Премини към съдържанието
Форумът в приложение

По-лесно сърфиране. Научи повече.

Kaldata.com - Форуми

Приложение на форума на цял екран с push известия, значки и други.

За да инсталирате това приложение на iOS и iPadOS
  1. Докоснете Иконата за споделяне в Safari
  2. Превъртете менюто и докоснете Добавяне към началния екран.
  3. Докоснете Добавяне в горния десен ъгъл.
За да инсталирате това приложение на Android
  1. Докоснете менюто с 3 точки (⋮) в горния десен ъгъл на браузъра.
  2. Докоснете Добавяне към началния екран или Инсталиране на приложение.
  3. Потвърдете, като докоснете Инсталиране.

Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

 

В сърцето на Европа: Сърбия е пред прага на Демокрацията

Featured Replies

Продължават протестите в Сърбия (ВИДЕО)

Протести се проведоха из цяла Сърбия и днес. Граждани за пореден ден почетоха с 15 минути мълчание паметта на загиналите при срутването на козирката на жп гарата в Нови сад. Студентите в град Суботица призоваха за пълна блокада на всички училища и факултети. На митинг на градския площад в Ужице протестиращите отново изразиха подкрепата си за студентите. След това събралите се граждани, студенти, преподаватели и пенсионери се отправиха към главния път Ужице-Златибор и го блокираха за два часа и половина, предаде БГНЕС.

Това е четвъртата блокада на пътя за последните десет дни. За 8 февруари е обявен протест на педагози от района на Ужице, наречено „Суспендиране до второ нареждане“. Учители, студенти, абитуриенти и граждани ще вървят от Градския площад в Ужице до сградата на гимназията на площад Свети Сава. Няколкостотин студенти и гимназисти блокираха подхода към Пупиновия мост над река Дунав в Белград. Те поставиха 15 стола от страната с рози и имената на загиналите в Нови Сад. Някои от студентите се събраха пред Студентската поликлиника в Белград, за да подкрепят д-р Мила Паунич, която подаде оставка поради натиск от администрацията на институцията. Студенти от университета в Ниш проведоха пореден митинг в града. Пред сградата на съда те отдадоха почит на жертвите, а след това протестът продължи пред кметството.

https://www.actualno.com/europe/prodyljavat-protestite-v-syrbija-video-news_2390805.html

  • Отговори 120
  • Прегледи 8,3k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Най-популярни публикации

  • Става. Ето ти тука не по някоя медия, а ето ти пресконференция, която Путин дава пред цял свят. Негативни въпроси зададе журналист на ББС Лондон. Путин отговори. Пред целият свят. Подобни прескон

  • Брей много лгбт вкарали у Србия. Ма така е кат не се пазят. Сигурно и бг гейпросащесср трололинки от последните поколения са сред подривните елементи. Балбук, ти фърчиш насам натам, беше се похвалила

  • Либералите никога не са произвежадали нищо ползотворно за обществото, нямат решения ,не очаквай много и сега от тях.

Публикувани изображения

Блокадите и протестните шествия в Сърбия продължават (ВИДЕО/СНИМКИ)

Студенти, граждани и преподаватели блокираха кръговото движение при Гражданския център на Нови Белград, а към тях се присъединиха и студенти от Философския факултет, които тръгнаха пеша от Ректората. Едночасовата блокада на кръговото кръстовище е част от кампанията „Нов Белград е за образование“ с участието на организацията „Пулс на началните училища в Белград“, която включва училища с пълно и частично спиране. 

Родители на ученици, учители и граждани се събраха пред училищата в Нови Сад, откъдето тръгнаха заедно към кръстовището близо до Футошка пияца. Там отдадоха почит на загиналите при срутването на навеса с 15-минутно мълчание. След това те се отправиха към сградата на Общинското събрание, където се провежда митинг под мотото "Родителска солидарност" в подкрепа на стачкуващите ученици и служители от образованието. Там към тях ще се обърнат представители на родители и учители. 

След 15-минутно мълчание в знак на почит към жертвите на срутването на навеса в Нови Сад на 1 ноември, колона от студенти, гимназисти и граждани тръгнаха по улиците на Земун. Към тях се присъединиха и мотоциклетисти, а автошествието се охранява от полицейски сили. 

Група преподаватели и студенти от университета в пък Ниш тръгнаха пеша към Мерошин, където беше планиран митинг под надслов „Няма да мълчим за езика на омразата“. Натам вървят още две колони от велосипеди и автомобили.

https://www.vesti.bg/sviat/blokadite-i-protestnite-shestviia-v-syrbiia-prodylzhavat-videosnimki-6220436

преди 1 минута, Т.Христов написа:

Ами - още е на прага нещо ....................................

Така е, протестите на братята и сестри Сърби не стихват. Стават все по-мащабни и обхващат цялата страна.

И при нас беше така когато падна комунизма! :rolleyes:

Сръбската общност у нас се включва в протестите срещу Вучич

c6ed4724-93a6-4f8d-97e4-fa34859a0a9c.jpe

Сръбската общност у нас излиза на шествие в подкрепа на протестиращите студенти и граждани в родината си, съобщиха  организаторите. Утре, неделя, от 11:30 ч. те ще заявят позиция срещу безотговорното управление и корупцията, довели до многобройни трагедии и криза в Сърбия. Събитието ще се проведе пред посолството на Република Сърбия в София (ул. "Велико Търново" 3).

В рамките на инициативата ще се състои 15-минутен мълчалив пърформанс в памет на жертвите на трагедията в Нови Сад, където срутването на покрива на жп гарата отне живота на 15 души. Това е поредният случай, в който безхаберието на институциите в Сърбия води до загуба на човешки животи, припомнят организаторите. 

"С нашето присъствие и мълчание искаме да изпратим силно послание: безнаказаността и корупцията убиват, а сръбските граждани няма да мълчат повече! С тази инициатива целим да повишим осведомеността сред международната общност, особено в контекста на мълчанието на европейските институции и дори тяхната подкрепа за сръбското правителство, която е със съмнителна и за нас необяснима мотивация", пишат още те.

В Сърбия започнаха масови протести срещу корумпираното управление на Вучич още през ноември 2024 г., скоро след инцидента в Нови Сад. Първоначално те бяха организирани от студенти, но през януари към многохилядните демонстрации се присъединиха граждани от всички обществени слоеве, които блокират магистрали и организират стачки. Това доведе до оставките на сръбския премиер Милош Вучевич и на кмета на Нови Сад.

В настъпилата криза президентът Александър Вучич заяви, че до 10 дни ще обяви дали да свика избори. Това стана на 29 януари, а 10-дневният срок изтича утре.

СТРАННА АВАРИЯ

Колелото на автомобила, в който днес е пътувал сръбският президент Александър Вучич, е паднало, съобщиха агенция ТАНЮГ и БТА.

На митинг в северния сръбски град Кикинда Вучич каза, че по пътя към село Мокрина в община Кикинда днес е пукнал гума.

От президентството уточниха за ТАНЮГ, че всъщност е паднало цялото колело.

Става дума за блиндиран автомобил, който е предназначен специално за превоз на официални лица, така че засега не е ясно как се е стигнало до инцидента.

Охраната на Вучич е реагирала бързо и е предотвратен по-сериозен инцидент. Няма ранени. Разследването ще установи какво точно се е случило, отбелязва ТАНЮГ.

https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/srubskata-obshtnost-u-nas-se-vklyuchva-protestite-sreshtu-vuchich

МВнР с важна информация за пътуващите през Белград

 

 

orig-orig-syrbiia-protesti.jpg

 

В периода от 11:00 до 18:00 часа в неделя (9 февруари) е обявена седемчасова блокада на мост "Газела" в Белград, информира Министерство на външните работи. Мостът е част от международния път Е-75.

Българските власти препоръчват граждани и автомобилните превозвачи, преминаващи транзитно през града в посочения период, да използват околовръстния път на Белград: от София - излизане от автомагистралата при Бубан поток и включване в автомагистралите за Загреб и Будапеща при пътен възел „Добановци“.

Във връзка с продължаващите протести в Сърбия се очакват задръствания в столицата в рамките на целия ден, като са възможни спонтанни блокади на други участъци от международния път Е-75.

При необходимост от съдействие, българските граждани в Република Сърбия, могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Белград, на тел. номера: +381 11 36 13 980; +381 11 36 13 990. Сигнали може да се подават и на имейл адреса: [email protected], както и на имейла на Консулската служба към Посолството: [email protected].

