Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Старата ми 10-годишна машина вече ме изоставя и се замислям за закупуването на нова, а познанията ми са  скромни. Необходим ми е само компютър без периферия, като от старото РС няма да ползвам нищо. 

Компютъра ще се ползва за домашна употреба – за всичко без игри, като на него ще си обработвам и любителските видеозаписи /FULL HD/. Нямамп редварителни   предпочитания към определена фирма за процесори или видеокарта - важно е просто кое е по-доброто.

Монитора с който разполагам е Dell U2312HM - 1920x1080 с портове VGA, DVI и DisplayPort. Ще ми се да ползвам DisplayPort заради качеството му. Нямам идея колко е разпространен при видеокартите, така, че, ако се налага ще се ползва и преходник. В краен случай бих могъл да ползвам DVI входа му.

Ориентирал съм се към 8 GB RAM и HDD от порядъка на 1 ТВ, като може би след време ще добавя още един диск. Ще e необходим  порт IEEE 1394, като предполагам, че, ако дъното не го поддържа може да се добави с отделна платка както е на старата ми машина. Привърженик съм на по-големите кутии в които нещата не са наблъскани и ми се ще на дънната платка да има свободни слотове защото не знам какво ще ми хрумне да добавя по-късно.

Машината няма да се клоква, но ми се ще да е надеждна, защото едва ли бих могъл да я сменя скоро.  Нямам претенции машината да е особено тиха, но все-пак да не е и неразумно шумна. Особеното е, че в помещението в което ще работи през лятото и зимата температурата е около 30 градуса. На сегашната ми машина се наложи да сложа активни охладители на хардовете и допълнителни вентилатори на кутията.

Бюджет -  не е строго фиксиран, но е от порядъка на 800 лева, като, ако има смисъл би могъл да бъде и завишен.

Намирам се в София и макар, че до сега съм купувал предимно от JAR нямам предпочитания от коя фирма ще се закупят компонентите. 

Предварително благодаря за различни предложения от участниците във форума.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Моето мнение е, че за този бюджет няма как да се измисли нещо, което да отговаря на вашите изисквания! А те са: хубава кутия с добро охлаждане, пълноразмерно качествено дъно, 8GB рам, 1TB HDD, качествена видеокарта! Просто не виждам как би могло да се получи без здраво да се реже откъм качество на компонентите, а вие не желаете това предполагам?! 

Поздрави!

П.П. Възможно е колегите да измислят нещо добро! Не знам, ще видим! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами щом няма да играете игри защо по-добре не си вземете лаптоп?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На кутията и трябва поне още един вентилатор(автора пише, че в помещението зима-лете е 30 градуса! Рамта си сложил 4, а той иска 8! И е грехота с този хубав монитор, който има да се мъчи с вграденото видео на процесора! Та сметката ще набъбне доста ако трябва да се съобразим с изискванията му!  :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Количка

Или се заделят още 95 лв. за i5-4430 или се чака до септември за новите i3.

Видеокарта освен да грее не виждам за какво му е след като няма да играе игри?

Аз карам с Пентиум и 32 инчов телевизор вместо монитор и нямам оплаквания.

Редактирано от naruto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

BB код:
ASROCK 970 EXTREME3/AMD970/AM3
4GB DDR3 1600 A-DATA
1TB WD Caviar Blue 7200rpm 64MB SATA3 WD10EZEX
Thermaltake V4 Black Edition VM30001W2Z
AMD FX-6350 /3.9G/X6/BOX AM3+
GB R775OC-1GI
PSU CM ELITE POWER 400W PFC

Обща стойност - 875.51 лв. с ДДС

Количка

4гб ще си добавиш после, просторна кутия идва с вентилатор отзад, имаш 2 pci слота да добавяш каквото ти втръсне, видеото няма желания порт но ще използваш преходник или някой друг порт на картата както си решиш. Може да си го вземеш направо от офиса им понеже си от София но трябва да събереш още 75 лева към тези 800.

П.П и поздравления за добре изготвената тема!

Редактирано от yokohama..yms (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На кутията и трябва поне още един вентилатор(автора пише, че в помещението зима-лете е 30 градуса! Рамта си сложил 4, а той иска 8! И е грехота с този хубав монитор, който има да се мъчи с вграденото видео на процесора! Та сметката ще набъбне доста ако трябва да се съобразим с изискванията му!  :P

Съгласен съм само що се отнася до оперативната памет и евентуално захраващият блок, който може да се замени с по-евтин, ако ще се кара занапред само с вграденото видео, което е достатъчно за любителско изпълнение на целите на автора на темата.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изглежда ти не четеш изискванията - за домашна употреба за къв чеп му е отделна карта , като дори вграденото в пентиумите ще му е предостатъчно или викаш да сложи една и допълнително да му грее в кутията!

Рам за такъва изисквания повече от 4ГБ са предостатъчни!

За кутията съм съгласен ,че и трябва още една перка(може да си вземе най-евтината 120мм в сервиза до тях), нали гоним бюджет , трябва всичко да е с добро качествето!

Ако вземе да избира конфигурация по-твоите разбирания с отделно видео и 8ГБ рам , за останалите части какво ще остане (захранване Делукс и консервена "кутийка")

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Моето мнение е, че за този бюджет няма как да се измисли нещо, което да отговаря на вашите изисквания! А те са: хубава кутия с добро охлаждане, пълноразмерно качествено дъно, 8GB рам, 1TB HDD, качествена видеокарта! Просто не виждам как би могло да се получи без здраво да се реже откъм качество на компонентите, а вие не желаете това предполагам?! 

Поздрави!

П.П. Възможно е колегите да измислят нещо добро! Не знам, ще видим! :D

Добре, но какъв би бил разумния бюджет тогава? 

Аз си мислех, че  видеокарта от която се изисква единствено FULL HD не би трябвало да е чак толкова скъпа, а сигурно има и варианти с вградено видео в дънната платка. Разликата в цените на дисковете между 500GB и 1 ТВ не е голяма и не искам да намаля обема на половина и да спечеля 40-50 лева. За останалите цени признавам, че не съм наясно. Ако е разумно бюджета би могъл и да се вдигне в някаква степен.

На въпроса защо за тези пари не взема лаптоп - поне според мен основното му предимство би била мобилността, а на мен тя не ми е необходима. За това и не виждам смисъл за същите пари да имам по-малка изчислителна мощност, по-малък екран /при наличие на 23" нов такъв/ и по-малка гъвкавост за в бъдеще. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не обръщайте внимание, на някои още млади и буйни колеги, на които кръвта ври, джобовете са бездънни, а пръстите - широки.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изглежда ти не четеш изискванията - за домашна употреба за къв чеп му е отделна карта , като дори вграденото в пентиумите ще му е предостатъчно или викаш да сложи една и допълнително да му грее в кутията!

Рам за такъва изисквания повече от 4ГБ са предостатъчни!

За кутията съм съгласен ,че и трябва още една перка(може да си вземе най-евтината 120мм в сервиза до тях), нали гоним бюджет , трябва всичко да е с добро качествето!

Ако вземе да избира конфигурация по-твоите разбирания с отделно видео и 8ГБ рам , за останалите части какво ще остане (захранване Делукс и консервена "кутийка")

И аз това имах предвид(относно последното ти изречение)! Изискванията са на автора, а не мои интерпретации - той иска 8GB рам, стабилно дъно, качествена кутия! Не съм аз ги определял тези неща! Ясно, че рамта е излишна в този си обем! И е ясно, че вграденото видео в процесора е достатъчно! Но автора гони качество! А качеството е пари!

Редактирано от XECUTIONER (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С две думи, конфигурацията на playalistic е отлична.

XECUTIONER къде точно липсва качеството? В чудесното захранване с 5 години гаранция, или съвременния и бърз процесор, или чудесното дъно с нов чипсет?

Редактирано от Людмил (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Видеокарта освен да грее не виждам за какво му е след като няма да играе игри?

Компютъра ще се ползва за домашна употреба – за всичко без игри, като на него ще си обработвам и любителските видеозаписи /FULL HD/.

Зависи с какъв софтуер ще обработва видеото и доколко е любителски процеса. Една карта с CUDA може да свърши доста добра работа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не обръщайте внимание, на някои още млади и буйни колеги, на които кръвта ври, джобовете са бездънни, а пръстите - широки.

Нито съм млад, нито джобовете ми са бездънни! :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи с какъв софтуер ще обработва видеото и доколко е любителски процеса. Една карта с CUDA може да свърши доста добра работа.

Да, ама за домашни цели не си заслужава да изхарчи още 200лв. че да спести да кажем 1 час време. Ако се занимава професионално е друго, понеже ще спестеното време ще са спестени средства и за един ден ще обработи повече видео и ще изкара повече пари, ама за вкъщи не вижда за какво му е.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казвам го защото бюджета не е строго фиксиран и ако може да си го позволи, няма да страда от наличието на картата. Иначе съм съгласен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, съгласен съм. Просто трябва да се изяснят приоритетите, но щом е с 10-годишно РС и чак сега е почувствал нужда от нова машина представи си какъв огромен скок в производителността ще е една Haswell система. Публикувано изображение

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С две думи, конфигурацията на playalistic е отлична.

XECUTIONER къде точно липсва качеството? В чудесното захранване с 5 години гаранция, или съвременния и бърз процесор, или чудесното дъно с нов чипсет?

Еми примерно кутията е пълен боклук, процесора въобще не ми го хвали(никакъв смисъл от него при наличието на Ivy Bridge - нито е по-бърз, нито по-икономичен)! Какво му е чудесно на дъното освен цената от 130лв.! За останалите компоненти съм съгласен, добри са!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видео обработката ще е любителска, а не професионална.   Към 8-те GB RAM съм се насочил защото имам навика да пускам какво ли не едновременно /без обработка на видео рабира се/ и сега паметта вечно не достига. Не е проблем да се добави допълнително или да се надскочи малко бюджета, ако си заслучава печалбата в качеството. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кутията не само, че не е боклук, но за парите си е чудесно бюджетно решение и много по-качествена от повечето кутии с цена под 100лв. Процесора е отличен за цената си с по-добра производителност от Ivy при такт за такт, а и що да не е по-икономичен? Дъното както всяко друго за тая платформа предлага достатъчно възможности за цената си, а съпорта на Асрок е на много високо ниво, ако изобщо се наложи някога да го ползва.

vddvdd, може да вземеш 8GB RAM, понеже цената ще е само 50-60лв. отгоре, а за видеокарта може да караш на първо време с вградената и ако видиш, че не ти стига видеопроизводителност лесно ще купиш видеокарта след време.

• Харесва ми 8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Pentium G850 + 4GB рам. Торент клиента си работи, рипвам двд и между временно гледам ремукс. Та нямаш проблеми и това да правиш. 

Видео обработката ще е любителска, а не професионална.   Към 8-те GB RAM съм се насочил защото имам навика да пускам какво ли не едновременно /без обработка на видео рабира се/

и сега паметта вечно не достига. Не е проблем да се добави допълнително или да се надскочи малко бюджета, ако си заслучава печалбата в качеството. 

Редактирано от naruto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Pentium G850 + 4GB рам. Торент клиента си работи, рипвам двд и между временно гледам ремукс. Та нямаш проблеми и това да правиш. 

Явно имате различно разбиране, за това колко програми да вървят едновременно, че да не стига съответния обем памет, на автора на темата :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Автора ако наистина е с десет годишна машина вероятно си няма никаква идея каква ще е разликата и е чел нещо като препоръки.

Докато аз му изреждам факти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще се разчита на вградено видео то поне да е това:

Междинна сума 737,79 лв.

ДДС (20%) 147,56 лв.

Крайна цена 885,34 лв.

Качествена кутия с добро охлаждане, бюджетно но стабилно захранване, перфектно дъно, процесор с много добра производителност включително вградената видеокарта, бърз харддиск и рам памет! 

Успех на автора с избора, дано съм бил полезен :D!
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.