Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

secret_rose

Табернакъл - човешкият храм

Препоръчан отговор

Много сме слушали за храма в сърцето, който приютява Бог. Легендите и тълкуванията са безкрайни. Онова, което зная, е че старият (диалектичен) храм трябва да бъде разрушен и на негово място да построим нов, истинен = дванедесеторния идеален, небесен човек, който да го изпълни с божественото присъствие и да го заключи за всичко останало. И да станем на... "дванадесет години".

Без да се впускам в тълкувания искам да поканя знаещите да разкажат...

Интересно е и името му, носи ли смисъл, какво означава, защо е именно Табернакъл.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на мен ми е интересен последният въпрос.

Колкото до храма , диалектиката и разрушаването - моето, магарешкото, тълкуване е следното :единствено смъртта е тази, която може да освободи искрата , но ако душата( истинското ни Аз, като му вика един пич в блога си) не е усвоила гнозиса, тя отново се връща в материално тяло.

И тук се разделяме :

Пневматиците не са готови за самопознание и се връщат на поправителен.

Хилетиците са си материални от където и да ги погледнеш .

Психиците пък вярват, че демиургът е Истинският Бог.

И всинца те се връщат да пишат по форумите :angry:

извинявам се за празните мисли по темата-не знам дали съм прав, това са си мои мисли

А защо Табернакъл и защо 12 - очаквам да разкаже някой друг....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Trichocephalus, спомни си разцепването на храма когато се ражда детето Христос и проговаря от люлката си.

Друга насока са думите му: "Едно ново небе, една нова земя", не тези, в които непрекъснато се въртим с безбройни инкарнации.

Новия храм е новородения небесен в сърцето.

Гносиса е силата, която придържа треперещата ти ръка докато рушиш сам, но сам го правиш, и сам градиш. Ако можеш...

Вальо обеща да разкаже повече.

п.п.

защо 12

В светилището на главата трябва да светнат 12те знака на микрокосмичния зодиак (12 жертвени хляба - Ерусалимския храм)

Съвършенния е дванадесеторен...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трихо, дано да знаеш колко си прав...

За да се освободим от самсара трябва явно много пъти преди това да сме късани на изпита с тежестите /Алх. св. на ХР/ - така че и пневматиците не винаги успяват, дори повечето пъти май не успяват. Но накрая успяват. Все някой път. И от психиците стават пневматици - не може вечно демиурга да ги оплита в мрежите си. И илиците си имат свой път - и той в края на краищата ще им даде шанс за свобода.

Венсеремос!!! :tease:

-----------------------------------

С табернакула се отваря темата за Соломоновия храм. Много, много интересна, но и сложна и многопластова. Май си заслужава самостоятелност. Не че не сме я дъвкали и тук де, дори и напоследък в темата за Кааба.

Та табернакула е мощохранителница. Ма не в съвременен черковен смисъл - в нашите православни черкви в мощохранителниците се пазят Свети мощи. В табернакула се е пазела Божията мощ. Но не мощ в смисъла на силата, пазена в Кивота, а нещо друго - присъствие, докосване, благоволение...Това е предмета, в който на олтарната маса в Светая Светих на Соломоновия храм, зад двете фигури на крилатите херувими /същите изображения е имало на ковчега на Кивота/ е фокусът на Божието докосване в Храма. При олтарната маса в Светая Светих първожрецът е влизал сам, и то един път годишно. И така нататък...

------------------------------------

Нашите тела също са Храм на Бога

1 Коринтяни 3:16

Не знаете ли, че сте храм на Бога, и че Божият Дух живее във вас?

1 Коринтяни 6:19

Или не знаете, че вашето тяло е храм на Светия Дух, който е във вас, когото имате от Бога? И вие не сте свои си,

И в нашия Светая Светих - сърдечното ни светилище - на върха на дясната сърдечна камера /нашият табернакул/ се намира Атомът на Духовната искра - частица и връзка с Абсолюта, с Бога. Тя спи там от епохи и чака да влезне първосвещенника, през остатъците от завесата, която Спасителя съдра с жертвата си на Голгота.

