Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

A1 Има ли давност и как да реагирам?

Препоръчан отговор

Мтел още през 2014-2015 съм сключил договор за карта с интернет и неограничени минути, не помня колко дълго ползвах услугите им, но помня че не бях никак доволен. До колкото помня, за 18 лева имах неограничени минути и 8 000 МБ интернет, който не съм изразходил, нито съм плащал нещо с което да ми се вдига таксата. Не знайно защо, сметката ми винаги беше над 25-30+ лева, и следователно исках да знам защо сметката ми беше висока, и като отидох да ми дадат разписка или нещо подобно, в отговор получавам че за да я получа, трябва първо да платя, а след плащането да пусна молба до София, и от София ще ми пратят разпечатка до 30 дневен срок. Услугите съм ги ползвал от порядъка на няколко месеца, след което плащане от моя страна спря, за последната вноска. Бяха 120 лева, платих една вноска и останаха 50 лева. Това се случи още през 2015 година. От няколко дни насам, получавам обаждания от СГ - Съдъ Груп за събиране на задължения, да ми искат парите, става въпрос за 100 лева, явно има лихва 40-50 лева за периода от 2015 до сега, плашат ме, да ги плащам иначе ме дават на съд, днес ходих до офис на A1 да попитам за реда, съответно и за давността, обаче служителката ми отговаря че нямало давност, и съм дължал тези пари, аз горещо и твърдя че има давност, 3 години са минали с сигурност, а даже и 5 години стават вече, но тя пак ми отговаря че при тях нямало давност. Аз не и повярвах съответно, обаче да отида при адвокат, той ще ми вземе сумати пари за консултация и не знам за тези 100 лева просто... Рових и кодекса, но не намирам никаква полезна информация, някои от вас да е по запознат и да ме информира с членове, давност, и при А1 има ли давност, след като ми твърдят че при тях нямало, или пробват, ако мине номера, мине.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пусни си жалба в полицията за тормоз. Като ти се обадят следващия път тези от СГ им продиктувай номера на жалбата. Кажи им също, че си говорил с адвокат и ще заведеш дело за тормоз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз сега как да постъпя от моя страна?  Продължават да ме притискат и да си искат парите, щом е минала давността, защо продължават да си ги искат, и какво следва ако заведат дело? Аз какво да направя от тук на татък?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виж ся в Българията повечето хора не си знаете правата а тези които знаят нещо не знаете как да си ги търсите.
Давността за мобилните оператори по мой спомен е 5 години, ако са минали тия 5 години и никой не ти е казал копче, няма писма, и други форми на рев за пари от страна на оператора или трети фирми(така наречените колекторски фирми), то значи за да се позовеш на давност трябва да се обърнеш към съда(мисля градския беше) където след като разгледат обстойно нещата, ще решат в полза на едната или другата страна.

А ментела преди време се пробеаха два пъти една и съща такса да ми приберат ама не им върза, бяха се пробвали да ми вземат пари и за интернет който бях спрял и имах съответните документи, та от тях имам и писмено извинение някъде сред документите в родината.
Така че умната с тия и не ги оставяй на мира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Обясни им че давността е изтекла и ако искат да те съдят ще платят и съдебни разноски. Има си ред за отписване, чети. Пробват, ако им мине номера. В никакъв случай не им признавай че имаш такова задължение и не плащай дори и една стотинка, защото тогава тръгва нова давност. Давността е 3 години, освен ако не са извършени действия по събирането ккато завеждане на дело. Цесия на (просрочени) задължения не е такова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, [email protected] написа:

Чукча писател - съвършеният... и в другата тема ше ми разправя че смартфоните нЕмали GSM технология...

Нещо се опитваш да кажеш ли?

За да не съм голословен - https://www.schetovodnakantoravarna.com/?page_id=1104

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, [email protected] написа:

НЕ, правя си кефа ;)

Тука психотата са на мода :D

В тема в която човек се опитва да разреши проблем?
Има спам теми за забавление.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Скоро гледах по телевизията, не помня адвокат ли беше или омбудсмана.Значи, давността е 3 години, но тя не настъпва автоматично.Т.е. питащия трябва да подаде заявление, че отпада по давност задължението.Къде трябва да се подаде, не зная, трябва да се чете!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Volzhirkas_202846 написа:

сметката ми винаги беше над 25-30+ лева

Защо не реагира още първия път?:angry:

Има разбира се 100 легални начина сам да си надул сметката - тел. 0700, номера с броячи...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, ivan_pop написа:

Скоро гледах по телевизията, не помня адвокат ли беше или омбудсмана.Значи, давността е 3 години, но тя не настъпва автоматично.Т.е. питащия трябва да подаде заявление, че отпада по давност задължението.Къде трябва да се подаде, не зная, трябва да се чете!

става дума че оператора знае че ще рухне делото в съда, и затова го тормози

на мен дори ми пратиха 2 писма с обратна разписка, но аз - ми съдете ме щом трябва

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Без умствен капацитет написа:

става дума че оператора знае че ще рухне делото в съда, и затова го тормози

на мен дори ми пратиха 2 писма с обратна разписка, но аз - ми съдете ме щом трябва

Аз предполагам, че задължението е изкупено от колекторска фирма.Ако е така, задължението вече не е към А1.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За да се изкупи задължение, този, който го дължи, трябва да е уведомен за това. Ако това не е направено, изкупуването е незаконно. В началото на темата казах какво се прави.

https://advokat-tsvetkova.com/договор-за-цесия-изкупуване-на-дълг/

Цитат

Длъжникът по вземането не е страна по договора за цесия и неговото съгласие за сключване на договора не е необходимо.  Необходимо е обаче длъжникът да бъде уведомен за цесията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Договора съответно като е сключен между 2014-2015, той е сключен за две години, съответно скачаме до 2017 някъде! Бях прочел че по някой си член, след като прехвърлят сумата на агенция, фирма за събиране на задължения, давността скача още с някоя годинка. Вчера пак ми звъняха от Съдъ Груп, че и тон ми повишиха, викат до днес следобед да ги пратя иначе на съд.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами да си викат, ти каза ли им, че ще пуснеш жалба в полицията за тормоз и си говорил с адвокат? Да ти дадат номер на дело, което са завели срещу теб, ако го направят, можеш да го провериш в съда дали е реално. Като им се оставяш, ще те тормозят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Raze написа:

Ами да си викат, ти каза ли им, че ще пуснеш жалба в полицията за тормоз и си говорил с адвокат? Да ти дадат номер на дело, което са завели срещу теб, ако го направят, можеш да го провериш в съда дали е реално. Като им се оставяш, ще те тормозят.

Още не е завел дело, бил ме изчаквал, но твърди че ще заведе! Не знам още, дали има давност и дали си е в правото да завежда дело, нито мога да проверя по някакъв начин, как да пусна жалба, ако в противен случай не съм прав?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Казали сме ти какво да правиш, действай. Да мрънкаш тук няма смисъл. Как не можеш да провериш за жалба? Отиваш в полицията, казваш искам да пусна жалба за тормоз, обясняваш случая и те ще ти кажат какво да правиш. Имаш номер, от който ти звънят, както и име на фирмата, които ще им дадеш и ще напишеш в жалбата, те ще се заемат със случая.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Volzhirkas_202846 написа:

Вчера пак ми звъняха от Съдъ Груп, че и тон ми повишиха, викат до днес следобед да ги пратя иначе на съд.

И на мен ми звъняха разни досадници от Коректна фирма и фирми за реклами в гоглето.Няколко пъти им казах, че нямам интерес, те продължават.Сложих номерата в черния списък и вече не могат да ми досаждат!

Може да искаш да ти изпратят писмо със всички подробности какво дължиш и по кой параграф.След това им пишеш писмо, че по този параграф не дължиш нищо.Писмото ти задължително да е препоръчано и с обратна разписка.Запази си и копие на писмото което им изпратиш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А бе щом толкова време ти звънят, а не са завели дело срещу теб, силно ме съмнява, че ще го направят някога. Принципно в България е наопаки т.е. ако могат да си вземат парите от теб по съдебен път, даже няма и да ти се обадят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, колега. Занимавам се с това и ще ти помогна. По-горе има доста полезни съвети, които можеш да вземеп предвид.

1. Придържай се към това, че давността е изтекла и ти не дължиш тази сума. 

2. Ако те притесняват телефонните обаждания, запиши номерата им и пиши жалба до полицията като посочиш кои номера те тормозят.

3. В случай, че образуват дело срещу теб е добре да се консултираш с адвокат, който да те посъветва как да постъпиш в конкретната ситуация. 

От това, което си написал, изглежда  има доста пропуски  от тяхна страна, така че не мисля, че ще се наложи да им плащаш каквото и да е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...
Хубаво си гледал, ам не си запоннил всичко!
Погасителната давност представлява период от време, с изтичането на който се погасява възможността за събиране на едно вземане по принудителен ред.
Самото задължение не се погасява с изтичане на давността, тъй като длъжникът може да плати и след изтичане на давността, но само доброволно. Доброволно платените суми след изтичане на давността не подлежат на връщане.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване