Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

_HAKERA_

Прекратяване на трудов договор?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Ситуацията е следната

Трудов договор номер *****  по чл. 67, ал 1, т.1 от КТ.

Днес, **** на основание чл.67, ал.1 т.1 във връзйа с чл.70.т.1 от КТ се сключи *******

Договорът се сключва за срок от шест месеца в полза на работодателя.

Договорът може да бъде прекратен до изтичане на срока за изпитване от страната, в чиято

полза е уговорен без предизвестие на основание чл.71 ал.1 от КТ.

Това са моменти от договора, касаещи сключването и приключването. Обаче нищо не

пише за мен.

Идеята е, че другият месец на 8-ми изтичат 6-те месеца, а аз вече нямам желание

да работя там (поради ред причини).

В момента се оглеждам за друга работа. Мога ли да разчитам, че примерно ако на 25-ти се

срещна с работодател и той е готов да ме назначи веднага след освобождаването

ми от текущата фирма, просто да изчакам 8-ми и да кажа на шефа, че не искам

преподписване на договора и на 9-ти вече да не съм на работа?

Малко като четох по темата, някой описваха да се напише писмено уведомление, че

не желая да се сключва постоянен договор, други твърдят че и това не е нужно....

В КТ пишеше, че след изтичането на договора ако 5 дена ходиш на работа се счита за

продължен..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами след 6 мес. наистина автоматично става постоянен ако една от страните не го прекрати.В случаят ти не си доволен (този изпитател срок не е само от работодателя към теб - ами и обратната страна е в сила) отиваш като станат 6 месеца и заявяваш, че не желаеш да договорът ти да бъде продължен, не знам защо не си доволен, но ако има проблеми с шеф тарикат и т.н. - гледай да си пипнал последната заплата и тогава заявявай такива неща ако смяташ, че има опасност да не я видиш.Никаква трудност не би трябвало да срещнеш по пътят ти извън това работно място, дори не си длъжен да пускаш месец предизвестие - просто си тръгваш и това е.За всеки случай се консултирай с адвокат наскоро откриха безплатна линия за правна помощ - обади им се и попитай, аз като умен си я записах:

0700 18 250 - не пречи да им се обадиш ако още е валидна де и просто да ги попиташ какво ще ти кажат ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря.

То заплатата ще е минала, но върви с месец назад.

Та на следващият месец ще си има парите по карта (иначе мога да ги съдя предполагам), но има и

пари на ръка, които със сигурност ще ги пропуснат :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бях в твоето положение (почти) - просто си взех заплатата (последната) и им казах, че напускам и да ми нагласят документите. Казаха да се върна след 2 часа и всичко ми бяха нагласили (трудова книжка и т.н.). Наскоро ходих и за уп-та - да си имам, че фирмата нещо не работи вече - дадоха ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То ще си взема заплатата и малко след това ще им кажа, че не искам да продължавам. Обаче заплатите вървят с

1м назад, т.е след още 3 седмици ще трябва да получа заплата за изминалият месец....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами след 6 мес. наистина автоматично става постоянен ако една от страните не го прекрати.

В случаят ти не си доволен (този изпитател срок не е само от работодателя към теб - ами и обратната страна е в сила)

Това, което си написал не е вярно.

Съгласно разпоредбите на КТ договорът е сключен при условия 6 м. изпитване в полза на работодателя. При това положение работодателят може да прекрати договора всеки един момент ако е в този срок. В противен случай процедурата е друга. А работника да не си мисли, че е открил топлата вода "ще си взема заплатата и тогава ще духна". То ако беше така ...

В случая работникъ следва да подаде писмено заявление за прекратяване на договора.

Прочетете внимателно следното:

Трудов договор със срок за изпитване

Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.

Прекратяване на договора със срок за изпитване

Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.
(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята е, че другият месец на 8-ми изтичат 6-те месеца, а аз вече нямам желание

да работя там (поради ред причини).

Тогава до 8-и този месец си подай едномесечното предупреждение за напускане.

2249 е прав в горния пост. Работодателят ти има право да прекрати ТД без предупреждение, но ти нямаш право.

Съветът ми е - опитай човешки да се разбереш с него, и нещата да станат "по взаимно съгласие".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За работодателя ми е ясно, че може да ми каже "утре вече не си на работа".

Идеята беше точно дали трябва 1м предизвестие.

Просто в момента търся работа, но не съм намерил нищо.

Та тези неща ме интересуваха не от гледна точка да "изклатя" работодателя, ами

да знам дали не мога на 6-я месец просто да отида и кажа "Е, от утре аз не съм

на работа".

А в крайна сметка и пак ли трябва едномесечно предизвестие или мога

3-4 дена преди изтичане на 6-те месеца да кажа "Не искам договора ми

да се продължава"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на работа".

да се продължава"?

Така както видях в договора изпитателния срок е в полза на работотдателя т.е. ви трябва предизвестие

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И няма такова нещо като автоматично преминаване към безсрочен договор. След 6-те месеца се подписва анекс към тоя 6 месечен договор в който се упоменава, че вече си на безсрочен трудов договор с всичките предимства и недостатъци на тая шитня. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на работа".

да се продължава"?

Да работодателя може и да каже така  без да има санкции за него,но ти не можеш(освен ако не му платиш една работна заплата обезщетение)!

Ако на 8 май ти изтичат тези 6мес. на 8 април си пускаш предизвестие(молба) за напускане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чл. 70.ал.2

В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.

Както е при теб срока е в полза на работодателя.

Според чл.70.ал.3:

През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.

Това ще рече,че трябва предизвестие за напускане.

Прекратяване на договора със срок за изпитване

Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.
(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.

Това го разбирам,че дори и да ти изтече срока на изпитване пак ще ти трябва предизвестие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама в КТ имаше и член, че ако след изтичане на изпитателният срок ако работника продължи да ходи

5 дена (или повече беше) договора автоматично се подновява....

А и след като се подписва друг анекс, то аз мога да кажа че не искам да го подпиша. понеже

не ме удовлетворяват условията и край....

Спирам да ходя на работа и толкова :)

Това, както казах ме интересува ако малко преди изтичане си намеря работа и новият работодател

може веднага да ме назначи.

Засега не съм намерил нищо, но и времето си тече...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И няма такова нещо като автоматично преминаване към безсрочен договор. След 6-те месеца се подписва анекс към тоя 6 месечен договор в който се упоменава, че вече си на безсрочен трудов договор с всичките предимства и недостатъци на тая шитня. 

Всъщност не се изисква нищо подобно, защото то е заложено още в първите редове на трудовия договор, ако и да е със срок на изпитване - "на основание чл.67 ал.1 т.1 и във връзка с чл. 70 от КТ...". Няма нужда нито от анекси, нито от допълнителни споразумения, нито от каквото и да било. Дори в НАП не се подава нищо, защото още първоначалната регистрация се прави по чл.67, а не по чл.70 (има изрична инструкция от НАП по тоя въпрос).

...Засега не съм намерил нищо, но и времето си тече...

Да, тече си, но днес е 8 април, т.е. вече си закъснял с 1 ден за подаването на задължителното в твоя случай предизвестие (то започва да тече от следващия ден след подаването му). Не че е чак такъв проблем, може да се съгласят да зо заведат с входящ номер от вчера, стига да не са подхванали вече днешния ден, макар че и за това си има вратички.

Не си в изгодна ситуация, но в масовия случай срокът на изпитване е в полза на работодателя. Той има право да го прекрати във всеки един момент, без дори да ти дава каквото и да е обяснение, достатъчно е само да го стори писмено. Но ти нямаш тая опция и ако решиш да напуснеш по-рано, дължиш на работодателя съответното обезщетение. Та затова, ако ще напускаш по-рано - пускай предизвестие, длъжен си, инак на 9 май договорът ти автоматично ще остане само на основание чл.67 ал.1 т.1 (безсрочен) и пак ще се наложи да пускаш предизвестие, което може да се наложи да отработваш или да платиш обезщетение за неспазен срок на предизвестие.

Най-лесният вариант, който е безболезнен и за двете страни, е да идеш при шефа и да се разберете като хората - той може да те освободи по взаимно съгласие (чл.325 т.1 ) и си стискате ръцете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре е да говори с управителя на дружеството и да се разберат да бъде освободен в срока на изпитване. Тогава не се изисква молба за напускане, не се подава предизвестие от никоя отстраните и най-важното - не се дължи обезщетение за нищо. Успех !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Тогава не се изисква молба за напускане, не се подава предизвестие от никоя отстраните и най-важното - не се дължи обезщетение за нищо...

Молбата се подава задължително, като изрично се посочва, че желанието е трудовият договор да бъде прекратен по взаимно съгласие, считано от ... (точна дата). Останалото е вярно - няма предизвестие, няма и обезщетения.

Що се отнася до заплатата - няма абсолютно никакви причини и основания за неизплащането й.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да се отговори на въпроса дали трябва предизвестие за напускане първо трябва да се изясни дали договора е :

1 - срочен  за 6 месеца с период на изпитване

2 - за неопределено време с 6 месеца период на изпитване в полза на работодателя

в първия случай не би трябвало да си задължен да пускаш уведомление след изтичане на срока.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да се отговори на въпроса дали трябва предизвестие за напускане първо трябва да се изясни дали договора е :

1 - срочен  за 6 месеца с период на изпитване

2 - за неопределено време с 6 месеца период на изпитване в полза на работодателя

в първия случай не би трябвало да си задължен да пускаш уведомление след изтичане на срока.

Написано е в първия коментар по темата:

...Трудов договор номер *****  по чл. 67, ал 1, т.1 от КТ.

Днес, **** на основание чл.67, ал.1 т.1 във връзйа с чл.70.т.1 от КТ се сключи *******

Договорът се сключва за срок от шест месеца в полза на работодателя...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом договорът е срочен за 6 месеца няма нужда да пуска  предизвестие, той затова е и срочен, свършва срокът, свършва и договорът Няма молби няма нищо. Просто уведомява писмено последния ден, че няма да поднови договора. Ако реши хипотетично да напусне преди да изтече този договор,примерно на третия месец, тогава трябва да пусне предизвестие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Договорът със срок на изпитване не е срочен и не бива да се третира като такъв! Сключва се и гравитира около чл.67 ал.1 т.1 от КТ, а не около чл.67 ал.1 т.2 и уточняване в чл.68. Не смесвайте тия два варианта, чл.70 не е във връзка с чл.68.

Срокът на изпитване всъщност е "пробен период" и нищо друго, не и срок на договор. По тази причина и преминаването от чл.70 в чл.67 ал.1 т.1 е автоматично, а от чл.67 ал.1 т.2 в чл.67 ал.1 т.1 е с допълнително споразумение, т.е. от срок на изпитване се преминава на безсрочен договор без никакви документи, а от срочен на безсрочен договор се преминава с изрично допълнително споразумение.

В случая имаме срок на изпитване в полза на работодателя и предизвестието е задължително при дадените условия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Написано е в първия коментар по темата:

Да ясно, писах от работа и нямах време та прочетох отгоре отгоре темата.Но след като е написано , че договорът се сключва за 6 месеца , пък от друга страна е по член 67 ал1 т1 то договора е безсрочен, а цитирания срок се отнася за изпитването (макар и неясно написано).

Договорът със срок на изпитване не е срочен и не бива да се третира като такъв!

Тук грешиш , договорите със срок на изпитване могат да бъдат както срочни така и за неопределено време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Тук грешиш , договорите със срок на изпитване могат да бъдат както срочни така и за неопределено време.

Да, прав си, могат и да бъдат при някои от алинеите на чл.68. Грешката е моя, извинявам се за подвеждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...