Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Наскоро си купих mSATA 512GB (от алиекспрес) и го инсталирах на лаптоп Acer s3-391 (малко старичък-около 7г. 🙂 ).

Оригинално е с два диска mSATA 20GB, HDD 500 GB и win 7. Аз реших да го ъпгрейдна и да сложа win 10. Тъй като десятката едвам се побира в стария mSATA 20GB реших да купя въпросния диск.

Та сложих новия диск, инсталирах win 10, office и други задължителни програми, но след като изключа компа и го включа след няколко часа отказва да стартира от първия път. Седи черен екран. Натискам и задържам копчето и изключвам компа. Веднага включвам и тръгва.

Та не знам дали е проблем на харда, компа или нещо не настройвам както трябва. Да не са в RAID двата диска (не виждам никъде в BIOS меню)?

Моля, някой, който се е сблъсквал с такъв проблем да помогне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Lazaros написа:

Здравейте,

Наскоро си купих mSATA 512GB (от алиекспрес) и го инсталирах на лаптоп Acer s3-391 (малко старичък-около 7г. 🙂 ).

Оригинално е с два диска mSATA 20GB, HDD 500 GB и win 7. Аз реших да го ъпгрейдна и да сложа win 10. Тъй като десятката едвам се побира в стария mSATA 20GB реших да купя въпросния диск.

Та сложих новия диск, инсталирах win 10, office и други задължителни програми, но след като изключа компа и го включа след няколко часа отказва да стартира от първия път. Седи черен екран. Натискам и задържам копчето и изключвам компа. Веднага включвам и тръгва.

Та не знам дали е проблем на харда, компа или нещо не настройвам както трябва. Да не са в RAID двата диска (не виждам никъде в BIOS меню)?

Моля, някой, който се е сблъсквал с такъв проблем да помогне.

Избери в биос откъде да зарежда операзионната система. Тоест кое устройство ще е First Boot Device.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Lazaros написа:

Пропуснах да кажа, че и това съм направил.

Първо чете от mSATA, втори е обикновения.

Направи тогава следния тест. Махни 20 Gb устройството и тествай само с новото дали ще имаш този проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Емил Костов написа:

Направи тогава следния тест. Махни 20 Gb устройството и тествай само с новото дали ще имаш този проблем.

То на практика 20ката е стария диск, а новия е 512ГБ. Но има и още един обикновен HDD 500ГБ. Когато сложа старото mSATA 20GB с инсталиран win 10, компютъра тръгва без проблем, но е на 95% запълнен и не може нищо друго да се прави и инсталира, дори и ъпдейти не може.

Има два диска един HDD и mSATA. ХДД-то си седи като сторидж, а mSATA е за windows.

Като сваля HDD-то и е само SSD не тръгва нищо, само с двата диска зарежда windos-са. При инсталиране на windows си прави служебни папки в неговия си диск, а не в HDD-то. Обаче не тръгва без двата диска.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Lazaros написа:

То на практика 20ката е стария диск, а новия е 512. Но има и още един обикновен HDD 500. Когато сложа старото mSATA 20GB с инсталиран win 10, компютъра тръгва без проблем, но е на 95% запълнен и не може нищо друго да се прави и инсталира, дори и ъпдейти не може.

Има два диска един HDD и mSATA. ХДД-то си седи като сторидж, а mSATA е за windows.

Като сваля HDD-то i e samo SSD не тръгва нищо, само с двата диска зарежда windos-са.

Остави само новото SSD и разкачи всичко друго. Разбира се в биос го избери него както Boot Device и кажи какво се случва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Остави само новото SSD и разкачи всичко друго. Разбира се в биос го избери него както Boot Device и кажи какво се случва.

Само с SSD не тръгва. Трябва да са и двата mSATA и HDD.

В момента съм махнал SSD и съм инсталирал wina на HDD и е само с него, но компа е много бавен.

Има ли вероятност харда да е кьопав? (все пак е от алиекспрес, но не е евтин).

Зор ми е за детето, че трябва да учи онлайн. Имаме и друг лаптоп, но се оказа, че не му работи камерата, а този е с камера.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Lazaros написа:

Само с SSD не тръгва. Трябва да са и двата mSATA и HDD.

В момента съм махнал SSD и съм инсталирал wina на HDD и е само с него, но компа е много бавен.

Има ли вероятност харда да е кьопав? (все пак е от алиекспрес, но не е евтин).

Зор ми е за детето, че трябва да учи онлайн. Имаме и друг лаптоп, но се оказа, че не му работи камерата, а този е с камера.

Е как хард дискът ще ти е кьопав като само с новото SSD не тръгват нещата? Иначе 10 на хард диск инсталиран нормално да ти е бавен. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Е как хард дискът ще ти е кьопав като само с новото SSD не тръгват нещата? Иначе 10 на хард диск инсталиран нормално да ти е бавен. 

Под харда имах предвид SSD-то

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Lazaros написа:

Под харда имах предвид SSD-то

Ами прави разлика. SSD не е хард диск.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Lazaros написа:

Ок така е 🙂 

Тествай само с новото SSD без нищо друго и виж дали зарежда системата без проблеми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптопът ти има ли отделно меню за избор на буутващо устройство, не през BIOS? Ако има - снимай го, и го покажи тук. 

Нещо такова:

large.NEF_2265.JPG.8f74c5179acfe966758c9

Аз си мисля, че с тези инсталации на няколко диска си оплел boot записите. Ама трябва да проверим.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Тествай само с новото SSD без нищо друго и виж дали зарежда системата без проблеми.

Само със SSD не тръгва системата, трябва и HDD да е вързан, макар и празен

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Lazaros написа:

Виж си настройките в Боот менюто. Виж дали SSD се вижда от биос като устройство.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Виж си настройките в Боот менюто. Виж дали SSD се вижда от биос като устройство.

След малко ще снимам и ще пусна снимки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Lazaros написа:

Това не е добре. Дай един скрийншот и от Disk Management, да видим дали и оттам няма да се разбере нещо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малии какъв проблем ... като хвърлих боба и то шарен такъв ми казва , че MBR е на старият 500GB хард диск 😉

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Междувременно, може ли да направя някакъв тест на SSD-то?

преди 4 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Малии какъв проблем ... като хвърлих боба и то шарен такъв ми казва , че MBR е на старият 500GB хард диск 😉

Нещо не разбрах 🙂

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно си с MBR схема ... нищо не казваш да ли си с нея или GPT. Но като имам предвид , че си бил със седмица 99% мастър бут рекорда ти е на обикновенният диск /500ГБ/ щом без него диск не тръгва бозата!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, JohnTRIVOLTA написа:

Вероятно си с MBR схема ... нищо не казваш да ли си с нея или GPT. Но като имам предвид , че си бил със седмица 99% мастър бут рекорда ти е на обикновенният диск /500ГБ/ щом без него диск не тръгва бозата!

MBR? Тука ме застреля. Къде да го видя това?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре извади всички дискове, освен новия и инсталирай ОС. Windows си прави boot записи на други дискове, ако са налични в системата, без да ти дава опция да избираш къде и затова ако извадиш диска, на който са тези записи, системата не стартира.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Raze написа:

Най-добре извади всички дискове, освен новия и инсталирай ОС. Windows си прави boot записи на други дискове, ако са налични в системата, без да ти дава опция да избираш къде и затова ако извадиш диска, на който са тези записи, системата не стартира.

Сега това правя

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Raze написа:

Здравейте,

Да ви кажа какво направих снощи. Махнах стандартния HDD и инсталирах уиндовса на SSDто. Самата инсталация трая около 1 час, което е много за SSD, но го изчаках, след това уина си се стартираше супер бъзо, инсталираха се ъпдейти и всичко беше супер. Няколко рестарта, настройки и всичко добре...докато не го включих сутринта за училището да детето и ...... нямаше и помен от настройките и ми изписа, че не може да зареди профила ми и стартира някакъв временен профил :-)

Според мен нещо се ебава SSD то и не може да запамети информацията. Има ли начин да тествам SSD то без да плащам някакви скъпи програми, щото смятам да го изхвърля.

Да допълня, че с оригиналното SSD, което е 20ГБ съм инсталирал уина и няма никакъв проблем. 

Иначе всички настройки, за които ме съветвате съм ги направил и правил и преди и няма разлика. Само не разбрах, как да настроя MBR или там каквото е.

За съжаление не моа да кача снимки, щото са големи и не моа да ги намаля

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е нормално инсталацията да е толкова бавна. Пусни тестове на диска на четене и запис.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване