Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Местене в друг отдел на работа

Препоръчан отговор

Здравейте, от 6 месеца работя в завод за кабели и то на най малката позиция, води се "Монтажник Кабели". Преди 4 месеца от моят отдел ме изпратиха на обучение в друг отдел като се очаква да изпълнявам доста отговорна позиция, но за същите пари и повече нерви. Аз преминах успешно даденото обучение, но се сприятелих с абсолютно всички в отдела, работя от 3 месеца на дадената позиция, но искам да се изместя и съответно казах на прекия си ръководител, че ако се освободи позиция искам да се изместя. Тя ми каза, пред всички, че няма никакъв шанс да се изместя, че и шанса е или да напусна или да остана да работя там. Но в момента търсят точно хора за тази позиция и си пуснах CV-то. Та въпроса ми може ли прекия ми ръководител да ме спре, ако в дадения отдел търсят хора, а аз съм обучен за съответните машини. Има ли как да откаже и да не подпише ако съм подал документите на човешки ресурси и те са ме харесали за дадената позиция?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко зависи единствено и само от началниците и на 2 та отдела и от директора/шефа на самия завод.

Зависи в какво настроение са, какво им е мнението за теб самия и още много други фактори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Nqkoisi123 написа:

Има ли как да откаже и да не подпише ако съм подал документите на човешки ресурси и те са ме харесали за дадената позиция?

Тия в "човешките ресурси", отдел личен състав по старому, не решават нищо.
Те само подбират по разни тъпи критерии и дават готови досиета на по-големите началници.
Значи трябва да познаеш кой от по-големите началници ще решава и да намериш начин да се свържеш директно с него. Абсолютно нищо не губиш, те обичат напористи хора. Отиваш там и му говориш колко енергичен и всеотдаден на работат си службогонец си и колко си загрижен да доброто на завода и подобряването на производителността на труда. Подготвяш си примери за добри подобрения ( от робовладелска гледна точка) как още по-добре да бъдете изтисквани като лимони до последната капка, за да призвеждате повече с по-малко персонал. Хвалиш се че си общителен и обичаш да помагаш на колегите ти да си подобряват кочеството на работата им, за да са все по-ефективни и вашият завод да си повиши ефективността на труда спрямо други конкурентни заводи. Показваш му че се виждаш и след 20 години да бачкаш при тях и ти е мило и драго за реномето на фирмата им.
Абе показваш му че си кариерист готов да мачко безмилостно колегите си, ако го направят бригадир или по-голям шефчо. 
Разбра ли сега къде е ключо от мазето ?
Действай ако си разбрал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Авторе, аз на много места съм работил и едно установих.Човек за да върви на горе в йерархията в една фирма, първо трябва да се научи да прави федерос.Потърси значението на тая дума в гугъл.Друг вариянт няма.Има един велик български филм ,,Маргарит и Маргарита,, В една от последните сцени кмета обяснява на своите подчинени как се е издигнал от общак до кмет.И това си е живата истина. Всички началници са нарциси с болно его.И ще трябва да се научиш на доста мурафети, ако не искаш да си общак цял живот.Баща ми светла му памет беше началник през соца, след соца работеше за себе си цял живот.И все ми казваше: -Сине запомни. Добър шеф няма.И беше адски прав.Преди време работих в една транспортна фирма подизпълнител на по-голяма фирма.Бях направил една зверска издънка и стана страшен скандал и нещата стигнаха до там, че главния изпълнител искаше да прекрати част от договора на нашата фирма, което значеше автомат големи финансови загуби за прекия ми началник.Спомням си, че тогава бях временно отстранен до като трае разследване по случея и той ми каза ядосано ,,Сега заради теб трябва да ходя да лижа г&за на Стефан,, От него съм чувал и други мъдрости от сорта на: ,,Бъди приятел с всички,, или ,,Аз , ако кажа на всеки какво мисля за него, трябва да се скарам с всеки,, Аз пък хич не им пускам аванта и ги нареждам като почнат да ми се държат нарцистично и робовладелнически, понеже не ми е в кръвта да съм гъзолизач и да се мазня, и нямам амбициите да се издигам.Повечето от тях са комплексари и не могат да се примирят с факта, че някакъв Ганьовец не им се мазни, а си отстоява мнението и позицията и ги праи на пет стинки пред техния ,,сол та*ак,, и ме отстраняват.След една седмица вече имам нова работа и хич не ми дреме.До сега без работа и пари не съм оставал.Белгиеца дрънка глупости, с това, че шефовете обичали напористи.Напротив обичат точно обратното.Овчедушни изпълнителни послушковци.Когато се прави реорганизация на една фирма, тоест съкращения на персонал, въобще вече не се гледа кой колко е полезен за фирмата и какви умения има, а кой е най-симпатичен на прекия началник нищо, че не може на две магарета сламата да раздели.На последния проект по който работя закъснява със срока си на изпълнение вече два месеца и главния изпълнител до тук е няколко милиона вътрешна гума,  точно заради неправилно подбрани хора от мениджърите.Хора мързеливи с минимум умения, които само си гледат часовника, кога идва почивката.Но за сметка на това са симпатични на мениджъра.И това в чужбина смятай у бегето какво е.Изводите си ги направи сам за себе си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Чингис Хан написа:

Белгиеца дрънка глупости, с това, че шефовете обичали напористи.Напротив обичат точно обратното.

Големите шефове имат нужда от малки шефчета които да налагат с камшик взеки който не произвежда достатъчно. Та точно напористите кариеристи са способни да мачкат подчинените си безмилостно в името на печаллбите на фирмата.
При напористите позмазвачи го има садо/мазо поведението, те са съгласни да се натъртят на големия шеф, за да ги направи тях малки шефчета. Значи приемат ролята на мазото, за да имат после право те да го играят садисти.

преди 1 час, Чингис Хан написа:

...и ме отстраняват.След една седмица вече имам нова работа и хич не ми дреме.До сега без работа и пари не съм оставал.

Не си добър пример за начинаещия бачкатор.
Ако живее в малко населено място и този завод е единственият работодател, няма как да сменя робовладелците.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Белгиеца написа:

Ако живее в малко населено място и този завод е единственият работодател, няма как да сменя робовладелците.

Белжо да живееш в малко населено място, и да нямаш собствен бизнес или да си пенсионер си прецакан по принцип, колкото и да си примерен.Сетих се за мините на Ковачки, където хората преди години с месеци не бяха получавали заплати при положение, че работеха съвестно от тъмно до тъмно.Но търпяха тези унижения, защото са се прецакали да живеят в малко населено място, където той е единствения работодател.Аз за това живея в големия град, и особенно в браншове като строителството, дори не се налага аз да си търся работа.Те ме търсят и ме викат.Те нямат,кой знае какъв избор.Вече мъжете на запад масово станаха жени, и ги е страх от тежка физическа работа.И нали знаеш, една стока като я няма на пазара, тя става силно търсена и цената само и се вдига.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Белгиеца написа:

Големите шефове имат нужда от малки шефчета които да налагат с камшик взеки който не произвежда достатъчно. Та точно напористите кариеристи са способни да мачкат подчинените си безмилостно в името на печаллбите на фирмата.
При напористите позмазвачи го има садо/мазо поведението, те са съгласни да се натъртят на големия шеф, за да ги направи тях малки шефчета. Значи приемат ролята на мазото, за да имат после право те да го играят садисти.

Не съм от малко населено място (Плевен), но това ми е първата работа и още опипвам почвата и се чувдя какво да запиша да следвам и какво ще ми доставя удоволствие :) А относно фирмата в която работа има супер много неграмотни индивиди (роми), които са над мен, опитват се да командват, а дори не могат да напишат едно изречение без граматически грешки...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Nqkoisi123 написа:

Не съм от малко населено място (Плевен), но това ми е първата работа и още опипвам почвата и се чувдя какво да запиша да следвам и какво ще ми доставя удоволствие

Стани гинеколог това е много хуманна професия да се грижиш за бъдещите млади майки.

преди 5 часа, Чингис Хан написа:

Аз за това живея в големия град, и особенно в браншове като строителството, дори не се налага аз да си търся работа.Те ме търсят и ме викат.Те нямат,кой знае какъв избор.Вече мъжете на запад масово станаха жени, и ги е страх от тежка физическа работа.

Баща ми не го беше страх от тежка физическа работа, ама той е останал сирак на около 14г. на село.
Моето мнение за тежката физическа работа е, че тя е наложена на хората нямащи възможност да се образоват , или защото обстоятелствата им пречат или защото умствените им способности не им го позволяват.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Белгиеца написа:

Моето мнение за тежката физическа работа е, че тя е наложена на хората нямащи възможност да се образоват , или защото обстоятелствата им пречат или защото умствените им способности не им го позволяват.

Не е точно така Белжо.Зависи какво точно правиш, и как го правиш.Майка беше със средно.Завършила като конструктор моделиер техникума по облекло.Обаче уникален талант, можеше да създаде всяка дреха, която и покажеш само на снимка.Едно към едно.Отвори си ателие в къщи с нула инвестиция.С шевната машина подарена и от баща ми.С една кроячна маса, кутия карафици,ножица, линиял и една ютия.Само елита на Плевен и околията идваха да си шият при нея.За три-четири  дена изкарваше пари, колко една банкова чиновничка с две висшета за цял месес.Пък по баловете в нас ставаше като световен подиум за разни миски.Данъци платени нула.Всичко се случваше в нас и всичко се плащаше на ръка.За в бъдеще много от работните места изискващи умствен труд ще бъдат закрити и хората на тия позиции ще бъдат заместени от софтуерни програми.Като сега държавната администрация тава все повече дигитална.Пускам запитване за някакви субсидии, удобрява го автоматично софтуер имам ли право, нямам ли.Макеларските кантори също ще изчезнат.Сега търся къща на един приятел.Харесвам я на сайта, запазвам, час за огледа онлайн и в уговореното време се виждаме с макелара  направо пред въпросния имот.Ама същата къща няма как да бъде построена без човешка сила.Един камион няма как да бъде закаран от България до Германия, ако няма шофьор вътре.Тези професии утре Белжо ще бъдат злато..Някога един строител е взимал повече от един лекар.И тия времена пак ще се върнат.

преди 18 часа, Nqkoisi123 написа:

Не съм от малко населено място (Плевен), но това ми е първата работа и още опипвам почвата и се чувдя какво да запиша да следвам и какво ще ми доставя удоволствие :) А относно фирмата в която работа има супер много неграмотни индивиди (роми), които са над мен, опитват се да командват, а дори не могат да напишат едно изречение без граматически грешки...

Плевен не е голям град. Но  беше някога прекрасен.Най-прекрасния може би. Някогашния кмет Зеленогорски му е&а мамата.До преди да се махна 2002г. циганите бяха изолирани предимно в края на Стара Гара, последните блокове на кв. Дружба и съседното село Буковлък.Като се прибрах след единадесет календара се уплаших. Мангалите бяха превзели целия град.Всички магазини по ,,Старата главна,, бяха превзети от цигани.По времето на соца имаше възможности за развитие. След соца, само ако имаш частен бизнес.Мой приятел сега там е зам. шеф на енергото, взима 1000лв. чиста заплата.Това достойна заплата ли е за тази не лека и отговорна работа.Сестра му главна готвачка в много оборотен бутиков ресторант, скъсват и гърба от работа за 800лв. на месец.Никакви възможности няма вече там, освен за частен бизнес.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да си шивачка не спада към тежкия физически труд. Работи седнала, не е като да е фризьорка да я хванат разширени вени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Белгиеца написа:

Да си шивачка не спада към тежкия физически труд. Работи седнала, не е като да е фризьорка да я хванат разширени вени.

Белжо, не се изказвай неподготвен.Работиш седнал, ако работиш във фирма и извършваш само една манипулация на машина.Но да направиш цяла дреха, тя първо трябва да се скрои, което изисква да си на крака и това ти е половината работа.Освен, което понеже се работи със сантиметри и милиметри изисква много концентрация и максимално напрежение на очите.В края на деня си труп.Тя и камионджийската работа изглежда лесна понеже я работиш предимно седнал, но я върви карай камион по цял ден и после ела да пишеш как е.Аве Белжо, не взимай отношение моля ти се по такива теми.Ти никога не си работил,  жена ти те издържа цял живот, та хал хабер си нямаш, кое е лека работа и кое тежка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.02.2021 г. в 19:19, grizly написа:

Всичко зависи ...

Няма „зависи“ - има си текстове в Кодекса на труда!

Цитат

Трудов договор за обучение по време на работа
(Загл. изм. - ДВ, бр. 27 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2020 г.)

Чл. 230. (1) С трудовия договор за обучение по време на работа работодателят се задължава да обучи работника или служителя в процеса на работата по определена професия или специалност, а работникът или служителят - да я усвои. Такъв договор с един и същ работник или служител в едно и също предприятие за обучение по същата професия може да се сключва само веднъж, освен в случаите на обучение чрез работа (дуална система на обучение), организирано при условията и по реда на Закона за професионалното образование и обучение.
(2) С договора се определят формите, мястото и времетраенето на обучението, обезщетението, което страните си дължат при неизпълнение, както и други въпроси, свързани с осъществяване на обучението. Времетраенето на обучението не може да бъде повече от 6 месеца, освен в случаите на обучение чрез работа (дуална система на обучение), организирано при условията и по реда на Закона за професионалното образование и обучение, в които времетраенето се определя съгласно съответните учебни планове.
(3) Трудовият договор за обучение за учениците в случаите на обучение чрез работа (дуална система на обучение) се сключва по реда на глава петнадесета, раздел I.
(4) С договора страните определят и срока, през който работникът или служителят се задължава да работи при работодателя след успешното завършване на обучението, а работодателят - да му осигури работа съобразно придобитата квалификация. Този срок не може да бъде по-дълъг от 3 години.
(5) През време на обучението работникът или служителят получава трудово възнаграждение според извършената работа, но не по-малко от 90 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.
(6) По време на обучението чрез работа учениците в дуалната система на обучение получават възнаграждение в размер: за ХІ клас - не по-малко от два пъти, а за ХІІ клас - не по-малко от три пъти максималния размер на месечната стипендия, определена по реда на чл. 171, ал. 3 от Закона за предучилищното и училищното образование.

Завършване на обучението

Чл. 231. Резултатът от обучението по договора по чл. 230, ал. 1 се установява чрез изпит на работника или служителя, който се провежда при условия и по ред, определени от работодателя. При обучение за придобиване на професионална квалификация изпитът се провежда при условията и по реда на Закона за професионалното образование и обучение.
(2) При успешно полагане на изпита на работника или служителя се издава документ, който удостоверява придобитите знания и умения. При обучение за придобиване на професионална квалификация резултатите от обучението се удостоверяват при условията и по реда на Закона за професионалното образование и обучение.
(3) При завършване на обучението работникът или служителят има право на платен отпуск за подготовка и явяване на изпит в размер, уговорен с работодателя, но не по-малко от 5 работни дни. При повторно явяване на изпит работникът или служителят има право на неплатен отпуск в размер 5 работни дни, който се признава за трудов стаж.blaws1.gifblaws2.gifblaws3.gifblaws4.gif

Задължения за работа и отговорност за неизпълнение на трудовия договор за обучение по време на работа
(Загл. изм. - ДВ, бр. 27 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2020 г.)

Чл. 232. (1) След успешно завършване на обучението, съгласно договора по чл. 230, ал. 1, с изключение на случаите на обучение чрез работа (дуална система на обучение), организирано при условията и по реда на Закона за професионалното образование и обучение, работодателят е длъжен да приеме работника или служителя на работа съобразно придобитата професионална квалификация, а работникът или служителят - да постъпи на работа и да работи в уговорения срок.
(2) Ако работодателят не осигури на работника или служителя, завършил успешно обучението, работа съобразно придобитата квалификация, той му дължи брутното трудово възнаграждение за съответната длъжност за времето, през което не му е осигурил такава работа, но за не повече от 6 месеца, доколкото не е уговорено друго.
(3) Ако работникът или служителят по неуважителни причини не завърши обучението или след като го е завършил, не постъпи на осигурената му от работодателя работа, или я напусне преди определения срок, дължи на работодателя обезщетение съответно на неизпълнението в размер, уговорен от страните, но не повече от шесткратния размер на брутното трудово възнаграждение за съответната длъжност.
(4) Разпоредбите на ал. 2 и ал. 3 не се прилагат при договори по чл. 230, ал. 1, сключени за обучение чрез работа (дуална система на обучение), организирано при условията и по реда на Закона за професионалното образование и обучение. При виновно неизпълнение на задълженията, доколкото не е уговорено друго, неизправната страна отговаря съгласно действащото законодателство.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване