Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Стар компютър за рутер

Препоръчан отговор

Имам стар компютър 1GHz и 256RAM и искам да я направя рутер и да разпределям интернета на 2-3 компютъра след нея. Дайте съвети коя Linux дистрибуция ще е подходящо да ползвам. И съвети за последващите настройки.

Благодаря

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам стар компютър 1GHz и 256RAM и искам да я направя рутер и да разпределям интернета на 2-3 компютъра след нея. Дайте съвети коя Linux дистрибуция ще е подходящо да ползвам. И съвети за последващите настройки.

Благодаря

http://www.pfsense.com/,

или

http://m0n0.ch/wall/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря

http://www.astaro.com

http://www.engardelinux.org/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Че по-добре е наистина да прежалиш някакви си там 30-40 лева, да си вземеш рутер - и без това бързо ще си наваксаш разликата от ток. Ако не искаш - по-добре освен рутер го ползвай и като файлов сървър, така поне ще има някаква полза.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изгодно? Да купиш != имам, нали се сещаш :)

http://www.zeroshell.net/eng/

http://sourceforge.net/apps/trac/ipcop/wiki (за повече защита)

а защо не ако имаш и CD http://www.wifi.com.ar/english/cdrouter/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Изгодно? Да купиш != имам, нали се сещаш :)

Ами даваш малко кинти и печелиш място, тишина и ток, скрънзиш се и губиш място, добавяш още шум и по-голяма сметка за ток! А сега кое по-изгодно? :cool:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами даваш малко кинти и печелиш място, тишина и ток, скрънзиш се и губиш място, добавяш още шум и по-голяма сметка за ток! А сега кое по-изгодно? :D

Много правилно е написал Топър - да купиш=имам. :rolleyes: Човека иска да си направи стария PC на рутер, описал го е точно и ясно. Не пита в темата "от къде мога да си купя рутер", а заглавието на темата е "Стар компютър за рутер". Като има желание нека да опита, и хем ще е доволен от себе си че самия той си е създал рутер. И стига сте го плашели с този ток. Аз в къщи съм със 3 PC-та и денонощно бачкат, и сметката ми е не повече от 55-60 лева. Във офиса сме със 5 PC-та и тока който плащаме не надвишава 60-70 лева понеже има хладилник, климатик и бойлер, а особено климатика и бойлера постоянно са включени. В къщи бойлер нямам понеже нашия комплекс има топла вода от централната топлофикация. Точно компютъра е най икономичната машинка. Голяма консумация на ток правят перални, климатици, готварски печки, бойлери, акумулиращи печки, макар че и от тях вече има много които са клас "А". Само ако става дума за отопление - тогава може да се претендира за консумация на ток.

Можеш да опиташ това например:

ftp://ftp.freebsd.or...-i386-disc1.iso

http://www.bg.wikipe...rg/wiki/FreeBSD

http://www.freebsd.org/

Ръководство на български:

http://people.freebs...an/article.html

Както и това: www.slax.org/

http://www.slax.org/...nstall_slax.php

Редактирано от USAF (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Препоръчвам ти m0n0wall или SmoothWall.

Иначе проблема с тока си е съвсем на място. Дори разликата да е 10 лв на месец (а може да бъде и 15 и 20 в зависимост от машината) - това прави: 120 лв за една година. За 120 лв ще си купи много стабилен бокс рутер, конфигуриран и с 2 години гаранция.Освен тока, домашният рутер има два големи недостатъка: шум и амортизация. Говорим за 24/7 шум, на който ще му се наслаждават всички от семейството. После тези компоненти, които си купил може и да стават за РС, което работи 2-3 часа на ден, но не знаеш колко ще издържат при постоянно натоварване. Редовният номер е да изгори захранването, харда или дъното след месец-два. Също може да ти се омаже дяла при спиране на тока, да ти се счупи дистрибуцията заради ъпдейт и т.н.Въпроса по-скоро е: дали искаш да платиш много повече, за да си играеш да го поддържаш и да се занимаваш, и да му търпиш шума... или да го продадеш и с парите да си купиш бокс рутерче и да не го мислиш повече???

Редактирано от Q-tech (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Естествено че е похвално и приятно да си направиш нещо сам, но ако направим проста сметка един компютър харчи около 100w x24ч.=2.4Kw/h на ден, x30дни =72Kw/h на месец, x0.15лв средно на киловат час, =10.80лв разход за ток на месец. Средно разхода на един рутер е около 20w което за месец е около 2,20лв. След 6 месеца компютъра-рутер ще е изразходвал 64,80лв и ще продължава да набива сметка. Има рутери по 40лв

Еdit: колегата горе ме е изпреварил

Редактирано от megatone (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Иначе проблема с тока си е съвсем на място. Дори разликата да е 10 лв на месец (а може да бъде и 15 и 20 в зависимост от машината) - това прави: 120 лв за една година. За 120 лв ще си купи много стабилен бокс рутер, конфигуриран и с 2 години гаранция.Освен тока, домашният рутер има два големи недостатъка: шум и амортизация. Говорим за 24/7 шум, на който ще му се наслаждават всички от семейството. После тези компоненти, които си купил може и да стават за РС, което работи 2-3 часа на ден, но не знаеш колко ще издържат при постоянно натоварване. Редовният номер е да изгори захранването, харда или дъното след месец-два. Също може да ти се омаже дяла при спиране на тока, да ти се счупи дистрибуцията заради ъпдейт и т.н.Въпроса по-скоро е: дали искаш да платиш много повече, за да си играеш да го поддържаш и да се занимаваш, и да му търпиш шума... или да го продадеш и с парите да си купиш бокс рутерче и да не го мислиш повече???

Да, наистина вярно е че няма гаранция че може да изгори хард диск, дъно или захранване, но аз проблема съм си го решил много лесно - UPS, както и марково захранване. Тогава няма опасност от токови удари, изгаряния, повреди и т.н. Във офиса където работим имаме рутер FIREWALL ( защита на фирмената информация ) и вече 4-та година сме със него, и няма ядове - това е един стар PC PENTUIM на 366 MHZ със 128 MB RAM, и един хард диск 1,5 GB. и до сега не се е скапала системата заради ъпдейт. Инсталира му Slax един познат който вече го няма в България ( изтеглиха го в Канада ) и даже го питах като заминава, ако стане нещо с рутера как да процедирам, той каза че няма да има ядове, освен да направя BACKUP самата ОС или партишъна, или още по добре да клонирам партишъна на друг хард диск, и да го имам за резерва ако евентуално хард диска се повреди, и после само поставям клонирания хард диск и рутера тръгва. Аз така и направих - имам вече в бойна готовност резервен хард диск на който съм клонирал ОС за рутера, и ако стане бела просто отварям махам стария, и слагам клонирания, и рутера си продължава работата. За да спестя ядове рутера съм го вързал на UPS. Що се отнася за шум - продават се безшумни вентилатори макар и малко и скъпички. В моята стая където спя, има 2 PC-та, денонощно работят, им съм поставил безшумни вентилатори и нямам проблеми. В другата стая е 3-тия PC - също има безшумни вентилатори. Вярно е че се наливат пари, но поне знае човек за какво. :wors:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Това не е задължително.

Имах една машина на 20 години - 64mb ram, 300mhz, 10gb hdd - тази машина работи 4 години като рутер у нас и единственото, което му изгоря е една стара 4 или 8mb-йтова видео карта. Машината още работи. Замених я с по-нова, защото исках да пускам разни сървърни приложения (apache,postgres,java,jetty,rtorrent) и да го ползвам като сървър. Новата машина е 2-ра ръка и е на 3 години... за сега нищо и няма (вече 1 година и половина).

Тъй като ми трябваше много голяма гъвкавост (пък и съм фен) ползвам Slackware 12.2. Най-вероятно няма да ти свърши работа, защото трябва всичко да си настроиш наръка... Това ще ти отнеме приблизително около 4-5 месеца, докато се научиш, но пък когато настроиш всичко както трябва - само натискаш копчето на компютъра след като има токов удър и повече не се занимаваш. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

най лекото и лесно за настройка според мен е floppyfw сваля се дискетата, редактират се файла config с wordpad от windows и се боотва от нея... ако не се открива някоя ланкарта трябва да се добави драйвер (има всичките в cd версията) и се редактира modules.lst a за пренасочване на портове се редактира firewall.ini

не мисля че рутер дето е за 50-150 лв може да се справи с 5-6 потребителя, със 100 мегабита, тракер и торенти... щото например аз съ дърпам торенти с до 10 мегабайта/с и рутера ми се твари на 0,03% ама процесора е на 1200mhz ъндърклокнат... ако беше прост рутер - забрави... ако си на бтк - там скоростите са малки и обикновен рутер за 50лв върши работа...

Редактирано от the professor (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

най лекото и лесно за настройка според мен е floppyfw сваля се дискетата, редактират се файла config с wordpad от windows и се боотва от нея... ако не се открива някоя ланкарта трябва да се добави драйвер (има всичките в cd версията) и се редактира modules.lst a за пренасочване на портове се редактира firewall.ini

не мисля че рутер дето е за 50-150 лв може да се справи с 5-6 потребителя, със 100 мегабита, тракер и торенти... щото например аз съ дърпам торенти с до 10 мегабайта/с и рутера ми се твари на 0,03% ама процесора е на 1200mhz ъндърклокнат... ако беше прост рутер - забрави... ако си на бтк - там скоростите са малки и обикновен рутер за 50лв върши работа...

Е, обаче настройките не са лесни. А и проблема с консумацията остава ... годишно Х 2бр.рутера подарък на енергото. А и 5-6 компютъра в къщи със 100МВ трафик надали има някой в къщи. А и да има - някои ще са с wireless-и.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Ей много сте интересни, the professor правилно е казал, зависи си от потреблението, ако имаш много компютри и бърз нет, които ще рутираш повечето китайски боклуци няма да ти свършат почти никва работа - те дали 200 MHZ имат. Затова сам си преценяш, ако са 2 компа по-добре рутерче от средния клас, инак слушай Topper и Професора. :fishing3:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване