Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

имам намерения да си подновявам компютъра с по-нов, защото колкото и да е знаете няма вечни неща.

Можете ли да ми предложите няколко конфигурации, за настолен компютър, който ще се ползва най-вече за работа с документи и сърфиране в интернет. Абсолютно никакви игри не играя. Много държа да се работи бързо (разбирайте да не мисли по 100 часа), както и да се гледат безпроблемно full hd клипове. Държа процесора да е Intel. Относно бюджета, до около 800 лв., +/- 100-150лв.

Очаквам вашите мнения.

Редактирано от nightwish (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Държа процесора да е Intel.

.. защото.. ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

128GB ще ти стигнат ли? Имам предвид да се вземе SSD за основен. За ОС, програми и филмчета стига да се трие всичко като се изгледа е достатъчно.

Нищо не пречи да се ползва и стария хард ако имаш такъв. Не че парите не са достатъчни да се купи нов ако ти се харчат.

Количка

Публикувано изображение

Процесора със вградената си графика е предостатъчен що се отнася до гледане на онлайн клипчета включително БлуРей на харда. Няма какво повече да се иска.

Дъното е със всички видове изходи за вгр. графика та спокойно може да вържеш и телевизора ако искаш да гледаш филмите на голям екран. 

За нормална работа паметта може да е два пъти по-малко при това не в двуканален режим. Разбирай една плочка от 4ГБ.

Тук имаме много рам в двуканален режим както и SSD та получаваме свръх лукс офис машина. Разбирай че ще лети дори да отваряш папки с хиляди файлове.

Кутията не е нищо особено все пак си има филтри за прах и USB3 на панела ако често ползваш флашка а и е компактна и не набиваща се на очи.

Захранването е същия случай. Нищо особено но достатъчно читаво за да нямаш проблеми при токови удари и т.н.

Редактирано от naruto (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ще се възползвам максимално от бюджета, но пък може да се мине и значително по-евтино.

Обща стойност - 810.94 лв. с ДДС
Ще гледаш HD клипове и ще сърфираш в нета без проблем. С 8ГБ РАМ, които пак ще са много за твоите нужди. Спокойно може да минеш и с една плочка 4ГБ. При недостиг на пространство добавяш 1ТБ хард, вместо 500ГБ. Всичко, което инсталираш на SSD-то ще лети. Като цяло конфигурацията ще е доста тиха и хладна, та няма да има проблеми откъм шум и температури.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ASROCK B85M LGA1150 1 106.76 лв. 106.76 лв. 1TB SEAGATE 6G/7200/64M SATA 1 105.09 лв. 105.09 лв. I5-4440 /3.1G/6MB/BOX/LGA1150 1 331.02 лв. 331.02 лв. 4GB DDR3 1600 GEIL /BULK 1 63.39 лв. 63.39 лв. PSU FORTRON FSP400-60APN 85+ 1 63.23 лв. 63.23 лв. FD CORE 1000 MICRO ATX USB3 BL 1 62.06 лв. 62.06 лв. Междинна стойност: 731.56 лв. с ДДС, натрупани отстъпки: 20.78 лв. Обща стойност: 710.78 лв. с ДДС

Ако вземеш една i3-ка - която според нещата които си казал, че ще правиш ти е предостатъчна, цената пада с 100 лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За споменатите дейности му трябва бързодействие от към хард и разбира се рам и пак рам а не процесор освен ако няма да се занимава с видеообработка и то сериозно.

Единственото по-сериозно натоварване на процесора ще е при онлайн гледане на 1080p клипчета но Пентиума ще се справи та няма нужда от процесор за над 300 лв. за сметка на важните неща. 

Захранвания по 500W също са изхвърляне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човека си е пуснал някакъв бюджет който дори може да не е 800 а 900-950 лева - та не виждам изхвърляне.

По-странно ми се струва да е "на ръба" - ама долния. Няма лошо в ССД-то, нито в повечето рам, ама да ги турнеш на тоя пентиум? Само документи и нет не е кой знае какво - докато не нацъкаш прекалено много табчета. И не рамта ще му е дерт - блокирал браузър = 1,5 гиги заета рам + процесор на 100%. Имал съм удоволствието успоредно да си поиграя на и3 4130 и и5 4430 - ми стори ми се солидна разликата. За Г-то какво остава, особенно комбинацията му с ССД.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човека си е пуснал някакъв бюджет който дори може да не е 800 а 900-950 лева - та не виждам изхвърляне.

По-странно ми се струва да е "на ръба" - ама долния. Няма лошо в ССД-то, нито в повечето рам, ама да ги турнеш на тоя пентиум? Само документи и нет не е кой знае какво - докато не нацъкаш прекалено много табчета. И не рамта ще му е дерт - блокирал браузър = 1,5 гиги заета рам + процесор на 100%. Имал съм удоволствието успоредно да си поиграя на и3 4130 и и5 4430 - ми стори ми се солидна разликата. За Г-то какво остава, особенно комбинацията му с ССД.

Имах подобно мнение преди време, докато не смених браузера. Ако наистина сравняваме тегав браузер като старата Опера 12, то тогава колкото повече процесор, толкова повече. Но и с 8 трейда нещата не са съвсем наред. Хватката е да се инсталира точния софтуер. Тогава машината може да бъде и с Core2Duo  и никой няма да разбере, че е с 7-8 годишен процесор. Когато нещо реши да блокира, си блокира мъжката и никакви ядра не могат да го спасят :) Иначе и аз сравнявах от Пентиуми до Xeon-и с 8 трейда, но проблемът се оказа в магарето, а не в бобината. Флашовете със старата Опера се отваряха и вървяха трудно. С i3  бе малко по-добре, а с i5 и нагоре, почти всичко е наред, ама почти. Сигурен съм, че и 16 ядра да бях сложил, пак нямаше да бъде голяма разликата.  А и ти предполагам сам може да сравниш, ако разполагаш с някой многоядрен процесор. Просто изключи няколко ядра или махни HT,  ако имаш такова. Може и честотата да намалиш до момента, в който няма да те удовлетвори резултата. Ама съм сигурен, че тоя момент може и да не настъпи.

Редактирано от Кико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Zinaka личната ми машина е с малко по-стария G850 + 2x2GB и въпреки че нямам дертове като седна на машината на шефа подобна на препоръчаната нещата са коренно различни.

Също така човека има още два десктопа от които единия е със стария I5, 4GB рам и без SSD а другия е със Феном. Ситуацията е същата като при Пентиума при браузване и работа.

Демек многоядрения процесор не оказва видим ефект за разлика от SSD-то и паметта за подобни дейности. Разлика има единствено при видеоенкод и то голяма но тук не се търси това.

Ако човека иска да рипва ДВД-та и въобще да обработва видео за възможно най-кратко време съм съгласен че трябва да ореже всичко и да наблегне на процесора ама тук просто не се търси това.

Също така няма значение колко е бюджета мощните захранвания са абсолютно безсмислен разход. Ако се търси тишина може да се потърси по-качествено или безвентилаторно а не повече W.

пс. Между другото някой път трябва да пробваш подобна машина лично и никога повече няма да се съмняваш в думите ми. Просто усещането е незабравимо.

Ако се взима лаптоп препоръката ми би била същата. Вместо I7 с малко рам и без SSD нещо с I3 + голямо SSD а не за кеш + много рам.

Тъй като не става дума за игри даже е за предпочитане заради удобството но за съжаление цените са неизгодни. 

пс2. Кико машините за които говоря са точно с Опера 12 и не забелязах споменатия проблем. Тези с I5 и Фенома се държат по-лагаво от тази с Пентиума.

SSD-то и повечето рам оказват много сериозен ефект при подобни дейности без значение от процесора и версията на браузъра.

Все пак ми пусна мухата и някой ден като ме вика да му оправям бакиите по-компютрите ще пробвам новата версия 19 на Опера. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви много за отговорите! Мнението на zlinaka ми се струва доста подходящо! 

ПС: С видео обработка не се занимавам, т.е. параметри за това, не ми са нужни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като последно да кажа че аз също подкрепям идеята за ССД - наистина бърз достъп до файловете, стартиране на софтуер, система... "страшен кеф" и ще му се накефиш и ти. Та ако ти се харчат още 120-30 лева - заслужават си.

На работа имаме доста машинки предимно дърти брантии. От около две години което се подменя е именно с Г860, от 2013г. Г2...  или 3... - перфектни за работата която вършат. Относно операта и софтуера - опера не съм барал от 11 версия насам, говорим за  хром, мозила, експлорър, - софтуер почти идентичен - разлики само в хардуера. Именно за такъв случай говоря че се УСЕЩА разлика пентиум - и3 - и5, но и никога не съм си помислял че 10 ядра и 20 треда ще са по ефективни от 2ядра с HT-4 ядра... Ама и билдера колкото и да си е променил мнението заради софтуера - дали ще се върне от ксеона на пентиум - (ако за*бем игрите) щото няма разлика в браузване и т.н. а само в специфични неща.

Ако му се зачетете в първото мнение на човека - иска да бачка бързо. И пентиума ще му е като самолет в сравнение със старото - ако е толкова старо колкото си мисля, Ама дали след година или най много две няма да му отеснее. И пак смяна на чарколяци, при все че към момента има възможност да си вземе нещо което хем, пак казвам ще усети като разлика с пентиума, хем ще го изкара за доста по дълго време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвах за база предложението на Наруто  и ето как аз ги виждам нещата за конфигурация  в която да има всичко . Имате  хубаво SSD  с достъчен обем да инсталирате всичките ви необходими програми  и диск който е оптимизиран за NAS от което следва ,че  е идеален за съхранение на файлове.  Процесора на този етап ще се справи със  всички видео формати  но ако имате желание може да го замените със i3  ако сметнете за необходимо. Дъното е със абсолютно всички изходи и входове и при желание може да  монтирате каквато  външна платка си пожелаете.За домашен компютър смятам ,че това  ще покрие 100% от нуждите ви.

2X4G DDR3 1600 A-DATA PSU FORTRON FSP350-60APN 85+ FD CORE 1000 MICRO ATX USB3 BL WD 1TB SATAIII Caviar Red 7200rpm 64MB G3420 3.2GHZ/3M/BOX/1150 GB H81M-HD3 / 1150 Samsung 120GB SSD 840 EVO SATA 6Gb/s Обща стойност - 768.16 лв. с ДДС

Количка: http://nikem-bg.net/cart/46717p1r45553p1r50241p1r1003008p1r49609p1r50083p1r1157p1rf.html

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За безпроблемно гледане на fullhd с i5,
120GB SSD , предполагам ще гледаш онлайн клипове и няма да ти е необходимо много място,
Конфигурацията има опцията за ъпгрейд, като е заложено по-мощно захранване от необходимото.

И по-евтин вариант:
Редактирано от ganio (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.