Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

През колко време е препоръчително профилактично да се подменят коаксиалните кабели в закрито помещение и снаждането влошава ли сигнала?

В англоезичните форуми намерих само изказвания за сателитни и ефирни инсталации, при които основната амортизация идвала от излагането на климатични условия като напичане от слънце, мокрене и т.н., но при мен няма такива фактори, защото съм в жилищен блок и кабелът ми е захранен през разпределителна кутия.

Кабелът от разпределителната кутия до апартамента ми е от 2015 г. Тогава минах на Близу, а техниците настояваха, че старото ми окабеляване си е добре, така че просто прокараха кабела си до вратата ми и го закачиха към стария със снадка (като настояха, че и тя не влошавала качеството). Още тогава се усъмних, но цялото окабеляване беше подменено 4-5 години по-рано и прекарано през редица кабелни канали и под заковани первази, та реших така да си остане за момента. Тогава бях с троен сплитер, а през 2017 дори ми сложиха усилвател преди сплитера след като сигналът се влоши забележимо. Миналото лято пък минах на НЕТ1 и техните техници също настояха, че нямало смисъл да се прокарват нови кабели, та вързаха кабела от 2015 във входа към своя сплитер в разпределителната кутия и така... Ясно ми е, че не им се занимаваше на нито едните техници, пък и на мен също в тези два случая! 🤣 В момента съм с четворен сплитер и с помощта на усилвателя достигам и сила, и качество на сигнала 100% на три от телевизорите, а на четвъртия и двата показателя са над 90%. Все пак повечето кабели в апартамента са на 10-11 г., като изключим този към четвъртия телевизор, който лично си набавих и прокарах миналата година. За смяна ли са?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Toshist написа:

Здравейте,

През колко време е препоръчително профилактично да се подменят коаксиалните кабели в жилището и снаждането влошава ли сигнала?

В англоезичните форуми намерих само изказвания за сателитни и ефирни инсталации, при които основната амортизация идвала от излагането на климатични условия като напичане от слънце, мокрене и т.н., но при мен няма такива фактори, защото съм в жилищен блок и кабелът ми е захранен през разпределителна кутия.

Кабелът от разпределителната кутия до апартамента ми е от 2015 г. Тогава минах на Близу, а техниците настояваха, че старото ми окабеляване си е добре, така че просто прокараха кабела си до вратата ми и го закачиха към стария със снадка (като настояха, че и тя не влошавала качеството). Още тогава се усъмних, но цялото окабеляване беше подменено 4-5 години по-рано и прекарано през редица кабелни канали и под заковани первази, та реших така да си остане.  Тогава бях с троен сплитер. През 2017 дори ми сложиха усилвател преди сплитера след като сигналът се влоши доста. Миналото лято пък минах на НЕТ1 и техните техници също настояха, че нямало смисъл да се прокарват нови кабели, та просто вързаха кабела от 2015 във входа към своя сплитер и така... Ясно ми е, че не им се занимаваше на нито едните техници, пък и на мен в тези два случая, честно казано. 🤣 В момента съм с четворен сплитер и с помощта на усилвателя достигам и сила, и качество на сигнала 100% на три от телевизорите, а на четвъртия и двата показателя са над 90%. Все пак повечето едно е когато коаксиалният кабел се намира в закрити помеюения , а съвсем друго, когато той е изложен кабели в жилещето са на 10-11 г., като изключим този към четвъртия телевизор, който лично набавих и прокарах миналата година.

Едно е, когато коаксиалният кабел се намира в помещенията на жилището, а съвсем друго, когато той е изложен целогодишно на атмосферни условия.  Правилно положен, прикрит за да не се вижда и дразни окото, добре снаден между отделните парчета с куплунзи от типа на F конектор , след преглед и констатация че всичко изглежда добре, няма смисъл да го сменяте с нов. Важното е снаждането да е направено така както трябва и изолирано заради влагата например с PVC тиксо или Bishop. При вънщни коаксиални кабели е редно да ги преглеждате през 2-3 години, за напукване, прекъсване и всичко останало. Ако има за подмяна, подменяте ги. Желателно е да се ползват светли цветове , за да не превличат излишно слънчевата топлина. Снаждането тук е абсолютно задължително да се отнася по към професионалната си част и там където са снадени кабелите да е изолирано отлично за да не прониква влага, вода и прах. Тук вече можете да ползвате вулканизиращото тиксо Bishop , което е много добро за целта. Само след ден последното изглежда като еластична гума, добре уплътняваща мястото на снаждането. Това е в общи линии.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм на Евроком, после Близу, сега А1 от 15 години. Кабелите са коаксиални и не са мръднали, нито пък сплитера и снадката (разбира се тя е медна или метална и никъде няма тиксо или нещо от този сорт). Единственото, което съм сменял за 2 модема, едно дистанционно. По-маминалата година се наложи външният сплитер да бъде свален и почистен с контактен спрей, защото се бе напълнил с вода.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Емил Костов написа:

Аз съм на Евроком, после Близу, сега А1 от 15 години. Кабелите са коаксиални и не са мръднали, нито пък сплитера и снадката (разбира се тя е медна или метална и никъде няма тиксо или нещо от този сорт). Единственото, което съм сменял за 2 модема, едно дистанционно. По-маминалата година се наложи външният сплитер да бъде свален и почистен с контактен спрей, защото се бе напълнил с вода.

"" ...разбира се тя е медна или метална и никъде няма тиксо или нещо от този сорт)."

Емиле! За твое сведение, никоя фирма не ползва тиксо, за да не си губи времето. Още по вече - всеки вижда че си нямал проблем - то е видно. Ти си вътрешен и всичко добре знаеш и можеш. Никой техник от която да било фирма никога не ползва щирмовката на коаксиала, завива кабела във вътрешния отвор на F конектора и си свири. След половин година почват разправиите. Това, което аз правя на всеки до сега от 1986 година, няма как да го знаеш. Но и оплаквания нямам. Когато се къпеш, сигурно и там ползваш контактен спрей!

преди 5 минути, Kolev71 написа:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Kolev71 написа:

"" ...разбира се тя е медна или метална и никъде няма тиксо или нещо от този сорт)."

Емиле! За твое сведение, никоя фирма не ползва тиксо, за да не си губи времето. Още по вече - всеки вижда че си нямал проблем - то е видно. Ти си вътрешен и всичко добре знаеш и можеш. Никой техник от която да било фирма никога не ползва щирмовката на коаксиала, завива кабела във вътрешния отвор на F конектора и си свири. След половин година почват разправиите. Това, което аз правя на всеки до сега от 1986 година, няма как да го знаеш. Но и оплаквания нямам.

Не знам какво значи..."ти си вътрешен и всичко разбираш"..... Просто ползвам DOCSIS, не съм сменял кабели, сплитери и каквото още се сетиш. А какви изпълнения съм виждал даже няма и да коментирам.

Ако постващият има съмнение за проблем с коаксиалния кабел може да си изиска заявка за посещение от техник, който може с уред веднага да го провери. По описаното обаче от него с кабела, снадките и сплтерите няма никакъв проблем щом качеството на сигнала е 100%.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Емил Костов написа:

проблем щом качеството на сигнала е 100%.

Каква е разликата в картината на сигнала 99 % и 100 % . Аз на бергон сигнала ми е на 99% перфектна картина .От тук нататък зависи от тв какъв модел е и какви настройки има .

и 1000 % да е сигнала качеството се запазва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, adersa написа:

Каква е разликата в картината на сигнала 99 % и 100 % . Аз на бергон сигнала ми е на 99% перфектна картина .От тук нататък зависи от тв какъв модел е и какви настройки има .

и 1000 % да е сигнала качеството се запазва.

Има значение особено ако минеш под 50%. Особено за HD каналите. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Особено за HD каналите. 

На бергоN HD каналите са на макс качесто 1080p лично съм проверявал в настройките на каналите . Докато като чета  от фейс и форуми други доставчици режат качеството на хд каналите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, adersa написа:

На бергоN HD каналите са на макс качесто 1080p лично съм проверявал в настройките на каналите . Докато като чета  от фейс и форуми други доставчици режат качеството на хд каналите.

Това не го оспорвам. Казвам, че при сигнала който мери постващият проблемът не му е в коаксиалния кабел, в снадки или сплитери. Нещо друго има като проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Това не го оспорвам. Казвам, че при сигнала който мери постващият проблемът не му е в коаксиалния кабел, в снадки или сплитери. Нещо друго има като проблем.

Аз на скоро на нашите сплитери в вкъщи имаше проблем с сигнала единият кабел , който предава за хола и за моята стая сигнал беше оголен и качеството на картината беше размазано .Как разбрах ли ? Ами и двата тв са 42 единият е смарт лед другият по стар модел .Оправих си връзката за сега е добро качеството .

За това давам моят пример съмняваме да си провери неговият сплитер в вкъщи как са свързани кабелите .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момчета - само за протокола!
Ползва се (или не)
„Самозалепваща лента” - без значение, дали е на Tixo, Scotch или друг производител!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за всичките мнения!

Въпросът ми беше по-скоро теоретичен. Все пак всеки вид система рано или късно се амортизира поне от стареене на материалите, така че се чудех дали в бранша си има правило приблизитебно през колко време е препоръчително профилактично да се подменят кабелите...

Но от коментарите на Kolev71 разбирам, че явно такова нещо не се прави профилактично, а едва когато се обади проблем. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Toshist написа:

Благодаря за всичките мнения!

Въпросът ми беше по-скоро теоретичен. Все пак всеки вид система рано или късно се амортизира поне от стареене на материалите, така че се чудех дали в бранша си има правило приблизитебно през колко време е препоръчително профилактично да се подменят кабелите...

Но от коментарите на Kolev71 разбирам, че явно такова нещо не се прави профилактично, а едва когато се обади проблем. 

Профилактично е най добре вие да си го направите, а не някой от фирма-доставчик,щото я го пипнат, я не. Още повече, когато се касае за вътрешни връзки. Но за сметка на това  обезателно ще ви поискат да заплатите някаква сума.

преди 1 час, jhoro написа:

Момчета - само за протокола!
Ползва се (или не)
„Самозалепваща лента” - без значение, дали е на Tixo, Scotch или друг производител!

Жорка!

Правилно си ме поправил. Но аз съм си свикнал да му казвам......тиксо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Kolev71 написа:

Никой техник от която да било фирма никога не ползва щирмовката на коаксиала

Ширмовка се пише с "ш". А този, който не я ползва не е никакъв техник, а ТПК. 

преди 4 часа, Kolev71 написа:

При вънщни коаксиални кабели е редно да ги преглеждате през 2-3 години, за напукване, прекъсване и всичко останало. Ако има за подмяна, подменяте ги. Желателно е да се ползват светли цветове , за да не превличат излишно слънчевата топлина.

При напукване (на външната изолация) какво се случва? 

П.П. Бишоп, както го наричате жаргонно се ползува за изолиране на жила и муфи (външни), както и подземни (вкопани). 

П.П.П. Този jhoro какъв е смешник...не е истина. Хваща се за понятия, които не разбира. Ми някои хора се изразяват с думата "лепенка", други с "тиксо" (като теб) и т.н. Това са си жаргони на пичовете, които се занимават постоянно. Обаче форумните тигри се чувстват длъжни да се изкендз@т. Човещинка си е...:D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Kolev71 написа:

Жорка!

Това беше „само намигване“!

преди 1 час, Jorge написа:

Ми някои хора се изразяват с думата "лепенка", други с "тиксо" (като теб) и т.н. Това са си жаргони на пичовете, които се занимават постоянно. Обаче форумните тигри се чувстват длъжни да се изкендз@т. Човещинка си е...:D 

Жаргон е едно, а простотията - друго!

Както един „спец“, дето ми каза - „Подай ми синьото Хилти!“  (машината беше Bosch).

По темата си прав

преди 1 час, Jorge написа:

При напукване (на външната изолация) какво се случва?  

Важното е, да не се наруши изолацията между активния проводник и екраниращата оплетка!
Външната изолация е само „за фасон“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз скоч казвам на съвсем друго... :cheers:

cd32b6687bc979a06e61d69ca466ca29.jpg
Такова ли?

Наименованието скоч (scotch) е дефинирано от документ, създаден на 23 ноември 2009 г., наречен "Scotch Whisky Regulations 2009" (SWR).

:cheers:
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Kolev71 написа:

Профилактично е най добре вие да си го направите, а не някой от фирма-доставчик,щото я го пипнат, я не. Още повече, когато се касае за вътрешни връзки. Но за сметка на това  обезателно ще ви поискат да заплатите някаква сума.

Жорка!

Това са нарицателни наименования, навлезли в езика от първите производители на даден артикул : ФЕРОДО, ДЕЛКО, КСЕРОКС, ТИКСО, СКОЧ и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде стига с офтопиците!

По темата - с вътрешно монтирани кабели не се е налагало подмяна. Външните зависи от производителя и колко е изложен на климатични влияния като слънце и дъжд.  Най-тежко е директно на покриви. Примерно за 10 години се съсипва. Закрепените със скоби по външни стени обикновено изкарват над 15 години.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, nickolaycho написа:

Това са нарицателни наименования, навлезли в езика от първите производители на даден артикул : ФЕРОДО, ДЕЛКО, КСЕРОКС, ТИКСО, СКОЧ и т.н.

Много объркваш понятията!

Мога да продължа списъка: в България много хора мият съдовете с „Веро“ (макар Верила отдавна да не го произвежда), возят се в „Джип“ (нищо, че не е Jeep, а Х5 на BMW), чакат „рейс“ (докато автобуса извършва поредния рейс) ...
Елементарно изпростяване, а не „нарицателни наименования“!

Цитат

Съществителните имена, с които се назовават предмети, са съществителни нарицателни имена.
 Български език за 2. клас

Крайната форма е българското:

„Таковах (съборих) едно такова (нещо, примерно - уред) и се такова (счупи). После го таковах (залепих) с такова (лепенка) и се такова (оправи). Сега пак такова (работи)!“

преди 1 минута, Филипов написа:

По темата - с вътрешно монтирани кабели не се е налагало подмяна. Външните зависи от производителя и колко е изложен на климатични влияния като слънце и дъжд.  Най-тежко е директно на покриви. Примерно за 10 години се съсипва. Закрепените със скоби по външни стени обикновено изкарват над 15 години.

И ти си прав (казал съдията), ама ... не напълно!

Ела - да ти покажа кабелите - дето преди 10-15 години, „кабеларките“ ги увесиха като гирлянди по покривите. Не са мръднали изобщо!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване