Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! 

Май не е за този форум, но няма кого да попитам:

Мисля да се ява на два конкурса - за Експерт по осигуряването в НОИ и инспектор по приходите във фисйален конторол, отдел Оперативни дейности на НАП.
Досега съм ходила само на конкурси за младежките програми и един за работа в БТ. Но той беше по различен. Нещо като устен изпит. Трима човека задаваха деситина въпроси.
Сега ще е друг формат. И двата конкурса ще са тест и интервю.
Какво представляват тестовете за работа в НОИ и НАП? В обявата за НОИ няма посочени, законите, които трябва да се познават. Досега във всички обяви, които съм виждала е имало.
А интервютата?

А докато си четях законите изникнаха и др. въпроси:

Мислех си, че държавните служители все пак могат да работят и друго (примерно нещо на граждански договор), но като четях Закона за НАП попаднах на това:
(5) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Служителите в агенцията не могат да:
3. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.05.2009 г.) заемат друга платена длъжност или да извършват друга платена дейност освен дейностите по ал. 9.
Значи ли това, че не може да се работи по никакъв начин(освен във връзка с ал. 9 преподавател във ВУЗ)?
Другото, което ме интересува как точно се определя заплата? Има обявена основна, но почти винаги (тук не) пи обявите за конкурси пише, че размерът зависи от стажа. Какъв стаж гледат-тоя по специалност или общия? Може ли линк към наредба или закон? Не можах да намеря такъв.
Може би е тъпо, но:
1.Кои са стоките с висок фискален риск? Имам бегла представа, но искам да знам точно всички. Открих само откъслечни неща.
2.Къде се намират фискалните пунктове? Също не можах да намеря ясна и категиточна информация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Veselina Miteva написа:

Здравейте! 

Май не е за този форум, но няма кого да попитам:

Мисля да се ява на два конкурса - за Експерт по осигуряването в НОИ и инспектор по приходите във фисйален конторол, отдел Оперативни дейности на НАП.
Досега съм ходила само на конкурси за младежките програми и един за работа в БТ. Но той беше по различен. Нещо като устен изпит. Трима човека задаваха деситина въпроси.
Сега ще е друг формат. И двата конкурса ще са тест и интервю.
Какво представляват тестовете за работа в НОИ и НАП? В обявата за НОИ няма посочени, законите, които трябва да се познават. Досега във всички обяви, които съм виждала е имало.
А интервютата?

А докато си четях законите изникнаха и др. въпроси:

Мислех си, че държавните служители все пак могат да работят и друго (примерно нещо на граждански договор), но като четях Закона за НАП попаднах на това:
(5) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Служителите в агенцията не могат да:
3. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.05.2009 г.) заемат друга платена длъжност или да извършват друга платена дейност освен дейностите по ал. 9.
Значи ли това, че не може да се работи по никакъв начин(освен във връзка с ал. 9 преподавател във ВУЗ)?
Другото, което ме интересува как точно се определя заплата? Има обявена основна, но почти винаги (тук не) пи обявите за конкурси пише, че размерът зависи от стажа. Какъв стаж гледат-тоя по специалност или общия? Може ли линк към наредба или закон? Не можах да намеря такъв.
Може би е тъпо, но:
1.Кои са стоките с висок фискален риск? Имам бегла представа, но искам да знам точно всички. Открих само откъслечни неща.
2.Къде се намират фискалните пунктове? Също не можах да намеря ясна и категиточна информация.

Не знам как точно "мислиш" да се явиш, но трябва да има изрично обявен конкурс https://iisda.government.bg/competitions/competitions_list

Там всичко трябва да е обяснено. И по какво трябва да се подготвиш за теста и дали и как ще бъдеш допусната до интервю.

Заплатата не зависи от стажа, а от длъжността, която заемаш. И е в някакви граници за съответната длъжност. Тъй като и ако си за първи път държавен служител съответно ще ти е долната граница. При което в годините в зависимост от атестациите и годишните ти оценки от преките ти ръководители, може да се увеличава.

Това всичко по-горе ще ти е полезно за сведение само, защото тези конкурси се обявяват и организират за вече избрани хора. Просто да е законно, се обявява конкурса. Така че, ако нямаш близък в съответната администрация, забрави да стигнеш и до интервю.

Ще е загуба на твоето време и донякъде кофти "удар" по наивността и самочувствието ти.

Вариант е, ако си направила добро впечатление от стажовете на някой, но пак е много относително.

Успех все пак!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да станеш държавен служител, то първо трябва да се освободи вид щат или се създаде нов. 

Второто важно нещо е препоръките, но те не са основен фактор. Основния фактор е да отговаряш на определени критерии, а препоръките са в бонус. 

Критериите ще ги пише във вид официален писмен документ. Същите предварително се проверяват без да знаеш как и чак тогава или те извикват или не. 

Успех!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.07.2020 г. в 12:24, Maleficient написа:

Заплатата не зависи от стажа, а от длъжността, която заемаш.

Зависи и от стажа. Примерно, ако имаш 5 години стаж по специалността, се прибавят 5% към заплатата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок. Но в кой закон/наредба  точно е упоменато? В нои е ниска заплата и искам да знам на нея ли ще съм или ще е малко по висока. А там получават ли се ДМС? 

на 17.07.2020 г. в 19:08, ncl написа:

Зависи и от стажа. Примерно, ако имаш 5 години стаж по специалността, се прибавят 5% към заплатата.

на 13.07.2020 г. в 21:00, ncl написа:

А ти какъв имаш?!

Около 4 години, но не е свързан  с дейността нито на НАП, нито на НОИ. 

на 17.07.2020 г. в 17:16, iИ.дИоNд.Ni написа:

За да станеш държавен служител, то първо трябва да се освободи вид щат или се създаде нов. 

Второто важно нещо е препоръките, но те не са основен фактор. Основния фактор е да отговаряш на определени критерии, а препоръките са в бонус. 

Критериите ще ги пише във вид официален писмен документ. Същите предварително се проверяват без да знаеш как и чак тогава или те извикват или не. 

Успех!!!

Ето това е от обявата:

Как ще ги проверяват тези компететности?

888.png

на 14.07.2020 г. в 12:24, Maleficient написа:

Не знам как точно "мислиш" да се явиш, но трябва да има изрично обявен конкурс https://iisda.government.bg/competitions/competitions_list

Е мнго ясно, че съм проверила предварително, щом се решила да ходя на конкурс. Просто като писах във форума срока за кандидстване за позициите беше изтекъл и са ги махнали. Затова не си ги видял сигурно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.07.2020 г. в 19:08, ncl написа:

Ами, не е така. При държавните служители няма "стаж по Специалността". Навремето имаше някакъв процент за "ценз-клас", но отдавна отпадна това за стажа. Има Ранг, но това е много различно и кореспондира, ако преди това си бил държавен служител. Но авторката очевидно не е.

От реалния ми опит, колежка/и, която/които не е/са имала/и "стаж" ( освен като продавачка в магазин за обувки- а друга като сервитьорка в Испания), благодарение на хората вътре вече в институцията, бяха назначени, а след това минаха конкурс, и заплатата им е според длъжността, а не според стажа.

преди 30 минути, Veselina Miteva написа:

Ок. Но в кой закон/наредба  точно е упоменато? В нои е ниска заплата и искам да знам на нея ли ще съм или ще е малко по висока. А там получават ли се ДМС? 

Около 4 години, но не е свързан  с дейността нито на НАП, нито на НОИ. 

Ето това е от обявата:

Как ще ги проверяват тези компететности?

888.png

Е мнго ясно, че съм проверила предварително, щом се решила да ходя на конкурс. Просто като писах във форума срока за кандидстване за позициите беше изтекъл и са ги махнали. Затова не си ги видял сигурно.

Очевидно не схвана основното от поста/мнението ми.

НЯМАШ ли човек в НОИ и НАП- леля, вуйчо, свако, на дядо ти брат, забрави от явяване на такъв конкурс, да се класираш! Дори да си Отличничка, която реши тест със 100 от 100, пак ще назначат човекът, за когото е конкурса. Няма препоръки, няма стаж, а пък за ДМС, много трогателно...да си мечтаеш.

Сори, че от мен трябва да го разбереш, но насочи усилията си към контактите си с хора от администрацията.

Иначе си има Закон за държавния служител, но това е просто да се направи официално назначаването на вече избрани хора.

Редактирано от Maleficient (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Maleficient написа:

Ами, не е така. При държавните служители няма "стаж по Специалността". Навремето имаше някакъв процент за "ценз-клас", но отдавна отпадна това за стажа. Има Ранг, но това е много различно и кореспондира, ако преди това си бил държавен служител. Но авторката очевидно не е.

От реалния ми опит, колежка/и, която/които не е/са имала/и "стаж" ( освен като продавачка в магазин за обувки- а друга като сервитьорка в Испания), благодарение на хората вътре вече в институцията, бяха назначени, а след това минаха конкурс, и заплатата им е според длъжността, а не според стажа.

Ето това е от обявата

889.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво. И?

Не ми вярвате?! "Професионален опит", не е "стаж" по принцип, като продавачка на зеленчуци, маникюристка или сервитьорка, нали? Клишета по образец за нуждите на обявата.

Ако искате вземете "препоръки" от Галактическата асоциация на администрациите, и се явете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Maleficient написа:

НЯМАШ ли човек в НОИ и НАП- леля, вуйчо, свако, на дядо ти брат, забрави от явяване на такъв конкурс, да се класираш! Дори да си Отличничка, която реши тест със 100 от 100, пак ще назначат човекът, за когото е конкурса. Няма препоръки, няма стаж, а пък за ДМС, много трогателно...да си мечтаеш.

+1

Но не охлаждай все пак мераците на момичето,  нека се пробва. Кой знае, може пък късмет да извади. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Michigan111 написа:

+1

Но не охлаждай все пак мераците на момичето,  нека се пробва. Кой знае, може пък късмет да извади. 

А, защо не? Вие кандидатствал ли сте на подобни места, около ...десет пъти? Загубено време, надежди и нищо с допирателна за "късмет". Да е Тото, ок, но не е. Ясно съм обяснила акцентите, пък тя, ако има време за губене, да си чупи главата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Maleficient написа:

А, защо не? Вие кандидатствал ли сте на подобни места, около ...десет пъти? Загубено време, надежди и нищо с допирателна за "късмет". Да е Тото, ок, но не е. Ясно съм обяснила акцентите, пък тя, ако има време за губене, да си чупи главата.

Не съм. Но от постовете и личи, че е надъхана да се пробва, и нека. Все е някакъв опит. Лош, но опит. 

Иначе си права, така са нещата,  И добре направи, че и каза,  когато е очаквано, разочарованието е винаги по малко  :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване