Премини към съдържанието
quickJO

Проблем с ГФ и липса на ГО (или децата на обущаря ходят боси...)

Препоръчан отговор

Здравейте колеги,сутринта си намерих в пощата честитка от Гаранционният Фонд за наличие на автомобил на мое име без валидна застраховка Гражданска отгороност.Причината е, че е автомобила не е в движение, но не е спрях по надлежният ред (води се редовен...)ГФ на 16.09.2013 г. са направили проверка в информационната система и са установили, че автомобила е без ГО. Лошото е, че знам, че го правят, срещал съм този проблем сред клиенти и честно казано не знам за метод за заобикаляне на глобата.1. Доказателството, за наличната полица, трябва да бъде предоставено от застрахователят... А той няма механизъм да издаде ретроспективна полица или нещо подобно...2. Автомобила нито е продаден, нито е спрян от движение и трябва да има ГО според закона...3. Проверката е към определена дата и трябва да се докаже, че на тази дата е имало валидна полица, не може да се предостави някаква след този период...Глобата е от 400 до 600 лв. Аз нямам предишно такова нарушение, но имам два акта - за превишена скорост и паркиране на забранено място, та не очаквам най-ниската стойност, която позволява закона...Аз днеска ще говоря с колеги и познати и ще търся начин за решаване на проблема, амаааа, някой срещал ли е този проблем и ако знае начин за измъкване - да сподели... Че добре се подредих...Чл. 295.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Информационният център предоставя на компетентните органи по ал. 1 ежеседмично до петък информация, актуална към края на предходната календарна седмица за всички моторни превозни средства със сключени и действащи застрахователни договори по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите и за всички превозвачи на пътници със средства за обществен превоз със сключени и действащи застрахователни договори по задължителна застраховка "Злополука" на пътниците. Информационният център уведомява собствениците на моторни превозни средства, за които не е сключен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите или сключеният застрахователен договор е бил прекратен и не е подновен, и им дава срок 14 дни от датата на изпращане на уведомлението да представят доказателства за наличие на сключен и действащ застрахователен договор за тази застраховка. Информационният център предоставя ежеседмично на компетентните органи на Министерството на вътрешните работи списък на моторните превозни средства, за които не са били представени доказателствата по изречение второ. Информационният център уведомява органите, които осъществяват държавния надзор върху превозвачите на пътници със средства за обществен превоз, за превозвачите, които не са сключили задължителна застраховка "Злополука" на пътниците.(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Компетентните органи по ал. 1 незабавно предприемат мерки за спиране от движение на моторните превозни средства или на средствата за обществен превоз на пътници и за налагане на съответните административни наказания, когато не е била сключена задължителна застраховка.

Чл. 315.

(1) (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка по чл. 249, т. 1 или 2 или което управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва със:1. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) глоба от 400 до 600 лв. - за физическо лице;2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) имуществена санкция от 2000 до 5000 лв. - за юридическо лице.(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) При повторно нарушение наказанието по ал. 1, т. 1 е 2000 лв., а по ал. 1, т. 2 - 10 000 лв.

Благодаря предварително,Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш да опиташ да я спреш от движение,ако си плащаш данъка за колата(плащаш нали?) с тях към КАТ.Можеш преди това да платиш за 3 мес ГО и с него към кат.Кажи че искаш да я спреш от движение и колата ще стои в собствен двор,че няма да я продаваш за скрап(така няма да ти вземат и "еко такса)за бракуване на колата(преди години беше така)

За първи път срещам подобно нещо за  ГО.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш да опиташ да я спреш от движение,ако си плащаш данъка за колата(плащаш нали?) с тях към КАТ.Можеш преди това да платиш за 3 мес ГО и с него към кат.Кажи че искаш да я спреш от движение и колата ще стои в собствен двор,че няма да я продаваш за скрап(така няма да ти вземат и "еко такса)за бракуване на колата(преди години беше така)За първи път срещам подобно нещо за  ГО.

Лошото е, че съм го виждал при клиенти, а забравих за себе си...Както и да е, разчетох се, най-разумно е да се плати ГО за 3 месеца (1-ва вноска) и най-вероятно щели да забравят, а пък в тези 3 месеца си действам да я спра от движение или пък да я ремонтирам и да я върна на пътя.Проблем има, който даже не съм седнал да го погледна, прегрява, губи мощност, сякаш работи на 3 цилиндъра понякога...Пък и май ще си уредя ГО за около 120 лв за цялата година, та ако се мине само с една вноска - 40 лв, пак добре...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото е, че съм го виждал при клиенти, а забравих за себе си...Както и да е, разчетох се, най-разумно е да се плати ГО за 3 месеца (1-ва вноска) и най-вероятно щели да забравят, а пък в тези 3 месеца си действам да я спра от движение или пък да я ремонтирам и да я върна на пътя.Проблем има, който даже не съм седнал да го погледна, прегрява, губи мощност, сякаш работи на 3 цилиндъра понякога...Пък и май ще си уредя ГО за около 120 лв за цялата година, та ако се мине само с една вноска - 40 лв, пак добре...

Така и не каза от колко време не се кара колата.

За ГО разбрах,но за ГТП и данък как са нещата там?

Ако си решил да я караш ,стегния и пълна газ,ако ли не попитай някоя авто морга(те имат хора и ще ти оправят документацията)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и не каза от колко време не се кара колата.За ГО разбрах,но за ГТП и данък как са нещата там?Ако си решил да я караш ,стегния и пълна газ,ако ли не попитай някоя авто морга(те имат хора и ще ти оправят документацията)

Мииии, февруари 2012-та година беше въвлечена в ПТП, малко след това спрях да я карам. Не знам до кога е била валидна ГО, но предполагам, че най най късно Април месец тази година, иначе не е управлявана близо година...Данъци мисля, че са платени, ГТП със сигурност няма...Иначе имаме скрап-аджия даваш му желязо, колкото тежи колата и талона ѝ и тя остава при теб за части. Тази която карам в момента е идентичен марка и модел с тази, който е потърпевшата в тази случка...Нищо не съм решил за нея, ей така си седи...п.с. Последната ГО се е прекратила на вноска на 26.12.2012, значи със сигурност от тогава не е карана...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма какво да се притесняваш толкова.

Ще декларираш че не е в движение.

Обърни внимание на члена който си цитирал.

1) (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка по чл. 249, т. 1 или 2 или което управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва със:

Могат да те глобят само ако използваш автомобила и те спрат на пътя.

Текста императивно изисква притежаване + използване на МПС без застраховка или използване на чуждо МПС,  което  няма застраховка.

Задължително трябва да са налице "притежание" и "използване" 

Редактирано от badr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.