Премини към съдържанието
gibson58

Разширяване на системният дял

Препоръчан отговор

Искам от windows7 x64 да мина на 8.1 и да разширя систелният дял.В момента С: е 80гб а D: 600gb от които 380гб свободни.Искам С: да го направя 200гб.Може ли да стане и ако да кога е най-безопасно? При самата инсталация на 8.1 или преди това или пък след?Целта е разбирасе да не се изтрие информацията на D: .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-лесният начин е да разшириш дял С преди инсталацията до желаният размер и след това да се инсталира Win 8.1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, с него ще стане без проблем. Ако нещо се опъва може да ползваш Акронис, но това в краен случай.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок,мерси .Още нещо има...Става дума за лаптоп Ейсър ,а на сайта им няма драйвери за 8.1 ,има сали за 8,това проблем ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не,не е проблем.Те са едни и същи.

Редактирано от Iliyan Georgiev (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свих Д дяла и остана unallocated space, но сега от д.бутон на Ц-то опцията extend volume не е активна.Дори и ако създам нов дял пак не става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябвало е да разшириш дял С, а не да свиваш D. За  да стане активен бутона, трябва това  unallocated space да го форматираш и да зададеш дяла като основен. Предполагам, че този новосъздаден дял се намира между дяловете С и D и по тази причина не може да манипулираш дял С.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябвало е да разшириш дял С, а не да свиваш D. За  да стане активен бутона, трябва това  unallocated space да го форматираш и да зададеш дяла като основен. Предполагам, че този новосъздаден дял се намира между дяловете С и D и по тази причина не може да манипулираш дял С.

Аз реших,че първо трябва да освободя пространство от Д за да го добавя към Ц.Сега да си го върна ли пак към Д и директно да разширя Ц?

Новият дял в момента е unallocated. Забелязах,че дяловете бяха със съня лента отгоре в менаджера и след свиването станаха някакви тютюнево жълти?!?

Редактирано от gibson58 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не.Когато започваш да инсталираш и дойде момента за избор на дял просто свободното място го добави към C.Иначе както е сега няма да можеш понеже отделеното място не ти е между C и D а е разпределено след D.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако вече бутона е активен можеш да разшириш дял С, но трябва да си направил това, което писах в предишният пост. Другият вариант е при инсталацията на Win 8.1 просто да изтриеш двата дяла (инсталатора ще си ги слее автоматично като дял С), като оставиш дял D. За да не объркаш нещо при инсталацията и да изтриеш погрешният дял се ориентирай по размерите на дяловете като гигабайти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другият вариант е при инсталацията на Win 8.1 просто да изтриеш двата дяла (инсталатора ще си ги слее автоматично като дял С), като оставиш дял D. За да не объркаш нещо при инсталацията и да изтриеш погрешният дял се ориентирай по размерите на дяловете като гигабайти.

Този вариант аз лично не го препоръчвам(освен в краен случай) понеже има риск от размяна на буквите на дяловете,което може да доведе до бъдещи софтуерни проблеми.Но 

gibson58 си решава все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква размяна на букви? Нали и ти ме посъветва при инсталацията да го добвя неразпределеното пронстранство към Ц?Малко се обърках...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този вариант аз лично не го препоръчвам(освен в краен случай) понеже има риск от размяна на буквите на дяловете,което може да доведе до бъдещи софтуерни проблеми.Но 

gibson58 си решава все пак.

Когато човек е направил няколко преинсталации, добива опит и рутина и такива грешки няма как да станат. И какви софтуерни проблеми ще възникнат, след като дяловете са два и този на който е инсталирана ОС носи буквата С?

Каква размяна на букви? Нали и ти ме посъветва при инсталацията да го добвя неразпределеното пронстранство към Ц?Малко се обърках...

Това към кого е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да го добавиш не да изтриеш и двата дяла.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ok,да видим разбрал ли съм.

Пускам да инсталира ,ще се покажат Ц-80гб,Д-530гб и неразпределен-70гб(последно реших да е 150гб Ц-то).

Добавям неразпределеното към Ц ,форматирам целият нов Ц който вече трябва да е 150гб и продължавам с инсталацията.

Така има ли риск?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това трябва да направиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ok,да видим разбрал ли съм.

Пускам да инсталира ,ще се покажат Ц-80гб,Д-530гб и неразпределен-70гб(последно реших да е 150гб Ц-то).

Добавям неразпределеното към Ц ,форматирам целият нов Ц който вече трябва да е 150гб и продължавам с инсталацията.

Така има ли риск?

Нещата са горе-долу така, но не точно. При инсталиране на ОС няма такава опция за сливане на дялове - използва се "Delete" за изтриване на дяла. Като изтриеш двата дяла се оформя свободно пространство с размер равен на сумата от двата. При инсталация дяловете се показват като обеми, а не с букви. Този дял който е незаделено (неразпределено) място, ако е оставен така и не е активен може да остане невидим при инсталацията, след което се връщаш в изходно положение с обединяването на дяловете.

Редактирано от gyps (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещата са горе-долу така, но не точно. При инсталиране на ОС няма такава опция за сливане на дялове - използва се "Delete" за изтриване на дяла. Като изтриеш двата дяла се оформя свободно пространство с размер равен на сумата от двата. При инсталация дяловете се показват като обеми, а не с букви. Този дял който е незаделено (неразпределено) място, ако е оставен така и не е активен може да остане невидим при инсталацията, след което се връщаш в изходно положение с обединяването на дяловете.

Значи според теб е по добре да го направя на дял преди инсталацията ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи според теб е по добре да го направя на дял преди инсталацията ли?

Да, правиш го активен, той си получава буква и това е. После при преинсталацията няма как да сбъркаш, тъй-като дял D е най-големият и не го пипаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При положение че не е задал никаква файлова система на дяла който иска да добави към C,при самата инсталация когато трябва да се избере къде да се инсталира избира Drive Options (Advanced)

Публикувано изображение

От там избираш extend

Публикувано изображение

Тази опция ти позволява да разшириш дял за сметка на неразпределено пространство.

ПП:Все пак ти си решаваш.Както и да го направиш важен е крайният резултат.Няма да пиша повече за да не те объркам допълнително.Поздрави и успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При положение че не е задал никаква файлова система на дяла който иска да добави към C,при самата инсталация когато трябва да се избере къде да се инсталира избира Drive Options (Advanced)

Публикувано изображение

От там избираш extend

Публикувано изображение

Тази опция ти позволява да разшириш дял за сметка на неразпределено пространство.

ПП:Все пак ти си решаваш.Както и да го направиш важен е крайният резултат.Няма да пиша повече за да не те объркам допълнително.Поздрави и успех.

За мен лично този вариант е по-объркващ, защото трябва да се съобрази, че се слива незаделен дял със системен и който не го е правил може да оплеска нещата. Варианта, който описах ми е по-лесен и съм го правил многократно - едно преименуване на дял не коства кой-знае колко време. В крайна сметка резултата е един и същ, независимо по кой начин се прави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И защо човека да не използва Partition Magic. С обикновено влачене прави каквото иска и с който дял иска . Да свива , да прелива и каквото се сети  . Няма какво да си играе с букви и какво ли не . Тегленето , инсталирането , процедурата с програмата и след това нейното деинсталиране като общо време не надхвърля 5-6 минути . След това да си инсталира каквото там ще инсталира или каквото желае това да си прави в оразмерените наново дялове .

Редактирано от PC doctor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.