Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте колеги,

тъй като съм сравнително нов в използването на SSD, имам един вероятно елементарен въпрос, чийто отговор не знам. Използвам SSD с общ размер 240 GB, разделено на 2 партишъна, съответно един с приблизителен размер 80 G, който е системен и още един с приблизителен размер около 130 GB, който използвам за инсталиране на игри в общия случай. Въпросът ми се състои в следното:

В интернет намирам информация, че за правилната работа на един SSD диск, следва да се предвидят поне 20% от неговия общ капацитет, които да бъдат незапълнени. В моя случай, от първият партишън имам свободни около 40GB, а от втория - 10, или грубо около 50 общо за двата, което имайки предвид общия размер от 240GB, се равнява на малко над 20%. Това, което се чудя е дали сметките ми са правилни? Тоест, дали следва незапълнен да бъде 20% от общия капацитет на SSD-то, независимо на колко части е разделено то или следва да има 20% незапълнени от всеки създаден партишън?

Надявам се, че съм успял да обясня какво ме интересува.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има се в предвид незапълнени, а не "освободени". ;) 

ОС си прави временни файлове. Те все пак трябва да се разположат някъде, за да не "забие" компютъра. И ред други неща има свързани с файловата организация върху носителя. 

Не трябва да се пълни до крайния капацитет диска и определено няма значение дали се казва HDD или SSD. 

Да се надявам, че правилно съм се изразил.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Марка и модел на диска? Повечето SSD имат фабрично заделен %, който може да се променя само със специализиран софтуер или изобщо не може.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, nedqlkow написа:

Здравейте колеги,

тъй като съм сравнително нов в използването на SSD, имам един вероятно елементарен въпрос, чийто отговор не знам. Използвам SSD с общ размер 240 GB, разделено на 2 партишъна, съответно един с приблизителен размер 80 G, който е системен и още един с приблизителен размер около 130 GB, който използвам за инсталиране на игри в общия случай. Въпросът ми се състои в следното:

В интернет намирам информация, че за правилната работа на един SSD диск, следва да се предвидят поне 20% от неговия общ капацитет, които да бъдат незапълнени. В моя случай, от първият партишън имам свободни около 40GB, а от втория - 10, или грубо около 50 общо за двата, което имайки предвид общия размер от 240GB, се равнява на малко над 20%. Това, което се чудя е дали сметките ми са правилни? Тоест, дали следва незапълнен да бъде 20% от общия капацитет на SSD-то, независимо на колко части е разделено то или следва да има 20% незапълнени от всеки създаден партишън?

Надявам се, че съм успял да обясня какво ме интересува.

Това което си чел за SSD е било "актуално" преди около 3 години!С новите модели SSD нуждата да се отделя незаделен сектор е отпаднала-за пример:имам две SSD едното от най-евтините маркови-silicon power,другото малко "по-така"- crucial mx500,и двете са на над година ЯКО използване,нямат "незаделен" сектор и двете си работят без проблеми и според фирмените програми са с 99% живот!НО не запълвай партишъните над 80%-веднага ще усетиш разлика в скоростта!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Raze написа:

Марка и модел на диска? Повечето SSD имат фабрично заделен %, който може да се променя само със специализиран софтуер или изобщо не може.

SSD-то е по спомен ето това Kingston SSD 240GB A400, мога да проверя довечера със сигурност. 

преди 29 минути, dioib написа:

Има се в предвид незапълнени, а не "освободени". ;) 

ОС си прави временни файлове. Те все пак трябва да се разположат някъде, за да не "забие" компютъра. И ред други неща има свързани с файловата организация върху носителя. 

Не трябва да се пълни до крайния капацитет диска и определено няма значение дали се казва HDD или SSD. 

Да се надявам, че правилно съм се изразил.

Успех!

Нито един от двата партишъна не е запълнен до краен предел. Дори, този който използвам предимно за игри, има свободни 10 GB, което нямам идея всъщност дали е достатъчно.

преди 11 минути, Илиян Делчев написа:

Това което си чел за SSD е било "актуално" преди около 3 години!С новите модели SSD нуждата да се отделя незаделен сектор е отпаднала-за пример:имам две SSD едното от най-евтините маркови-silicon power,другото малко "по-така"- crucial mx500,и двете са на над година ЯКО използване,нямат "незаделен" сектор и двете си работят без проблеми и според фирмените програми са с 99% живот!НО не запълвай партишъните над 80%-веднага ще усетиш разлика в скоростта!

Добре, да попитам друго нещо в такъв случай. Мога ли от партишъна, който е системен, да прехвърля GB към другия? Тъй като на единя има свободни над 40 GB, а на другия 10. Ако ги изравня дали ще е по-добре?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, nedqlkow написа:

двата партишъна

Въпросните се правят заради друго. Аз примерно, за да ползвам няколко ОС. 

Не правиш разлика от незаделени пространства от "диска" и с незапълнени. Отделно всеки производител си заделя някаква 'служебна' област от носителя. 

Разликата между SSD и HDD е, че нямат "нулева" пътечка, от където се прочита къде е записана ОС и се предаде управлението след завършване на BIOS. В тоя случай е възможно износване на материала и невъзможността системата да се стартира. Новите ОС могат чрез записване в "BIOS" да укажат друга стартираща пътечка. Затова и се е налагало да се заделя някакво пространство от носителя и въпреки физическите наранения на участъци от носителя ("диска") да функционира системата. В последствие се въведи една опция за годността на носителя и при необходимост се информира потребителя, че трябва да подмени носителя, защото в противен случай ще загуби информацията на носителя. 

Работи си и си играй спокойно. В случая тези 20% не са важни за теб. 

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, dioib написа:

Въпросните се правят заради друго. Аз примерно, за да ползвам няколко ОС. 

Не правиш разлика от незаделени пространства от "диска" и с незапълнени. Отделно всеки производител си заделя някаква 'служебна' област от носителя. 

Разликата между SSD и HDD е, че нямат "нулева" пътечка, от където се прочита къде е записана ОС и се предаде управлението след завършване на BIOS. В тоя случай е възможно износване на материала и невъзможността системата да се стартира. Новите ОС могат чрез записване в "BIOS" да укажат друга стартираща пътечка. Затова и се е налагало да се заделя някакво пространство от носителя и въпреки физическите наранения на участъци от носителя ("диска") да функционира системата. В последствие се въведи една опция за годността на носителя и при необходимост се информира потребителя, че трябва да подмени носителя, защото в противен случай ще загуби информацията на носителя. 

Работи си и си играй спокойно. В случая тези 20% не са важни за теб. 

Успех!

Така и подозирах, с оглед на това, че SSD-то се води 240 GB, но реално достъпните мисля, че са по-малко. Благодаря!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, nedqlkow написа:

Нито един от двата партишъна не е запълнен до краен предел.

Най-грубо - гледаш в windows explorer да не свети в червено никой дял(диск)
Ако светне - намираш начин да оосвободиш място.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обединявай дяловете, няма проблеми. По-добре е втория дял да е празен, за да стане и по-бързо, иначе ще трябва да ползваш някоя отделна програма за тази цел, с вградената в windows няма да стане. Този диск със сигурност има заделен фабричен OP, така че няма проблеми и да е пълен почти на максимум (което не е желателно, понеже тогава вече може да има проблеми с ОС).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, цър-вул написа:

От къф зор?

преди 2 часа, nedqlkow написа:

Добре, да попитам друго нещо в такъв случай. Мога ли от партишъна, който е системен, да прехвърля GB към другия? Тъй като на единя има свободни над 40 GB, а на другия 10. Ако ги изравня дали ще е по-добре?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, nedqlkow написа:

Така и подозирах, с оглед на това, че SSD-то се води 240 GB, но реално достъпните мисля, че са по-малко.

Не, това е заради приравняването на 1024 към 1000.

Дори диска да няма фабрично заделени GB, дори да има значение отделните дялове - питащия има 40GB свобовно място в 80GB дял с OS - никакви проблеми.

В дяла с игрите има само 10GB и ако желае да сложи нова игра - най-вероятно ще трябва да освободи място първо, също така на този дял пише само той когато слага игра - OS си е на другия дял - пак никакъв проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Обединявай дяловете, няма проблеми. По-добре е втория дял да е празен, за да стане и по-бързо, иначе ще трябва да ползваш някоя отделна програма за тази цел, с вградената в windows няма да стане. Този диск със сигурност има заделен фабричен OP, така че няма проблеми и да е пълен почти на максимум (което не е желателно, понеже тогава вече може да има проблеми с ОС).

Идеята ми не беше да обединявам двата дяла, а по-скоро да взема от дяла, в който е инсталирана операционната система и да прехвърля към другия. Реално в основния дял ми трябват не повече от 60GB, а в момента са заделени 80. Ако прехвърля разликата от 20 на другия дял, от 10 свободни GB, ще се получат 30, което ми се струва по-поносимо. Дали е възможно?

преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Не, това е заради приравняването на 1024 към 1000.

Дори диска да няма фабрично заделени GB, дори да има значение отделните дялове - питащия има 40GB свобовно място в 80GB дял с OS - никакви проблеми.

В дяла с игрите има само 10GB и ако желае да сложи нова игра - най-вероятно ще трябва да освободи място първо, също така на този дял пише само той когато слага игра - OS си е на другия дял - пак никакъв проблем.

Не планирам да слагам друга игра в дяла със свободните 10GB, докато не деинсталирам тази, която е инсталирана в момента.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, nedqlkow написа:

да взема от дяла

Ще трябва да използваш външна програма. Примерно AOMEI Partition Assistant
https://www.diskpart.com/help/resize-partition.html
или Minitool Partition Wizard Free 
или друг инструмент за работа с дялове
За по-сигурно покажи картинка на разпредеение на дяловете. Или от програмата за работа дялове или от стартиран Disk management (десен клик по старт бутона и избираш Disk management)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, nedqlkow написа:

Дали е възможно?

Всичко е възможно, но според мен не си заслужава. При инсталиране на нова програма или игра ти избираш къде да сложиш ... особено при положение, че диска е един и същ ... Това е все едно да преместиш някакви пари от левия си джоб в десния, за да има повече пари за някои неща, а за други по-малко, НО това е ако по,  или не по този начин си организирал бюджета си ... 

По-важно е да не си на "червено". ;) 

Успех! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, цър-вул написа:

Ще трябва да използваш външна програма. Примерно AOMEI Partition Assistant
https://www.diskpart.com/help/resize-partition.html
или Minitool Partition Wizard Free 
или друг инструмент за работа с дялове
За по-сигурно покажи картинка на разпредеение на дяловете. Или от програмата за работа дялове или от стартиран Disk management (десен клик по старт бутона и избираш Disk management)

Това не ме притеснява. Ще изтегля какъвто софтуер трябва.

преди 56 минути, dioib написа:

Всичко е възможно, но според мен не си заслужава. При инсталиране на нова програма или игра ти избираш къде да сложиш ... особено при положение, че диска е един и същ ... Това е все едно да преместиш някакви пари от левия си джоб в десния, за да има повече пари за някои неща, а за други по-малко, НО това е ако по,  или не по този начин си организирал бюджета си ... 

По-важно е да не си на "червено". ;) 

Успех! 

Разбрах. Идеята ми е, че като прехвърля 20 от по-празния партишън, нито един от двата няма да е на червено. Явно нещо аз си правя сметките без кръчмар.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, nedqlkow написа:

Това не ме притеснява. Ще изтегля какъвто софтуер трябва.

Имам съмнвения, че между С и D има и други дялове и там има специфика на обработката на дяловете:
Преоразмерява се дялът с излишното място (дал отлявво, дали отдясно). Премества се сктият дял към преоразмерения дял. Разтяга се дялът, който трябва да се увеличи...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, nedqlkow написа:

Явно нещо аз си правя сметките без кръчмар.

Ако не представлява трудност или пък някаква тайна, то дай някаква картинка от "управление на дисковете"?! Да се види кое може да се разшири и кое да се обедини ... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, цър-вул написа:

Имам съмнвения, че между С и D има и други дялове и там има специфика на обработката на дяловете:
Преоразмерява се дялът с излишното място (дал отлявво, дали отдясно). Премества се сктият дял към преоразмерения дял. Разтяга се дялът, който трябва да се увеличи...

Мисля, че съм я правил процедурата веднъж. Реално се свива по-големият дял и свитото пространство се използва, за да се разшири по-малкият, като не е необходимо да се извършва форматиране.

току-що, dioib написа:

Ако не представлява трудност или пък някаква тайна, то дай някаква картинка от "управление на дисковете"?! Да се види кое може да се разшири и кое да се обедини ... 

Разбира се, няма тайни. В момента, в който се прибера от работа, ще направя снимки и ще ги изпратя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвай си го така, няма никакъв смисъл да го пипаш.

Ако само четеш от едно SSD няколко месеца без да пишеш нищо по него има ли проблем, че е 98-99% запълнено? Отговора на този въпрос най-добре ще те ориентира.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Славчо Хаджийски
      Здравейте, приятели! Както разбрахте аз замених хард диска на Elitebook 6930p със SSD и машината работи чудесно, има подобрения, чете от USB флашки и пр. Когато обаче реших да запиша ново iso на флашка, въпреки че съответния софтуер илюстрира записа на прозорчето и накрая изписва, че всичко е ОК, оказва се, че на флашката няма никой. След като пробвах на няколко флашки и се убедих, че вината не е в тях, се опитах да запиша на DVD. Инсталаторът (пробвах и с Brazero при Mint и със вградения в MX Linux, MX инструмент) казва няма DVD в устройството на 3 броя чистак нови дивидита. Като поставя DVD със запис, машината чете от диска, но с програма за запис не го намира. Да не би приятели, на харда да е имало някакви драйвери, които вече липсват, естествено, защото липсва и харда.
      Моля, ако някой има желание и знания да ми помогне. Благодаря, предварително! Пазете се, и когато се ваксинирате, не спирайте да пазите другите, защото казаха, че ваксиниран дори с втора ваксина разнася заразата до 2-3 седмици. Мен това ме шокира.

• от Славчо Хаджийски
      Здравейте приятели, специалисти! ЧНГ!
      Попадна ми SSD, което пасва идеално на мястото на хард диска и мисля да го инсталирам, за да съживи малко моя стар(почти колкото мен) лаптоп EliteBook 6930p. Но имам два проблема: единият е, че никога не съм знаел паролата за BIOS, а вече не се поддържа моя лаптоп и не мога да я получа от сайта на ХР! Значи не мога да вляза в BIOS и да го настроя да се обръща първо към SSD, макар че няма да има вече хард диск. Вторият проблем е, че не зная точно как да извърша тази настройка. Опитвах физическия метод-с изключване на батерията за BIOS, пробвах случайни пароли, търсих софтуер за тази цел, мо уви , не се справих.
      Моля, помогнете!
    • от CinderDrift
      Здравейте! Планирам да си ъпгрейдна конфигурацията от GTX 1050-ti към RTX 3070, но ми излезе следният въпрос - дали не трябва да си сменя захранването?
      Настоящата ми конфигурация е:
      Asrock A320M Pro 4/AM4
      AMD Ryzen 5 2600 3.4ghz 6core
      8GB DDR4 2666 Team Elite+
      1TB SATA 6G/3Y/ST1000DM010
      240GB SSD Kingston
      Asus STRIX-1050-TI-0-O4G-GAMIN
      PSU CM Elite V3 600w

Проверих и според резултатите на сайта, който използвах (https://www.newegg.com/tools/power-supply-calculator/), би следвало 471 вата да са достатъчни ако променя единствено и само GPU-то. Тук обаче ми изскочи следното притеснение - след малко ровене из интернет излиза, че захранването ми има доста лоша слава (май други, по-стари PSU-та от същата серия се считат за опасни?) и се чудя дали не е рисковано по някакъв начин да ъпгрейдвам с такова захранване и дали да не обмисля да си взема ново. Можете ли да дадете мнения по въпроса? Благодаря предварително.
      Считам за нужно да отбележа, че нямам много опит с работата с компютърна техника и предварително се извинявам за потенциалните неточности и недоразбирания, допуснати тук.
    • от KiNGSTON97
      Здравейте! До сега не бях срещал такова нещо. При инсталацията на Windows 10 реших да си направя пълен формат и на двата диска SSD+HDD (мощно пречистване на всичко). Правил съм го поне 15 пъти това нещо, но тоя път при инсталацията не ми даде да продължа напред, защото бях заредил GPTм а не MBR формат и оттам нещата станаха кошмарни. Издразних се и разпокъсах дисковете на парчета при менюто за избиране къде да се инсталира Windows-a, след това изтриване, форматиране и куп други глупащини на дисковете. Сега се мъча от два дни да форматирам диска и да се върнат в "default" състояние.Даже нямам икона на втория диск (HDD) в Моят компютър. Имам платена програма за форматиране, създаване, разделяне и др. неща на дискове AOMEI partition assistant UNLIMITED. Със сигурност може да се оправят нещата с нея, ама като си немам понятие от тва...
      Моля, който е компетентен по темата да ми помогне възможно най-скоро и ще съм длъжник. Бих почерпил лицето, което помогне напълно с проблема.
      Може да се работи с Team Viewer версията, дискорд да ви споделя екран и каквото е нужно за поправката.
      Ето снимки на нещата.
      Поздрави.

• от NighTStalKER765
      Добър ден! Не знам дали този форум е правилното място и ако не е, поправете ме.
      Въпросът ми е свързан с автомобил Honda civic ctdi 2002. Млад шофьор съм и не знам какви проблеми по принцип имат тези автомобили. Вашето мнение какво е? Какви са най-често срещаните проблеми? за какво трябва да внимавам? Надежден автомобил ли е? Благодаря за отделеното време! 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване