Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

driver_sl

Прегрява ли видеокартата или не?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Вчера реших да си инсталирам една Аида64 да видя как стоят нещата с температурите на компютъра. Общо взето всичко беше нормално с изключение на видеото. Там показанията бяха доста завишени: температура в покой 67 градуса. 

Това е видео картата: http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?psn=000101&pid=138&lid=1

Забита на това дъно: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2607#ov

Захранването е Фортрон 400W, ОС Windows7 x86

След това, което видях като показание, реших да ги потвърдя с GPU-Z:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

След това пуснах FurMark за да видя как се повишава температурата и скоростта на вентилатора. Тук стана интересно. CPU Load си стоеше все на 0%, а Fan Speed на 38% и не се промени показанието на никъде. Реално обаче скоростта на вентилатора чувствително се увеличи. Направо като реактивен започна да бучи и отзад струята беше доста силна. GPU-Z показа, че температурата нараства и стигна до 97 градуса. Въпроса ми е мога ли да вярвам на тези програми? И изобщо на датчика на видеото. Преди няколко месеца я разглобявах за да я почистя. Смених и пастата, но малко остана от старата отстрани покрай кристала, защото там не посмях да пипам за да не го повредя. Имаше няколко чипа, които контактуваха с общия охладител посредством термо лепенки, които при разглобяването бяха здрави и не съм ги пипал. Започвам да се съмнявам, че е трябвало да ги сменя и тях, но не знам колко дебели трябва да бъдат и дали изобщо може от тях да е проблема или от излишната термо паста която е встрани от контактната повърхност реално. Друго не съм правил по картата. Въздушният поток в кутията(Foxcon) е добър. Драйверите са с последния Каталист от януари тази година. Ако имате някакви идеи на какво може да се дължи тази разлика в показанията ще се радвам да ги споделите. Поздрави! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да си почистиш компютъра от прах и най-вече видеокартата. Вероятно радиатора е пълен с прах и вентилатора не може да смогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да си почистиш компютъра от прах и най-вече видеокартата. Вероятно радиатора е пълен с прах и вентилатора не може да смогне.

Всичко е идеално чисто. Въпроса е от къде идва това разминаване в показанията на програмите и реалните резултати.  :ohmy:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко е идеално чисто. Въпроса е от къде идва това разминаване в показанията на програмите и реалните резултати.  :ohmy:

Това, че е чисто не значи, че всичко е ок. Трябва да се смени вероятно термопастата на радиатора на видеокартата. Ако проблема продължава, може да е хардуерен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че е чисто не значи, че всичко е ок. Трябва да се смени вероятно термопастата на радиатора на видеокартата. Ако проблема продължава, може да е хардуерен.

Теглиш Speed Fan увеличаваш вента на 90% и пускаш FurMark и гледаш резултатите дали ще вдигне 90 градуса?

ПП: И сега в тези жеги аз съм надупчил вентилатора на видеото на 90%, за да се охлажда постоянно и да не се притеснявам на температурите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разглобих картата, изчистих със спирт и една много фина четчица навсякъде където имаше размазана термо паста. Почистих радиатора, макар че нямаше много прах и не пречеше на въздушния поток. Сега направих 31 минутен Burn-in test с FurMark и максималната температура, която достигна беше 81 градуса. Интересно, че все още не ми разчита нито натоварването на графичния процесор, нито оборотите на вентилатора. Много странно! Да не би да има повреден датчик или да потърся по-стара версия на GPU-Z?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От контролния панел на видеокартата вдигни скоростта на вентилатора поне на 90% моята е на 95% и като играя Dirt 3 час време на Hight графики ми вдига 56 градуса.. мисля, че това не е греене за моята видеокарта а тя е Ati Radeon 5500 HD 512 mb

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От контролния панел на видеокартата вдигни скоростта на вентилатора поне на 90% моята е на 95% и като играя Dirt 3 час време на Hight графики ми вдига 56 градуса.. мисля, че това не е греене за моята видеокарта а тя е Ati Radeon 5500 HD 512 mb

В интерес на истината съм инсталирал само драйверите без контролния център. На моята температурата в покой е:

Публикувано изображение

Като не обръщаме внимание на графата Fan speed и GPU load. Те не работят! Не вярвам много и на датчика за температура. Съмнява ме да не показва повече. Не е възможно след ремонта преди малко студена карта като я включих и веднага ми показа 54 градуса и бавно достигна до 67-68 в покой  :shock11:  Мисля сега да разкарам сегашните драйвери и да сложа някои малко по-стари да видим какво ще се случи. След малко ще пиша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В интерес на истината съм инсталирал само драйверите без контролния център. На моята температурата в покой е:

Публикувано изображение

Като не обръщаме внимание на графата Fan speed и GPU load. Те не работят! Не вярвам много и на датчика за температура. Съмнява ме да не показва повече. Не е възможно след ремонта преди малко студена карта като я включих и веднага ми показа 54 градуса и бавно достигна до 67-68 в покой  :shock11:  Мисля сега да разкарам сегашните драйвери и да сложа някои малко по-стари да видим какво ще се случи. След малко ще пиша.

Ами моята като включа компа ми е на 39 градуса студена и после стига до 42,43 но бащиката ми играе на 1 онлайн игра, но не мисля, че тя я товари, но малко или много има разлика. Незнам аз тази вечер ще кача тема със снимки на цялото дъно, процесор, хард, видео всичко и да видя какво ще кажат хората пък за моята трошка :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mай това са нормални температури за тия карти. Ето една бърза справка в интернет какво показва за HD2900 XT:

Публикувано изображение

Твоята е Pro, но едва ли има голяма разлика. Все пак разлика може да съществува при различните производители. В тия жеги е напълно нормално и да минаваш тия температури, особено ако и кутията не е проветрива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами моята като включа компа ми е на 39 градуса студена и после стига до 42,43 но бащиката ми играе на 1 онлайн игра, но не мисля, че тя я товари, но малко или много има разлика. Незнам аз тази вечер ще кача тема със снимки на цялото дъно, процесор, хард, видео всичко и да видя какво ще кажат хората пък за моята трошка :D

Ооо явно за такива температури не мога и да мечтая  :no-no: Сега малко порових из интернет и като цяло отзивите са че тази карта доста пече! Е при мен е малко по-топла от колкото трябва да е - около 10 гр. отгоре, но и в стаята ми е топло - 28/29 градуса. 

@bildera_  явно сме писали точно по едно и също време, но точно това имах в предвид. Иначе със старите драйвери същата работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ооо явно за такива температури не мога и да мечтая  :no-no: Сега малко порових из интернет и като цяло отзивите са че тази карта доста пече! Е при мен е малко по-топла от колкото трябва да е - около 10 гр. отгоре, но и в стаята ми е топло - 28/29 градуса. 

Имах една 8800GT. Погледни графиката горе. Дават и 54 градуса в idle. При мен се движеше от 47-48 зимата до 60-61 лятото в по-затворена кутия. Чисто и просто няма как в стаята ти лятото да е 10 градуса повече отколкото зимата и да очакваш картата да държи същите температури.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@bildera_  явно сме писали точно по едно и също време, но точно това имах в предвид. Иначе със старите драйвери същата работа.

За моята ли ставаше на въпрос ? :D В моята стая са 31,2 а кутията ще ти пратя темата довечера да я видиш :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За моята ли ставаше на въпрос ? :D В моята стая са 31,2 а кутията ще ти пратя темата довечера да я видиш :)

За твоята  ;)  Иначе ще чакам да ми пратиш линк да я видя как са при теб нещата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и датчика да те лъже. Има възможност да тестваш с външен термометър. Има такъв за компютри. Нека колегите от Hardware Team да кажат откъде може да се купи и дали точно така се казва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и датчика да те лъже. Има възможност да тестваш с външен термометър. Има такъв за компютри. Нека колегите от Hardware Team да кажат откъде може да се купи и дали точно така се казва.

Ами незнам в положителния смисъл да ме лъже или в негативния ? :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами незнам в положителния смисъл да ме лъже или в негативния ? :D

Просто отчита невярно. Имал съм подобен проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто отчита невярно. Имал съм подобен проблем.

Не съм сигурен, но това показва Aida64 за сега не съм имал проблеми със забиване, сечене и т.н

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.