Премини към съдържанието
Blue_Hulk

Как да поздравим правилно познат човек?

Препоръчан отговор

Здравейте! Днеска, а и преди ми се е случвало да срещам познати бивши учители и когато идва моментът да ги поздравя все си мисля, че се излагам и се обвинявам "здрасти е неправилно" такива мисли ми минават, въобще мисля, че съм неграмотен на тема поздрави. Днес бях отишъл на зъболекар след което взех да си отида и се разминах с една г-жа, която ме учеше по изобразително изкуство и аз вдигнах ръка и казах "здравейте", а тя ме поздрави с усмивка, но сега в момента си мисля, че нещо не направих както трябва "здравейТЕ" е учтива форма или поне така съм научил по български език. Според вас как трябва да поздравим случайно срещан познат приятел или бивш учител/ка, така един бърз поздрав?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами според зависи. Ако е приятел или близък може спокойно да кажеш:" Здравей как си, много се радвам да те видя" или нещо подобно. Ако искаш да изкажеш форма на уважение (както си срещнал госпожата ти по изобразително изкуство) тогава минаваш на ВИЕ. Горното ще звучи така:"Здравейте как сте, много се радвам да ви видя".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако виждам някого за пръв път, при запознанство казвам: "Здравейте! Приятно ми е се да се запознаем. :) ".

Ако познавам бегло човека: "Здравейте! Радвам се да Ви видя отново. :) "

Ако е приятел или близък, казвам винаги: "Здравей! :) ", останалото е според обстоятелствата.

Съседите винаги поздравявам с "Добър ден  :)  (утро, вечер)".

Ако срещна бивш учител поздравът ми е: "Здравейте, г-жо (г-не) фамилията. Радвам се да Ви видя! :) Как сте?"

Не се усмихвам на хора, които познавам и не са ми приятни, просто казвам "Добър ден (утро, вечер)" .

п.п.  Не давам себе си за пример, просто споделям какво правя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако виждам някого за пръв път, при запознанство казвам: "Здравейте! Приятно ми е се да се запознаем. :) ".

Ако познавам бегло човека: "Здравейте! Радвам се да Ви видя отново. :) "

Ако е приятел или близък, казвам винаги: "Здравей! :) ", останалото е според обстоятелствата.

Съседите винаги поздравявам с "Добър ден  :)  (утро, вечер)".

Ако срещна бивш учител поздравът ми е: "Здравейте, г-жо (г-не) фамилията. Радвам се да Ви видя! :) Как сте?"

Не се усмихвам на хора, които познавам и не са ми приятни, просто казвам "Добър ден (утро, вечер)" .

п.п.  Не давам себе си за пример, просто споделям какво правя.

Когато видя човек, когото мразя (тайно! в смисъл никога не съм показал външно на този човек, че ми е противен, само се държа учтиво) аз не го поздравявам, освен ако този човек не ме поздравява първи и аз от своя страна му кимам с глава като знак, че и аз го поздравявам тоест забелязах го, ако пък не ме поздравява се разминаваме и се поздравяваме само с поглед и всичко това става автоматично.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато видя човек, когото мразя (тайно! в смисъл никога не съм показал външно на този човек, че ми е противен, само се държа учтиво) аз не го поздравявам, освен ако този човек не ме поздравява първи и аз от своя страна му кимам с глава като знак, че и аз го поздравявам тоест забелязах го, ако пък не ме поздравява се разминаваме и се поздравяваме само с поглед и всичко това става автоматично.

Според мен постъпваш правилно.

Има и още една категория хора в моя живот, които не бих казала, че мразя, по-скоро ги презирам.

Избягвам да ги срещам, а при случайна среща си обръщам главата на другата страна.

Добре че са само двама! :)

Твърде неприятно е когато имаш съученици или колеги, които не харесваш и с които ти е неприятно да общуваш, но доброто възпитание го изисква.

Винаги съм била, съм и ще продължа да бъда учтива, колкото и да ми е трудно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общоприетия поздрав в такива случаи е "Ма ти още жив ли си???"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общоприетия поздрав в такива случаи е "Ма ти още жив ли си???"

Ако този поздрав е придружен с широко разпространения по някои краища на България жест "чумосване", цена няма! ;)

Редактирано от Мойра (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ко стааа, копеуе!

:D  забавен поздрав, но някои хора могат да приемат този поздрав като обида или нещо подобно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:D  забавен поздрав, но някои хора могат да приемат този поздрав като обида или нещо подобно

И алтернативният за човек от женски пол - "Ко стааа, кифлооо", "Ко стааа, мацка" или "Ко стааа, пи*коо". Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз си ходя с усмивката и пожеланията

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз си ходя с усмивката и пожеланията

:)

Не на всеки човек животът му тече гладко, както би трябвало да бъде. БГ е скапана държава и не случайно сме под нивото дори от на Румъния. Голям процент от хората са много бедни и е нормално поне според мен хората в БГ да бъдат отчаяни от живота.

Редактирано от petko93 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Попаднах на нещо интересно, което не е в много пряка връзка с темата, но не е и отклонение от нея. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И алтернативният за човек от женски пол - "Ко стааа, кифлооо", "Ко стааа, мацка" или "Ко стааа, пи*коо".

Забрави да споменеш и: "Ооо, ко праиш ма парцал".

А как стой поздравяването между началник-подчинен? Кой е редно да поздрави първи. Имам един шеф който дори да го поздравиш "Здрасти", той само кимва с глава.Ако минеш покрай него и само му кимнеш, той от своя страна изобщо не те удостоява и с поглед дори.Другия шеф (баш шефа), дори и да съм с гръб към него пак казва "Здрасти".

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не на всеки човек животът му тече гладко, както би трябвало да бъде. БГ е скапана държава и не случайно сме под нивото дори от на Румъния. Голям процент от хората са много бедни и е нормално поне според мен хората в БГ да бъдат отчаяни от живота.

май не ме разбра - където и да съм аз съм си такава

позитивно настроена напук и въпреки всичко

и да ти кажа действа

никой още не ме е напсувал че му пожелавам добро утро, добър ден, лека вечер, лека работа

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Днеска, а и преди ми се е случвало да срещам познати бивши учители и когато идва моментът да ги поздравя все си мисля, че се излагам и се обвинявам "здрасти е неправилно" такива мисли ми минават, въобще мисля, че съм неграмотен на тема поздрави. Днес бях отишъл на зъболекар след което взех да си отида и се разминах с една г-жа, която ме учеше по изобразително изкуство и аз вдигнах ръка и казах "здравейте", а тя ме поздрави с усмивка, но сега в момента си мисля, че нещо не направих както трябва "здравейТЕ" е учтива форма или поне така съм научил по български език. Според вас как трябва да поздравим случайно срещан познат приятел или бивш учител/ка, така един бърз поздрав?

..От прочита на така изписаните словоредия прозират няколко аспекта: - познат човек по физиономия - познат още,но притежател на характеристики,които го отличават от хората,дето се засичат по спирки и магазини - учтивостта да поздравиш който и да е Не е фамилиарност,а нормален почин на цивилизованост със или без усмивка! За мен лично има съществена разлика между познати и приятели!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.