Премини към съдържанието
ivoarch

Текстови редактори в Линукс, въпроси, решения

Препоръчан отговор

2.Всеки пакет зависи от други пакети, както и пакети зависят от него. Например инсталацията на готови макроси за емакс няма да протече при горната постановка според очакванията

3. Но говоря за това че са много пакети а че в скрипта не проверявате дали са инсталирани. И не, не е задължително да ми потрябват, например на никой от служебните сървъри няма компилатор и развойни библиотеки

4. Дерзайте :)

Хм, капитане имате ли емакс на служебните сървери? Знам че, ползвате или сте използвали емакс преди, ако не се лъжа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, капитане имате ли емакс на служебните сървери? Знам че, ползвате или сте използвали емакс преди, ако не се лъжа?

Доколкото си спомням нямаме на сървърите. Ползваме vi за по-малки редакции, за по-големи неща си ползваме notepad++ на десктопите и си го пренасяме на сървъра. Едно време го ползвах, играх си с него, но отдавна не ми се е налагало (освен когато искам да ползвам стрелките в корн шел :) )

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползваме vi за по-малки редакции, за по-големи неща си ползваме notepad++ на десктопите и си го пренасяме на сървъра.

Позор. Не мога да си представя с какво точно notepad++ е по-добър от Vim. Виж обратни примери мога да дам хиляда... А Emacs..., е с'я, няма да разпалвам стогодишната война отново :D.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Позор. Не мога да си представя с какво точно notepad++ е по-добър от Vim. Виж обратни примери мога да дам хиляда... А Emacs..., е с'я, няма да разпалвам стогодишната война отново :D.

Да не си посмял лошо за Емакс да кажеш :)

Никога не съм харесвал спора кой е по добър emacs или vim. 

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не си посмял лошо за Емакс да кажеш :)

Никога не съм харесвал спора кой е по добър emacs или vim. 

Нищо не съм и казал :)

Мда, всеки да си ползва каквото му харесва. Освен notepad++... :

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хехе е тва беше казано много верно :) 

Хареса ми също и за notepad++, сигорен съм че, капитана е бил пренуден от кoлегите там, да ползва този "едитор".  Защото всички познаваме капитана,  и знаем че,  той е класик.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хехе е тва беше казано много верно :)

Хареса ми също и за notepad++, сигорен съм че, капитана е бил пренуден от кoлегите там, да ползва този "едитор".  Защото всички познаваме капитана,  и знаем че,  той е класик.

Не искам да започвам отново един стар спор, ама WIndows в по-добър десктоп. И notepad++ ми харесва и си го ползвам с удоволствие :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитане сори, но ще е възможно ли? Последните 6/7 поста от тази тема, да ги преместим някаде в линукс пак, да на правим нещо като тема за едиторите. Хем да изчистим офтопика който се получи.

Описание на темата:

Темата може да включва всички едитори, проблеми със тях, настройки, цветни схеми, функционалности и всичко останало  свързано със тях ...

На пример скoро имаше някаде из темите ,проблеми със писането на бг във Gedit в "Линукс обща дискусия" май беше. Та мисълта ми е да направим отделно място за типа подобни въпроси.

Какво мислите за предложението?

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едит: Грешка, Сори!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фън, няколко туитс които ме расмяха :)

[любов]

Доказателство за исинска любов https://twitter.com/climagic/status/434414459273351168

[защо]

Истината защо vim https://twitter.com/iamdevloper/status/435555976687923200

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фън, няколко туитс които ме расмяха :) [любов]Доказателство за исинска любов https://twitter.com/climagic/status/434414459273351168 [защо]Истината защо vim https://twitter.com/iamdevloper/status/435555976687923200

тц-тц.Относно второто - Аз също го мернах преди няколко дена и даже си го сложих на статуса тука с ъпдейтнато време. Но ако искаш хардкор редактор, виж това:

http://www.gnu.org/fun/jokes/ed-msg.html

Като го прочетох за пръв път и се търкалях от смях известно време - особено примера за употреба от новак :D и накрая на:

Note the consistent user interface and error reportage. Ed is generous enough to flag errors, yet prudent enough not to overwhelm the novice with verbosity.

щях да спра да дишам от кикот...

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм готино, до сега не бях се интересувал от `ed` , но сега прочетох малко интересни факти за него в wikipedia.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тц-тц.Относно второто - Аз също го мернах преди няколко дена и даже си го сложих на статуса тука с ъпдейтнато време. Но ако искаш хардкор редактор, виж това:

http://www.gnu.org/fun/jokes/ed-msg.html

Като го прочетох за пръв път и се търкалях от смях известно време - особено примера за употреба от новак :D и накрая на:

Note the consistent user interface and error reportage. Ed is generous enough to flag errors, yet prudent enough not to overwhelm the novice with verbosity.

щях да спра да дишам от кикот...

Хм готино, до сега не бях се интересувал от `ed` , но сега прочетох малко интересни факти за него в wikipedia.

Хора, какво знаете вие, аз съм редактирал с него :)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ed, ex, sed, awk, vi ,vim

Това също е интересно http://www.catonmat.net/blog/ed-unix-text-editor-cheat-sheet/

ED IS THE TRUE PATH TO NIRVANA! хехе.

В кой век беше това? :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ed, ex, sed, awk, vi ,vim

Това също е интересно http://www.catonmat.net/blog/ed-unix-text-editor-cheat-sheet/

ED IS THE TRUE PATH TO NIRVANA! хехе.

В кой век беше това? :)

Миналия :) А пък с awk какви фантасмагории съм търкалял не е истина

П.П. И ако проследиш командите ще видиш че vi е наследил в една или друга форма много от тях :)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си нямам и понятие от vi и vim, когато за пръв път реших да започвам със истински редактори, започнах със vim, но както беше лафа по-горе, ми трябваше доста време да се науча как да излизам от него. (По онова време си нямах и понятие какво точно правя, и за какво ми е такъв редактор :)) Тогава преминах пак на скормния черно бял nano, тъй като емакс ми се струваше нещо още по неразбираемо дори от vim.

Не помна след колко време беше май преди 2 години, започнах да ползвам prefix клавиши стил емакс, и започна да ми харесва :), което си е доста очудващо защото на повечето хора не им допада. Така че, се ориентирах към емакс и подобния на него софтуер gnu/screen, gitfm, ratpoison,stumpwm,conkeror и други. Все още съм на ниво наченаещ който си мечтае да напише първото си емакс лисп моде за любимия редактор, но рано или късно и това ще стане.

Общо взето така започна моят сблъсак с текстови-те редактори.

edit: Сега се опитавам да ползвам емакс като операционнa система и да права всичко през него, едитор, шел, писанe на белжки, калкулатор, поща, сърфиране в нет, google преводач,

, компилатор  и други подобни инструмени, четене нa мануали със man, файлов мениджър, оправлява на мениджър на прозорци "ratpoison", дори скоро започнах и пакетите за арчлинукс/aur да си инсталирам от него. Общо взето емакс е всичкo от което се нуждая.

Повече за моите настрйки тук: http://ivoarch.github.io/my-setup.html

Ако някой го интересува и моя емакс конфиг тук: https://github.com/ivoarch/emacs.d

(опитвам се да го подържам достатъчно чист, и  да разбирам всичко което права, и за това съм оставил, само това което ми трябва за момента, без различни щуротиийки от които никога няма да имам полза)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:wors: Е, ся ти нямаш стигане... бая хляб ни трябва да изядем, че да задобреем така :)

edit: Сега се опитавам да ползвам емакс като операционнa система

брррр. :P

А моята история с Vim е следната:

Същият човек който ме зариби по Gentoo, преди това неуспешно пробва да ме запали и по Vim, но неуспешно. Просто концепцията за модален редактор тогава ми се стори безобразно примитивна :) (никой да не е посмял да каже нещо :P ) После се стигна до гореспоменатата инсталация на Gentoo. Е, в него по принцип се налга да редактираш много текстови конфигурационни файлове, а това беше преди доста време и Linux беше далеч от сега. Не е като да си пуснеш X от раз - трябваше на ръчица да си пиша xorg.conf примерно... Е, точно 1 ден ми трябваше за да обявя глобална анатема на nano и да се зарека никога през живота си да не ползвам тоя редактор - съответно си инсталирах vim, преписах си известния vim cheat sheet на един лист хартия и го залепих на стената зад 17"-то CRT и работата потръгна. Особено, като открих че Vim има един от най-добре написаните и структурирани help-ове изобщо. И после само ползи. Почти на всяка линукска машина на която ми се е налагало да работя има поне vi, ако не vim. И съответно на колегите свикнали на Visual Studio, Eclipse или Source Insight, им е тегаво, а аз съм като у дома си навсякъде.

И последно питали Ричард Столман (Saint IGNUcius):

- Грях ли е според църквата на Emacs да ползваш Vi? (защото VI VI VI е числото на Звяра {VI e римско 6})

- Не, чедо. Това е самонаказание.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:wors: Е, ся ти нямаш стигане... бая хляб ни трябва да изядем, че да задобреем така :)

....... Почти на всяка линукска машина на която ми се е налагало да работя има поне vi, ако не vim. ....

А, не, аз го ползвах много отдавна, преди да открия VI.

Не забравяй че аз започнах с UNIX а там има 3 правила, които трябва да прегърнеш: текстова конзола, ksh (всъщност започнах с sh) и vi :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз позвах mcedit от midnight commander (когато бях на слак), никога не съм си падал по дървото vi и vim, и не съм слагал 10 мб библиотеките на emacs (просто това е много за един прост редактор), сега ползвам nano... и ми стигат... за дървото vi/vim почти винаги се е налагало да отварям прозорец в браузъра за да видя как да изляза със  запазване... тоя който е мислил тоя редактор явно е почнал от досовския вариант на писане на файлове copy con ... и го е доразвил...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз позвах mcedit от midnight commander (когато бях на слак), никога не съм си падал по дървото vi и vim, и не съм слагал 10 мб библиотеките на emacs (просто това е много за един прост редактор), сега ползвам nano... и ми стигат... за дървото vi/vim почти винаги се е налагало да отварям прозорец в браузъра за да видя как да изляза със  запазване... тоя който е мислил тоя редактор явно е почнал от досовския вариант на писане на файлове copy con ... и го е доразвил..

Винаги е хубаво да изказваш мнение за неща, които не познаваш...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз позвах mcedit от midnight commander (когато бях на слак), никога не съм си падал по дървото vi и vim, и не съм слагал 10 мб библиотеките на emacs (просто това е много за един прост редактор), сега ползвам nano... и ми стигат... за дървото vi/vim почти винаги се е налагало да отварям прозорец в браузъра за да видя как да изляза със  запазване... тоя който е мислил тоя редактор явно е почнал от досовския вариант на писане на файлове copy con ... и го е доразвил...

Емакс библиотеките са 30 мб :) , но все пак съществуват и разни улекотени като mg (MicroGnuEmacs) който не надхвърла nano по размер и други ... Това че, ти ползвш nano и ти стига е много добре, ако само записваш някакви бързи файлчета от типа на /etc/hostname не виждам лошо да ползваш nano. Но ако тръгнаш да програмираш, да пишеш python, ruby, go, javascript, html, php, C, C++, Gule scheme, Lisp,шел скриптове и други. Тогава едва ли nano ще ти свърши работа. edit: Разбира се и emacs и vim, си имат своите минуси, например това :D .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ed, новия release 1.10 е вече готов.

Оригиналното съобщение:

https://lists.gnu.org/archive/html/info-gnu/2014-02/msg00005.html

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

* Как? Аз организирам моите Гну/Линукс настройки във вид на програма със Emacs + Org-mode с Babel и Literate-programming.

** История:

Преди време прочетох за емакс, org-mode и literate programming, така че реших да използвам всички тези инструменти за да организирам възможно най добре моите настройки за Archlinux. 

** За инструментите:

- Emacs - Няма да обеснявам, мисля че всичко е ясно.

- Org-mode - "Организирай живота си под формата на обикновен текс" Една от най голямите газарии в емакс, модо (програма за емакс) за запазване на бележки, поддържане на листи TODO,  правене на планове и организиране на най различна информация във вид на обикновен текст.

видео за org-mode.

- Babel - е Org-mode възможност за стартиране на код от Org-mode документи. Babel поддържа следните програмни езици цък.

- Literate Programming - е писането на програми под формата на документи, предназначени за ежедневна човешкото четене, подобни на произведения на литературата; оттук и името *Разбирам програмиране*.

** За настройките:

Все още е във бета фаза, но ето резултата до момента.

1.  За да видете изходния код на .org файловете ще трябва да намерите и щракнете на бутона *Raw* защото Github показва *.org* файловете във *html* формат.

2. Съдържанието в повечето файлове е на Английски (сори ако има грешки, GGL-Translate + YDX-Translate + лични умения (не-много) :) )

3. Ако се чудите къде е моя emacs конфиг, той е във отделно репо за сега https://github.com/ivoarch/emacs.d

4. Разгледай файловете.

5. Прочети README.org за инсталиация и инфо.

90сек. GIF ДЕМО --> http://storage5.static.itmages.ru/i/14/0301/h_1393707408_8508177_b8a8c63084.gif

Самата програма --> [[https://github.com/ivoarch/.dot-org-files] [~/.dot-org-files]]

#+BEGIN_QUOTE

Това е само пример, как аз организирам моите файлове/настройки във фид на програма за моя арчлинукс базиран нетбук със по-горните инструменти. Не ви карам да правете нещо което не разбирате.

#+END_QUOTE

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търсене в форумите на kaldata от Емакс.

(defun kaldata ()                                                                                                               "Search in Kaldata/forums "                                                                                                   (interactive)                                                                                                                 (browse-url                                                                                                                    (concat                                                                                                                       "http://www.kaldata.com/forums/index.php?app=core&module=search&do=search&fromMainBar=1&search_term="                         (url-hexify-string (if mark-active                                                                                                                  (buffer-substring (region-beginning) (region-end))                                                                          (read-string "Search in Kaldata: ")))))) (define-key global-map (kbd "C-x M-k") 'kaldata)

M-x kaldata или C-x M-k за да търсиш.

шаблона е взет от emacs redux

Демо => http://storage9.static.itmages.ru/i/14/0303/h_1393848005_5298829_cdce317632.gif

Бонус

За conkeror броузер

define_webjump("kaldata", "http://www.kaldata.com/forums/index.php?app=core&module=search&do=search&fromMainBar=1&search_term=%s");

Ако може да се подобри, по някакъв начин резултата от търсенето кажете?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като за начинаещ потребител на emacs, кои плъгини се препоръчват ? Засега инсталирах само w3m и elpy. Нещо w3m бая ме обърка 10-15 минути търсих как да направя back и не го намерих. Ivoarch видях ти блог поста , как си инсталирал conkeror в емакса. Инсталирал съм си емакс24. Другото което ме обърква са буферите натиснал съм М-x package-list-packages и то ми ги показа, ама искам да го затворя и да се върна към това което съм правил преди това. Абе като гледам бая въпроси ще имам ако се зарибя по емакса.

P.S Оправих се с буферите (само не видях close buffer само ги сменям) и прозорците. Имам въпрос като съм отворил няколко Windows как да затворя текущия прозорец и освен C-x o има ли други шорткъти за превключване между тях. А и какво е frames. Сори за многото информация която струпах с тоя пост.

Редактирано от metodi23 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.