Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на система

Виж решението Разрешен от Mr. ??,

Препоръчан отговор

Здравейте,

от известно време ми се върти една идея да повиша качеството на звука вкъщи, като премина от една мини/микро система към ресивер с две колони (букшелф и евентуално субуфер).

В момента слушам това SONY CMT GP7 и става, но не мога да нарека звука приятен.

Изчетох няколко теми тук и разбрах че съм далеч от pro нивото на което слушате, както и че много от нещата за които говорите са ми непонятни, но ако получа отговор на някои от въпросите ми със сигурност ще се ориентирам по-добре.

1. Ако мощността (W) на усилавтеля и колоната не си съответстват кое е по-добре да е повече като ги комбинирам?

2. Мога ли да си взема ресивер 5.1 (7.1) и да слушам само само на две колони (и евентуално субуфера) или всичко трябва да е включено? Един вид да имам потенциал за ъпгрейд ако след 5 години реша да си взема още 2 колони.

3. Ако взема две прилични (според мен колони) има ли смисъл да включа допълнително и тези които имам (в линка по-горе) от сегашната утредба за да стане 5.1 (това ще подобри или влоши качеството)?

4. Кога има смисъл от субуфер?

Това което съм се спрял като възможен вариянт:

КОЛОНИ

СУБУФЕР

РЕСИВЕР

Причината да избера този магазин е че мога да ги взема от място и евентуално да ги чуя.

Стаята е около 20 м2

Ще се слуша предимно тихо (ако може да се каже тих, но плътен и качествен звук ;) ), като ще си усилвам когато пуснат Highway Star на Пърпъл или One на Metallica 🤣

Ще се ползва 90% за радио, понякога за ТВ (youtube, или концерт по някой канал) и стриймване от телефона на някоя по-качествена mp3-ка или loseless формат.

Предварително благодаря за съветите!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, mocker,

Мисля, че не разбираш добре какво точно е 5.1/7.1-канален звук. Това не е просто броят на озвучителните тела. Това е звуков сигнал, записан по такъв начин, че при възпроизвеждането да подаде различен звук на говорителите, така че, събрани заедно, да създадат пространствен ефект. 

преди 27 минути, mocker написа:

Ще се ползва 90% за радио, понякога за ТВ (youtube, или концерт по някой канал) и стриймване от телефона на някоя по-качествена mp3-ка или loseless формат.

Съжалявам, но нищо от това не е 5.1 . Ако ще ползваш такива източници, правилният избор е стерео система и субуфер (2.1).

На въпросите ти:

1) Ако усилвателят е по-мощен, и го усилиш докрай, колоните ще "изгърмят". Трябва тяхната мощност да "поеме" тази на усилвателя, и да остане резерв.

2) Принципно - може. Ама няма голям смисъл.

3) Ако слушаш стерео звук - няма смисъл от тази работа. Но ако слушаш 5.1, можеш да сложиш двете качествени колони като предни, и да подадеш към уредбата сигнал, за да го играе тя "задни". Трябва да добавиш и център и бас. Но пак казвам - ако имаш източник на 5.1 сигнал.

4) Когато не ти достига бумтенето в стаята :) .

Нещата, които си избрал, си пасват като параметри. Но според мен са прекалено мощни за 20 кв.м. стая. Ако живееш в къща, си ОК. Но ако си в блок или кооперация - съседите ще те изхвърлят, или ще повикат полиция да го направи :) . Или ще си принуден да ползваш на хубавата си система една скромна част от капацитета. 

Какво точно не ти харесва на сегашното Sony? Аз спокойно озвучавам 20 кв.м стая с аналогичен Panasonic, дори и по-слаб като мощност, и почти никога не го усилвам докрай. Дава достатъчно силен звук, и качеството ме устройва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, RudeBoy написа:

Какво точно не ти харесва на сегашното Sony? Аз спокойно озвучавам 20 кв.м стая с аналогичен Panasonic, дори и по-слаб като мощност, и почти никога не го усилвам докрай. 

Не харесва плоския звук на това Сони, твоя Panasonic е Bi-Amp с доста добро представяне в нискочестотния диапазон 30Hz-130Hz.

преди 35 минути, mocker написа:

КОЛОНИ

СУБУФЕР

РЕСИВЕР

Избора е добър, нямам какво да добавя. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, FusE написа:

Не харесва плоския звук на това Сони

По принцип и аз това не харесвам на Sony-тата. Но исках да прочета неговото мнение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, mocker написа:

КОЛОНИ

СУБУФЕР

РЕСИВЕР

Ще се слуша предимно тихо (ако може да се каже тих, но плътен и качествен звук ;) ), като ще си усилвам когато пуснат Highway Star на Пърпъл или One на Metallica 🤣

Не е добра идея. Колонките са много микро. Суба е прекалено мощен и е за подкрепа на съвсем други по мощност колони.

Предлагам ти да събереш сумата от колонките и суба и да си вземеш две колонки с по-голям размер на нискочестотния говорител, като елиминираш нуждата от суб. Ресивъра нещо не ми вдъхва доверие. Не виждам оптичен вход и няма необходимата информация за него дори и в сайта на производетеля. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AGD написа:

Предлагам ти да събереш сумата от колонките и суба и да си вземеш две колонки с по-голям размер на нискочестотния говорител, като елиминираш нуждата от суб. 

С ресивър не може да се елиминира субуфера, освен ако не се държи на ниски честоти под 60-70Hz. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, FusE написа:

С ресивър не може да се елиминира субуфера, освен ако не се държи на ниски честоти под 60-70Hz. 

Нещо не мога да ти разбера идеята?

Как с ресивър?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AGD написа:

Нещо не мога да ти разбера идеята?

Как с ресивър?

Реивъра е с идеята за многоканално аудио, ако бъде изолиран субуфера ще се получи недостиг в нискочестотния диапазон, тоест дори да е в стерео режим ще бъде ясно чуваема тази липса в сравнение със стерео усилвател. Тоест две подови тонколони на стерео усилвател- да, но с ресивър без субуфер - не, автора пише че няма да се усилва и покупката на по големи тонколони се обезсмисля, субуфера който е избрал е голям, но може да регулира неговата изходна мощност и да бъде настроен на едно звуково ниво с фронталните тонколони. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж по-добре. Предложения ресивър е стерео! Има изход за активен суб. Ако искаш го ползваш този изход ако ти трябва и си с микро колонки!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AGD написа:

Виж по-добре. Предложения ресивър е стерео! Има изход за активен суб. Ако искаш го ползваш този изход ако ти трябва и си с микро колонки!

Не съм слушал този модел ресивър, не мога да кажа как ще звучи, всички ресивъри които съм слушал без субуфер не са били приятни за слушане, на тази база съм написал мнение. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, FusE написа:

Не съм слушал този модел ресивър, не мога да кажа как ще звучи, всички ресивъри които съм слушал без субуфер не са били приятни за слушане, на тази база съм написал мнение. 

Защото не са били правилно настроени и защото всички рисийвъри под 2-3000 лева са пръчки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, mocker написа:

Не му трябва субуфър за да слуша радио. Колкото и да е куц ресивъра ще свърши работа за слушане на радио.

Само да си вземе две колонки с нискочестотен говорител поне 20-25 см. за да има добри ниски честоти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези колони са на цената на суба + колонките от първия пост - https://www.audioarte.bg/klipsch/Klipsch-R-610F-floorstanding-speaker/product.html

гарантирам, че свирят без необходимост от суб перфектно, въпреки малките си размери. Пак казвам, че комбинацията от първия пост на колони и суб не става.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, RudeBoy написа:

Мисля, че не разбираш добре какво точно е 5.1/7.1-канален звук

Да, наистина мислех че е брой на колоните. А това (.1) означава и изход за субуфер, надявам се поне тук да не греша?

преди 3 часа, RudeBoy написа:

Какво точно не ти харесва на сегашното Sony?

Като че ли ми липсват ниски. Не мога да преценя, нямам опит или добра база за сравнение.

преди 1 час, AGD написа:

Само да си вземе две колонки с нискочестотен говорител поне 20-25 см. за да има добри ниски честоти.

Може ли да дадеш пример за такива, че трудно се ориентирам из характеристиките по-сайтовете.

Като цяло това което съм посочил е по-скоро като ориентир за цена(максимум) и размер (максимален за колоните).

Мислил съм и за микро система. Или за нещо такова: BOSE

Наистина съседите са фактор да не се слуша силно, просто ми се иска когато слушам тихо звукът да е по-плътен. Имам една колонка (SONY) която нося понякога с мен и ми се струва че ако взема още една такава ще имам по-приличен звук (сигурно си внушавам).

Благодаря на всички включили се!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, mocker написа:

Може ли да дадеш пример за такива, че трудно се ориентирам из характеристиките по-сайтовете.

Е, нали ти е дал?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, JKirilov написа:

Е, нали ти е дал?

Като съм скролвал съм пропуснал втори последователен пост на същия автор, съжалявам.

Въпросните колони не биха ми свършили работа поради ограничено място, за това съм се ориентирал към букшелф колони.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Решение

Ресийвъра на който си се спрял е само 2.1 канален не е многоканален.

Ако. ще се свързва директно към телевизора и се търси поне стерео или 2.1 . задължително трябва да има оптика.

Ако. ще изграждаш многоканална система объркал си ресийвъра.

Който в случая е стерео. + изход за активен SUB. И по добре погледни чист стерео усилвател ако искаш по-добър звук.

Yamaha A-S301,

Denon PMA-600NE 2x45W Stereo Amplifier

Или Marantz, ако търсиш по-топъл звук. (комбинация с топли ОТ). Но, са по-скъпи от горните

По принцип букшелфите/рафтови ОТ/тонколони + стойки вземат място колкото на подостоящите ОТ.

Ако, все пак искаш добър букшелф отдели още малко (вземи събуфер по-на-татък) и макар и начален клас гледай да е поне със 6.5 инча основен говорител:

Monitor Audio Bronze 100

Q Acoustics Q3030i

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, mocker написа:

Въпросните колони не биха ми свършили работа поради ограничено място, за това съм се ориентирал към букшелф колони.

Неправилно си се ориентирал! ;)

Защо не пита преди ориентировката? Единия и другия вид заемат еднакво място. Защото малките букшелфчета ако не са на качествени стойки - язък им за парите! Или мислиш да ги сложиш на перваза на прозореца? Или отгоре на секцийката, щото имаш едни 40 см празни?

Ако става въпрос за наистина малка стая, вземай босето!!!

В тоя ред на мисли и съба не може да се мушне там някъде, под кревата...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.11.2020 г. в 17:11, mocker написа:

Стаята е около 20 м2

преди 16 часа, JKirilov написа:

Ако става въпрос за наистина малка стая, вземай босето!!!

Колко да е малка 20 квадрата!?!

В 20 квадрата не знам, но в 24 квадрата се побират 3 комплекта подовостоящи + 2 букшелфа за дескстоп колонки+ 1 суб + 5 усилвателя +1 многоканален ресивър + много източници на аналогови и цифрови сигнали и има място за още.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, mocker написа:

Въпросните колони не биха ми свършили работа поради ограничено място

Това прочете ли го или хейта ти е основна работа? :angry:

Аз чета и пиша!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, JKirilov написа:

Аз чета и пиша!

И прочете ли, че стаята е 20 квадрата?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мястото му е малко бре, заядливецо! Да си изхвърли багажа ли му препоръчваш? И прочете ли останалата част? На гардероба ли се слагат букитата? :angry:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам защо смяташ, че се заяждам?  Малко е мястото - това не е склад, а място за слушане на музика примерно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване