Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на по-нов ресивър

Сподели

Виж решението Разрешен от Атанас Славов,

Препоръчан отговор

Здравейте! От известно време съм си харесал ресивър модел Sony STR DH790 7.2. В момента съм с Onkyo TX SR706 7.1, предполагам повечето сте запознати с въпросните модели. ТВ-то ми е Samsung 55 инча 4к 7-ма серия Използвам за сега 5.1 система с не кой знае какви колони някакви Dantax и малък и слаб субуфер на Pioneer в около 32 квадрата.
  Нужен ми е съвет дали си струва смяната на сегашният ми ресивър с друг, при положение, че за сега филмите се пускат главно през КОМПЮТЪР, без други външни ХАРД ДИСКОВЕ и плеъри. Евентуално мога след време да ги пускам от външен ХАРД ДИСК. Най-главният ми проблем е, че ТВ-то има ARC HDM, а по ОПТИКА минава само звук до dolby digital plus, a примерно ако искам да пусна от самия тв, където звука да кажем е в DTS-HD Master Audio или TrueHD и не става. За това съм вързал няколко HDMI кабели:
    - един от видеокартата на компютъра към ресивъра (за да минава DTS-HD Master Audio или TrueHD)
    - един от видеокартата на компютъра към ТВ (за да мога да си гледам и 4к филмите в същото време)
    - един от HDMI Out на ресивъра към ТВ, за да използвам менюто на ресивъра.
    - и една оптика от ТВ към Ресивъра, за да слушам звука и от ТВ на ресивъра.
  Също така толкова по зверски ли е звука на Dolby Atmos, при положение, че ползвам система 5.1? Другата причина е, че стаята е с кофти разположение и май няма да станат нещата с 7.2 или 5.1.2 не съм много запознат.
Друго не се сещам за сега, ако трябва питайте ме нещо, ще отговарям допълнително.
Благодаря, предварително!

315528732_850976466057549_1353779782677539599_n.jpg

315928186_674564877390917_7361698249066264870_n.jpg

315456439_595335675680382_6068957165565580715_n.jpg

315526488_835853080874987_6773010478110695117_n.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сравнението между двата  ,без да се впускам в подробностите показва,че Онкиото е по-добрия.Мощноста им е почти еднаква,така че с тези колони,няма да постигнеш различен звук от сегашния.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако, смяташ да смениш и тонколоните/ОТ за в бъдеще, само тогава има смисъл от нов AV ресийвър.

Една добра звучаща/балансирана 5.1 система е за препоръчване, пред посредствена Dolby Atmos HT.

Атмос модули/ОТ имат смисъл, само ако се монтират: вградени на тавана или високо на стената (като high channels).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, започнах да размислям за сега за смяната на ресийвър в това положение. Обаче снощи друг въпрос ми изникна при няколко опита за пускане на филм.
До колкото разбрах с ресийвъра Onkyo TX-SR706 ( без HDMI ARC), който имам и телевизора Samsung UE-55-RU7092 (с наличен HDMI ARC) за гледане на филми вариантите са 2:

1. Oт външен хард вързан директно към ТВ-то и така мога да гледам до 4к филми, но се лишавам от lossles звук DTS HD MA и TrueHD, тъй като мога да ползвам само оптиката от тв-то към ресийвъра

2. От HDMI видео картата на компютъра директно в HDMI IN на ресийвъра примерно в HDMI IN -Game/TV и от HDMI OUT на ресийвъра в HDMI на ТВ-то, по този начин се лишавам от 4к и гледам до 1080p, но с lossles звук.
И точно тук снощи дойде проблема, че при втория вариант не мога да подкарам филм, единствено заради това, че съм свързал OUT-та на ресийвъра с HDMI на ТВ и ми излиза графичното меню на ресийвъра на екрана на ТВ-то. Заради това, че ресийвъра е без HDMI ARC ли е и е само за свързване на ДВД към ресийвъра или друг плеър и изобщо няма да стане с този 2-ри вариант със свързване с компютър или аз не правя нещо както трябва.

Аз използвам иначе един 3-ти вариант, при който от единия HDMI на видео картата свързвам директно в ТВ-то, a другия HDMI на видео картата директно в HDMI IN - Game/TV на ресийвъра и така хем гледам 4к, хем не се лишавам от lossles аудио и нямам проблеми с гледането на филми.
Знам, че с тази цялата система, която имам най-вероятно няма да усетя разлика нито между 4к и FullHD, както и между lossles звука и обикновенния, но искам да експерементирам и да разбера мога ли да свържа нещата по описания 2-ри вариант.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищо, не пречи да тестваш с 2-ри вариант. Но, тъй като AV ресийвъра ед стар модел (от 2007 г),вероятноста да не се "разберат" с TV е голяма.
Тъй, като ТВ поддържа eArc на HDMI 2.0,  a TV не.

При това свързване (ако се получи),  се лишаваш и от 4K HDR,  и ще гледаш само 1080p.

Има и вариант да вземеш Android TV Box със два HDMI порта. Но, са още средства.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами най-вероятно поради тази причина не успявам да подкарам 2-ри вариант. Както ми е свързано HDMI от видео картата в HDMI на ресивъра и от HDMI OUT на ресивъра в HDMI на ТВ, само графичното меню на Онкиото мога да ползвам, а от филма ни звук, ни картина. Веднага щом дръпна от HDMI кабела от порта HDMI OUT на ресивъра и остане само този от видео картата в ресивъра и звука тръгва.
Не е проблем, така или иначе 3-ти вариант работи с директно свързване от двата HDMI на видео картата - единия в ресивъра за лослес звук, а другия в ТВ- за филм в каквато и да е резолюция да пусна (до 4к разбира се). Просто исках да тествам този 2-ри вариант, за да не ползвам 1000 кабела, а "по-изчистино" да е, както се казва.

Имам и едно друго питане. Както е при мен разположението на стаята и колоните, тези които са съраундите, попринцип мисля да ги сложа отзад на стената зад дивана и идват нали по-назад от снимките, които съм приложил. Аз пускам филми, които са 7.1, а съм с 5.1. До колкото четох няма проблем, просто през тези два съраунда ще се смесят и звуците на другите два back съраунда, които липсват в случая.
И така, както съм 5.1 и тези surr L и surr R, които ще са леко зад мен, в кои канали на ресивъра трябва да влязат? В surr L и surr R или в SurrBack L и SurrBack R, тъй като са все пак зад мен и звука ще идва отзад?

на 18.11.2022 г. в 13:08, Димитър 59 написа:

Сравнението между двата  ,без да се впускам в подробностите показва,че Онкиото е по-добрия.Мощноста им е почти еднаква,така че с тези колони,няма да постигнеш различен звук от сегашния.

Между тези двата може би, да, но аз съм с доооста по-стар модел Онкио - Onkyo TX-SR706, a този в сравнението е Onkyo TX-NR676 (де да имах такъв)

Редактирано от Атанас Славов
форматиране (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нямаш много опции щом искаш да изместиш съраунд ОТ по назад. Трябва да изместиш дивана напред с около 70см - до 1 м. поне за да могат съраундите (на равнището на ушите) "да дишат" и да се справят по-добре.

Но, при ограничените пространства, в сравнително малките, ни стаи това в повечето случаи е невъзможно.

Ако ги монтираш на стената(по високо) като "високи съраунди", трябва пак да са с подходящ ъгъл, насочен към слушателя.

За 5.1 сетъп за препоръчване е това

За 7.1 сетъп, цък.

SurrBack L и SurrBack R, би трябвало да са допълнителните канали за 7.1 сетъп.

Но за всеки случай разгледай упътването на Onkyo TX SR706 7.1 . Така може и да разбереш защо не се получават нещата с вариант 2. или да се решат, ако нещо не е конфигурирано както трябва.

В настройките на AV ресийвъра ръчно, би трябвало да настроиш отстоянията от слушателското място при различните ОТ, ако нямаш калибриращ микрофон.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Решение

Така, влизам с развитие по темата. Добри новини, успях да подкарам така наречения "2-ри вариант" - от HDMI на видео картата в HDMI IN (DVD) на ресивъра и от HDMI OUT на ресивъра в един от HDMI на ТВ-то (за да извадя най-накрая видео сигнала от ресивъра на ТВ-то - 1080p и lossles звук).
Всички настройки по ТВ и ресивър бяха си наред, както и преди съм ги напрвил, но съм забравил да сменя резолюцията от компютъра, от преди е останала на 4К, а тъй като ресивъра е 1080p и затова сигнала не иска да дойде - 

1530625471_.thumb.jpg.af4bad0f673f83d936f8699573495a35.jpg     549675624_2.thumb.jpg.382cdaee4b4035950449710fc8dfa800.jpg

455926384_3.jpg.e7bca2bf750ed140ca2dc961eda322eb.jpg

Също така си остава опцията само и единствено на Еxtend Mod, тоест до колкото разбрах, ако нямам монитор към компютъра не мога да изкарам видео сигнал. 

на 23.11.2022 г. в 22:17, Mr. ?? написа:

Нямаш много опции щом искаш да изместиш съраунд ОТ по назад. Трябва да изместиш дивана напред с около 70см - до 1 м. поне за да могат съраундите (на равнището на ушите) "да дишат" и да се справят по-добре.

Но, при ограничените пространства, в сравнително малките, ни стаи това в повечето случаи е невъзможно.

Ако ги монтираш на стената(по високо) като "високи съраунди", трябва пак да са с подходящ ъгъл, насочен към слушателя.

За 5.1 сетъп за препоръчване е това

За 7.1 сетъп, цък.

SurrBack L и SurrBack R, би трябвало да са допълнителните канали за 7.1 сетъп.

Но за всеки случай разгледай упътването на Onkyo TX SR706 7.1 . Така може и да разбереш защо не се получават нещата с вариант 2. или да се решат, ако нещо не е конфигурирано както трябва.

В настройките на AV ресийвъра ръчно, би трябвало да настроиш отстоянията от слушателското място при различните ОТ, ако нямаш калибриращ микрофон.

Относно това, в ръководството ми на ресивъра също е описано такова разположение на ОТ, като от линка, който си посочил и при 5.1 казват да се свържат Surr L и Surr R. Също така да се позиционират точно от ляво и отдясно на слушателската позиция или леко в страни и назад на около 60-100см. Идеята, която сподели със закачането на Surr L и Surr R на по-високо на стената поради ограничението в стаите ни също ми допада. Насочването в подходящ ъгал към слушателската позиция не е проблем.

Като цяло винаги си имах този "3ти вариант", по който свързвах от двата HDMI на видео картата (единия в ресивъра за звук lossles и другия в ТВ-то за 4К HDR), но хора като нас по форумите, като знаем, че имаме няколко опции искаме някак си да си начешем крастата и да знаеш, че имаш варианти да избираш :D 

Благодаря ви за помощта и за бързите реакции! :) 🍻

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...