-------------------------------------

Аз казах Хау! :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да те накарам да разкажеш още... (слагай чая, идвам да те слушам) А названието?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

интерес буди факта, че "Църквата на Исус Христос от Последния ден" го използва за название на своите църкви ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

интерес буди факта, че "Църквата на Исус Христос от Последния ден" го използва за название на своите църкви ?!

Мормоните?

Всъщност, с името много се спекулира по принцип и изобщо с човешкия храм.

Не може да се осъществи структурна промяна без познанието а то в диалектичния човек липсва. И Табернакули колкото искаш...

Всички символи на църквата са опити за подражание, изкуственото горене на тамян, например, който всъщност трябва да е благоуханието на една сила отвътре - от връзката с йерофантите на светлината. Изкуствени опити за завръщане в първоначалното са, които Христос с идването си помита. Магия (:

Табернакъла на мормоните и той така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да вметна и аз нещо. За Табернакъла съм чел единствено в книгата "Елементарна философия на съвременните розенкройцери" от Ян ван Райкенборг. За съжаление там малко е застъпена тази тема. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Изкуствени опити за завръщане в първоначалното са, които Христос с идването си помита...

Може ли да ми поясните това изречение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да вметна и аз нещо. За Табернакъла съм чел единствено в книгата "Елементарна философия на съвременните розенкройцери" от Ян ван Райкенборг. За съжаление там малко е застъпена тази тема. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Да, за съжаление на български език няма нищо, освен в тази книжка. Затова и помолих знаещите да разкажат...

Може ли да ми поясните това изречение?

Няма за пояснение... Той казва "само чрез Мене".

Без него, без да се е родил в сърцето ти всеки опит да познаеш Бог са изкуствени и неистински.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има, има ;) и то доста повече от достатъчно ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има, има ;) и то доста повече от достатъчно ;)

Аха, ми дай да четем де, или разкажи поне... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аха, ми дай да четем де, или разкажи поне... ;)

Тц.

Има тук един мамун, който трябва да каже.

Не съм аз човекът,пардон-магарето, който знае или може.Най-малкото заради това, че главата ми само магарии ражда.А другата причина е, че аз наистина знам толкова малко, че то е направо безсмислено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дъртия мамун ходи да си купи 2 кила шарен боб по 4.40 килото и вече преживява бъдещото блаженство - с боб-яхния в Голяяяяямата чиния с чесънчета, с чушки, с моркови на търкалушки... и салатка от трушийка и задъхана комшийка, и...е, стига вече СПАМ, тоз маймун е Там-тарам ;) ------------------------------- Е, нека наш`те братя от деноминациите и сектите спорят как точно и чрез кой точно да стигнат до Спасителя. Никой, обаче, няма нито патент за тази дейност, нито имунитет от подхлъзване и...аааайде в ропата. А ропата е препълнена - чак да ти се доплаче. Ние ще си хапнем бобец и ще си четем РМ, пък Второто пришествие нека си върви - лично на мен не ми пречи ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:lol6: след това мъдро включване на протеино-поглъщащо людоподобно същество :lol6:

остава само да отговоря на един върпос, от преди няколко поста :

А названието?

Названието "Tabernaculus" e на латински и типично по магарешки, започваме да го разплитаме отзад-напред :

-надставката "-culus" е умалитено.Например "ped" -крак, "pediculus" - краче ( може и на млада дама) ;)

-Tabernacul - си е палатка, от където и да я погледнеш

-a Tabernac - буквално се използва като латински превод на юдейското משכן или "мястото на скинията" ;)

Та тъй де.

От мястото на скинията - което всички знаем кое е било, по време на магарешките ми мистерии и търсения, минаваме през тамплиерите и стигаме до Ал-акса, о Аллах Акбар ;)

(извинявайте за лиричното отклонение - valentinus - добра скорост ли развивам ? )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:lol6: след това мъдро включване на протеино-поглъщащо людоподобно същество :lol6:

остава само да отговоря на един върпос, от преди няколко поста :

Названието "Tabernaculus" e на латински и типично по магарешки, започваме да го разплитаме отзад-напред :

-надставката "-culus" е умалитено.Например "ped" -крак, "pediculus" - краче ( може и на млада дама) ;)

-Tabernacul - си е палатка, от където и да я погледнеш

-a Tabernac - буквално се използва като латински превод на юдейското משכן или "мястото на скинията" :baby:

Та тъй де.

От мястото на скинията - което всички знаем кое е било, по време на магарешките ми мистерии и търсения, минаваме през тамплиерите и стигаме до Ал-акса, о Аллах Акбар :wors:

(извинявайте за лиричното отклонение - valentinus - добра скорост ли развивам ? )

-----------------

Добра е, но можеш и още, даже много-много-още, щото скинията на Бога, пък и табернакула си го има всеки един от нас.

Това е просто евфемизъм за дихателното ни поле и етерно-астрално-менталната ни силова мрежа, която разпростираме около себе си. Всеки я има, но не при всеки е от един особен вид, от вид, който са имали светците, примерно.

-----------------

Аз щот` могу мязам на светец, даже си имам и очила, ша га стягам таа мрежа, пък тогаз да ме видитееее ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

-----------------

Добра е, но можеш и още, даже много-много-още, щото скинията на Бога, пък и табернакула си го има всеки един от нас.

Това е просто евфемизъм за дихателното ни поле и етерно-астрално-менталната ни силова мрежа, която разпростираме около себе си. Всеки я има, но не при всеки е от един особен вид, от вид, който са имали светците, примерно.

-----------------

Аз щот` могу мязам на светец, даже си имам и очила, ша га стягам таа мрежа, пък тогаз да ме видитееее ;)

Е, е, е ...

ти нали обясни в предния си пост за върха на дясната сърдечна камера, въпреки, че защо е точно там не мога да си обясня ...

Аз разгледах проблема само то грубата, материална и...хммм.... видима страна на въпроса.

Между другото Кааба все ми се набива в очите докато търся Публикувано изображениекъдето и да отида, където и да почукам - все е някъде "около" .....

Аз мрежа си нямам пък.Само уши и копита.

А ти вместо да се хилиш, гледайки отстрани как се опитвам да завържа жалкия си мозък на възел, вземи си влезни в ролята , си ву пле Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като видях темата вчера и ровнах в интернет какво е това "табернакъл" и видях, че изхожда от латинското "таберн" в умалителна форма , и ми стана забавно. Господ си е изискал една таверна за срещи ? :):brick wall:

Пък сега сериозно:

храм трябва да бъде разрушен и на негово място да построим нов, истинен = дванедесеторния идеален, небесен човек, който да го изпълни с божественото присъствие и да го заключи за всичко останало.

Във вътрешната част на табернакъла - в Светото Място на масата има поставени 12 парчета/къса хляб.

От тези 12 парчета ли идва символизма за дванадесеторния небесен човек или от другаде ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като видях темата вчера и ровнах в интернет какво е това "табернакъл" и видях, че изхожда от латинското "таберн" в умалителна форма , и ми стана забавно. Господ си е изискал една таверна за срещи ? :beer::)

Пък сега сериозно:

Във вътрешната част на табернакъла - в Светото Място на масата има поставени 12 парчета/къса хляб.

От тези 12 парчета ли идва символизма за дванадесеторния небесен човек или от другаде ?

------------------

Да, дванадесетте хляба са 12-те свещени храни /4-те свещени етера с по 3 разновидности всяка/ - те са по-висша октава на земните етери - енергийни корпускули, от които е изградена нашата реалност.

Та свещените етери, които не се намират в нашата природа могат да бъдат получени само на специални места /чрез Учител, в специален Храм или друг силов фокус и т.н./. Затова и Христос - Спасителя е казвал, че само който яде от неговото тяло /ех, колко канибалски звучи, ако се приеме буквално, както еКзотериците четат.../ ще...

Матей 26:26

И когато ядяха, Исус взе хляб, благослови, и го разчупи и като го даваше на учениците, рече: Вземете яжте; това е Моето тяло.

Марко 14:22

И когато ядяха, Исус взе хляб и като благослови, разчупи, даде им, и рече: Вземете, [яжте]; това е Моето тяло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Там има още и златна съдинка с манна, жезъла на Аарон, плочите с божиите заповеди, един седморен светилник... и още други съкровища, но това няма никаква стойност за нас. Душевните сили на низшия човек не могат да си служат с тях..

"Моят народ загива, защото няма познание".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...