Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Може ли да си сменя личната карта по мое желание?

Препоръчан отговор

преди 1 час, цър-вул написа:

че закон не се коментира - той се прилага.

Не е много вярно, затова има практика в съдебните решения, където законът се тълкува по определен начин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, lupis написа:

практика в съдебните решения, където законът се тълкува по определен начин

От кого? От Кънчо или от СЪДИЯ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От съдия, но насочван от Кънчо:) Ако законът не се коментира, нямаше да има тълкувателни решения, нямаше да има нужда и от адвокати, които да коментират по ЗАКОНА.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, lupis написа:

Ами много ясно, че ще искат доказателства, няма да вярват на черните(кафявите, сините) ти очи...

Имам късмет моите са зелени.

преди 4 часа, lupis написа:

Дръндю, при теб случаят е специфичен- имаш повреда на картата, а си длъжен да я пазиш здрава. При връщане на здрава карта, няма глоба и ти издават нова без любопитстване защо искаш.

Глоба няма, ама искаш предсрочно издаване на нова карта, все ще те питат за какво ти е а и ще трябва да платиш повечко, иначе може да си вадиш всеки ден нова карта ей тъй за спорта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, lupis написа:

От съдия, но насочван от Кънчо:) Ако законът не се коментира, нямаше да има тълкувателни решения, нямаше да има нужда и от адвокати, които да коментират по ЗАКОНА.

Тъй, де - от ПРАВОСПОСОБНИ ЮРИСТИ. Ти такъв ли си?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, lupis написа:

Ами много ясно, че ще искат доказателства, няма да вярват на черните(кафявите, сините) ти очи...

Бе и аз им казах така ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, цър-вул написа:

Тъй, де - от ПРАВОСПОСОБНИ ЮРИСТИ. Ти такъв ли си?

Българинът е правоспособен в много направления 

преди 5 часа, цър-вул написа:

че закон не се коментира - той се прилага.

😊 Първо заявяваш твърдо че е е за всички, после изключение са само съдиите, сега пък юристите... после политиците, богатите, мафиотите, циганите..и т.н., а бе май за всички е изключение .:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Искаш да дадеш пари на държавата - бъди сигурен, че няма да ти откажат, ако искаш и през месец можеш да си сменяш ЛК. Аз съм я подновявал предсрочно, защото исках да й изравня датите със шофьорската книжка, която тогава също поднових предсрочно, за което пък никой от паспортното не ме е питал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Искаш да дадеш пари на държавата - бъди сигурен, че няма да ти откажат, ако искаш и през месец можеш да си сменяш ЛК. А.

Абе момчета - защо разсъждавате само от Ваша гледна точка?
Живеете си в Бг, РДВР - то ви е на няколко километра … макс. Знаете ли, как се сменя ЛК/паспорт с изтекъл срок в чужбина? Когато посолството е на няколкостотин километра? И където и таксите са по-големи, и сроковете - по-дълги.
А ЛК винаги трябва да е „в срок”. Затова заявление за подмяна се подава малко по-рано.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, jhoro написа:

Живеете си в Бг, РДВР - то ви е на няколко километра … макс. Знаете ли, как се сменя ЛК/паспорт с изтекъл срок в чужбина? Когато посолството е на няколкостотин километра?

Аз знам как става.
Първо не вдигат телефона, по-точно все дава заето и като мине работното време пускат телефонния секретар да ти обяснява работното им време.
Ако отидеш на място не можеш да подадеш документи, защото не си си записал предварително ден за явяване по телефона или по и-мейла. А те и на и-мейли просто не отговарят.
Значи, ходиш да чакаш 3 часа на опашка за да ти кажат да дойдеш след 2 месеца на определена от мърлата дата. После ако я пропуснеш тази дата, еми всичко почва пак отначало. Целта им е да те принудят да си ходиш до България там да си я сменяш.
Що така ?
Ами щото работещите в посолството в Брюксел са на мизерни заплати спрямо работещите нашенци в строителството пак там. И съответно чиновничките са озлобени и те разиграват като маймуна, хей така за кеф. 
А гаврата е пълна при изгубена българска лична карта в чужбина. Искат ти да доведеш двама свидетили с български лични карти и те да висят с часове на опашка с тебе и да попълнят декларация че те познават.
Мърлите в посолството въобще не им пука че им показваш белгийска лична карта, за тях Белгия не съществува и перфектният ти български език нищо не значи, щото те нали негрите и арабите и китайците в Брюксел нали всички са с перфектен български език, та не било сигурно какъв си.
А и това че същите мърли имат твоята снимка в техните компютри и би трябвало да те разпознаят, както го прави митничарят на летището, си е само факт който за тях нищо не значи.

Та така става в Брюксел, като ти я дадат най-накрая след няколко месеца ходене по мъките и ти остава утешението, че следващите 10 години няма си имаш работа с подобни идиоти и подобна пропаднала държава. То си е направо да те е срам, че и ти си етнически българин !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Белгиеца написа:

Първо не вдигат телефона,...То си е направо да те е срам, че и ти си етнически българин !

Да, напълно си прав и поддържам казаното. В две български посолства имах взимане даване, заради изтекли дати на свидетелство за управление на МПС, бг паспорт и лична карта. С две думи, посетените посолства са печатници за луди пари. Две секретарки, консул и някакъв местен дебил за охрана. Не знаят местния език и вместно него се кълчат на английски. Назначават ти среща и ауу, изтекъл срок - плати глоба, а после нова дата за поредна среща, да те снимат и платиш, и пак нова дата, да си получиш тескерето. Няма такава държава и им е през свирката, че си "етнически българин". На обща опашка с аборигените.  За последно преди пет години сложих край на унижението. Някакъв елен, не искаше да ме пусне, защото оставали 10 мин до края на работното им време. От 10:00ч до 13:00ч. време за прием без събота и неделя. Изкараха ме от кожата и се стигна до псувни. Бг посолството е българска територия, а льольото бе локален. За малко да се сдавим пред погледа на чужденците и бам изкочи консула. Опитах с добро в началото. Зает бил, на майната си бил, сказки, та стана с лошо. И след 10мин получих всичко на куп. Дадох си дума, че повече с такива гондони никога и срал на българските папири. Аз съм българин и такъв ще си умра, но това не е държава и затова преди 17г й дадох червен картон.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За някои неща си прав, но това …

А гаврата е пълна при изгубена българска лична карта в чужбина.

Ако си излязъл от България САМО с ЛК - значи не си добре. Задължително И паспорт!
Отделно - как ще я загубиш? Ако си стои прибрана в най-дълбокото чекмедже.

Във Великобритания изобщо няма британски ЛК, ама и българската не ми е трябвала.

В две български посолства имах взимане даване, заради изтекли дати на свидетелство за управление на МПС …

Доскоро, СУМПС се подменяше САМО в България!
А да останеш с 3 невалидни документа - това си е постижение!
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, jhoro написа:

Отделно - как ще я загубиш?

Eми ходил си на плаж на езерото и там ти е изпаднала от джобчето на късите гащи, докато си се пускал на едно ново гадже.

Аз си имам две лични карти, та паспорт от 2007г. насам нямам. Преди имах два паспорта едновременно.

Обаче една нашенка имаше снимки на изгубената ѝ лична карта и искаше само пасаван да се върне в България. 
Ама на ония идиоти не им пука че е ходила да декларира в белгийската полиция, че си е изгубила българската лична карта с няккави други документи.

Ако съм още жив след 10 години, следващата ще я сменям в София, само дано тъпите политици да не пуснат пак пандемия от олигофрения и да направят пътуванията кофти изживяване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Eми ходил си на плаж на езерото и там ти е изпаднала от джобчето на късите гащи, докато си се пускал на едно ново гадже.
Аз си имам две лични карти, та паспорт от 2007г. насам нямам. Преди имах два паспорта едновременно.
Обаче една нашенка имаше снимки на изгубената ѝ лична карта и искаше само пасаван да се върне в България. 
Ама на ония идиоти не им пука че е ходила да декларира в белгийската полиция, че си е изгубила българската лична карта с няккави други документи.
Ако съм още жив след 10 години, следващата ще я сменям в София, само дано тъпите политици да не пуснат пак пандемия от олигофрения и да направят пътуванията кофти изживяване.

Оле човек …
Ще ти направя един курс - само за теб, ама да събера достатъчно теми. Че да ги минем на един път!

За останалите четящи:
Щом имаш местно (в случая - белгийско) ID - защо разнасяш българската ЛК с теб? За да я изръсиш някъде ли?
Картата се прибира някъде и се вади само за пътуване.

Два паспорта едновременно бе е нещо странно. В момета имам 4!
Но два ВАЛИДНИ едновременно … няма начин!

Влизане на Бг гражданин може да стане с „Временен паспорт” (пасавани вече няма), може и без никакъв документ.

Хайде, чао засега.
И си намисли другите въпроси.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, jhoro написа:

Два паспорта едновременно бе е нещо странно. 

Когато те е взела булка с благородническа синя кръв, тогава имаш право на двойно гражданство и имаш два паспорта ( ако искаш де, не са безплатни).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Белгиеца написа:

Когато те е взела булка с благородническа синя кръв, тогава имаш право на двойно гражданство и имаш два паспорта ( ако искаш де, не са безплатни).

Ся вече та разбрах!

Макар, че ... пашапорта не е задължителен - той е само travel document! Не го бъркай с натурализацията!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, цър-вул написа:

Право на гражданство преди (до '95) се получаваше и при раждане в страната (примерно UK).

Бъркаш!

След 1 януари 1983 г, в зависимост от националността на родителите - детето е или британски гражданин по рождение, или има преференции при натурализация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, jhoro написа:

Бъркаш!

Добре, мултинационален юристе...Няма да навлизам в подробности - от личен опит го знам, че НЕ СИ прав! А ти си дрънкай капаците на тенджерите колкото си искаш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, цър-вул написа:

Добре, мултинационален юристе...

Чак пък толкова - само 2-3 законодателства познавам (и ползвам).

Но твърдя, че ги познавам добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На мен са ми интересни, какви са тия ,,мерки за сигурност,, ? Да не би да става на въпрос на изкарването на така наречениея двойник. За да може някой, който е издирван от властите, спокойно да си пребивава някъде извън България без да го закача никой.Пък автора тука мята цял форум в картофите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За да може някой, който е издирван от властите, спокойно да си пребивава някъде извън България без да го закача никой.

Ти пък що реши, че когато си навън - навсякъде ще им пука, за българската ти лична карта?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, jhoro написа:

Ти пък що реши, че когато си навън - навсякъде ще им пука, за българската ти лична карта?

В държавите от ЕС, може да се легитимираш и пребиваваш само с лична карта.В Нидерландия дори само с шофьорска книжка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Чингис Хан написа:

В държавите от ЕС, може да се легитимираш и пребиваваш само с лична карта.В Нидерландия дори само с шофьорска книжка.

А във Великобритания - даже нямат лични карти!

Как ли се легитимират?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване