Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изработка на информационен сайт с IT новини и форум

Препоръчан отговор

Здравейте, предполагам че пиша на правилното място, относно моя въпрос. Знам че теми по този въпрос са коментирани много пъти и че отговора може да варира в много голям диапазон (въпреки че ако сме реалисти, никой който пише във форум питайки по въпроса, не е готов да даде 10000 хил.+ лева за направата на сайт, такива хора знаят какво искат, за какво плащат и т.н, така че нямам нужда от отговори като "от 200 до 20000 хил. лева може да ти струва" примерно). Предполагам, че вече разбрахте същината на тази тема и моя въпрос, а именно - Колко ориентировъчно може да ми струва направата на един сайт, включващ форум и още няколко раздела за новини, относно IT сферата (хардуер, софтуер и т.н)?. За уникален дизайн за момента не мисля, но към цената може да се добави и домейна, ако има още нещо, от което сайт би имал нужда, също може да ме подсетите и да го добавите в списъка. Благодаря предварително на тези, който са достатъчно точни да обърнат внимание на темата ми, да отговорят на въпроса адекватно (да не отговарят само с цел да омаловажат моя въпрос).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опааа изгоре Калин!

Колко да ти струва?

Нещата зависят от много фактори : Ако ще плащаш за написването на чисто нова уеб платформа ще ти трябват наистина доста пари, виж ако ще си купуваш Vbulletin или IPB плюс добавки за тях ще минеш тънко само с няколко стотачки плюс работа ако ще плащаш някому да ти ги инсталира и настрои.
Има даже и безплатни варианти например phpbb3 + Wordpress или други подобни платформи които с малко фантазия и допълнителен код можеш да превърнеш в чудесна уеб платформа.

Колкото до домейна, там нещата също варират : От около €3 на година за домейн .me/.info през около €10-€12 на година за най популярните .com/.net/.org до над €200 за някои видове домейни.
Естествено ако имаш повечеко пари можеш и премиум домейн да си няемеш но там офертите започват от €1000+.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да стане много евтино, може да стане и много скъпо. Зависи на кой попаднеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Bubbles написа:

Опааа изгоре Калин!

Колко да ти струва?

Нещата зависят от много фактори : Ако ще плащаш за написването на чисто нова уеб платформа ще ти трябват наистина доста пари, виж ако ще си купуваш Vbulletin или IPB плюс добавки за тях ще минеш тънко само с няколко стотачки плюс работа ако ще плащаш някому да ти ги инсталира и настрои.
Има даже и безплатни варианти например phpbb3 + Wordpress или други подобни платформи които с малко фантазия и допълнителен код можеш да превърнеш в чудесна уеб платформа.

Колкото до домейна, там нещата също варират : От около €3 на година за домейн .me/.info през около €10-€12 на година за най популярните .com/.net/.org до над €200 за някои видове домейни.
Естествено ако имаш повечеко пари можеш и премиум домейн да си няемеш но там офертите започват от €1000+.

Да си призная честно, нямам почти никакъв опит в тази сфера, затова и задавам този въпрос и създавам тази тема, с риска да се поизложа малко, че незнам какво точно търся и искам.  Нямам представа какво имате впредвид под чисто нова уеб платформа или другите примери, които споменяхте. Нека да вземем за пример този добър и стар сайт чрез който комуникираме в момента, колко би коствало да се изгради подобен сайт със форум като този, като добавим че въобще не става въпрос за същия дизайн, но с долу-горе същата структура.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, TheBestInTheWorld написа:

Да си призная честно, нямам почти никакъв опит в тази сфера, затова и задавам този въпрос и създавам тази тема, с риска да се поизложа малко, че незнам какво точно търся и искам.  Нямам представа какво имате впредвид под чисто нова уеб платформа или другите примери, които споменяхте. Нека да вземем за пример този добър и стар сайт чрез който комуникираме в момента, колко би коствало да се изгради подобен сайт със форум като този, като добавим че въобще не става въпрос за същия дизайн, но с долу-горе същата структура.

По-добре да питаш и да се изложиш, отколкото да не питаш и да направиш голяма грешка. Аз също се излагам, в дадени случаи. Така че спокойно. Пак ще кажа зависи на кой ще попаднеш. В момента вече има доста евтини решения при правене на сайт. Не говоря да минеш на тънкана както се казва или да измамиш някой. Просто нещата се развиха главоломно в последните няколко години. Освен това зависи и кой ще поддържа подобен сайт, защото ако ти го направи една фирма, а ти го поддържа друга ще ти излезе скъпо. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, TheBestInTheWorld написа:

Това е готова платформа - всъщност аз й споменал името IPB, естествено, пипната е тук там, цената й е някъде около €300 по последни спомени които имам https://invisioncommunity.com/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Емил Костов написа:

По-добре да питаш и да се изложиш, отколкото да не питаш и да направиш голяма грешка. Аз също се излагам, в дадени случаи. Така че спокойно. Пак ще кажа зависи на кой ще попаднеш. В момента вече има доста евтини решения при правене на сайт. Не говоря да минеш на тънкана както се казва или да измамиш някой. Просто нещата се развиха главоломно в последните няколко години. Освен това зависи и кой ще поддържа подобен сайт, защото ако ти го направи една фирма, а ти го поддържа друга ще ти излезе скъпо. 

Да, и аз съм на същото мнение, относно това да се информираш.  Както казахте, най-доброто решение би било, нито да търся най-евтиното, нито да бъда прекаран от някого с предложение, което няма да си заслужава цената. Логично е, дори и при моя ограничен опит, да се предполага че фирмата, която ще ти направи сайта, да е същата която ще го поддържа.

преди 8 минути, Bubbles написа:

Това е готова платформа - всъщност аз й споменал името IPB, естествено, пипната е тук там, цената й е някъде около €300 по последни спомени които имам https://invisioncommunity.com/

И аз съм виждал тази платформа другаде, а относно цената, която споменахте, тя какво точно включва, има ли нещо, което следва да се вземе под внимание и да се плати отделно?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, TheBestInTheWorld написа:

Да, и аз съм на същото мнение, относно това да се информираш.  Както казахте, най-доброто решение би било, нито да търся най-евтиното, нито да бъда прекаран от някого с предложение, което няма да си заслужава цената. Логично е, дори и при моя ограничен опит, да се предполага че фирмата, която ще ти направи сайта, да е същата която ще го поддържа.

И аз съм виждал тази платформа другаде, а относно цената, която споменахте, тя какво точно включва, има ли нещо, което следва да се вземе под внимание и да се плати отделно?

Не говорим за най-евтиното, а за такова, където ще работят нещата. Потребителят не го интресува как или с какво е правен сайтът или колко струва. Интрересува го да работи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Емил Костов написа:

Не говорим за най-евтиното, а за такова, където ще работят нещата. Потребителят не го интресува как или с какво е правен сайтът или колко струва. Интрересува го да работи.

Да, напълно сте прав. Направиха ми предложение в диапазона на 700-800 лв., "с включени всички първоначални разходи като хостинг и домейн, начално SEO и настройки за бързина." Вие на какво мнение сте, това добре ли звучи?

преди 8 минути, plamen_petrov_80 написа:

А каква ще е глобалната цел на  сайта?

Чисто информационна цел, статий и новини свързани с всичко относно технологиите: телефони, компютри, лаптопи и т.н. Също така форум, в който потребителите ще могат да дискутират различни теми обхващащи много сфери.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, TheBestInTheWorld написа:

Да, напълно сте прав.

Чисто информационна цел, статий и новини свързани с всичко относно технологиите: телефони, компютри, лаптопи и т.н. Също така форум, в който потребителите ще могат да дискутират различни теми обхващащи много сфери.

Нали се сещаш, че трябва да имаш човек или група от хора, които да следят и да постват такива новини и статии. И затова трябва да им се плаща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, baitexpo написа:

Имай предвид, че от такива сайтове се печели трудно и малко.

На базата на какво имате такова мнение?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, TheBestInTheWorld написа:

Ще мине време преди сайтът да почне да печели. Затова казвам, че трябва да има поддържа, която да отговаря за сео оптимизация, реклами, канали ( youtube, paitreоn.... примерно). Трябва да има хора, които да подбират статии и новини. Ако се налага да ги редактират, превеждат или да ги представят в разбираем език за потребителите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, TheBestInTheWorld написа:

Огледай се. Колко такива форуми оцеляха? Направи си груба сметка какво ще инвестираш и какви приходи очакваш. За да печелиш, трябва да имаш посещения. Как ще привлечеш хората и ще направиш сайта популярен? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Емил Костов написа:

Ще мине време преди сайтът да почне да печели. Затова казвам, че трябва да има поддържа, която да отговаря за сео оптимизация, реклами, канали ( youtube, paitreоn.... примерно). Трябва да има хора, които да подбират статии и новини. Ако се налага да ги редактират, превеждат или да ги представят в разбираем език за потребителите.

преди 8 часа, baitexpo написа:

Огледай се. Колко такива форуми оцеляха? Направи си груба сметка какво ще инвестираш и какви приходи очакваш. За да печелиш, трябва да имаш посещения. Как ще привлечеш хората и ще направиш сайта популярен? 

Това, което казвате е наистина вярно,  всичко трябва да се премисли предварително, наясно съм с пречките, които ще излязат напътя ми в началото особенно,  но бих казал, че човек имали желание и упоритост, може да постигне много неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, TheBestInTheWorld написа:

Това, което казвате е наистина вярно,  всичко трябва да се премисли предварително, наясно съм с пречките, които ще излязат напътя ми в началото особенно,  но бих казал, че човек имали желание и упоритост, може да постигне много неща.

Трябва да добавиш и умения, пари, връзки, късмет и т.н.

Какво повече ще даде твоята версия от тази тук примерно или от останалите подобни?

Мойте наблюдения са, че глобално потребителите в такива сайтове намаляват. Ти с какво ще ги привлечеш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване