Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Висок волтаж на процесора?

Препоръчан отговор

Здравейте, днес си взех гаранциония нов компютър и сега го пуснах и инсталнах уиндолса. Още при инсталацията забелязах, че охлаждането работи някак неравномерно според мен. Постоянно перката се усилва на макс, намаля, после средни обороти и т.н.

Ryzen 7 3700x

Gigabyte B550m Sh2

600W захранване

2080 видео

2х8 гб 3200 рам.

Единствените промени, които направих в биоса са, да задам рам памета на Профил 1, понеже работеше на 2100 мхз, сега трябва да е на 3200. Дори след инсталацията и ъпдейти на драйвери, охладителя докато си ръчкам из хрома се усилва и намаля постоянно и резко. Не съм инсталирал никакви програми от официалния сайт на гигабайт за дъното, не знам дали нещо ще е нужно. 

Ето снимки от cpuid, като ме притеснява факта, че процесора стигна до 1.5 волта без реално натоварване. 

https://prnt.sc/xavfo4 - стойностите на волтажа постоянно подскачат от от 0.9 до 1.4

https://prnt.sc/xavi2k

https://prnt.sc/xaviu4

Има ли нещо нередно в нещата? Или ще трябва да се коригира волтажа на процесора през биоса? А и това променяне на охладителя ме интересува дали е нормално. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако PBO е включено това е нормално. Процесора си променя честотата динамично(съответно и волтажа се променя), което води до промяна на температурата му, което води до променя в оборотите на вентилатора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ако е с някое слабо и шумно охлаждане или стоково, съвсем нормално. Вземи си нещо по-читаво. Настрой си профил на охлаждането в BIOS, пробвай с тих/silent.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Охалждането е стоковото, като гледах в тубата клипчета, в които се обяснява, че стоковото на тоя процесор е доста прилично и се справя, въпреки че се препоръчвало най-вече за 3600. А вентилатора просто се усилва и намаля постоянно, дори в Хроме, което не знам дали е нормално да го прави или има някакъв тънак проблем. Бях чел за подобен проблем с гигабайт дъно, след което е сменил на МСИ и всичко се оправило. Реално като ми върнат гаранционото мси дъно, ще си преместя нещата там и ще разбера дали има нещо общо. Какво е РВО?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, qnkov написа:

Охалждането е стоковото, като гледах в тубата клипчета, в които се обяснява, че стоковото на тоя процесор е доста прилично и се справя, въпреки че се препоръчвало най-вече за 3600. А вентилатора просто се усилва и намаля постоянно, дори в Хроме, което не знам дали е нормално да го прави или има някакъв тънак проблем. Бях чел за подобен проблем с гигабайт дъно, след което е сменил на МСИ и всичко се оправило. Реално като ми върнат гаранционото мси дъно, ще си преместя нещата там и ще разбера дали има нещо общо. Какво е РВО?

Влез в БИОС-а(дъното няма значение какво е) и намери от къде се задава времето за реакция на вентилатора. При MSI е Step Up Time:

swnGioV.jpg

От 0,1s го правиш на 0,7s или 1s, ако БИОС-а го позволява. Същото правиш и с Step down time - 0,7s. Така вентилатора няма да реагира на малките пикове и ще върти с доста по-равномерна скорост.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такова нещо аз не видях. При Fan Control мога да избирам между всички вентилатори, като този на cpu e:

cpu fan speed control: silent

temperature interval: 3

cpu fan control mode: auto

Снимката не е моя, но така изглежда и при мен.

bios_02-copy.jpg

Горе от silent мога да го сменям на ръчно също. Може би оттам мога да задавам по диаграмата, при каква температура, колко да върти? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, qnkov написа:

temperature interval: 3

Цитат

There are built-in profiles just like other brands, and you get six control points (0-5). There is a setting called "Temperature Interval," and this can go from 1 to 3, and it determines how many degrees on either side of the curve the fan can be sensitive to. It's there to decrease abrupt changes in fan speed

Като ти върнат MSI дъното би трябвало да имаш това, което е на снимката в моя коментар. За сега трябва да промениш temperature interval.

От диаграмата си настрой при какви температури с какви обороти да ти върти вентилатора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, qnkov написа:

Може би оттам мога да задавам по диаграмата, при каква температура, колко да върти? 

Първо определи кой са максималните обороти който не те дразнят като шум и ги задаи от ниска до 60 градуса примерно, след това направи следваща стъпка с нарастване и още една вече при екстремни температури. Прегледай колко е лимита като температура на твоя процесор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, може да си поиграя малко с ръчното. Надявам се другата седмица да рекат да ми го върнат, че това дъно нещо не ме кефи въобще. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Всичко се оправи, като сложих дъното на МСИ. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване