Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

12 мита за оптимизирането на SSD

Препоръчан отговор

Мернах тази статия в мрежата и реших да я споделя. Не съм я превеждал - споделям линк към нея...
http://www.outsidethebox.ms/14432/

Всеки прави изводите за себе си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да оптимизираш SSD е все едно да оптимизираш оперативната памет на компютъра си. 

Много хора забравят, че SSD реално не е диск, не се върти, не се налага да се търсят различни части от променения файл по физически писти или сектори.

Признавам си: За мен все още не ми е понятно какво е да оптимизираш чип, да пренареждаш вид "силициеви кристали". И друго = Не съм се занимавал с контролера който физически прави преноса на данните от въпросния външен носител към компютъра и до колко файловата организация на ОС е пряко свързана с физическото разположение върху въпросния носител. Явно не съм достатъчно хард ... :)  

преди 2 минути, PsyManDelic написа:

Поне да беше намерил и на БГ или на ЕНГ като не знам руски ко прая? :D или някой друг

Пускаш го през транслатора на браузъръ си ... :) ...

п.п. Аз така правя с английския .... много е забавно ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, цър-вул написа:

Всъщност трябва да е оптимизиране на ОС при работа със ssd

Да съветите са предимно за оптимизиране на ОС.Има правила за системи,използващи два или повече хард диска,но те си важеха и преди.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше вид проблеми в ОС когато "излязоха" въпросните носители, но мисля, че по скоро проблематиката е в оптимизиране на файловата организация. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, PsyManDelic написа:

Поне да беше намерил и на БГ или на ЕНГ като не знам руски ко прая? :D или някой друг

Статията си е в оригинал на руски

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм много съгласен със статията.
Месец април т.г. си инсталирах Windows 10 и след 1 месец имах вече 2 TB TLC записи! За сравнение - на Linux за 6 години употреба като системен диск имам 11 ТБ MLC записи на SSD, хайде да ги приравня на 22 TB ТLC за по-коректно сравнение.
След изключване на 1,2,4,6 точките от статията, нещата доста се 'нормализираха' като за Windows и за следващите 6 месеца имам 'едва' нови 4.5 ТБ записи, т.е. около 750 GB/месец. Държа да подчертая, че нямам тежки дискови операции в Windows 10, като торенти примено. Просто Windows си гризка ССД-тата лакомо с кеф, доста повече сравнение с Линукс. Не се и оплаквам, де, с тази скорост на износване при този ми маниер на ползване NVMe-то може да изкара теоретично още 30 години.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Тамболианеца написа:

Месец април т.г. си инсталирах Windows 10 и след 1 месец имах вече 2 TB TLC записи! За сравнение - на Linux за 6 години употреба като системен диск имам 11 ТБ MLC записи на SSD, хайде да ги приравня на 22 TB ТLC за по-коректно сравнение.
След изключване на 1,2,4,6 точките от статията, нещата доста се 'нормализираха' като за Windows и за следващите 6 месеца имам 'едва' нови 4.5 ТБ записи, т.е. около 750 GB/месец. Държа да подчертая, че нямам тежки дискови операции в Windows 10, като торенти примено. Просто Windows си гризка ССД-тата лакомо с кеф, доста повече сравнение с Линукс. Не се и оплаквам, де, с тази скорост на износване при този ми маниер на ползване NVMe-то може да изкара теоретично още 30 години.

Да, на теория, но един токов удар или мигване на тока и с него може да е свършено. А и нещата се правят така, че да държи на гаранция. Мина времето на качеството. Сега всичко е количество. Миналата седмица в неделя сладурите от ЧЕЗ за 2 часа имаха 8 токови удара и на единия колега се наложи да му сменят машината. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Да, на теория, но един токов удар или мигване на тока и с него може да е свършено. А и нещата се правят така, че да държи на гаранция. Мина времето на качеството. Сега всичко е количество. Миналата седмица в неделя сладурите от ЧЕЗ за 2 часа имаха 8 токови удара и на единия колега се наложи да му сменят машината. 

E, то това важи за всякакъв вид компютърна техника. Сещам се за времената на лан кабеляците висящи между блоковете, гръмотевичните бури и компютрите-пуканки.
За мен е достатъчно NVMe-то да изкара 5 години, колкото и му е гаранцията. То после даже ще бъде и неприятно да се ползва с тази му скорост и обем, когато стандартите навярно ще са PCIe 5.0 и обеми сторидж не по-ниски от няколко терабайта. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Тамболианеца написа:

E, то това важи за всякакъв вид компютърна техника. Сещам се за времената на лан кабеляците висящи между блоковете, гръмотевичните бури и компютрите-пуканки.
За мен е достатъчно NVMe-то да изкара 5 години, колкото и му е гаранцията. То после даже ще бъде и неприятно да се ползва с тази му скорост и обем, когато стандартите навярно ще са PCIe 5.0 и обеми сторидж не по-ниски от няколко терабайта. 

Е то постът ми не е срещу теб или нещо от този сорт. Просто го използвах, за да дам мнение. Ясно ми е, че си си блъскал главата и се занимаваш.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...
на 16.12.2020 г. в 10:49, Тамболианеца написа:

Джама си праща яко телеметрия, от там иде нарастването на записите. Отделно, че с таа телеметрия, джама пак си е бъгав. Нема ги вече тестерите, има само машини.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване