Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
rokoko15

Помощ относно WI-FI драйвър и Убунту

Препоръчан отговор

Инсталирах си Убунту 12.04 като втора,допълнителна операционна система просто ей така за обща култура. Правил съм го и преди с по-старите версии и като че ли , повече ме радваше подредбата на десктопа. Не мога да ползвам само линукс , тъй като съм зависим от някои платени програми писани само за бозата и поради тази причина можете спокойно да ме третирате като пълен новобранец . Та на въпроса ми :

Лаптопа на който работя е Dell Inspirion N5040 . Когато ползвам дистрибуцията като live cd нямам никакви проблеми с безжичната мрежова карта , но след като я инсталирам Убунту вижда модела на машината и инсталира драйвър за мрежовата карта някакъв BCM . Предполагам че, става въпрос за Broadcom само че, при мен не е сложена такава карта а Евереста под Уиндоус казва това: Dell Wireless 1701 802.11b/g/n [14E4-4727] [NoDB] PCI

Всъщност пробвах да инсталирам предложеният драйвер и се получава така че , се вижда мрежата но опитите за свързване са неуспешни. След като деинсталирам драйвера проблема остава . С външна usb  антена проблеми няма намира си нейният драйвер и всичко е нормално. Моля Ви да ми помогнете относно подкарването на моята безжична карта ако това е възможно . Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тоя Броадком , трябва да го заковат отгоре като важна тема е това ти е решението, естествено се иска да си закачен за кабел с нет или друга карта с нет Uninstall the bcmwl-kernel-source package by issuing the following command on a terminal: sudo apt-get remove bcmwl-kernel-source

make sure that the firmware-b43-installer and the b43-fwcutter packages are installed

sudo apt-get install firmware-b43-installer b43-fwcutter

type into terminal: cat /etc/modprobe.d/* | egrep 'bcm' (you may want to copy this) and see if the term 'blacklist bcm43xx' is there if it is,

type cd /etc/modprobe.d/ and then

sudo gedit blacklist.conf put a # in front of the line: blacklist bcm43xx then save the file (I was getting error messages in the terminal about not being able to save, but it actually did save properly). reboot

Редактирано от ssb558 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирах си Убунту 12.04 като втора,допълнителна операционна система просто ей така за обща култура. Правил съм го и преди с по-старите версии и като че ли , повече ме радваше подредбата на десктопа. Не мога да ползвам само линукс , тъй като съм зависим от някои платени програми писани само за бозата и поради тази причина можете спокойно да ме третирате като пълен новобранец . Та на въпроса ми :

Лаптопа на който работя е Dell Inspirion N5040 . Когато ползвам дистрибуцията като live cd нямам никакви проблеми с безжичната мрежова карта , но след като я инсталирам Убунту вижда модела на машината и инсталира драйвър за мрежовата карта някакъв BCM . Предполагам че, става въпрос за Broadcom само че, при мен не е сложена такава карта а Евереста под Уиндоус казва това: Dell Wireless 1701 802.11b/g/n [14E4-4727] [NoDB] PCI

Всъщност пробвах да инсталирам предложеният драйвер и се получава така че , се вижда мрежата но опитите за свързване са неуспешни. След като деинсталирам драйвера проблема остава . С външна usb  антена проблеми няма намира си нейният драйвер и всичко е нормално. Моля Ви да ми помогнете относно подкарването на моята безжична карта ако това е възможно . Благодаря предварително.

Алтернативата на Еверест под Linux е hardinfo /информация за хардуера/. 

Най- добре ще е да пуснеш lspci в терминала,  http://s19.postimg.org/nhtkf62sx/lspci.png за да видиш ID на устройството. Често необходимият модул за устройството е с наименование, различно от фирменото.

Сега за проблема : Пускаш системата от Live CD и се свързваш, а след инсталацията това не става. Така ли е ? Ако е така, проблемът може и да не е в модулите. Наличието на фирмен драйвър не те задължава да го ползваш, ако системата разпознава устройството. 

Напиши broadcom в търсачката на мениджъра на пакети и виж, какво е инсталирано http://s19.postimg.org/g348msgxf/broadcom.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алтернативата на Еверест под Linux е ...

lspci

dmesg

+ cat,awk,sed,grep,head за по-подробна/подредена информация ;)

/proc/meminfo

/proc/cpuinfo

free

lsblk

dmidecode

hdparm

fdisk

Ако щеш и lsusb

Редактирано от tux (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на отзовалите се . Бях на работа и не успях вчера да се включа , и тъй като днес съм отново на линия мисля да се позанимавам още малко с проблема . Следвайки вашите съвети честно казано не постигнах някакъв напредък, 100% причината е при мен, затова реших да видя все пак какъв ми е wi-fi  чипа и разглобих лаптопа. Резултатът е : mini wi-fi card DW 1701 като краен продукт а всъщност става въпрос за BCM94313HMGB. Ubuntu вижда хардуера като BCM 4313 което незнам дали е същото но , след като инсталирах деинсталирах драйвера за момент интернета тръгна , работи около 10-на минутки и прекъсна от самосебе си . След опит за ново свързване с мрежата защитена с wpa&wpa2 показва че , връзката е осъществена но всъщност нямам връзка с интернет нито с рутера на адрес 192.168.1.1  . Променам настройките на безжичната връзка на IPV4 и IPV6 от (автоматично DHCP) и (автоматично)  на автоматично само за адреси и на двата протокола и връзката тръгва за малко.  След това умира завинаги и продължава да вижда безжичните мрежи , но не може да се свърже с тях......................... След малко се сетих за нещо с което , се бях сблъсквал и преди само че , на друг компютър с карта която не поддържа по- новите протоколи за защита и свалих криптирането на мрежата само на WPA с 64bit код и всичко тръгна нормално . Да ама аз няма да оставя така мрежата защото има много ентусиасти които с помощта на Back Track и други подобни линукси се опитват да се "закачат". Не че с по-високото ниво на криптиране не се получава но като видя че се правят опити сменявам името на мрежата и паролата и оставям ентусиастите да продалжат своята борба . Принципно не бих имал нещо напротив но, живея в провинцията и скоростта на доставчика не е особенно висока. И все пак имам усещането че,BCM94313HMGB и BCM 4313 не е един и същ хардуер и убунту не разпознава коректно картата , не съм сигурен но така си мисля. Кажете моля какво да пробвам?

rokoko@rokoko-Inspiron-N5040:~$ lspci 00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02) 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02) 00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06) 00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05) 00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05) 00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05) 00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05) 00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 3 (rev 05) 00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 5 (rev 05) 00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05) 00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5) 00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05) 00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 6 port SATA AHCI Controller (rev 05) 00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05) 00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05) 12:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01) 13:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05) ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02) ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02) ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02) ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02) ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02) ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02) rokoko@rokoko-Inspiron-N5040:~$

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма грешка http://s19.postimg.org/dpvy6my7l/bcm.png

Така се търсят модулите.

Ако не си доволен от картата си вземи една TP-Link tl-wn722n за 15-20 лв.  да имаш прилична връзка. Вградена карта никога не може да се сравнява с външна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

CIBERCOP Благодаря Ви че , се опитвате да ми помагате . Сега не искам да бъда разбран погрешно и да бъда оплюван но :

Разполагам с две външни безжични карти с Риалтек чипове , като особенно едната RTL8187L или така нареченото от китайците устройство Wifly-City работи уникално добре и на двете операционни системи. Вградената ми карта на лаптопа под уиндоус 7 работи по-добре от доста външни свои събратя . Пробвана е многократно просто за сравнение. Най-вероянтно причината за проявените капризи ще се окаже единствено в не дотам добрият драйвер написан за линукса. Аз нямам умението да пиша софтуер и ще се задоволя с направеното до сега .Това не е първият форум в който четох за подобни проблеми , включително и по руските форуми попаднах на подобни теми. Започнах темата защото аз мога да си сменя вградената карта с подходяща но това не трябва да е начина. Има млади или не до там опитни "мераклии" които ще се наложи да идат на сервиз за да им подменят вградената карта или ще се изръсят с известна сума пари за външна такава и така до следващият път с поредният възникнал проблем. Аз нямам много свободно време но, по природа съм любопитен и ще се блъскам докрай с различни предизвикателства осъзнавайки че , ползвам свободна операционна система със своите дребни проблеми и безкрайни предимства . В няколко форума директно съветваха да се смени определен хардуер с друг за да работи по-добре под линукс, никой обаче не каза на питащият че всъщност проблема не не в компютъра а в това че мафията наречена майкрософт разполага с хиляди високо платени специалисти които пишат ежедневно софтуер за всички произведени устройства . И че нужният драйвер за линукс ще се появи на света когато някой можещ попадне на устройство ,което "не го кефи" как работи и той напише  нужният код и го подари БЕЗПЛАТНО на нас по-простите. Затова както казва народа " На харизан кон зъби не се гледат"  .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти май не си прочел моя пост, какво пише!? Имам Броадком и това единствения начин да го подкараш, няма кой да ти напише драйвера за Броадком, просто забрави!

Това е от производителя, не е от Линукс. Ако не знаеш английски, кажи! Ще ти преведа какво пише и какво да направиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти май не си прочел моя пост, какво пише!? Имам Броадком и това единствения начин да го подкараш, няма кой да ти напише драйвера за Броадком, просто забрави!

Това е от производителя, не е от Линукс. Ако не знаеш английски, кажи! Ще ти преведа какво пише и какво да направиш.

Напротив прочетох го много внимателно и се оправям на английски. За всички които ще четат темата : само напътствията на "ssb558" за сега свършиха работа за което съм му много благодарен, както и на останалите които  се включиха да помагат. Ще тествам и ще пиша пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма грешка http://s19.postimg.org/dpvy6my7l/bcm.png

Така се търсят модулите.

Ако не си доволен от картата си вземи една TP-Link tl-wn722n за 15-20 лв.  да имаш прилична връзка. Вградена карта никога не може да се сравнява с външна.

така е... вградената е с 2 антени и цял заден капак на дисплея, работещ като антена... но ако монтираш по мощна антена външния адаптер бие вградения...

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново. Имах намерение да пусна нова тема но прецених че , е излишно и ако някой  има подобен на моя хардуер ще му е по-лесно да чете в една тема. Още веднъж  държа да благодаря на колегите които се отзоваха на предишното ми питане , а сега Ви моля отново за съвет.

Случи се следното:  след като поразгледах  Ubuntu 12.04 след почти две седмици изцяло на него бях 100% сигурен за себе си че, това не е визията която  ми е удобна. Всъщност Unity средата ме дразни много и ми е адски неудобна. От моя гледна точка ако ми трябва шарения бих работил на уиндоус7 или 8 (или Мак) . Затова си инсталирах първо на флашка а по-късно и на харда УСУ 7.0 версията за нетбук и о чудо , всичко върви чудесно и има всичко в него което , ми трябва . А лаптопа в интернет върви както никога до сега. При отваряне на страниците закъснението е най-много 1-2 секунди просто мечта. Средата е Gnome и ми е много конфортно. Та сега по същество:

У дома понеже рутера се намира извън жилището за по-добра връзка ползвам външен  USB адаптер RTL8187L  но , понякога го инсталирам на компютъра на детето и си ползвам вградената безжична карта от първото мнение в тази тема. Наложи ми се да ползвам интернет на друго място , където потребителите са доста и нета е много слаб но го има и се случи следното:  Дадаха ми парола за мрежата и се опитах да се вържа , получи се за кратко и връзката прекъсна . След това се свърза отново. В информацията за връзката ми показва от 48 до 54 Mb на сигнала но реално нямам интернет. Помислих си че нещо се е повредил браузера и пробвах ъпдейт от терминала но няма интернет. Помислих си че съм направил нещо на операционната система и бързо си направих на една флашка първо наново УСУ а след това и Убунту но, ефект нямаше. Стартирах уиндоус7 от същото място и връзка с интернет имаше. Грабнах лаптопа с включен линукс и тръгнах по-посока на рутера (по-близо до него) и връзката се появи без да пипам нещо по драйверите и т.н. В момента съм на същото място и  пиша от уиндоуса . На какво смятате че седължи този път проблема. Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проверете нивото на сигнала докато сте с Linux.

iwconfig ETHX - или както ви е там интерфейса.

Или ако сте по-модерен:

iw ETHX link

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съвета колега . За съжаление малко късно видях вашият отговор . У дома проблеми с нета нямам и утре ще ида на същото място за да пробвам от там. А от домашната мрежа терминала каза това:

rokoko@rokoko-Inspiron-N5040:~$ sudo su [sudo] password for rokoko: root@rokoko-Inspiron-N5040:/home/rokoko# iwconfig ETHX ETHX   No such device root@rokoko-Inspiron-N5040:/home/rokoko# iw ETHX link Usage:  iw [options] command Options:  --debug    enable netlink debugging  --version  show version (3.2) Commands:  help  event [-t] [-r] [-f]  phy  list  phy <phyname> info  dev  dev <devname> info  dev <devname> del  dev <devname> interface add <name> type <type> [mesh_id <meshid>] [4addr on|off] [flags <flag>*]  phy <phyname> interface add <name> type <type> [mesh_id <meshid>] [4addr on|off] [flags <flag>*]  dev <devname> ibss join <SSID> <freq in MHz> [fixed-freq] [<fixed bssid>] [beacon-interval <TU>] [basic-rates <rate in Mbps,rate2,...>] [mcast-rate <rate in Mbps>] [key d:0:abcde]  dev <devname> ibss leave  dev <devname> station dump  dev <devname> station set <MAC address> vlan <ifindex>  dev <devname> station set <MAC address> plink_action <open|block>  dev <devname> station del <MAC address>  dev <devname> station get <MAC address>  dev <devname> survey dump  dev <devname> mesh leave  dev <devname> mesh join <mesh ID> [<param>=<value>]*  dev <devname> mpath dump  dev <devname> mpath set <destination MAC address> next_hop <next hop MAC address>  dev <devname> mpath new <destination MAC address> next_hop <next hop MAC address>  dev <devname> mpath del <MAC address>  dev <devname> mpath get <MAC address>  dev <devname> scan [-u] [freq <freq>*] [ies <hex as 00:11:..>] [ssid <ssid>*|passive]  dev <devname> scan trigger [freq <freq>*] [ies <hex as 00:11:..>] [ssid <ssid>*|passive]  dev <devname> scan dump [-u]  reg get  reg set <ISO/IEC 3166-1 alpha2>  dev <devname> connect [-w] <SSID> [<freq in MHz>] [<bssid>] [key 0:abcde d:1:6162636465]  dev <devname> disconnect  dev <devname> link  dev <devname> offchannel <freq> <duration>  dev <devname> cqm rssi <threshold|off> [<hysteresis>]  phy <phyname> wowlan show  phy <phyname> wowlan disable  phy <phyname> wowlan enable [any] [disconnect] [magic-packet] [gtk-rekey-failure] [eap-identity-request] [4way-handshake] [rfkill-release] [patterns <pattern>*]  dev <devname> roc start <freq> <time>  phy <phyname> set antenna <bitmap> | all | <tx bitmap> <rx bitmap>  dev <devname> set txpower <auto|fixed|limit> [<tx power in mBm>]  phy <phyname> set txpower <auto|fixed|limit> [<tx power in mBm>]  phy <phyname> set distance <distance>  phy <phyname> set coverage <coverage class>  phy <phyname> set netns <pid>  phy <phyname> set rts <rts threshold|off>  phy <phyname> set frag <fragmentation threshold|off>  dev <devname> set channel <channel> [HT20|HT40+|HT40-]  phy <phyname> set channel <channel> [HT20|HT40+|HT40-]  dev <devname> set freq <freq> [HT20|HT40+|HT40-]  phy <phyname> set freq <freq> [HT20|HT40+|HT40-]  phy <phyname> set name <new name>  dev <devname> set peer <MAC address>  dev <devname> set 4addr <on|off>  dev <devname> set type <type>  dev <devname> set meshid <meshid>  dev <devname> set monitor <flag>*  dev <devname> set mesh_param <param>=<value> [<param>=<value>]*  dev <devname> set power_save <on|off>  dev <devname> set bitrates [legacy-<2.4|5> <legacy rate in Mbps>*]  dev <devname> get mesh_param [<param>]  dev <devname> get power_save <param> You can omit the 'phy' or 'dev' if the identification is unique, e.g. "iw wlan0 info" or "iw phy0 info". (Don't when scripting.) Do NOT screenscrape this tool, we don't consider its output stable. root@rokoko-Inspiron-N5040:/home/rokoko#  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

свали си wavemon

sudo apt-get install wavemon

след това го стартираш с

sudo wavemon

с F7 може да си настроиш на кой интерфейс да е, предполагам е wlan0

с F3 разглеждаш всички мрежи около теб в реално време, сила сигнал и т.н,

от Ф7 можеш да си избереш и как да ти сортира информацията

ако си вече закачен за мрежа, при стартиране на вейвмон можеш да видиш пълна и подробдна информация за връзката

Редактирано от ssb558 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормално е да получавате тези съобщения - написали сте дословно, това което аз ви написах без да замените ETHX с името на вашият wireless интерфейс.

Напишете ifconfig и вижте името на интерфейса - eth1, wlan0, wlan1 и т.н.

След това повторете командите.

Ако изобщо имате линк (както сте написали, че примерно сте се закачили на 54Mb) то би трябвало да видите с iwconfig нещо като:

Link Quality=63/70  Signal level=-47 dBm

Обърнете внимание и на:

Bit Rate=54 Mb/s Tx-Power=15 dBm

С iw ще видите нещо подобно:

signal: -52 dBm tx bitrate: 54.0 MBit/s

Най-добре е да публикувате целият изход от командите тук.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.