Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Бих искала да попитам дали има така да се каже универсален подход при провеждане на психоанализа по отношение на въпросите към пациента , подхода с него. Или с други думи как протича един психоаналитичен сеанс по принцип? Благодаря предварително за отговорите. :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подходът може да се нарече универсален, доколкото психоаналитичната терапия залага на това, че проблемът е в пациента и той трябва да осъзнае или осмисли този проблем, като само по този начин той може да го преодолее. Оттук обаче различните школи имат различни теоретични подходи и е много важно психоаналитикът на коя/кои школа/и използва методите и доколко комбинира различни подходи. Ако въпросът е дали има някаква стандартна процедура, която трябва да се очаква, отговорът е "не". Единственото стандартно нещо, без което психоаналитичният сеанс не може да мине, е това, че пациентът трябва да си плати за него - даже в психоаналитичната теория е отбелязано много ясно, че плащането на аналитика е много съществено за оздравяването на пациента. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Бих искала да попитам дали има така да се каже универсален подход при провеждане на психоанализа по отношение на въпросите към пациента , подхода с него. Или с други думи как протича един психоаналитичен сеанс по принцип? Благодаря предварително за отговорите. :wors:

По принцип е едно, а принципно си зависи от нивото/качеството на психоаналитика и до някаква степен от моментното психо/физическо състояние на последния. Въпроса за подхода е важен за самия пациент и обикновено качествения психоаналитик още в опознавателния разговор следва да се насочи към общо определяне на проблема, характерните особености и моментното състояние на пациента и от там да прецени своя подход - с цел помагане/консултиране за решаване на даден проблем или състояние.

Въпроса със заплащането няма нищо общо с подхода.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм ходил досега на психоаналитик, но имам впечатления от разкази.Може да има и специалисти, но май повечето са го ударили на лесно печелене на пари.Така, че съм съгласен с мнението, че заплащането е най-важната част :wors: Естествено, че използват стандартен подход(може би под влиянието на американските филми).По-лесно е, а и пациента това очаква. Аз лично, когато имам психологични проблеми предпочитам да си ги излея пред някой барман :down: поне консумирам парите си, а и ефекта е същия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите до момента. Може ли съвсем накратко да ми разясните всяка школа с какъв подход действа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност, преди години ми се наложи да изкарам документ, че съм психически устойчив и мога да нося оръжие.Даже не се и наложи да вляза при психолога.Просто си платих и изчаках да ми подпишат документите. А относно школите, не съм запознат :) Предполагам, че наблягат на Фройдиските извращения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо, нямате ли време да ходите на лекции?

Дали пък в нета - в сайтове като здраве, медицина и тем подобни няма по-специализирани форуми в тази област, които биха Ви били от по-голяма полза.

"Най-големият български IT портал с последни новини от света на: софтуера, хардуера и мобилните комуникации. Последни версии на всички популярни програми свободни за сваляне от български сървъри с висока скорост." - това го копнах от "Информация за компанията" в профила на Калдата във Фейсбук.

Всъщност, преди години ми се наложи да изкарам документ, че съм психически устойчив и мога да нося оръжие.Даже не се и наложи да вляза при психолога.Просто си платих и изчаках да ми подпишат документите.

А относно школите, не съм запознат :) Предполагам, че наблягат на Фройдиските извращения.

Вероятно става въпрос за документ, удостоверяващ, че не се водите на отчет в диспансера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса със заплащането няма нищо общо с подхода.

Още Фройд е писал по този въпрос, че заплащането играе роля на подкрепящ елемент на връзката между аналитика и пациента - чрез заплащането на сеанса пациентът показва ангажираност към терапията. :whist:

А и е имало доста големи дебати между различните психоаналитични направления за времетраенето на един сеанс и продължителността на терапията, както и за заплащането на тези услуги. :)

Благодаря за отговорите до момента. Може ли съвсем накратко да ми разясните всяка школа с какъв подход действа?

Не е толкова просто, защото всяко съвременно направление в психоанализата тръгва от класическите психоаналитични системи на Фройд, Адлер и Юнг, като прави някои съществени модификации и допълнения. По-добре кажи какво конкретно те интересува. :*

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gothicrock , аз още в първия си пост съм казала какво ме интересува.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък се чудя толкоз ли излишни пари имате та и за шарлатани да ги давате

:rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не става въпрос в случая за шарлатани , а за психолози професионалисти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не става въпрос в случая за шарлатани , а за психолози професионалисти.

Разбрах.

По какъв критерий ще ги определиш?

По тарифата за сеанс ли?

По името ли (да не визирам една известна покрай едно кафе...че требе да ми плаща за безплатна реклама)?

Всъщност Папа Пий го каза вече-за което го и подкрепям-

и той,и аз,и всеки барман ще ти свършат същата работа.

При това ще е и удоволствие-че няма да се набуташ за тинтириминтири школи,които явно са от голяма важност за теб.

И защо?

А ангорката ми действа положително и на психика,и на болежки-

проверена е през годините и върши чудеса

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

haidukpikaso , не разбирам заядливият ти тон. Ако не вярваш на школи , психолози и т.н. , ок. Не казвам , че няма шарлатани. Има! Но ако темата ми беше за тях , щеше да е ясно още от самото начало! Моля , коментари само по темата и без спам , разбира се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

haidukpikaso , не разбирам заядливият ти тон. Ако не вярваш на школи , психолози и т.н. , ок. Не казвам , че няма шарлатани. Има! Но ако темата ми беше за тях , щеше да е ясно още от самото начало! Моля , коментари само по темата и без спам , разбира се.

Казвам си мнението,не се заяждам-аз така си говоря

:)

За това ти зададох и въпросите.

Аз съм психолог.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gothicrock , аз още в първия си пост съм казала какво ме интересува.

Въпросът ти звучи много общо, а за тези неща не трябва да се говори по принцип. Всеки случай е конкретен и ако попаднеш на психоаналитик, който има готова рецепта за всеки проблем, значи си попаднала на шарлатанин. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма универсален подход.

Каква музика искаш да ти пусна за фон?

Мисля че Ричард Клайдерман е добре,отпусни се

Свещи запали,и им разкажи на тях-

за това,което ти тежи,което не ти дава да заспиш...

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=Bul2b6uT2QU

Ще намерим парченцето от пъзела,онова,счупеното,или загубено.

Трябва да го има.

Сигурна съм

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казвам си мнението,не се заяждам-аз така си говоря

:P

За това ти зададох и въпросите.

Аз съм психолог.

Не става ясно психолог по образование ли сте и/или по професия, но каквото и да е, всичките ви изказвания по-горе звучат в точно противоположен смисъл. Защо не се опитате да дадете едно компетентно мнение на авторката или поне да я насочите къде да потърси информация по въпроса.

Въпросната наука е доста сериозна и с огромно значение за страшно много хора по цял свят. Това че някои все ги виждат нещата с нашенския ни български манталитет само ме натъжава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За всички въпроси по психоанализата може да намерите отговорите тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Между психолог и психоаналитик има много съществена разлика и тя е в това, че първият работи с пациентите си, като се основава на всички познати теории за същността и развитието на човешката душевност, а вторият - единствено върху теорията на Фройд и на неговите последователи. В България няма специалност "психоанализа", защото психологичната ни мисъл е достатъчно зряла, за да не се занимава само с една теория, на която са открити с времето и плюсовете, и минусите. :blink: Сменете вуза, ако искате да станете психолог или психолог - терапевт. Психоаналитик в Б-я няма как да станете, защото няма такава специалност, тъй като е даказано, че теорията на Фройд едностранчиво обяснява човешката природа и не може да обхване цялата нейна същност, както :P и всяка една от остаоналите теории и школи ....

Редактирано от kaloia (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В България няма специалност "психоанализа", защото психологичната ни мисъл е достатъчно зряла, за да не се занимава само с една теория, на която са открити с времето и плюсовете, и минусите.

В България има негативно отношение към психоанализата поради идеологически причини, които са наследство от социализма. :P

... теорията на Фройд едностранчиво обяснява човешката природа и не може да обхване цялата нейна същност, както :blink: и всяка една от остаоналите теории и школи ....

Това не е вярно.

Тези, който критикуват Фройд, го правят по отношение на определени елементи на неговата теория.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какви идеологии говорите тук, какво общо има социализма ... сега, като е капитализъм :) , та кво !? А в другите европейски университети има ли специалност "психоанализа", а !? В кой ? Вие, явно, имате доста особено виждане относно психологията на личността. Ами изложете своите идеи, докажете ги, пишете ... , може не само да развиете науката, но и нобелист да станете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какви идеологии говорите тук, какво общо има социализма ... сега, като е капитализъм :) , та кво !?

А в другите европейски университети има ли специалност "психоанализа", а !? В кой ?

Става въпрос за това, че у нас психоанализата е отричана десетилетия наред поради идеологически причини. У нас психологията винаги е била под шапката на философията, а от там и на вулгарния материализъм, който разглежда съзнанието като механичен продукт на социално-икономическата система. В западните университети студентът има право сам да си прави програмата и да избира дисциплините, които иска да учи - у нас се учи по готова програма. В момента психологията, която може да се изучава у нас, се преподава от хора, които са защитили своите научни трудове предимно при старата система и знанието, което се преподава от тях, е морално остаряло. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става въпрос за това, че у нас психоанализата е отричана десетилетия наред поради идеологически причини. У нас психологията винаги е била под шапката на философията, а от там и на вулгарния материализъм, който разглежда съзнанието като механичен продукт на социално-икономическата система. В западните университети студентът има право сам да си прави програмата и да избира дисциплините, които иска да учи - у нас се учи по готова програма. В момента психологията, която може да се изучава у нас, се преподава от хора, които са защитили своите научни трудове предимно при старата система и знанието, което се преподава от тях, е морално остаряло. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Да, през 50-те - 60- те години, по идеологочиси причини са били отричани достижения във всички области на научното познание. Не виждам смисъл да си говорим за онова време, което е продължило не повече от 10 -15 години. Всичко това е вече история.

Много отдовна е вече история ! Защо говорите за тези неща, сякаш се отнасят до настоящия момент?

Какво лошо намирате в това, че психологията е "под шапката" на философията ? Имате нещо против философията ? Първите психолози са филисофи, които са изказали такива невероятни неща, които и до днес никой не може нито да оспори, нито да обори. Смятате тези знания за излишни !?

От години няма источни и западни университети. :cool: Човече, вие в коя година живеете ?

В университетите по света има списък със задължителни дисциплини, за всяка една специалност, които студентът трябва да покрие, за да получи диплома. В някои от тях, в някои специалности се предоставя възможност да се избире регламентиран брой дисциплини от опхределен брой предложени. Софийски университет никога не е отстъпвал от най - добрата световна практика :) и при социализъма, и :) при капитализъма.

В горепосочения от мен период психоанализата най-вероятно е била отричана. Отричането и през останалите години е МИТ, разпространяван от хора, които никога не са слушали лекции за теориата на Фройд. Само не ми казвайте, че може да се образова човек без да слуша лекции, а самво като чете писанията на "класиците". :) Колко книги е написал Фройд ? Колко от тях са преведени на български език ? Колко от тях бихте могли да намерите в нашите библиотеки, независимо на какъв език са ? Тези въпроси се отнасят до всчки, които са оставили следи в психологията, не само за Фройд. И това важи за всяка научна дисциплина ( пресдмет ). Ако можеше по този начин да се получявят нужните на всяка една нация знания, хората щяха да си седят вкъщи да си четат, свободно, кой , каквото си иска и каквото му е на сърце и нямаше да има университети.

За първи път чувам за морално остаряло знание. Има морано остаряла техника.

Вашата научна степен каква е ? Ако нямате такава, всичкото , което сте написали за преподаватели и научни работници е без всякаква стойност и нямате моралното право да изказвате пубрлично вашето мнение относно тяхната компетентност.

Не можеш да оценяваш някой, който е над теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:blink::):)

Нека разгледаме нещата едно по едно.

Да, през 50-те - 60- те години, по идеологочиси причини са били отричани достижения във всички области на научното познание. Не виждам смисъл да си говорим за онова време, което е продължило не повече от 10 -15 години. Всичко това е вече история.

Много отдовна е вече история ! Защо говорите за тези неща, сякаш се отнасят до настоящия момент?

Не е история, защото хората, които са мислели догматично, са създали свои последователи, които днес са професори и доценти и държат властта в научните среди.

Какво лошо намирате в това, че психологията е "под шапката" на философията ? Имате нещо против философията ? Първите психолози са филисофи, които са изказали такива невероятни неща, които и до днес никой не може нито да оспори, нито да обори. Смятате тези знания за излишни !?

У нас сега под философия се разбира предимно немската класическа философия, която разглежда съзнанието като автономна субстанция, което влиза в конфликт с психоанализата, която разглежда съзнанието като зависимо от несъзнаваното - това са две съвсем различни научни парадигми.

От години няма источни и западни университети. :) Човече, вие в коя година живеете ?

В университетите по света има списък със задължителни дисциплини, за всяка една специалност, които студентът трябва да покрие, за да получи диплома. В някои от тях, в някои специалности се предоставя възможност да се избире регламентиран брой дисциплини от опхределен брой предложени. Софийски университет никога не е отстъпвал от най - добрата световна практика :) и при социализъма, и :) при капитализъма.

В западните университети всяка дисциплина има определено ядро от задължителни предмети, а останалите студентът сам си ги избира - задължителните предмети са по-малко от избираемите. В нашите университети студентът има много ограничени възможности да си избира програмата, ако изобщо ги има. Да не говорим, че студентът няма право да си избира преподавателите, както на запад, а те му се спускат отгоре по неясни критерии от катедрите и академичните съвети.

В горепосочения от мен период психоанализата най-вероятно е била отричана. Отричането и през останалите години е МИТ, разпространяван от хора, които никога не са слушали лекции за теориата на Фройд. Само не ми казвайте, че може да се образова човек без да слуша лекции, а самво като чете писанията на "класиците". :) Колко книги е написал Фройд ? Колко от тях са преведени на български език ? Колко от тях бихте могли да намерите в нашите библиотеки, независимо на какъв език са ? Тези въпроси се отнасят до всчки, които са оставили следи в психологията, не само за Фройд. И това важи за всяка научна дисциплина ( пресдмет ). Ако можеше по този начин да се получявят нужните на всяка една нация знания, хората щяха да си седят вкъщи да си четат, свободно, кой , каквото си иска и каквото му е на сърце и нямаше да има университети.

Лекциите са само едната страна на образованието. Много по-важно е студентът да може да прави самостоятелни изследвания.

За първи път чувам за морално остаряло знание. Има морано остаряла техника.

Вашата научна степен каква е ? Ако нямате такава, всичкото , което сте написали за преподаватели и научни работници е без всякаква стойност. Не можеш да оценяваш някой, който е над теб.

Има морално остаряло знание, което е неадекватно спрямо проблемите, които трябва да решава.

И не се притеснявайте за моята степен, тъй като имам това, което е необходимо да обезпечи нещата, които пиша. :P

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радвам се за вас ! Нямам какво повече да кажа по темата. Спорът за мен е приключен. Вие сте си втълпили това за идеологиите и социализма, и професорите с техните "остарели" знания и това е. :blink: Предавам се !!! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...