Протестите в Сърбия продължават повече от три месеца след рухването на бетонната козирка на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад. При инцидента 15 души загинаха, а двама бяха тежко ранени и все още се лекуват в Клиничния център на Войводина.

https://www.vesti.bg/sviat/mvnr-s-vazhna-informaciia-za-pytuvashtite-prez-belgrad-6220463

Той Джоко разбра ли най-сетне, че протестите не са антируски? Щото дълго време я въртеше тая мантра... Знаем му възможностите, може още да не е вдянал.

Нови протести в Сърбия: Студентите продължават борбата за справедливост

Студенти от сръбския град Ниш тази сутрин поеха пеша към Крагуевац, Централна Сърбия, където в събота ще се проведе пореден протест с искане да бъдат установени виновните за рухването на козирката на жп гарата в Нови Сад миналата година – инцидент, при който загинаха 15 души, съобщават сръбските медии, цитирано от БТА.

Същевременно групи студенти от Нови Сад и Белград също тръгнаха пеша по 150-километровия маршрут от сръбската столица към Крагуевац.

По-рано тази година студенти от Белград изминаха за два дни 80 км до Нови Сад, за да се присъединят към блокадата на мостовете в града в знак на протест по повод три месеца от трагедията.

От повече от два месеца студентите в цяла Сърбия блокират университети и организират протести, настоявайки за установяване на отговорността за инцидента, както и за ефективна работа на институциите. Според сръбската секция на Би Би Си правителството не е дало задоволителен отговор на исканията им.

Студентските протести вече доведоха до сериозни политически последици – сръбският премиер Милош Вучевич подаде оставка миналия месец, а преди него постовете си напуснаха двама министри.

Протестиращите организират ежедневни акции, включително 15-минутно мълчание в памет на загиналите, като към тях се присъединяват много граждани. Властите твърдят, че са изпълнили исканията на студентите, но протестиращите не са съгласни с това.

Според Асошиейтед прес ежедневните демонстрации в цяла Сърбия се превърнаха в сериозно предизвикателство за президента Александър Вучич.

Студенти, преподаватели и декани отказват диалог с управляващите, заявявайки, че исканията им са насочени основно към прокуратурата и съдебната система.

Протестите продължават и с нестандартни форми на изразяване – снощи група студенти от Нови Сад тичаха цял ден до Белград, където бяха посрещнати с червен килим и фойерверки. Те пресякоха символична червена лента, държейки в ръце студентските си книжки, а като щафетна палка носеха конституцията на Сърбия.

В неделя студенти от Крагуевац пристигнаха в Белград, пробягвайки щафетен маратон, за да поканят колегите си на масов протест под наслов „Да се срещнем на Сретение“, насрочен за 15 февруари – денят, в който Сърбия отбелязва празника Сретение Господне.

Днес в Белград студенти от Факултета по театрални изкуства ще изнесат открит урок пред Министерството на образованието под надслов „Изнасяме ви лекция – протест за образованието“, съобщава сръбската редакция на регионалната телевизия Ен1.

Освен студентите, към протестите се присъединяват и работещите в театрите. Те ще проведат шествие „Пътуващ театър“, преминавайки покрай всички театри в сръбската столица, преди да завършат демонстрацията си пред Министерството на труда, заетостта и социалните въпроси.

https://fakti.bg/world/948868-novi-protesti-v-sarbia-studentite-prodaljavat-borbata-za-spravedlivost

преди 1 час, NovakJ написа:

Нови протести в Сърбия: Студентите продължават борбата за справедливост

Студенти от сръбския град Ниш тази сутрин поеха пеша към Крагуевац, Централна Сърбия, където в събота ще се проведе пореден протест с искане да бъдат установени виновните за рухването на козирката на жп гарата в Нови Сад миналата година – инцидент, при който загинаха 15 души, съобщават сръбските медии, цитирано от БТА.

Същевременно групи студенти от Нови Сад и Белград също тръгнаха пеша по 150-километровия маршрут от сръбската столица към Крагуевац.

По-рано тази година студенти от Белград изминаха за два дни 80 км до Нови Сад, за да се присъединят към блокадата на мостовете в града в знак на протест по повод три месеца от трагедията.

От повече от два месеца студентите в цяла Сърбия блокират университети и организират протести, настоявайки за установяване на отговорността за инцидента, както и за ефективна работа на институциите. Според сръбската секция на Би Би Си правителството не е дало задоволителен отговор на исканията им.

Студентските протести вече доведоха до сериозни политически последици – сръбският премиер Милош Вучевич подаде оставка миналия месец, а преди него постовете си напуснаха двама министри.

Протестиращите организират ежедневни акции, включително 15-минутно мълчание в памет на загиналите, като към тях се присъединяват много граждани. Властите твърдят, че са изпълнили исканията на студентите, но протестиращите не са съгласни с това.

Според Асошиейтед прес ежедневните демонстрации в цяла Сърбия се превърнаха в сериозно предизвикателство за президента Александър Вучич.

Студенти, преподаватели и декани отказват диалог с управляващите, заявявайки, че исканията им са насочени основно към прокуратурата и съдебната система.

Протестите продължават и с нестандартни форми на изразяване – снощи група студенти от Нови Сад тичаха цял ден до Белград, където бяха посрещнати с червен килим и фойерверки. Те пресякоха символична червена лента, държейки в ръце студентските си книжки, а като щафетна палка носеха конституцията на Сърбия.

В неделя студенти от Крагуевац пристигнаха в Белград, пробягвайки щафетен маратон, за да поканят колегите си на масов протест под наслов „Да се срещнем на Сретение“, насрочен за 15 февруари – денят, в който Сърбия отбелязва празника Сретение Господне.

Днес в Белград студенти от Факултета по театрални изкуства ще изнесат открит урок пред Министерството на образованието под надслов „Изнасяме ви лекция – протест за образованието“, съобщава сръбската редакция на регионалната телевизия Ен1.

Освен студентите, към протестите се присъединяват и работещите в театрите. Те ще проведат шествие „Пътуващ театър“, преминавайки покрай всички театри в сръбската столица, преди да завършат демонстрацията си пред Министерството на труда, заетостта и социалните въпроси.

https://fakti.bg/world/948868-novi-protesti-v-sarbia-studentite-prodaljavat-borbata-za-spravedlivost

 

ти си знаеш

licensed-image.jpg.827e6fdad2f745258b0889c43ebbb511.jpg

преди 21 минути, Т.Христов написа:

 

ти си знаеш

licensed-image.jpg.827e6fdad2f745258b0889c43ebbb511.jpg

Тръмп им спря парите!

Дай друга опорка!

Брей много лгбт вкарали у Србия. Ма така е кат не се пазят. Сигурно и бг гейпросащесср трололинки от последните поколения са сред подривните елементи. Балбук, ти фърчиш насам натам, беше се похвалила за италия преди бая време, ама да не си сега у србите да се правиш студентка на "протестите"? Ама Тръмп ше ви изнамери и натика в кучи gz.

"Затвор за Вучич": И актьорите се включиха в антиправителствените протести в Сърбия

Сръбските актьори се включиха в антиправителствените протести в страната. Те се присъединиха към професори, учители и студенти в поредната демонстрация срещу правителството на Александър Вучич в Белград, предаде NOVA.

Недоволните насочиха вниманието към кризата в сръбската образователната система и фаталния инцидента от 15-и ноември в Нови Сад, отнел живота на 15 души. Сред призивите, написани по плакатите на протестиращите, присъстваха текстове "Затвор за Вучич" и "Създаваме ново сръбско общество".

Процесът по присъединяване към ЕС вече е обратим, заяви еврокомисарят по разширяването Марта Кос в изказване пред евродепутатите в Европейския парламент в Страсбург в дебат, посветен на събитията в Сърбия, предаде NOVA, позовавайки се на БТА.

"Необходимо е този процес да бъде национален проект. За Европейската комисия остава приоритет да подкрепя Сърбия по пътя към ЕС, но този път предвижда реформи, в които са заложени европейските ценности - не само по закон, а на практика", добави Кос. "Искаме да видим реформи за борба с корупцията, независимо правосъдие, отчетност на институциите, свобода на медиите, подобрение на условията за произвеждане на избори. Ръководството на Сърбия многократно се ангажира с необходимите реформи, които могат да преобразят страната. Очакваме обещанията да бъдат изпълнени", посочи тя.

Участието на гражданите, прозрачността и отчетността, са част от развитието на гражданското общество. Европейският проект е изграден на основните ценности. ЕС очаква всички държави, насочили се към присъединяване, да ги спазват, каза еврокомисарят и изрази очакване сръбската полиция да продължи да се грижи за сигурността на протестите, съобщава кореспондентът на БТА Николай Желязков.

"Езикът, насърчаващ омраза и неуважение, буди тревога. Изразихме загриженост от отношението към мирни активисти на гражданското общество, които бяха задържани и по-късно заставени да напуснат страната. Разпространението на дезинформация, включително срещу ЕС и някои евродепутати, срещу делегацията на ЕС, няма място по пътя на европейската интеграция, заяви еврокомисарят. Важно е да има условия за широк обществен диалог за постигане на съгласие по необходимите реформи за европейското бъдеще на Сърбия", обобщи Кос.

Сърбия се ангажира да насърчава европейските ценности, сред които са зачитането на човешкото достойнство, свободата, демокрацията, равенството, спазването на човешките права, отбеляза полският министър по европейските въпроси Адам Шлапка от името на Полското председателство на Съвета на ЕС. Всеки трябва да има право на мирно събиране и сдружаване, добави той. По неговите думи инцидентите с протестиращи сръбски студенти трябва да бъдат разследвани бързо и решително.

https://fakti.bg/world/949031--zatvor-za-vuchich-i-aktyorite-se-vkluchiha-v-antipravitelstvenite-protesti-v-sarbia

преди 9 часа, nikssi написа:

А Сорос спря ли ви парите?

От Баку ни изгониха. Тези неприятни типове, азерите, ни затвориха руския културен център в Баку, под предлог, че е бил център на шпиони.

Сега чакам да ме пренасочат на друго място.

Baku.png

 

Baku-1.png

преди 10 часа, nikssi написа:

А Сорос спря ли ви парите?

Кой ще плаща на Баалбек? Каква работа би свършила? Я по-сериозно... 😆😆😆

преди 10 часа, Sliderum2 написа:

Брей много лгбт вкарали у Србия. Ма така е кат не се пазят. Сигурно и бг гейпросащесср трололинки от последните поколения са сред подривните елементи. Балбук, ти фърчиш насам натам, беше се похвалила за италия преди бая време, ама да не си сега у србите да се правиш студентка на "протестите"? Ама Тръмп ше ви изнамери и натика в кучи gz.

Либералите никога не са произвежадали нищо ползотворно за обществото, нямат решения ,не очаквай много и сега от тях.

Александър Вучич: Външните сили са похарчили 3 милиарда долара за свалянето на сръбското правителство

 

/Поглед.инфо/ Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви пред местни медии, че през последните 10 години външните сили са похарчили около 3 милиарда долара с цел да свалят неговото правителство. Той призова сръбското общество да поддържа единство и заедно да се бори с всички опити за нарушаване на държавната безопасност.

Вучич добави, че средствата са били предназначени да подкопават политиката на независимост на Сърбия, да постигнат смяна на режима и да отслабят позицията на страната на международната сцена. „Нашите противници не могат да спечелят по никакъв начин. Затова те се нуждаят от цветна революция.“

  • 6 месеца по-късно...

...народа си иска държавата...

...защото в момента и управляващи и опозиция(фиктивна) искат да вкарат Сърбия в лайня.ия евросъюз...

...при едва 40% подкрепящи евроинтеграцията...

...за втори път чувам че нашите продажници са сключили военен съюз с Албания и Хърватия...

 

  • 3 месеца по-късно...

...обяснявам за последно на неразбралите...

...хората там протестират за оставката на вучето...

...защото тАпанара мръсен иска да натика Сърбия в л@йняния европейски кенеф...

 

на 13.02.2025 г. в 13:46, Т.Христов написа:

Александър Вучич: Външните сили са похарчили 3 милиарда долара за свалянето на сръбското правителство

Аз от доста време насам твърдя, че тия протести са изключително странни. Не виждам каква връзка има един президенет в парламентарна република за това, че някаква козирка на ЖП гарата в Нови Сад се била срутила!? Това е малко като умните глави от форума, дето тръгнаха да държат сметка на Радев относно това, че бил руски шпионин. Явно и в Сърбия има много умнокрасиви...

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

Разглеждащи това в момента 0

  • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

Дарение

  • Подкрепи съществуването на форума - направи дарение
    25%
    Дарени 252.69 EUR от нужните 1,000.00 EUR

Бюлетин

Получавайте известие, когато има важна промяна или новина свързана с форума.

Профил

Навигация

Търсене

Търсене

Конфигуриране на push известия в браузъра

Chrome (Android)
  1. Докоснете иконата на катинар до адресната лента.
  2. Докоснете Разрешения → Известия.
  3. Променете предпочитанията си.
Chrome (Desktop)
  1. Кликнете върху иконата на катинар в адресната лента.
  2. Изберете Настройки на сайта.
  3. Намерете Известия и коригирайте предпочитанията си.