Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съвет за бюджетна конфигурация до 2200

Препоръчан отговор

Здравейте,

Дойде време да сменя остарялата десктоп машина с нещо по-съвременно. Компютърът ще се използва основно за програмиране (в т.ч. database servers, virtual machines, Docker containers) и браузинг. От няколко години не следя пазара активно, затова реших да се допитам за съвет тук.

Прегледах доста ревюта и бенчмарк резултати, с интерес изчетох и много сходната тема на колегата NerdyBurdy. Първоначално обмислях вариант с i5-12600K, тъй като се вписва в бюджета ми, но в последствие разбрах, че нещата се оскъпяват осезаемо от дъното и охладителя за процесора. Също така изглежда, че вграденото видео на AMD се справя по-добре от това на Intel. Поради тези причини се насочих към Ryzen.

Това е конфигурацията, която обмислям:

CPU                       AMD RYZEN 7 5700G 8-Core 3.8 GHz (4.6 GHz Turbo) AM4 BOX                         665.00 лв. 
Motherboard        Gigabyte B550 AORUS ELITE ATX AM4 Motherboard                                             266.00 лв. 
Memory                Kingston FURY Beast 32 GB (2 x 16 GB) DDR4-3600 CL18 Memory                     307.00 лв. 
Power Supply       Corsair RMx (2021) 650 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply  239.00 лв. 
Storage                 Samsung 980 Pro 500 GB M.2-2280 NVME Solid State Drive                                249.00 лв. 
Storage                 Western Digital WD Blue 2 TB 3.5" 7200RPM Internal Hard Drive                           114.00 лв. 
Case                     Thermaltake H200 TG RGB ATX Mid Tower Case                                                      165.00 лв. 
Coolers                 be quiet! Pure Wings 2 140mm x2                                                                                60.00 лв.
                                                                                                                                                 Total:       2 065.00 лв.

Всичко без CPU и RAM памет мисля да взема от Plasico -  предпочитам колкото може повече компоненти да са от едно място, а те имат най-много от тези в списъка ми.

Бюджетът ми е до 2200-2300, така че остава малък резерв. Съответно имам следните въпроси:

1) Aorus Elite има всичко, от което имам нужда и изглежда солидно изработено, според ревютата, които гледах. В доста класации беше определено като best value for money, a също така видях и друг колега да го препоръча в темата на NerdyBurdy. От друга страна версията на BIOS, с която идва дъното, не поддържа избрания процесор и трябва да се флашне до по-висока такава. На клипче изглежда лесно, но все пак да питам - има ли нещо за което да внимавам или което да ме притеснява? Струва ли си да обмисля опцията за дъно с Х570 чип при положение, че не се интересувам от ОС? И ако да, какво бихте препоръчали?  

2) В доста статии пише, че BOX охлаждането не се справя толкова добре, колкото други custom опции на сносна цена. Бихте ли ми препоръчали по-добро охлаждане? @NerdyBurdy ще се радвам да споделиш впечатления от процесора и охлаждането, което си избрал - Пласико го предлагат за 72лв в момента, така че се вписва в бюджета. :) 

3) Дали 2х140мм отпред ще са достатъчни или трябва да помисля и за вентилатор(и) отгоре?

4) Захранването изглежда overkill, но се надявам в бъдеще цените на видеокартите да се нормализират, за да мога да добавя нещо по-гладно за ток през Q2/2022. Разликата с RM550x е 6лв, затова избрах RM650x. Четох доста добри отзиви за DeepCool DQ650 и бих могъл да спестя 50лв тук, но не съм убеден, че има смисъл - какво е вашето мнение? Обмислям го като опция само в случай, че се наложи да превиша бюджета заради някой от другите компоненти. 

Ще съм изключително благодарен за всякакви мнения и препоръки!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това Q-Flash изглежда интересно, но аз лично никога не съм го ползвал, дъна които са го имали никога не ми се е налагало да ги флашвам, а тия които се налагало са я нямали тая функция.

Процесора ти е 65W, а пък боксовите охлаждания не са толкова лоши, че да не могат да се справят с толкова

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бюджетна за 2200лв.?
В кочината верно не знаете на кой свят сте.

По темата - Захранване 650W ми се вижда слабичко за такава машина и евентуален бъдещ ъпгрейд ще трябва пак да го сменяш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Bubbles написа:

Бюджетна за 2200лв.?
В кочината верно не знаете на кой свят сте.

По темата - Захранване 650W ми се вижда слабичко за такава машина и евентуален бъдещ ъпгрейд ще трябва пак да го сменяш.

По-добре не се включвай с такива неадекватни мнения в този раздел. Захранващият блок е мноого над необходимото към момента на съставяне на конфигурацията. А няма да е достатъчен само при смяна на цялата с-ма с много по-енергоемка, а не бъдещ ъпгрейд. 

П.П. Да обиждаш родината си (кочина) е като... Оставям някой друг да запълни многоточието. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Захранването без проблеми ще издържи по-мощен процесор + видеокарта RTX 3080. Аз с моя Ryzen 1600 AF, клокнат на 3.9 GHz, който прави около 100 вата консумация и RTX 3070, едва минавам 430 вата консумация общо при по-тежки игри.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, Jorge написа:

По-добре не се включвай с такива неадекватни мнения в този раздел. Захранващият блок е мноого над необходимото към момента на съставяне на конфигурацията. А няма да е достатъчен само при смяна на цялата с-ма с много по-енергоемка, а не бъдещ ъпгрейд. 

П.П. Да обиждаш родината си (кочина) е като... Оставям някой друг да запълни многоточието. 

Кое му е неадекватното? 650W с един по-як процесор и една по-мощна видеокарта и довиждане. За 50-100лв. заслужава ли си после да хвърлиш още 300?

А родината си не обиждам, само държавата(институцията), хубаво е да правиш разлика. :)

преди 12 минути, Raze написа:

Захранването без проблеми ще издържи по-мощен процесор + видеокарта RTX 3080. Аз с моя Ryzen 1600 AF, клокнат на 3.9 GHz, който прави около 100 вата консумация и RTX 3070, едва минавам 430 вата консумация общо при по-тежки игри.

Ок, с теб не мога да споря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хубава машинка, но някак това блу на WD ми стои не на място! И нали се разбрахме , че 5700G не поддържа pcie v4 , a e v3! От там това ssd малко е без мисъл! SILICON POWER A80 512GB SSD е на половин цена почти ~130лв. което ще работи на същите скорости.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Bubbles написа:

Ок, с теб не мога да споря.

Ами пробвай. Ето консумацията след половин час игра на RDR2:

E8LXIDL.png

Процесора е под 100 вата консумация, видеокарта към 270 вата. Спокойно може да се сложи 200 вата процесор и RTX 3080 на 650 вата захранване с gold, дори и silver сертификат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, ined написа:

Това Q-Flash изглежда интересно, но аз лично никога не съм го ползвал, дъна които са го имали никога не ми се е налагало да ги флашвам, а тия които се налагало са я нямали тая функция.

На теория стъпките са лесни - FAT-форматирана флашка, съдържаща новата версия, се поставя в обозначения слот и задържаш копчето при изключена машина, докато диода започне да мига.

преди 1 час, JohnTRIVOLTA написа:

Хубава машинка, но някак това блу на WD ми стои не на място! И нали се разбрахме , че 5700G не поддържа pcie v4 , a e v3! От там това ssd малко е без мисъл! SILICON POWER A80 512GB SSD е на половин цена почти ~130лв. което ще работи на същите скорости.

Съгласен, дори в първоначалната селекция бях избрал SATA SSD, не знам защо реших да го сменя в последствие. Може би не е лошо да помисля и за М2, реално не ми е нужен толкова голям диск. Обаче това с поддръжката на PCIe 4.0 ми се струва кофти, дали разликата ще е осезаема?

Относно захранването - в момента консумацията е около 205 вата. Насочил съм се към 3060/3070, която иска кажи речи още толкова (200/220). В този случай 650 ми се струва достатъчно да покрие нуждите дори на евентуален ъпгрейд. Въпросът по-скоро е дали ще е проблем, че известно време (може би няколко месеца) захранването ще работи на <30% натоварване?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За зареждане на ОС,  и работа с програми, няма да усетиш разлика, на PCIe 3.0 спрямо PCIe 4.0.

Но, ако използваш Nvme, за зареждане на големи файлове за видео обработка, например(не за системен за ОС),  тогава има разлика.

Избери Samsung 970 Evo Plus, (от 500 GB капацитет нагоре, спрямо бюджета). 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, 

SSD-то 850 няма нужда, понеже този процесор не потдържа PCIE 4.0. Отделно доста четох по темата и излиза, че SSD PCIE 4.0 по никакъв начин няма да допренесе нещатата да зареждат по-бързо и гладко спрямо SSD PCIE 3.0. Ползата идва само когато се прехвърлят или четат огромни файлове, като в коденето и гейминг-а не е така и реално нямаш да видиш разлика между PCIE 3.0 и PCIE 4.0 SSD-та. Препоръчвам Samsung 970 EVO Plus 500GB. Хем ще спестиш някой лев.

Дъното до колкото и аз четох трябва да е читаво. Не мисля, че щом няма да клокваш, ти трябва Х570.

До колкото четох кутия със меш(надупчен) преден панел, създава доста по-добър въздушен поток и съответно охлаждане. Също имай в предвит, че тия кутии със прозорец, ако ги сложиш до монитор-а ти, се отразява супер много екрана на монитора върху стъклото! Аз за този проблем не помислих и съответно си взех и аз такава с прозорец да си виждам частите, обаче това отражение много ме дразни и ме разсейва и съответно махнах компютъра от бюрото си.

Охлаждането на теория, ако няма да се клоква трябва да е достатъчно добро, аз си избрах него, защото се води тихо, пък не искам компютъра да е много шумен.

Ако ще се ползва само за кодене, не мисля, че ти трябват повече вентилатори. Принципно винаги е хубаво, но аз съм само с 2-та вентилатора, които ми идват с кутията. 1 отзад да изкарва топлия въздух и 1 отпред да вкарва въздух в кутията. Не искам много вентилатори, че увеличават шума.

Също за SSD-то, единият от M2 слотовете на дъното ползва PCIE линиите на процесора и съответно и хубаво SSD-то да е сложено на този СЛОТ, за да вървят данните по-бързо до процесора. Почти при всички дъна е герният M2 слот, който е по-близко до процесора. Отделно този слот, който ползва PCIE-то за процесора има заделени 4 линии за SSD, докато често другите слотове имат само х2 PCIE линии за SSD-то.

Също кажи на магазина, от който взимаш дъното да ти ъпдейтнат BIOS-a до най-новата версия. Дъното ми е от Plasico и ми предложиха да отида до техен физически магазин и да ми го ъпдейтнат, тей като аз нищо не им казах за версията като го взимах.

преди 14 часа, YetAnotherSoftwareDev написа:

Относно захранването - в момента консумацията е около 205 вата. Насочил съм се към 3060/3070, която иска кажи речи още толкова (200/220). В този случай 650 ми се струва достатъчно да покрие нуждите дори на евентуален ъпгрейд. Въпросът по-скоро е дали ще е проблем, че известно време (може би няколко месеца) захранването ще работи на <30% натоварване?

До колкото съм наясно, захранването ти винаги си подава толкова ватове, колкото е самото захранване, от там вече има някви части в компа, които регулират колко вата до кои части да стигнат, сиреч няма проблем, че ще ползваш по-малко вата от това на захранването.

ПС: Аз още не съм сглобил компютъра си, не мога да изразя мнения за процесора, но според мен за кодене е пре-достатъчно. 32ГБ РАМ със сигурност щом ползваш Докер. На работния лаптоп не падам под 20ГБ РАМ като заредя контейнери в Докера. До 2-3 дена ще сглобя компа и може да пиша, ако все още имаш нужда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едно предложение от мен за по тиха работа на частите в една кутия е била винаги затворената кутия без прозорци и изгъзици и извънземни форми. Напълно изчистина със заоблени ръбове разбира се и приличен дизайнерски вид. Предлагам да сложиш още 25лв. за затворена кутия, а тя в случая е be quiet! PURE BASE 600 Black със горен капак който при нужда можеш да го махнеш разбира се за по добро извеждане на топлия въздух. Но това ще се наложи само когато сложиш видео карта и решиш да надуеш процесора и видеото на макс. Но за сметка на това шума ще се увеличи. А аз не вярвам да стигнеш до там, но нищо не се знае и за това този вариант ми се струва доста съвместим и изгоден. Ето ти линк с пълни спецификации и едно видео на което можеш да видиш на какво е способна тази ATX кутия която събира до 165мм-тров радиатор за охлаждане на процесора. Все пак ще работиш, а работата със много задачи изисква концентрация, а пък тя иска тишина. Предложението е мое, а решението си е изцяло твое ;)

спецификации , Демонстративно видео

Има и бял вариант който оскъпява само със 4лв. и побира радиатор 190мм. малко по орязана версия 500 но нищо значимо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, NerdyBurdy написа:

Ако ще се ползва само за кодене, не мисля, че ти трябват повече вентилатори.

Пусни някой голям проект да се компилира и ще почнат да вият вентилаторите и да скачат температурите на процесора. Ако ще правиш само малки задачки, колкото да се упражняваш, може и да не стигнеш до там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте,

Благодаря на всички за мненията и препоръките, бяха ми страшно полезни.

На база на тях направих промени по конфигурацията, като взех предвид следното:

1) Не исках да се лишавам от Gen. 4 NVMe, а и PCIe 5.0 дойде като бонус (въпреки, че нямам никаква полза от него към момента) с i5-12600К.

2) С процесора (логично) смених и дъното със Z690 - бях решил да не купувам дъно с безжични комуникации, но в крайна сметка си промених решението и взех точно такова. Определено е плюс, особено ако работите с Bluetooth устройства.

3) Замених твърдия диск WD с 970 Evo Plus 1TB NVMe.

4) Наложи се да сменя РАМ-та, тъй като Fury Best не беше налична. След всичко, което изгледах и прочетох се спрях на T-Force Delta.

Прилагам линк към списъка с части в PC PartPicker, в случай, че на някого би му било полезно.

Крайната цена се спря на 2500лв., което надхвърли първоначалния ми бюджет от 2300, но мисля, че конфигурацията се получи по-добре, отколкото планирах, така че съм окей с разликата от ~10%.

Весели празници и бъдете здрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е за вярване, че вместо хубаво водно охлаждане например, най-скъпия ти компонент се явява... кутията! Не знам и на какъв курс купуваш долари, но по мои сметки цената от линка ти е близо 2700лв. с доставката, а не 2500.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Joss Bomon написа:

Не е за вярване, че вместо хубаво водно охлаждане например, най-скъпия ти компонент се явява... кутията! Не знам и на какъв курс купуваш долари, но по мои сметки цената от линка ти е близо 2700лв. с доставката, а не 2500.

Тя тази кутия изобщо не е скъпа, предполагам това е някаква грешка и автора не е дал 500+ долара за нея...

https://factorbravo.com/product/thermaltake-h200-tg-snow-rgb-atx-mid-tower

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Че някой ще докаже ли че това захранване и този охладител няма да се справят много добре в работата си имайки предвид че ще се клоква ?

Аз лично бих избрал 750W блок а за охладител също бих се поровил за да намеря подходящ ако трябва да е над 100 лв. Нямам допир до К серии и не са ми ясни освен ако не видя показатели в нета.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С тези 150 W турбо на процесора и то без клок, малко съмнително да се справи добре този охладител, най-малкото ще шуми много при голям товар. Онзи ден смених процесора с Ryzen 7 5800X и се наложи да правя доста undervolt, за да задържа температурите под 85 градуса при бенчове, а и сега понякога достигат до към 85 градуса, хем охладителя ми е с 2 вентилатора - Arctic Freezer 34 eSports Duo, а процесора съм го ограничил до 120 вата. Дори предния ми 1600 AF, който бях клокнал до 3.8 GHz и около 90 вата, пак минаваше 75 градуса понякога. Така че, по-добре да се вземе нещо по-сериозно като охлаждане за този процесор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Raze написа:

С тези 150 W турбо на процесора и то без клок, малко съмнително да се справи добре този охладител, най-малкото ще шуми много при голям товар. Онзи ден смених процесора с Ryzen 7 5800X и се наложи да правя доста undervolt, за да задържа температурите под 85 градуса при бенчове, а и сега понякога достигат до към 85 градуса, хем охладителя ми е с 2 вентилатора - Arctic Freezer 34 eSports Duo, а процесора съм го ограничил до 120 вата. Дори предния ми 1600 AF, който бях клокнал до 3.8 GHz и около 90 вата, пак минаваше 75 градуса понякога. Така че, по-добре да се вземе нещо по-сериозно като охлаждане за този процесор.

5800X е много горещ процесор, защото всички 8 ядра са разположени на един чиплет. По-горещ е дори от 5900, където 12-те ядра са разположени на два чиплета по 6. Freezer-a си идва малко слабичък за 5800, иска си по-сериозно охлаждане

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Автора на темата (предполагам) е дал линк към частите от partpicker, а не е пазарувал от там

Преди лично съм гледал комбинации на хардуер във въпросния сайт.

Относно 5800X, да така е горещ процесор (дори и с висок клас охладител/водно) е  доста производителен. И именно това, че ядрата са 1 чип има по-ниско latency.

П.П. Поради недостатъка му (при високо натоварване/рендване вдига T) си избрах 3800XT.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Знам, затова сравнявам и с клокнат 1600 AF. Иначе, за момента ми върши работа, макар и да шуми при товар. По-нататък ще видя дали и с какво да го сменя. А ако му включа и ECO mode от BIOS, температурите са около 70, 75 максимум, но така доста спада максималната честота, въпреки че реално не забелязвам спад на производителността при игри, само при тестове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен YetAnotherSoftwareDev вече е направил покупката от някъде нека сам да каже. Но ако не е, бива да обърне внимание на захранването и най-вече на охлаждането ако иска да постига максимални нива на клока. Аз лично предпочитам захранването ми да не консумира повече от 75% W. Ако някъде греша нека някой ме поправи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ще е да даде някой и друг тест на новия процесор, както и да видим как се държи с това охлаждане и при какви честоти и консумация. Също и дали е много шумно, например на какви обороти или % са вентилаторите.

преди 3 минути, goodly написа:

захранването ми да не консумира повече от 75% W

Как така захранването?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...