Премини към съдържанието
Profruit

Честит Имен Ден - днес с Благовещение !

Препоръчан отговор

Честит Имен Ден Бъдете живи и здрави 25 март е голям християнски празник, утвърден през VІІ в. Православната църква отбелязва деня, в който Архангел Гавраил се явява на Дева Мария, за да й съобщи Божията воля, че тя ще зачене и роди дългоочаквания Месия. Тази хубава блага вест дава и наименованието на празника. В народния календар денят е известен като Благовец, защото поверието гласи, че тогава долитат кукувиците и лястовиците и известяват на хората Благата вест за идващата пролет. Чуят ли първото кукане на кукувицата, стопаните трябва да докоснат парче хляб или да пипнат пари в джоба си, за да са имотни и сити през цялата година. Вярва се, че на този "благ ден" всяка рана зараства много бързо. Затова на Благовец се дупчат ушите на малките момиченца. Срещу празника иманярите търсят заровени пари. Пчеларите отварят кошерите и пускат пчелите да събират мед. Вярва се, че на този ден и най-силната отрова губи своята сила. В ранната сутрин домакините примитат дома и двора си, събират сметта на куп и я запалват. С вярата, че ако на този ден човек опуши краката си, прескачайки огъня, няма да пострада от змийско ухапване през лятото, те карат децата да прескачат над пламъка. Независимо, че е по време на Великия пост тържествената празнична трапеза присъства риба. На църква се отива с нови дрехи, които стават благословени и се носят по време на Великденските празници. Именници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага Трапеза: риба - печена или варена, шарена пита, лучник. Използвам случая да поздравя с честит рожден ден и нашия съфорумец DaSufferer.Нека празникът му е двоен. Живи и здрави

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Честито на всички именници!Да сте живи и здрави! Честит рожден ден и на DaSufferer :bye: Весело изкарване на празника :drink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Честито на именниците. Да са живи и здрави и да пораснат големи:) Много благодаря за поздравите:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Честито и от мен :whist: с пожелания за всичко най-хубаво и... внимавайте да не се отрежете много :drink: Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Честото Благовещение !

Публикувано изображение

Именници са : Благовест, Благовеста, Благой, Блага и производните им !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Честито на именниците !

Публикувано изображение

Днес е деня на ангелите и на змиите.

Дано първите винаги ви пазят, а вторите никога не ви срещат !

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН НА ИМЕННИЦИТЕ! :)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Честито на именниците !

Публикувано изображение

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Честит празник !

На именниците също, да сте здрави, весели и успяли, благата вест всеки ден да ви спохожда !

Публикувано изображение

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Честит празник и от мен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

честит празник :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Честит празник !

29433.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.