Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съвет за бюджетна конфигурация до 2200

Препоръчан отговор

Ами да речем че консумацията ми е 400W аз ще си купя захранване 550W значи имам аванс от 150W за по спокойна работа. Ако захранването не се претоварва значи системата ще върви нормално. Не знам в на автора какъв е случая при клок колко се увеличават ватовете от базовите които вече се знаят. Нямам представа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесора му е максимум 150 вата, а ме съмнява да мине дори и 200 при клок, въпреки че, както казах, с този охладител е съмнително дали ще работи изобщо добре, без да прегрява и тротълва. Останалите компоненти едва ли са с по-голяма консумация от 50-60 вата. Дори и да сложи отделна видеокарта, там ще има не повече от 200-250 вата консумация, освен ако не слага RTX 3080/6800 XT, които имат около и над 300 вата. Реално и с някоя от тези или подобни карти 650 вата ще му е достатъчно, а и те си имат изисквания поне 750 вата захранване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Raze написа:

С тези 150 W турбо на процесора и то без клок, малко съмнително да се справи добре този охладител, най-малкото ще шуми много при голям товар. Онзи ден смених процесора с Ryzen 7 5800X и се наложи да правя доста undervolt, за да задържа температурите под 85 градуса при бенчове, а и сега понякога достигат до към 85 градуса, хем охладителя ми е с 2 вентилатора - Arctic Freezer 34 eSports Duo, а процесора съм го ограничил до 120 вата. Дори предния ми 1600 AF, който бях клокнал до 3.8 GHz и около 90 вата, пак минаваше 75 градуса понякога. Така че, по-добре да се вземе нещо по-сериозно като охлаждане за този процесор.

Човек не сравнявай по темпс 5800Х с 12600К несериозно е той даже 12700К на дефолт в по-хладен от това безумие, което по перформанс/темпс диаграма е най-лошо от всичко продавани процесори на пазара. в y cruncher без малко да падне от 5600Х

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А някой взима ли под внимание, че тези захранвания, за да работят добре и като цяло да работят, то се смята по 75-80% от това, което предлагат, тъй като останалото се губи. Тоест реално едно gold захранване от 550W, оптимално е добре да му се сложи система до 400-440 вата.

Не случайно както Raze каза, препоръчителното захранване за подобни карти 300+ вата е 750W, защото като му плеснеш видеокарта за 300-330 вата, процесор за 150-200 вата и останалите неща 30-40 вата, отиваш на 500+ със сигурност, и не че 650 няма да издържи, но фирмите се презапасяват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами в случая на автора видеото ако е 3070 което варира от 200 до 220W + процесор i5-12600K 150W при turbo power = 370W + около 10W от другите компоненти = 380W. Ако е така добре и 550 блок ще се справи, но когато почне да се овърклоква и да се изцежда максимума на всичко което може да се пипне, тогава въпроса е колко ще надхвърли консумацията над тези 380W? Въпроса е главно самия процесор след като почне да се клоква дали увеличава ватовете от 150W нагоре? И другите като видео карта също дали повишават консумация на ватовете ако и тя се изцежда максимум ако е OC версия примерно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, Raze написа:

А ако му включа и ECO mode от BIOS, температурите са около 70, 75 максимум, но така доста спада максималната честота, въпреки че реално не забелязвам спад на производителността при игри, само при тестове.

Цитат

AMD (for whatever reason) decided to set same default power/current limits on both: PPT=142W, TDC=95A, EDC=140A. That means, 5800X is "allowed" to draw the same amount of (total) power as 5900X. However, on 5900X that power is spread to 12cores (instead to 8). That is, 5800X can draw more power per core than 5900X. And, on 5800X all 8 cores are on single chiplet, while on 5900X there are two chiplets each having 6 (functional) cores. Result: the same amount of heat is disipated on smaller area (in case of 5800X) -which makes for cooler much harder job.

The only way to keep 5800X cooler is, to lower PPT and TDC values (in BIOS). For example, TDP to 135W and TDC to 92A . Yes, that will slightly decrease benchmark scores, but won't be noticeable in everyday work.
To get some performance back, one should try to use PBO2 curve (in BIOS), by setting all cores to "negative" 10.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Joss Bomon написа:

Именно.

Не разбра човека че 5800Х е кофти избор, най вече със някакво средно въздушно. То и без това 12600К 12600KF го правят за резил за 600 лева.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, kopkaa написа:

Именно.

Не разбра човека че 5800Х е кофти избор, най вече със някакво средно въздушно. То и без това 12600К 12600KF го правят за резил за 600 лева.

Той и 12600К не е от най-студените процесори, така че и за него ще трябва хубаво охлаждане. В игрите са на кантар, в рендването даже 5800Х има предимство (някъде по-голямо според използвания продукт). Цената... 12600К е с около 150-160лв. по-евтин, но съответно с толкова, че и повече по-скъпи дъна ако си сглобяваш днес конфигурация. Между другото началото на годината ще има намаление на цените на процесорите на АМД, най-после :)

ПП. В игрите са на кантара с Nvidia карта, с АМД карта 5800Х, както обичаш да казваш "пердаши" 12600К заради SAM

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Gaming_Solutions написа:

Той и 12600К не е от най-студените процесори, така че и за него ще трябва хубаво охлаждане. В игрите са на кантар, в рендването даже 5800Х има предимство (някъде по-голямо според използвания продукт). Цената... 12600К е с около 150-160лв. по-евтин, но съответно с толкова, че и повече по-скъпи дъна ако си сглобяваш днес конфигурация. Между другото началото на годината ще има намаление на цените на процесорите на АМД, най-после :)

ПП. В игрите са на кантара с Nvidia карта, с АМД карта 5800Х, както обичаш да казваш "пердаши" 12600К заради SAM

След като ти прочетох 12те + 2 фази на б550 аорус елит направо ти пропускам мненията. Както сам казваш там някъде спрях да чета

И дам 5800Х е най зле по смисъл от всички амд в момента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, kopkaa написа:

След като ти прочетох 12те + 2 фази на б550 аорус елит направо ти пропускам мненията. Както сам казваш там някъде спрях да чета

И дам 5800Х е най зле по смисъл от всички амд в момента.

Да, 6-те за CPU са двойни + още 2 за SoC и за това са 12+2, какво трябваше да напиша, 8 реални и 14 виртуални ли? Но това е друга тема, няма смисъл да ми отговаряш.

И какво му е зле на 5800Х пак не можах да разбера, освен че му е нужен хубав охладител.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, kopkaa написа:

направо ти пропускам мненията

Поне младежа по-горе има фирма и се занимава с компютърен хардуер. А ти в какво си специалист не става ясно. На мен ми е ясно де...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Jorge написа:

Поне младежа по-горе има фирма и се занимава с компютърен хардуер. А ти в какво си специалист не става ясно. На мен ми е ясно де...

Кът кът кът

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Привет и за много години!

Дадох линк към въпросния сайт, понеже ми беше най-лесно да направя конфигурацията там и да си запазя списъка за по-нататъшни модификации, което се оказа важно - смених на няколко пъти по няколко компонента, къде защото се отказах от АМД, къде поради проблеми с наличности. Цените в сайта не са релевантни, но според мен има и някаква грешка, в БГ и двата цвята на кутията са на една и съща цена, а в сайта черната е ~$90, бялата - $500. Та за около 90 я и купих де, не за 500. 😆

Относно захранването и охлаждането се двоумих доста, но предвид плановете ми се спрях на тези. Нямам намерение да клоквам процесора. В момента консумацията е под 300 W, като планирам в бъдеще да бодна 3060Ti или 3070 (200/230), та дори в най-лошия случай отиваме на около 530 (+20% = 636 W). Изглежда, че не би трябвало да имам проблеми - моля поправете ме, ако греша. @kyoshinn точно на 80% го смятах и аз, когато правих първоначалната калкулация, въпреки че според спецификацията на 80+ GOLD захранванията при 230V минималната ефективност при 100% натоварване би трябвало да бъде 89%.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Захранването ти е достатъчно. И за пореден път ще го кажа, сертификата за ефективност има отношение само и единствено върху консумацията от контакта. Демек ако играеш по няколко часа на ден и успееш да натовариш машината максимално, разликата между bronze и gold захранване ще ти е около 5 лева на година от цената на тока :)
Прекалено много се вглеждате в тези сертификати, те трябва да са бонус към едно качествено захранване, а не доказателство за качество. Сертификат за ефективност не означава сертификат за качество.

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има си някакво значение и качеството, понеже гледам на един и същ производител в зависимост от сертификата и гаранцията е различна - за bronze/silver 3/5 години, за gold и нагоре 10.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Raze написа:

Има си някакво значение и качеството, понеже гледам на един и същ производител в зависимост от сертификата и гаранцията е различна - за bronze/silver 3/5 години, за gold и нагоре 10.

Високия клас захранвания имат обикновено висока ефективност и/или модулни кабели, дълга гаранция и тн., но не тези неща ги правят висок клас. Нито пък гаранцията е еталон за качество винаги. Не винаги пък по-ефективните захранвания идват с повече гаранция. На Колинк захранванията и бронз, и голд са с по 3 години. Ниския клас на Cougar VTE са само с 2 години гаранция, но пък са много качествени. Примери всякакви могат да се дадат. Общо взето повече играе маркетинга

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...