Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!
Търся мнение за външна светкавица за фотоапарат Canon 800D. 
Избрах с кръгла глава, понеже ми дадоха съвет, че светлината, която произвежда, е по-мека и по-равномерно се разпределя.
Въпросът ми е може ли да ми предложите друг подобен вариант, който да е бюджетен. Склонна съм да закупя и тази, но винаги сме готови на компромис, когато става дума за пари. Занимавам се с фотография отскоро, но има тенденция да започна да снимам в студио, за което ми е нужна външна светкавица. 
Искам да попитам също ще мога ли тази светкавица да я поставям на статив и с допълнителен радиосинхронизатор да се свързвам с нея. Виждам, че могат до четири синхронизатора да се вържат към нея. Този вариант ли е по-добър, или по-бюджетен на комплект светкавица с радиосинхронизатор, на каквито съм попадала за около 200-300 лв.?
Ето го варианта, за който се надявам да получа съвет:
https://dynaphos.com/product/29/0/8689_pocket_flash_godox_v1c_for_canon

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, JKirilov написа:

За студио и за високо качество се ползват 2 светкавици - една от ляво и една от дясно.

Имаме два софтбокса- един по-голям отдясно на модела и един по-малък отляво, но всеки трябва да има светкавица, а аз нямам. Ето затова търся.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За правилния избор на светкавица е много важно да прецените как, за какво, и колко често ще се ползва. Както и какви са знанията и уменията на този, който ще работи с нея. Добър фотограф може да прави чудеса с една единична евтина светкавичка на ръчен режим. Този, който не умее да работи със светкавици, няма да направи хубави снимки дори и с най-висок клас професионален модел.

Не бих казал, че този модел на Godox е подходящ за студио. Това е по-скоро репортажна светка, заради вградения TTL. За снимане в условия, в които трябва да се реагира бързо, за да не изпуснете момента. Тогава разчитате на меренето на апарата да управлява мощността ѝ. В студио, където условията са контролирани, спокойно може да се работи на ръчен режим. Тогава и някоя по-евтина без TTL върши работа. 

По принцип е вярно, че кръглата глава дава малко по-добро разпръскване на светлината. Обаче това важи повече за случаи като по-горния - репортажно снимане, където използването на модификатори е ограничено. В студио, където можете да си подберете подходящия софтбокс, разликата между кръгла и правоъгълна глава практически изчезва.

И накрая - тези малки светкавици на батерии не са пригодени за сериозно натоварване. Ако искате професионална работа в студио, ориентирайте се към студийни модели, с външно захранване. Те дават надеждност и повече възможности. 

Препоръчва ви, ако сте от София, да посетите магазина на Динафос (ако работи в момента, разбира се). Момчетата там са много компетентни, и с удоволствие ще ви консултират, за да направите правилния избор.

Успех желая :camera2: .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Rudy M. написа:

За правилния избор на светкавица е много важно да прецените как, за какво, и колко често ще се ползва. Както и какви са знанията и уменията на този, който ще работи с нея. Добър фотограф може да прави чудеса с една единична евтина светкавичка на ръчен режим. Този, който не умее да работи със светкавици, няма да направи хубави снимки дори и с най-висок клас професионален модел.

Не бих казал, че този модел на Godox е подходящ за студио. Това е по-скоро репортажна светка, заради вградения TTL. За снимане в условия, в които трябва да се реагира бързо, за да не изпуснете момента. Тогава разчитате на меренето на апарата да управлява мощността ѝ. В студио, където условията са контролирани, спокойно може да се работи на ръчен режим. Тогава и някоя по-евтина без TTL върши работа. 

По принцип е вярно, че кръглата глава дава малко по-добро разпръскване на светлината. Обаче това важи повече за случаи като по-горния - репортажно снимане, където използването на модификатори е ограничено. В студио, където можете да си подберете подходящия софтбокс, разликата между кръгла и правоъгълна глава практически изчезва.

И накрая - тези малки светкавици на батерии не са пригодени за сериозно натоварване. Ако искате професионална работа в студио, ориентирайте се към студийни модели, с външно захранване. Те дават надеждност и повече възможности. 

Препоръчва ви, ако сте от София, да посетите магазина на Динафос (ако работи в момента, разбира се). Момчетата там са много компетентни, и с удоволствие ще ви консултират, за да направите правилния избор.

Успех желая :camera2: .

Да, така е, съгласна съм. Постоянно осветление имам- софтбокс с лампа и дифузна повърхност (не съм стигнала до студийните преносими светкавици, нито до диодно осветление, каквото ми предложиха). Не съм от София и едва ли ще имам път натам скоро, затова интернет е единствената ми възможност в момента.
Необходима ми е светкавица, която да мога да ползвам в повече от случаите навън, включително и в студио в комбинация със софтбокс. Група сме и всеки има някакви аксесоари, а аз тепърва набирам някакъв набор от технически средства. Вярно е това, че качествата на задапаратното устройство са най-важни, но трябва да се започне отнякъде. Избрах тази, защото може да се ползва с комплект от модификатори, хареса ми, че е литиево-йонна батерията, това с кръглата глава и понеже съм виждала кадри, правени с такава- действително светлината стои по-плавна и мека.
Благодаря за отговора все пак! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От личен опит мога да кажа, че съм доволен от Godox - имам две бройки малко по-нисък клас светкавици, започнах с предавател X1T, после смених с XPro - и двата са доста функционални и надеждни, но първият е малко дървен и бавен за работа.

Светкавицата - доколкото знам V1 е идентична на V860II с изключение на главата - и както каза @Rudy M., в момента, в който се отрази от стена или застане зад някакъв модификатор, спира да има значение с каква форма е (а V860II е с повече от 150 лева по-евтина). Може би е малко по-голямо удобство това с магнитните приставки за кръглата глава, но не е болка за умиране, ако го няма, а и самите аксесоари са малко по-скъпи. TT685 е още по-евтин модел светкавица, която обаче е с 4 AA батерии (за разлика от V860II и V1, които са с литиеви). Доколкото знам и трите модела са с горе-долу еднаква мощност, и наистина ще са малко слабички за студио. Почти всичките модели (включително трите изброени) имат вграден безжичен приемник, което е плюс. Иначе хубавото на Godox е, че позволява разширяване на системата по-нататък с по-големи студийни светкавици и като цяло предлагат малко повече разнообразие на по-къси цени от големите марки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.04.2021 г. в 0:11, killchain написа:

От личен опит мога да кажа, че съм доволен от Godox - имам две бройки малко по-нисък клас светкавици, започнах с предавател X1T, после смених с XPro - и двата са доста функционални и надеждни, но първият е малко дървен и бавен за работа.

Светкавицата - доколкото знам V1 е идентична на V860II с изключение на главата - и както каза @Rudy M., в момента, в който се отрази от стена или застане зад някакъв модификатор, спира да има значение с каква форма е (а V860II е с повече от 150 лева по-евтина). Може би е малко по-голямо удобство това с магнитните приставки за кръглата глава, но не е болка за умиране, ако го няма, а и самите аксесоари са малко по-скъпи. TT685 е още по-евтин модел светкавица, която обаче е с 4 AA батерии (за разлика от V860II и V1, които са с литиеви). Доколкото знам и трите модела са с горе-долу еднаква мощност, и наистина ще са малко слабички за студио. Почти всичките модели (включително трите изброени) имат вграден безжичен приемник, което е плюс. Иначе хубавото на Godox е, че позволява разширяване на системата по-нататък с по-големи студийни светкавици и като цяло предлагат малко повече разнообразие на по-къси цени от големите марки.

Много благодаря, че ме ориентирахте към конкретни модели- върху единия от тях мислих известно време. Пропуснах да кажа, че към софтбоксовете имаме две допълнителни светкавици, което смятам, че вдига мощността и би трябвало да е достатъчна. Пробвах с вградената- тази на апарата, резултатът е приемлив, но изображението се получава плоско, а при определено позициониране се получават онези неприятни сенки зад обектите, които си е играчка да се коригират в постобработка.
Отговорът Ви ми беше полезен. 
Благодаря!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, mariami написа:

Много благодаря, че ме ориентирахте към конкретни модели- върху единия от тях мислих известно време. Пропуснах да кажа, че към софтбоксовете имаме две допълнителни светкавици, което смятам, че вдига мощността и би трябвало да е достатъчна. Пробвах с вградената- тази на апарата, резултатът е приемлив, но изображението се получава плоско, а при определено позициониране се получават онези неприятни сенки зад обектите, които си е играчка да се коригират в постобработка.
Отговорът Ви ми беше полезен. 
Благодаря!

Точно разположението на източниците на светлина (и в резултат на това сенките, които се получават) е нещо, за което трябва много да се внимава при снимането - понеже наистина много трудно се коригира после при обработката (или изобщо не се). Затова е полезно светкавиците да са дистанционни (а не на апарата), понеже позволяват свободно разположение (особено навън, където често няма стена/таван/друго нещо, от което да се отрази светкавицата).

Нещата, които подлежат на обработка (ако приемем, че се снима в RAW), са общо взето цветове, бял баланс, експонация (в някакъв по-малък диапазон, стига да не е избягала много при снимането), кадриране (отново стига да не е сбъркано много при снимането).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване