вадих чекмеджето ми направи впечатление за перилния препарат има едно улейче и дупка за оттичане, а за омекотителя и препарата за предпране - друга (отделението за предпране не съм го ползвала никога досега). Та като последен отчаян опит ще пробвам някаква програма с предпране и някакъв пенлив препарат, за да си личи стига ли до барабана, ама ми писна да се занимавам с тая пералня, та ще е довечера...

И още един, може би тъп въпрос - ако разредя с вода 40-50мл омекотител в едно шише 1,5л и си пусна пералнята нормално, след края на програмата отворя вратата и полея цялото пране и после пусна само изпомпване и центрофуга (без повторно пране/изплакване), дали има опасност да доразкажа играта на пералнята?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За кърпичките няма да коментирам.

За предпрането и т.н. - вижте в ръководството как се вади цялата вратичка за препаратите, почистете я добре, вижте през къде се перилните препарати от всички отделения отиват към пералнята - мястото е едно, дали ще е предпране, пране или ползване на омекотител, разлика няма, нали? Значи няма как да е от това.

Пробвайте ръчно слагане на омекотител по дрехите и изплакване - нищо не губите и това няма как да повреди машината ви.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 21.04.2020 г. в 18:52, tsv_cm написа:

От скоро не се долавя абсолютно никаква следа от аромата на омекотителя

А самият омекотител в опаковката мирише ли? Да не се окаже, че е същият, но не точно? Те. само опаковката да е същата, но...

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, plamen_petrov_80 написа:

За кърпичките няма да коментирам.

За предпрането и т.н. - вижте в ръководството как се вади цялата вратичка за препаратите, почистете я добре, вижте през къде се перилните препарати от всички отделения отиват към пералнята - мястото е едно, дали ще е предпране, пране или ползване на омекотител, разлика няма, нали? Значи няма как да е от това.

Пробвайте ръчно слагане на омекотител по дрехите и изплакване - нищо не губите и това няма как да повреди машината ви.

Благодаря, така ще процедирам до края на извънредното, с доливане.

Иначе другото си го мислех, но като извадя чекмеджето виждам болтовете и са някакви по-специални и нямам такава отвертка и затова само огледах, че улейчетата и дупките са отделни. Може би няма да е зле да си намеря такавъв инструмент...

преди 11 минути, DarkEdge написа:

А самият омекотител в опаковката мирише ли? Да не се окаже, че е същият, но не точно? Те. само опаковката да е същата, но...

Мирише силно, не съм чак толкова застреляна :D  Случвало ми се е да не се долавя много омекотителят по прането, ако е по-слабичък, но конкретно този го ползвам от много време и е супер силен, даже прекалено силно мирише в шишето

waeschepflege-weichspueler-lenor-weichspueler-aprilfrisch-66wl-1980ml.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, tsv_cm написа:

Исках да пробвам вчера варианта с цяла програма без омекотител плюс допълнително 20минутната само изплакване+центрофуга, но даде някаква грешка Е:18, която означавала "Помпата за отвеждане на перилния разтвор е задръстена" или "Отточният маркуч/отточната тръба са запушени" и спазвайки стъпките в упътването и източвайки 100 часа водата, се оказа, че две от тъпите цветоулавящи кърпички са се омотали долу около винтовата капачка. Така че имайте предвид да внимавате с тях. Та този проблем се оправи и си довърших прането, но за съжаление нямаше нищо общо с другия с омекотителя - най-накрая пуснах цяла програма без омекотител плюс само тази за изплакване със и ефектът е отново нулев и не се усеща изобщо.

Ами все пак е имало проблем с помпа, тръба или маркуч. Дано да са били само две кърпичките. Тая серия 6 с опции самопочистващи се помпи и филтър ли бяха. Аз след подобен проблем пускам самопочистваща се програма. 

преди 3 минути, tsv_cm написа:

даже прекалено силно мирише в шишето

Така е и аз ползвам от тези. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За пълно изваждане на ваничката за препарати:
https://www.devicemanuals.eu/wp-content/uploads/2017/07/WAT24421GB.pdf

стр. 32

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Meri Meri написа:

Тая серия 6 с опции самопочистващи се помпи и филтър ли бяха. Аз след подобен проблем пускам самопочистваща се програма. 

Имам програма само за почистване на барабана и съм я пускала няколко пъти - веднъж само с Калгон на прах и два пъти с препарати за почистване на пералня. Но нямам идея това отразява ли се на помпи и филтър 😳

преди 26 минути, DarkEdge написа:

За пълно изваждане на ваничката за препарати:
https://www.devicemanuals.eu/wp-content/uploads/2017/07/WAT24421GB.pdf

стр. 32

Може би не гледам правилно, но там става дума за чекмеджето, а аз него съм го вадила сто пъти. Идеята е, че като се махне то, вътре се виждат 2 улейчета с 2 отделни дупки, а отвън има три болтчета и реших, че те трабва да се развият и да се махне, за да се види, че после пътят на препаратите е един.

Има две дупки - в ляво и в дясно, но дясната (която се пада зад двете болчета) няма как да я снимам:

IMG-20200423-WA0005.jpg

IMG-20200423-WA0004.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чакайте сега, няма нужда да я е разглабяте, те са "умни", като има проблем известяват със съответния код за грешка. Проявете търпение! Пуснете програмата за самопочистване сега, след, като сте изкарали кърпичките.

Аз също съм изливала ароматизатор директно вътре, дори направо с 2та капачка. 

Еее играчка си е, ма в подобна ситуация какво друго ви остава! 

Аз освен кърпички, съм намирала и монети ... 20, 50 и левче, и чорапчета. С две деца, смених над 4 машини за 20 години и опитах от всякакъв клас. А колко ремонти и ситуации, не е истина. За финал ще кажа, всичко е на късмет!

Желая ви късмет! 🙂

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Meri Meri написа:

Аз също съм изливала ароматизатор директно вътре, дори направо с 2та капачка.

Да, това е един от начините, но с изплакване все пак. ;)

Това за самопочистването няма как да влияе. При мен за къде 15 години само два банела (май се казват, като фиби) се задръстиха и лягах отдолу, но кърпички не ползваме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е в препаратите, а не в машината.

Един въпрос от лаик: Пералнята има ли начин да се ъпдейтват програмите по която пере?!

Идеята е да се съобрази със сегашните перилни и друг вид препарати, за да запази същия ефект ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, JKirilov написа:

Да, това е един от начините, но с изплакване все пак. ;)

Е стига де, казах по-горе, допълнителна програма изплакване+центрофуга.

преди 27 минути, JKirilov написа:

Това за самопочистването няма как да влияе.

Според мойте наблюдения влиияе, тази програма при мен е на max градуси, и определено попарва всичко по пътя си, дори и без почистващ препарат да я стартираш. То си зависи и от възможностите на модела.
Айде малко шеговито: опознай пералнята, за да имаш чисто и ароматно пране! ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, tsv_cm написа:

Имам програма само за почистване на барабана и съм я пускала няколко пъти - веднъж само с Калгон на прах и два пъти с препарати за почистване на пералня.

Май е достатъчно? Пък и не става въпрос, че след изпиране мирише на мухъл, а че не мирише на нищо. ;)

Това ме сеща за един виц, но е мръсен...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, JKirilov написа:

Май е достатъчно? Пък и не става въпрос, че след изпиране мирише на мухъл, а че не мирише на нищо. ;)

Ау да, забравих, че специалиЗт по-всичко! Особено по мрЪсотиите ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване