Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Лаптопа ми бавно мисли и забива.

Препоръчан отговор

Първо да спомена че аз не съм от най разбиращите, лаптопа ми е с windows 10  Intel core I7 2.4 Гхц, двоуядрен, 8 гигабайта Рам и 2 Гигабайта Видео памет, като модел е по нов купен през 2017. Беше в сервиз за преинсталация преди около 6-7 месеца и не съм го тъпкала с глупости, освен да сложа някоя лека игра. Много бавно зарежда, много мисли, не отваря и забива за всяка една дреболия, постоянно ми показва в таскимесинжър че харда и процесора на над 90% товарене, а няма нищо включено, освен многото Свихихост които показва там, пробвала съм чистене с Cleaner  но не дава резултати. И не знам какво повече да направя и какво да бутам, моля за вашите препоръки, и моля ви малко по подробни обяснения че пак се повтарям, не съм от разбиращите. След две ходения в сервиз майка ми се отказа вече, всичко било наред и работил нормално, само дето взимаха 15 лв за профилактика и чистене от прах.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като за начло ще помоля за точен модел на лаптопа, както снимка на диспечера на задачите(Task manager) с подредени процеси в ред от най товарещ към по леки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо е добре да се покажат температурите - 15 лв. са никакви пари за качественна профилактика.

Следващото е точен модел на лаптопа и точни модели на процесор, видео карта и твърд диск.

Състояние на диска - Crystal DiskInfo.

Препоръки:

Ако няма SSD - задължително се слага!

Прави се чиста, добре работеща инсталация и се прави - снимка, така при проблеми от неясен характер винаги може да се върне снимката и да се види проблема софтуерен или хардуерен е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

От какъв зор?
Тук има проблем, забавянето не е защото няма SSD.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, SimonaMonche написа:

постоянно ми показва в таскимесинжър че харда и процесора на над 90% товарене,

С колко бърз диск да е този лаптоп?

W10 e лаком за диск, да може да се ползва с настолен 7200 оборотен диск, но ако минеш към 5400 мобилен нещата определено не се подобряват, а ако диска има и проблеми вече (явно лаптопа не е нов) то нещата стават все по-розови.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

С колко бърз диск да е този лаптоп?

W10 e лаком за диск, да може да се ползва с настолен 7200 оборотен диск, но ако минеш към 5400 мобилен нещата определено не се подобряват, а ако диска има и проблеми вече (явно лаптопа не е нов) то нещата стават все по-розови.

Колкото и да е, явно има някакъв проблем за да не може да работи нормално и авторката да се оплаква, има естествено вероятност харддиска да си е заминал, но това не значи ЗАДЪЛЖИТЕЛНО SSD, може просто да се замени с друг, особено ако е в гаранция това ще е безплатно.
Все пак очакваме включване от авторката с повечко подробности.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, plamen_petrov_80 написа:

Препоръки:

Не съм писал заповед!

Добре нека да го заменим с пожелателно е ако желае да изстиска всичко от хардуера на този лаптоп и максимално да го направи бърз за работа и забавления, също така леко дурако устойчив, ако може и звездите не са против това, нека евентуално да помисли за слагането на SSD ...

Да видим сега кого друг ще настъпя по мазола.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, SimonaMonche написа:

постоянно ми показва в таскимесинжър че харда и процесора на над 90% товарене

характерно за повреда във файловата система...вероятно повреден хард

пп
препоръка да мине в специализирания раздел на форума

https://www.kaldata.com/forums/forum/137-премахване-на-зловреден-софтуер/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, SimonaMonche написа:

таскимесинжър

Task manager може би? Дай снимка за натоварването на диска и най-вече кои процеси го натоварват. Като тази например, където цъкваш върху посочената колонка, за да се види кое в момента използва най-много диска:

img_5acca2e81303b.png

Но ако диска е бавен и механичен, както и ако в момента windows си прави обновяване, ще трябва да го изчакаш да приключи. Затова най-добре е да се ползва SSD. Не е изключено и диска да има повреда и да трябва да се замени, но за това ще мислим след като видим резултата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че след като е прясно инсталирана ОС то основен проблем вероятно ще да е HDD/хард диска/! Хубаво е да се прочете SMART на същият и да се тества. Силно прпоръчително е да се ползва някакъв вид SSD и то не само заради бързодействието, но при мобилните устройства не могат да се избегнат напълно стрес-шок вибрации, удъри при пренасяне и т.н. от което страдат много механичните дискове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се че сега пиша! Ами къде пише точния модел на лаптопа, в My Computer има един номер той ли е?

Таск месинджър сега не мога да кача снимка защото няма процес който да товари, но въпреки това си забива горкия, бавно работи де. В сервиза знам че са го тествали за части и нямал отчетени грешки, това поне ми каазаха.  Харда от татко знам че е 1 Tb.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я виж какво ще ти покажат първо тези програми:

- CPUID HWMonitor

- CPU-Z

- GPU-Z

- Crystal DiskInfo

- Speccy

- Aida64

и всички други от този вид.

На сервиз и доктор - трудно се доверявам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, SimonaMonche написа:

Харда от татко знам че е 1 Tb.

С този обем вероятността да е механичен диска е сериозен, но нека видим информация поне от device manager !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, SimonaMonche написа:

Извинявам се че сега пиша! Ами къде пише точния модел на лаптопа, в My Computer има един номер той ли е?

Таск месинджър сега не мога да кача снимка защото няма процес който да товари, но въпреки това си забива горкия, бавно работи де. В сервиза знам че са го тествали за части и нямал отчетени грешки, това поне ми каазаха.  Харда от татко знам че е 1 Tb.

Какво значи "няма процес който да товари"? Значи се е оправил проблема.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента пиша от една КС с 1,6 GHz тактова честота на Intel-a и като влезна във Фейсбук (колкото и рядко да е това), пиша някакво съобщение и когато приключа, то още си се въвежда на екрана :D Ако тактовата честота е под 2 GHz , проблемите са точно каквито ги описваш. В случая, понеже е доста над 2, другото е RAM паметта - нещо ти използва прекалено много RAM, както писах и в други теми, Chrome е най-рамопитаещото чудо. Друго, което съм забелязал, е че всичките типове процесори от марката Intel имат затруднения при ОС Win10, до Win7 включително нямат особено големи проблеми...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Raze написа:

Какво значи "няма процес който да товари"? Значи се е оправил проблема.

Ами не, въпреки това пак върви и работи много бавно.

ЕТО СНИМКА ОТ ДИСК МЕНИДЖЪНТ! Дано съм снимала каквото трябва, по случайност съм хванала момент когато не товари, което се случва два пъти на ден в продължение на 15 мин и е изключителна рядкост, но въпреки това върви бавно.

kallldi.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С бавен, механичен диск, нормално да работи така. Смени го със SSD и ще зарежда по-бързо. Дай за всеки случай и снимка на SMART статуса: CrystalDiskInfo – Crystal Dew World (crystalmark.info)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте..! А защо преди всичко не стартирате компютъра в Safe Mode with Networking (безопасен режим с мрежа)..! 

Тук има инструкция как да стане това:

https://www.bleepingcomputer.com/tutorials/how-to-start-windows-in-safe-mode/#windows10

Така до някъде ще се ориентирате къде да търсите прблема..! 

Ако проблемът  е наличен  под  безопасен режим, то означава, че проблемът се корени някъде:
- сред някои от приложенията, които все пак се стартират в Safe Mode (има такива, но са много малко на брой)
- по-дълбоко в системните файлове/системния регистър;
- или в хардуера.
Логично, в противен случай, ако проблемът не е налице под Safe Mode, тогава най-вероятно се дължи на някои от въпросните процеси/услуги/драйвери, които не са стартирани в него режим, но се стартират в нормалния, т.е. почти сигурно е, че проблемът е софтуерен.

Вижте как се държи компютъра в този режим и пишете..!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, icotonev написа:

Здравейте..! А защо преди всичко не стартирате компютъра в Safe Mode with Networking

Това какво означава в безопасен режим, ще мога ли да го ползвам пак нормално?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"..Safe Mode  е специален диагностичен режим на операционната система , като предназначението на този режим,  е диагностика. След като са стартирани колкото се може по-малко процеси, услуги и драйвери, то това ги елиминира като потенциални причинители на съответния проблем и така списъкът със "заподозрени" се смалява драстично"...Във вашия случай това правим еднократно ..и след като влезете в този режим , проверявате как се държи компютъра ви , има ли го това забавяне и забиване ..След като имате вече резултат просто рестартирате и сте в нормално състояние ...Пишете след това..!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.02.2021 г. в 20:57, Bubbles написа:

Погледни лаптопа от към дъното там трябва да има лепенка с модела и друга информация.

на 2.02.2021 г. в 21:00, plamen_petrov_80 написа:

- Crystal DiskInfo

на 3.02.2021 г. в 7:18, Raze написа:

С бавен, механичен диск, нормално да работи така. Смени го със SSD и ще зарежда по-бързо. Дай за всеки случай и снимка на SMART статуса: CrystalDiskInfo – Crystal Dew World (crystalmark.info)

на 3.02.2021 г. в 13:05, icotonev написа:

"..Safe Mode  е специален диагностичен режим на операционната система , като предназначението на този режим,  е диагностика. След като са стартирани колкото се може по-малко процеси, услуги и драйвери, то това ги елиминира като потенциални причинители на съответния проблем и така списъкът със "заподозрени" се смалява драстично"...Във вашия случай това правим еднократно ..и след като влезете в този режим , проверявате как се държи компютъра ви , има ли го това забавяне и забиване ..След като имате вече резултат просто рестартирате и сте в нормално състояние ...Пишете след това..!

Не можах да се оправя, как да го задам на сейф моде.

Ето снимка от Crystal diskinfo -  и от снимката резултатите лоши ли ще са?

Untitled.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, SimonaMonche написа:

Няма какво повече да кажа по въпроса..! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, SimonaMonche написа:

Отваряш старт менюто, задържаш бутон Shift и избираш от старт менюто рестарт, компютъра ще помисли малко и ще отвори меню, от него ще можеш да избереш съответната опция, след което ще последва рестарт :

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване