Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как да задам фотоапаратът да снима в RAW формат

Препоръчан отговор

Здравейте!
Зная, че темата сигурно вече е разисквана, но...
С Канон 800D съм. Знам, че поддържа RAW, обаче в менюто не намирам къде да задам да снима в него. Гледах книжката, но в указания алгоритъм няма такова нещо. Освен това, къде да открия копията в RAW? Извинявам се за глупавия въпрос, ама те в картата ли остават, или се съхраняват в някаква памет на фотоапарата?
И, последно: съвет за програмка за обработка на RAW, която обаче е безплатна. Зная за Lightroom и Fotoshop, но те са платени. Алтернатива?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На "първо водоравно" в менюто :) :

large.2020-09-26_170426.jpg.840acce0c95b

large.2020-09-26_170441.jpg.1df884041664

RAW файловете се записват в мемори картата, също като и JPEG-овете. Ако снимате в RAW+JPEG - на фотоапарата ще виждате само една снимка, но на компютъра - двете.

За Canon се препоръчва фирмената Digital Photo Professional, безплатна е, тегли се от сайта на Canon. Със сравнително ограничени възможности е, спрямо продуктите на Adobe, но може да върши много неща. Аз по принцип ползвам Lightroom, но някои от редакциите предпочитам да ги правя с малката, също безплатна FastStone Image Viewer. Която по принцип е за изображения, не само за RAW.

Обработването на снимките е малко като готвенето :) - по-важни са уменията на готвача, отколкото каква печка използва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Kalin Karaboychev промени заглавието на Как да задам фотоапаратът да снима в RAW формат
преди 29 минути, RudeBoy написа:

На "първо водоравно" в менюто :) :

large.2020-09-26_170426.jpg.840acce0c95b

large.2020-09-26_170441.jpg.1df884041664

RAW файловете се записват в мемори картата, също като и JPEG-овете. Ако снимате в RAW+JPEG - на фотоапарата ще виждате само една снимка, но на компютъра - двете.

За Canon се препоръчва фирмената Digital Photo Professional, безплатна е, тегли се от сайта на Canon. Със сравнително ограничени възможности е, спрямо продуктите на Adobe, но може да върши много неща. Аз по принцип ползвам Lightroom, но някои от редакциите предпочитам да ги правя с малката, също безплатна FastStone Image Viewer. Която по принцип е за изображения, не само за RAW.

Обработването на снимките е малко като готвенето :) - по-важни са уменията на готвача, отколкото каква печка използва.

Леле! Как не го видях! Дааа, погледнах там, ама... Ама, че съм... Благодаря много! Да, аз също отскоро ползвам FastStone, но сякаш Picasa e по-удобна за бързи корекции, както и Snapseed, но в тях липсват някои опции, които сигурно се намират в по-професионални програмки. 

Благодарности!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...
на 26.09.2020 г. в 15:58, mariami написа:

Здравейте!
Знам, че поддържа RAW, обаче в менюто не намирам къде да задам да снима в него. 

А за какво ти е да е в RAW като не знаеш каква работа върши ???

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване