Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проверка часовете на харда

Препоръчан отговор

Здравейте!

Интересува ме при покупката на лаптоп как мога да се ориентирам дали действително е нов и да проверя часовете, които е работил. Знам, че може с CrystalDisк да проверя харда, но дали няма някакъв друг начин без да инсталирам нищо да проверя във фабричните настройки часовете?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, momofuko написа:

Здравейте!

Интересува ме при покупката на лаптоп как мога да се ориентирам дали действително е нов и да проверя часовете, които е работил. Знам, че може с CrystalDisк да проверя харда, но дали няма някакъв друг начин без да инсталирам нищо да проверя във фабричните настройки часовете?

Едва ли, а дори и да има, едно ресетване на биос ще занули всичко. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Емил Костов написа:

Едва ли, а дори и да има, едно ресетване на биос ще занули всичко. 

Кое ще занули всичко? От кога работните часове на диска се съхраняват в BIOS?

@momofuko направи си USB със компилацията на сергей стрелец например, там има достатъчно софтуер за тест и диагностика, има и дори live windows, който можеш да стартираш от USB и чрез него друго приложение, което си записал в някоя от папките на USB паметта, а и там също има много приложения за информация и диагностика. Защо също не говориш с продавача да ти го прати инсталиран или да ти даде информацията, която искаш, на картинка например, където да се вижда и серийния номер и модела на диска, които после можеш да видиш в BIOS.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Raze написа:

Кое ще занули всичко? От кога работните часове на диска се съхраняват в BIOS?

@momofuko направи си USB със компилацията на сергей стрелец например, там има достатъчно софтуер за тест и диагностика, има и дори live windows, който можеш да стартираш от USB и чрез него друго приложение, което си записал в някоя от папките на USB паметта, а и там също има много приложения за информация и диагностика. Защо също не говориш с продавача да ти го прати инсталиран или да ти даде информацията, която искаш, на картинка например, където да се вижда и серийния номер и модела на диска, които после можеш да видиш в BIOS.

Казах дори и да има такава опция, а не че има. Освен това хард дискът има гаранция, а и в доста теми е казано, че ценна информация се държи поне на 2 места.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е сигурно, но досега не помня такова нещо да е имало в лаптоп. Виждал съм в сервизно меню на телевизор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, momofuko написа:

...

ubuntu-live -> Disks -> атрибут: Power-On Hours. 

spacer.png

това чете директно от spi-a на твърдия диск. Минута-две докато зареди флашката време и си ти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, KoiAzLiWe написа:

HDDsentinel показва часовете и дните

И работи в Windows среда. Как ще го стартираш на нов лаптоп, без ОС?... :angry:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, RudeBoy написа:

И работи в Windows среда. Как ще го стартираш на нов лаптоп, без ОС?... :angry:

Би трябяло да стане с Live OS на флашка, но за мен цялата тази процедура е безмислена. HDD си има гаранция. Вече не мрънкат. При повреда на диска го сменят веднага. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

цялата тази процедура е безмислена.

Абсолютно вярно.

Лаптоп, който е бил мостра една година, може да работи безпроблемно още много. Друг, чисто нов изваден от кутията пред клиента, може да се развали след няколко месеца. Или пък две седмици след като изтече гаранцията :D .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Емил Костов написа:

Би трябяло да стане с Live OS на флашка, но за мен цялата тази процедура е безмислена. HDD си има гаранция. Вече не мрънкат. При повреда на диска го сменят веднага. 

Аз не разбирам, защо продължаваш да говориш за твърдия диск, като питането е съвсем друго!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Аз не разбирам, защо продължаваш да говориш за твърдия диск, като питането е съвсем друго!

По горе съм написал както и ти дали може. Просто темата се завъртя за хард дисковете. Не ми се карай сега.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Powershell се изпълнява
Get-Disk | Get-StorageReliabilityCounter
ще върне резултат, в чиято последна колона са отработените часове за намерените дискове:

PS C:\WINDOWS\system32> Get-Disk | Get-StorageReliabilityCounter

Number Temperature ReadErrorsUncorrected Wear PowerOnHours
------ ----------- --------------------- ---- ------------
0                                        0    11849
2                  0                     0    37610
1                  0                     0    31707

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване