Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Може ли да има 2 различни операционни системи на един компютър?

Препоръчан отговор

Искам да превърна цялата информация, която в момента се намира на SSD на лаптопа, в .iso файл, който да съдържа и самата операционна система, Windows 10, и да инсталирам този .iso файл на втори хард диск, който да инсталирам към компютър, който вече има хард диск и активиран Windows 7. Въпроса ми е, може ли на един компютър да има 2 операционни системи, които да са активирани и лицензирани? Ако активиращия ключ се съхранява в дъното, то може ли едно дъно да има два ключа?

И какво ще стане с Windows 10, който е на лаптопа? Той ще остане ли лицензиран, или лиценза му ще се махне автоматично щом въведа ключа в компютъра, на който ще инсталирам .iso файла, който ще съдържа копие от всичката информация от SSD на лаптопа?

ОС-а на компютъра е Windows 7. Това проблем ли е? Може ли едно дъно да поддържа два ключа за две различни операционни системи?

Как да прехвърля лиценза от сегашния Windows 10, който е на лаптопа, към копието на сегашния Windows 10, който ще е на компютъра?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, нушо написа:

Може може.Опасни въпроси задаваш ти.

Отговора ти шега ли е или е сериозен?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, bootlicker (Мазния) написа:

Искам да превърна цялата информация, която в момента се намира на SSD на лаптопа, в .iso файл, който да съдържа и самата операционна система, Windows 10, и да инсталирам този .iso файл на втори хард диск, който да инсталирам към компютър, който вече има хард диск и активиран Windows 7.

В *iso, не мисля, но можеш да създадеш image с всяка една програма която прави това и след това да "налееш" всичко не друга система, тъй като там вече имаш друга OS - задачата става малко по-сложна от обикновенно. Също така има някой тънкости при преноса от една хардуерна сиситема към друга, но не е невъзможно.

преди 25 минути, bootlicker (Мазния) написа:

Въпроса ми е, може ли на един компютър да има 2 операционни системи,

Може да имаш неопределено брой.

преди 25 минути, bootlicker (Мазния) написа:

които да са активирани и лицензирани?

Правилно си го написал - активирана и лицензирана са две съвсем различни понятия - принципно може, но много трудно е да се постигне.

преди 26 минути, bootlicker (Мазния) написа:

Ако активиращия ключ се съхранява в дъното, то може ли едно дъно да има два ключа?

Ти нали искаш да преместиш OS-a от мястото където е активиран съм дъното - към друга система? Помисли малко.

преди 28 минути, bootlicker (Мазния) написа:

И какво ще стане с Windows 10, който е на лаптопа? Той ще остане ли лицензиран, или лиценза му ще се махне автоматично щом въведа ключа в компютъра, на който ще инсталирам .iso файла, който ще съдържа копие от всичката информация от SSD на лаптопа?

Продължи с мисленете и сам ще се сетиш.

преди 28 минути, bootlicker (Мазния) написа:

ОС-а на компютъра е Windows 7

Не.

преди 29 минути, bootlicker (Мазния) написа:

Може ли едно дъно да поддържа два ключа за две различни операционни системи?

Помисли отново.

преди 29 минути, bootlicker (Мазния) написа:

Как да прехвърля лиценза от сегашния Windows 10, който е на лаптопа, към копието на сегашния Windows 10, който ще е на компютъра?

Сега след толкова много мислене - ти как мислиш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прочети какво си написал в другата тема:

"Не е измишльотина. Аз съм интелектуално извисен над всички останали хора на този свят, аз съм най-интелигентното същество в този жалък свят.

Никой друг човек на тази планета няма интелектуалните способности, които аз имам. Моите способностите за мислене, анализиране, предвиждане, разсъждаване и осъзнаване, са многократно по-развити от тези на другите хора, което е очевидно. Това е е една от причините, поради които аз знам и виждам неща, които другите хора немогат и никога няма да могат.

Не съм се родил такъв, а станах такъв. Това, което съм сега, е резултат от развитие в дадена насока. Не съм се родил интелигентен, а съм взел решението да стана такъв." 

За какъв чеп пускаш теми, щом Природата  те е надарила с такива способности?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Kolev72 написа:

За какъв чеп пускаш теми, щом Природата  те е надарила с такива способности?

Единствения лек за тези хора е да ги оставим да правят, това което е присъщо за свръх мозъците: да си говорят сами!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, profan4o написа:

Единствения лек за тези хора е да ги оставим да правят, това което е присъщо за свръх мозъците: да си говорят сами!

Аз се помъчих да му помогна тук: http://dpbkarlukovo.bg/ От там ми отговориха че нямат свободни места за такива тежки случаи. По вече, нищо не мога да направя за момчето. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, bootlicker (Мазния) написа:
  1. Искам да превърна цялата информация, която в момента се намира на SSD на лаптопа, в .iso файл, който да съдържа и самата операционна система, Windows 10, и да инсталирам този .iso файл на втори хард диск, който да инсталирам към компютър, който вече има хард диск и активиран Windows 7.
  2. Въпроса ми е, може ли на един компютър да има 2 операционни системи, които да са активирани и лицензирани? Ако активиращия ключ се съхранява в дъното, то може ли едно дъно да има два ключа?
  1. Да - може.
    Just Do It. As Nike so eloquently puts it with… | by Patrik Larsson |  Lessons from Life | Medium
    Просто го направи!
  2. На един компютър може да има няколко активирани и лицензирани ОС, с различни ключове.
    Но един ключ - може да се ползва само на една машина.
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

В *iso, не мисля, но можеш да създадеш image с всяка една програма която прави това и след това да "налееш" всичко не друга система, тъй като там вече имаш друга OS - задачата става малко по-сложна от обикновенно.

Не мисля, че е от значение - дали е .iso, image или друг вид архив. Важното е, че може.

Две ОС на една машина не са проблем - когато буутва, буутва само едната!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И 5 може. Преди това беше значително по-лесно. Сега при включен Secure Boot не чак толкова.
Вариантите са 2
1.  multiboot - зареждане на 1 от операционните системи и работа само с 1 от тях във всеки един момент.
2. Използване на Type1 hypervisor - Имаме host операционна състема/HyperVisor/ и операционни системи работещи във виртуални машини с виртуални дискове и виртуализиран хардуер(в случая с HyperV - vhd/vhdx) като HyperVisor-ът играе ролята на диригент и разпределя/делегира ресурси, така че да могат да функционират изолирани една от друга и без да пречат една на друга
Недостатъкът във втория случай е, че операционните системи нямат директен достъп до хардуера и не могат да използват директно инсталирани на физическата машина например графични карти. Т.е игри няма да играеш, те са предвидени за други цели. Например изолирана работа, уплътняване на използването на ресурсите на способна физическа машина и т.н
Type2 hypervisor не го броим за опция, понеже производителността преди страдаше жестоко поради виртуализация от подобен род. С новите процесори и специализирани инструкции за виртуализация - не чак толкова, но не съм почитател на type2 hypervisor-ите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Дори може и да няма инсталирана нито една !

Това му е най правилното решение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Kolev72 написа:

Това му е най правилното решение.

Даже и Анди Ратбоун от Калифорния, дето пише книги за Уиндоус, казва-най-добрият Уиндоус е изключения. А авторът защо не си инсталира ОС "Капуста" , тя работи безпогрешно, който и клавиш да натиснеш, те свързва с Лубянка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jtaggerx написа:

Ама е малко трудно ти да работиш на него без нито една.

Ключовата дума е "инсталирана", може да е само заредена :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Ключовата дума е "инсталирана", може да е само заредена :)

Пф, аматьорска работа. В машинния код е истината. :P  Компютрите разбират само машинен код. Останалото е абстракция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, jtaggerx написа:

Ама е малко трудно ти да работиш на него без нито една.

Не сте вникнали достатъчно в това което съм казал ! Не е нужно да имаш инсталирана OS и диск дори не е нужно да имате в компютъра за да работиш на него. Има достатъчно разнообразие от живи линукс дистра и win Pe дистрибуции. Купуваш една по-обемна качествена usb flash и пример с Ventoy мяташ на половината пространство всякави ISO, а другото място на флаша е за лични данни! Ето имаш много OS и си пускаш която ти е кеф на което желязо си пожелаеш :drum2:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Не сте вникнали достатъчно в това което съм казал ! Не е нужно да имаш инсталирана OS и диск дори не е нужно да имате в компютъра за да работиш на него. Има достатъчно разнообразие от живи линукс дистра и win Pe дистрибуции. Купуваш една по-обемна качествена usb flash и пример с Ventoy мяташ на половината пространство всякави ISO, а другото място на флаша е за лични данни! Ето имаш много OS и си пускаш която ти е кеф на което желязо си пожелаеш 

Напротив, това че OS не е инсталирана на диск, не означава че не се зарежда от диск. Та, някакъв диск е необходимо да бъде actually инсталиран. Но не е задължително да е инсталиран вътре, може да е на интерфейс за периферно устройство, ако се поддържа от дънната платка. Освен ако съм в грешка и USB Flash всъщност е различно от USB Flash Disk/Drive.  Това, ако не решиш да зареждаш чрез PXE по мрежата, т.нар thin client. Но тогава отново стигаме до това, че някъде има компютър с инсталиран диск, който изпраща OS на тоя клиент. Диск/Постоянна памет неизбежно има. Дори ако ще да е самият BIOS, записан на EEPROM/Flash чип.
Имало много отдавна и компютри, където OS е записана върху EEPROM/ROM, пък информацията върху дискетки, касетки. Или още по-отдавна с перфо картички. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, jhoro написа:

Две ОС на една машина не са проблем - когато буутва, буутва само едната!

Дори две и повече ОС на един дял

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...