Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Лаптопа замръзва изцяло/freezing issue

dante_99
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте,

Вече от месец притежавам HP Victus с Ryzen 7 5800H/RTX 3050 Ti.

През последните седмици ми прави впечатление, че лаптопа замръзва по време на работа.

Ъпдейтнал съм му всички драйвери, включително на видео картата.

Мога пак да му преинсталирам Уиндоуса, но не знам дали пак ще го прави тоз проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При каква работа точно, товари ли се да кажем с игра, преди да замръзне или при браузване/филми например? След замръзването какво се случва, рестартираш ли го, изключваш ли го, за да работиш с него?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опитай се първо да си изясниш причините защо го прави този проблем, и тогава го преинсталирай.

Виж температурите до какви стойности достигат като за начало.

С какъв Уиндоус си?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Миналата седмица замръзна по време на гледане на филм с VLC плеъра.

Днеска замръзна като бях в браузъра(Google Chrome).

Изключих го от Power бутона и го включих без проблем.

преди 1 минута, grizly написа:

Опитай се първо да си изясниш причините защо го прави този проблем, и тогава го преинсталирай.

Виж температурите до какви стойности достигат като за начало.

С какъв Уиндоус си?

image.png.ab662993b662f0c56a53c0278a3f3efb.png

Лаптопа стига до 50-60 градуса без да са включени вентилаторите.

С Windows 10 Home съм. Нямам намерение да ъпгрейдна на 11-ката

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Експортни и качи някъде лог-а от event viewer/windows logs/system да го видим. Покажи и SMART статуса на дисковете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Raze написа:

Експортни и качи някъде лог-а от event viewer/windows logs/system да го видим. Покажи и SMART статуса на дисковете.

предполагам че червения статус показва замръзването

||||

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Exporting Windows event logs from Event Viewer (ibm.com)

Като в случая експортни само system, с десния бутон ще видиш опцията. Относно SMART, ползвай например 

How to See If Your Hard Drive Is Dying with S.M.A.R.T. (howtogeek.com)

както е показано CrystalDiskInfo.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Raze написа:

Exporting Windows event logs from Event Viewer (ibm.com)

Като в случая експортни само system, с десния бутон ще видиш опцията. Относно SMART, ползвай например 

How to See If Your Hard Drive Is Dying with S.M.A.R.T. (howtogeek.com)

както е показано CrystalDiskInfo.

eventlog.rar

image.thumb.png.a0074aecb61498c7d4b051a7ab70d58b.png

Малко не вярвам проблема да е от диска, като лаптопа е на един месец.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някакъв ъпгреид на памет примерно правил ли си? Да си добавял или сменял оригиналната?

Драйверите от Windows Update ли са или си ги теглил от сайта на производителя?

От софтуера на Ryzen на какъв план за производителност е настроен? Сложи го на балансиран, не на висока производителност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищо няма да откриеш по логове, няма и значение каква ОС ползваш.
Аз съм така от 3 години вече, просто AMD имат прекалено много партиди - болкуци.
За съжаление си попаднал на такава.
Интернет е задръстен с оплаквания от AMD, но толкова си могат...

Най-големият проблем в този казус е, че е проява несистематично и произволно, т.е не можеш и да го хванеш/фикснеш със систематични методи, смяна на драйвер/фърмуер за CPU

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виждам тука следната грешка, за която намирам следното:

Question - [Hang/Freeze/Crash] - Event ID 14 nvlddmkm, AMD+NVIDIA | Tom's Hardware Forum (tomshardware.com)

и това: Please help, Event ID 14 from source | NVIDIA GeForce Forums

Пробвай решенията, деинсталирай драйверите за видеокартата с DDU и инсталирай последните от сайта на nvidia. Обнови BIOS, ако има по-нов. В краен случай, може и да има хардуерен дефект във видеокартата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Joss Bomon написа:

Някакъв ъпгреид на памет примерно правил ли си? Да си добавял или сменял оригиналната?

Драйверите от Windows Update ли са или си ги теглил от сайта на производителя?

Не съм го пипал от вътре. Иска ми се да му сложа още една м.2-ка, но условията на гаранция от емаг не позволяват.

От Windows Update са с изключение на драйверите на видео картата и блуутута които съм ги изтеглил от сайта на nvidia и hp.

преди 3 минути, Raze написа:

Виждам тука следната грешка, за която намирам следното:

Question - [Hang/Freeze/Crash] - Event ID 14 nvlddmkm, AMD+NVIDIA | Tom's Hardware Forum (tomshardware.com)

и това: Please help, Event ID 14 from source | NVIDIA GeForce Forums

Пробвай решенията, деинсталирай драйверите за видеокартата с DDU и инсталирай последните от сайта на nvidia. Обнови BIOS, ако има по-нов. В краен случай, може и да има хардуерен дефект във видеокартата.

Ще пробвам да деинсталирам драйверите и да сложа нови. BIOS-a не смея да го ъпгрейдвам защото чета че последната версия brick-вала лаптопа, а други викат че таз версия е махната.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Joss Bomon написа:

От софтуера на Ryzen на какъв план за производителност е настроен? Сложи го на балансиран, не на висока производителност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Също отиди на сайта на производителя на лаптопа и си изтегли и инсталирай всички драйвери, които дават за твоята ОС. Това за BIOS къде си го чел, съмнявам се, да е вярно. Никой производител няма да пусне такъв BIOS и да си прецаква сам хардуера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Raze написа:

Също отиди на сайта на производителя на лаптопа и си изтегли и инсталирай всички драйвери, които дават за твоята ОС. Това за BIOS къде си го чел, съмнявам се, да е вярно. Никой производител няма да пусне такъв BIOS и да си прецаква сам хардуера.

В reddit съм чел че доста индийци притежаващи този модел са им брикнали лаптопите и след многото оплаквания, са изтрили прецакващата версия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 59 минути, Joss Bomon написа:

Използвам Omen Gaming Hub съм задал всичко по default

image.png.dba38e60afd5f3a6247adda15d923013.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще ти предложа съвсем друг подход ,изтегли си едно iso live  на някоя линукс дистрибуция ,направи си го на флашка и стартирай лаптопа с нея ,да видиш дали ще замръзва отново .Аз имах подобен проблем но диска беше на 10 години ,сложих си SSD   и се оправи .При теб машината е гаранционна и е невъзможна подобна манипулация .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Я пробвай да активираш Ultimate Performance Power Plan. Десен бутон върху иконката на Windows/Windows PowerShell(администратор) и пишеш powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 . Плана ще бъде показан в плановете с настройките на захранването и можеш да го избереш. Рестартираш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам чувството че съм си купил кенеф.

Днеска ъпдейтнах драйверите на интегрираната видео карта и започна да премигва екрана.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При премигването чува ли се звук от сорта на "BEEP" например ?

Ако случайно изгуби за постоянно картина, не го рестартирай а първо пробвай това:

How to Restart Video Driver in Windows 10

За да видиш дали ще се появи картината. Помня че и аз съм имал такива ядове... от само себе си се оправи сякаш...

(Моето също е HP, но друг чешит, това.)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, [email protected] написа:

При премигването чува ли се звук от сорта на "BEEP" например ?

Ако случайно изгуби за постоянно картина, не го рестартирай а първо пробвай това:

How to Restart Video Driver in Windows 10

За да видиш дали ще се появи картината. Помня че и аз съм имал такива ядове... от само себе си се оправи сякаш...

(Моето също е HP, но друг чешит, това.)

Не се чува звук, а само премигва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, TSPP написа:

Свали от тук - https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-5800h - най-новия драйвър за процесора и го инсталирай. 

От сайта на amd съм изгеглил драйверите с цел да ъпдейтна на чипсета ама стана грешка.

Усещам че работите отиват към преинсталация на уиндоуса и ако пак прави тез шмекерии, заминава в olx-a

unknown.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, TSPP написа:

Това ли инсталираш - Radeon Software Adrenalin 21.10.2 Recommended (WHQL)?

Този драйвер инсталирах. Искаше ми се и на чипсета , заради ryzen master plan и ми даде таз грешка която съм посочил на предишния пост.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...