Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Живея в 3 стаен апартамент на първи етаж. Южен хол 20кв/м и две северни спални по 12кв/м нова дограма четири сезона на Саламандър и външна изолация. Тухлен. Среден. Имам изолация с каменна вата на таваните. Спряла съм се на 3 климатика Дайкин инверторни. За жалост в коридора няма как да сложим предвид, че е най студен. Според вас колко приблизително ще е сметката за отопление в най студеното време -10градъса?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от мощността на климатиците и цената на тока,която отново ще скача през лятото. Минават ли тръби на топлоГрабация през жилището-те също ще отдават топлина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Минус 10 градуса не е кой знае какъв студ, къде живееш? Дайкин са достатъчно класни климатици, та да ти осигурят приятна температура, при това без да ти дерат кожата за тока, който ще ти черпят. Дограмата също ти е голям плюс, през късната есен си сложих такъв тип стъкла и съм много доволен. Всъщност, в случая проблемен е коридорът и най-вече вероятно входната врата - ако последната е паянтова и/или неуплътнена, консумацията ще се увеличи сериозно. Както вече писа по-горе колегата, важна е мощността на Дайкит-ите, ако са по-маломощни, ще ти дърпат повечко ток, ако пък са свръхмощни - няма да е оправдана покупката им. Трите стаи са за "12-ки" (лично мнение), макар че могат да минат и с "9-ки" - повече мощност, по-малко разходи, пък колкото и на някого да не му се вярва. Е, ако държиш в стаите да е плюс 30 градуса и да ходиш гола, това е друг въпрос, но една нормална температура от около 22-24 градуса ще се постига с лекота и нисък разход.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Варна са си много :))) Входната врата също е хубава блиндирана с каменна вата е 5см. И аз съм на мнение, че по-добре малко по мощни. 22 градуса. Не минават тръби. Ако си сложа 3 12-ски колко според теб ще е сметката на края на месеца?

Редактирано от alqq (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една 12-ка и две 9-ки е за мен най- удачния вариант. 12 кв. с добра изолация- напълно достатъчно е инверторна 9-ка, и то на Дайкин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Живея в 3 стаен апартамент на първи етаж. Южен хол 20кв/м и две северни спални по 12кв/м нова дограма четири сезона на Саламандър и външна изолация. Тухлен. Среден. Имам изолация с каменна вата на таваните. Спряла съм се на 3 климатика Дайкин инверторни. За жалост в коридора няма как да сложим предвид, че е най студен. Според вас колко приблизително ще е сметката за отопление в най студеното време -10градъса?

Мисля си,че в най-студеното време 3-те климатика ще ти натоварват сметката с около 120-140 лв.При положение,че не ги изключваш когато не си в къщи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В къщи се готви много рядко телевизия се гледа много рядко единственият разход на ток е от компютъра и вечер нощтна лампа.Изключвам уреди като пералния,прахосмукачка, тях ползваме 2-3 пъти в месеца.Също така много рядко да се случи да си сготвя нещо на бързо само тогава се ползва печка.Но до сега винаги съм плащал 55лв нито стотинка повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно не трябва да се изключват през зимата,а само да се намаля температурата. Примерно през деня на 17-18 градуса,а вечер на до 22. Не трябва да плащаш повече от 260-280 лева в най-студеното време,но това е заедно с хладилник,пералня,миялна и други дребни уреди. Ако има и бойлер,ще трябва да се калкулира и той. Мисля,че eleena1999,правилно те насочва към една 12-ка и две 9-ки !

Редактирано от dimd (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо - информацията е доста непълна: Колко човека живеят в жилището, колко възрастни и колко деца, на каква възраст са децата, има ли и колко дълъг е периода през деня, през който в жилището няма никой, двете спални на какви температури ще се отопляват, "хола" с кухненски бокс ли е и там ли пребивавате основно вечер цялото семейство, обичате ли да поддържате "по-топличко" или сте свикнали и ви е добре и на по-умерена температура 20-21 градуса. Второ- проучете добре каква марка и модел климатици да закупите. Доколкото съм запознат Дайкин отдавна не са това което бяха първите години на българския пазар. Чувам отлични отзиви за по-скъпите модели на Панасоник, но не мога да дам подробности. Вероятни разходи за ток за 3-те климатика: 150-оптимално, 100-120-минимално, 170-180-максимално и то при положение, че говорим за 1-ви жилищен етаж и поне 3-4 години от построяването на кооперацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Детето ми е малко и снове навсякъде, затова питам за 22гр. Разхода за домакинските уреди ми е ясен. В Дайкин ми предлагат Мулти Сплит Система -едно външно тяло с три вътрешни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Детето ми е малко и снове навсякъде, затова питам за 22гр. Разхода за домакинските уреди ми е ясен. В Дайкин ми предлагат Мулти Сплит Система -едно външно тяло с три вътрешни

И аз мислех преди време да взема подобно,но при евентуална авария или замръзване на климатика оставаш без отопление. 22 гр.не е ли ниска температура за малко дете? Редактирано от me4opuh (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това "снове навсякъде" ... няма да го коментирам. За реална температура 22 градуса, климатиците трябва да са настроени на 24-25 градуса. Сплит за двете северни спални е удачен вариант - и заради снижаването на шума и за евентуална икономия. За малко дете - отоплението с климатик не е удачен вариант.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Варна са си много...

Доколкото си спомням от годините, през които съм живял във Варна, там поподухва доста през зимата, при от две посоки. Та тия - 100, ако са с вятър ще се приравняват на -200 другаде, където е тихо.

Аз не бих се спрял на слит система, колегата по-горе обясни защо. Вярно е, че климатик не се поврежда всеки ден, но не бих разчитал на един източник на топлина, особено пък с малко дете.

На въпроса на me4opuh - не са малко 220 за отглеждане на дете, няма никакъв смисъл да седи голо на 300 или повече.

Не е проблемно отглеждането на дете на климатик - ако последният е достатъчно мощен и качествен (аз неслучайно препоръчах 3х12), движението на въздуха, който той би предизвикал съвсем не е рисково.

Вкъщи съм с 12-ка ДС инвертор на Фуджицу и не съм разбрал, че има зима отвън, но и не съм го спирал и за миг. При включване на икономичен режим (quiet mode) не се усеща духане от вентилатора, а само едва доловим полъх - зададени 220 , които не пипам. С него отоплявам стая (бивш хол, превърнат в спалня) около 20 м2, стандартна височина. Спалнята ни (превърната в кабинет) е малко по-малка, там има акумулираща печка, която се включва на 1 (ако не се лъжа, това са 800 Вт) само на нощна енергия. Кухнята не се отоплява нарочно, но там помагат комшиите, които от три страни яко хвърлят въглища в кюмбета и парно. Нямаме нито един газов уред вкъщи, освен 1-2 запалки за гости. Бойлерът си работи нонстоп, 2 телевизора, компютър и лаптоп работят денонощно, нормално използване на пералня, готвенето - само на ток, енергоспестяващи крушки навсякъде.

Най-високата ми сметка през тая зима е 119 лв - за февруари, когато бе и най-студено. Да, не се разхождам по слип из къщи, но и не съм с грейка, а анцуг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основният проблем във Варна и останалите крайморски градове е високата влажност, която оказва по-силно влияние от вятъра. Не го забравяйте. Усещането за студ е много по-силно във Варна отколкото при - в Сливен.

Отоплявам малко по-голяма площ с два броя Мидея Верту, 12-ки. Не се смейте и не се бъзикайте :) Без външна изолация, без защита на тавана, кухнята ми е само на гола плоча... постоянно включено бойлерче 5 л. всекидневна работа на два телевизора старовремски (с тръба, единия е 31 инча...) и компютър с по средно над 8 часа работа на всеки, всички крушки и подобни товари. За февруари при положение, че поддържах в кухнята постоянно нощем 18 градуса а денем 25 (от 07:00 до 23:00 часа), а в останалата част - нощем 17 а следобед-вечер - 24-25 градуса... сметката ми е 154 лева. Най-висока сметка имах обаче за януари - 179 лева, това е заради отчетните периоди на гадовете от евн България.

Дограмата ми е певеце, еднокамерна, направена и монтирана от най-добрия майстор в околията. Искам да кажа, че дограмата ми е с наистина много висока качество, максимума на еднокамерните конструкции и надхвърляща 90% от масовите двукамерни. Който иска да вярва, само не искам спорове и коментарии. Имам и една старовремска входна врата с единично старо стъкло, което също хаби много топлина, не стигнаха тъпите парички миналата година, тази ще я сменя.

За вас очаквам сметки не повече от 120 лева, не зная какви са останалите товари, евентуално ел.бойлер може да разбие месечната сметка ако има малко дете или повече женуря в къщата :) Майтап бе Уили, Съветът ми е климатиците да са подови, на Дайкин и Фуджитсу, аз лично при първа възможност ще сменя моите. Поради една единствена причина - Мидейките ми работят перфектно и не почувствах проблеми през този февруари, както и през последните 5 години откакто съм с тях. Но заради по-тихата работа и комфорта на подовите варианти искам да ги сменя. Между другото, Мидея имат в каталога си за 2012 инверторни машинки от ново поколение с подово изпълнение с отлично параметри, поне на хартия, нямам реални резултатри и мнения, и заради доста по-ниската цена може да си остана на любимата китайска марка. Успех :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите, ориентирахте ме. Доколкото разбирам би ми се въртяла около максимум 120лв сметката само за отопление като прибавя и 50лв за домакинството което си плащам така или иначе е добре. Детето е на 2 годинки и откакто се е родило термометъра в стаята показва 22градуса на 40см от пода. Казват, че много топло не е хубаво изнежват се и боледуват. Предвид, че сме изолирали жилището и сме сложили хубава дограма се плаша само от студения под и най-вече коридора. Запазихме стария дървен паркет в дневния трак и едната спалня и нямаше как да сложим изолация и там. За радост в детската ще има. А за мулти сплит системата мъжа ми обсъждаше, че може да се сложи външното тяло на южната страна за по-икономично и по-добра работа /разликата почти винаги е 5 градуса от северната/ За тази система не ме притеснява евентуално да останем 1-2 седмици без климатици ще караме като сега с Адакса и духалка. По-скоро цената на евентуална повреда ще е по-висока, не знам. Вие какво мислите предвид, че е на същата цена като 3 отделни, но на минимална и максимална мощност с около 35% по-икономично на средна почти няма разлика-поне така обясниха в Дайкин. Но не ми се стори, че не я препоръчват. Някой има ли опит с подобна система?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, да Ви споделя и моя експирианс :) .С два инверторни климатици Mitsubishi ZJ-S сметката ми за ток след първия месец на отопление ми се увеличи от 60лв на 97лв.Ще изчакам да видя като стане малко по студено времето каква сметка ще дойде. Помогнаха да избера във форума.На най-добри цени ги намерих Нивас 5 сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една печка на дърва и в цялата къща/апартамент ще е 40 градуса :P

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.