Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Angel R

Овърклок на процесор AMD

Препоръчан отговор

Здравейте,*пак съм аз*  :D -може ли да ми кажете дали мога да овърклокна процесор AMD Sempron 1150 сега е 2,00GHz Поне да мога да го клокна на 2,30GHz Страх ме е да не прецакам цялото дъно-поне може ли да се овърклокне ? или направо да купувам нов процесор..Моля помогнете...  :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е читаво охлаждането няма да има никакви проблеми, но като гледам че е с едно ядро няма да забележиш никаква промяна почти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е читаво охлаждането няма да има никакви проблеми, но като гледам че е с едно ядро няма да забележиш никаква промяна почти.

Значи нов ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я кажи цялата конфигурация каква е.

Това в подписа ти не е Семпрон,а Атлон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами на дъното пише Nforce 520 series c2 RAM:2gbProcessor:AMD sempron 2,00ghz (940)Video:Nvidia GeForce GT-610 1024mbЗахранване Fujitsu Siemens 

преди бях със Althon но не помня колко GHz бешеМоже ли да се овърклокне поне малко 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами на дъното пише Nforce 520 series c2 RAM:2gbProcessor:AMD sempron 2,00ghz (940)Video:Nvidia GeForce GT-610 1024mbЗахранване Fujitsu Siemens 

преди бях със Althon но не помня колко GHz бешеМоже ли да се овърклокне поне малко 

аз защо си мисля че сокета е 939 защото за 940 няма sempron?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

post-345773-0-87241700-1396868867_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като го овърклокнеш няма да полети.

Ти недей знай много  :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.....

Така е по-добре. От овърклок наистина няма да излезе нищо, така че по-добре да се вземе нов. Кажи си бюджета и ще се опитаме да измислим най-разумното решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е по-добре. От овърклок наистина няма да излезе нищо, така че по-добре да се вземе нов. Кажи си бюджета и ще се опитаме да измислим най-разумното решение.

Ами незнам,процесор който да може да се клокне ,да е евтино ама само да не е повече от 50лв. ако сте намерили нещо ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами незнам,процесор който да може да се клокне ,да е евтино ама само да не е повече от 50лв. ако сте намерили нещо ..

Нещо такова би ви свършило работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо такова би ви свършило работа.

Процесори AMD Phenom X3

AMD Phenom X3 8750 /2400MHz -HD8750WCJ3BGH -75лв.

AMD Phenom X3 8650 /2300MHz -HD8650WCJ3BGH -65лв.

AMD Phenom X3 8450 /2100MHz -HD8450WCJ3BGH -55лв.2,40GHz и ми иска 75лв. ??? аз разбирам да е 3,40GHz , не ми върши работа и казах до 50лв. ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Процесори AMD Phenom X3

AMD Phenom X3 8450 /2100MHz -HD8450WCJ3BGH -55лв.2,40GHz и ми иска 75лв. ??? аз разбирам да е 3,40GHz , не ми върши работа и казах до 50лв. ..

Имах в предвид най-долния. Тук не е важна честотата, а ядрата, а Phenom-a е с две, като едното с е две нишки. А ето и пример: То и попринцип AMD водят интел по честота, но резултатите показват друго нещо. Но все пак вие си решавате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има с 940 пина на цокъл АМ2

Процесори AMD Phenom X3

Дъното поддържа ли изобщо изброените процесори ?

http://www.jetway.com.tw/jw/motherboard_view.asp?productid=742&proname=M26GTCD3 това ли е въпросната платка ?

http://olx.bg/amd-adx2500ck23gm-athlon-ii-x2-250-dc-3ghz-2mb-processor-i48974933

Аз бих заложил отново на Атлон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата е поостаряла, но понеже вече е повдигната си позволявам да напиша нещо. Добре е автора да даде модела на дъното- не го е дал, а е важно, понеже има дъна при които едноядрените Sempron могат да се отключват и стават двуядрени Athlon. Не става винаги, но може да се опита, а и ако стане очакванията не трябва да са кой знае какви, но все пак е нещо. Така, че модела на дъното е добре да се напише.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видях че имам известие и за това писах, а после видях че е отлежала.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С този едноядрен семпрон, дори да го клокнеш, няма да усетиш кой-знае каква промяна. Твърде стар е, едноядрен, 32 битов, не поддържа SSE 3 и не го бива много с изчисленията с плаваща запетая.

Но щом те влече...

Процесора ти отключен ли е ? Ако не е, трябва да му махнеш мостчетата (circuit bridge) означени с L1 около кристала, които ти "заключват" процесора.

Или ако не ти се занимава и ти е заключен - клокваш по шина. Но преди всичко, дъното ти какво е и с какъв чипсет е ? Има ли заключване на AGP / PCI-e шината ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има с 940 пина на цокъл АМ2

Дъното поддържа ли изобщо изброените процесори ?

http://www.jetway.com.tw/jw/motherboard_view.asp?productid=742&proname=M26GTCD3 това ли е въпросната платка ?

http://olx.bg/amd-adx2500ck23gm-athlon-ii-x2-250-dc-3ghz-2mb-processor-i48974933

Аз бих заложил отново на Атлон.

Не е това дъното ми.. 

Темата е поостаряла, но понеже вече е повдигната си позволявам да напиша нещо. Добре е автора да даде модела на дъното- не го е дал, а е важно, понеже има дъна при които едноядрените Sempron могат да се отключват и стават двуядрени Athlon. Не става винаги, но може да се опита, а и ако стане очакванията не трябва да са кой знае какви, но все пак е нещо. Така, че модела на дъното е добре да се напише.

Ами на дъното пише само Nforce 520 series c2 ! 

С този едноядрен семпрон, дори да го клокнеш, няма да усетиш кой-знае каква промяна. Твърде стар е, едноядрен, 32 битов, не поддържа SSE 3 и не го бива много с изчисленията с плаваща запетая.

Но щом те влече...

Процесора ти отключен ли е ? Ако не е, трябва да му махнеш мостчетата (circuit bridge) означени с L1 около кристала, които ти "заключват" процесора.

Или ако не ти се занимава и ти е заключен - клокваш по шина. Но преди всичко, дъното ти какво е и с какъв чипсет е ? Има ли заключване на AGP / PCI-e шината ?

Ако може обесни по-подробно ;):)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е това казваш, но в гугъл излиза то с този критерий.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

AIDA показва ето това име  /на дъното/

Colorful C.N520E v1.5

post-345773-0-37045800-1400330618_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да използвам темата - дъно Asrock a75-pro4m fm1, процесор AMD a6 3670k, 2.7ghz до 4.7ghz може да се клоква. Дъното ще издържи ли на клока (примерно нещо от рода на 3.5-4ghz) и какъв охладител ми трябва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мислиш щото не знаеш. точно на сокет 939 няма семпрони.... семпрони к8 бяха на сокет 754 - там имаше само single channel и на семпроните беше орязан контролера за паметта DDR1, soket 939 беше за k8 с двуканален ддр1, и после се появиха ам2 на сокет 940, неговия семпрон е LE-1150 точно за такъв сокет. ам3 също е на сокет 940... а първите семпрони бяха орязани по кеш k7 с фсб 166 (овърклокнат фабрично duron)...

Да използвам темата - дъно Asrock a75-pro4m fm1, процесор AMD a6 3670k, 2.7ghz до 4.7ghz може да се клоква. Дъното ще издържи ли на клока (примерно нещо от рода на 3.5-4ghz) и какъв охладител ми трябва?

процесора няма да издържи клока 200-300 mhz са по реални

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами да си пуснеш една,тука темата ми не е закачалка .Пускаш си тема и готово.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Petkovv
      Здравейте на всички, 
      Скоро закупих лаптоп Lenovo Legion Y530-15ICH със следните характеристики: 
      DISPLAY: 15.6" FHD IPS AG 300N(2.6T)60 (1920X1080) CPU: INTEL CORE I5-8300H PROCESSOR 8M CACHE, UP TO 4.00 GHZ RAM: 8 GB 1X8GB DDR4 2666 HDD: 1 TB 5400 RPM VIDEO: NVIDIA GEFORCE GTX 1050 (4GB GDDR5) Направи ми впечатление, че когато играя игри температурата на процесора се повишава до 90 - 98 градуса. (Пример: GTA 5 на почти максимални видео настройки, 1920х1080 резолюция, 60-70 FPS).  Вентилаторите работят, чуват се докато играя или го натоварвам с друг софтуер. Няма сечене, лагване, крашване или изключване по време на игра, но лаптопа се затопля много отдолу между двата вентилатора. С функцията Extreme Cooling държи средно между 75-85 градуса. При нормална употреба са между 40-55. Реших да проверя с Aida 64 Extreme при System Stability Test. Буквално за около 10 - 15 секунди тест, програмата забива и крашва. Ще прикача няколко снимки за да добиете представа. Актуализирах всички драйвери и BIOS. Изпращах го в оторизиран сервиз за проверка/диагностика. Първо казаха, че дънната платка е с фабричен дефект и ще бъде подменена с нова. След около 4-5 дена ми се обадиха и ми казаха, че са правени множество тестове със същия модел лаптоп и градусите са едни и същи.. Следователно дънната платка не била дефектна и това било нормално при високо натоварване за този модел процесор.
      Пробвах Undervolting с програмата Intel XTU. При -0.190 лаптопа забива и дава син екран и се рестартира. При -0.150V системата е стабилна и температурата се понижава с около 10-15 градуса, но не съм много запознат с този метод и не знам колко е безопасен... 
      Някой има ли представа дали наистина това са нормалните работни температури при високо натоварване?
      Има ли опасност от изгаряне на лаптопа или други дефекти? 
      Има ли безопасен начин да се понижат температурите? 
      Благодаря предварително!  

• от Кристиян Кръстев
      Така колебая се да си купа процесор между fx 4300 с 4gb ddr3 1600mhz за 210лв или да си купя intel g4560 с 4gb ddr4 2133mhz и дъно за 290лв ???  
    • от ПерсиLFC
      Здравейте приятели! Исках да ви попитам какво ви е мнението за дадения процесор, / AMD X6 FX-6300 3,5GHz AM3+ / ще се ползва главно за обработка на видео клипове, заснемане на gameplay, и stream-ове. Дайте вашето мнение, тъй като не искам да бързам с купуването и оглеждам мнения. Благодаря ви!   

• от Tommygun
      Здравейте колеги.При последния драйвър на АМД,производителя добави функцията VSR като отговор на DSR на конкурента Нвидиа.След някои дискусии на тема драйвъри,процесори и графични карти в определени теми и множество разменени ЛС,с колегата bildera_  решихме да проведем някои тестове с наличния ни хардуер.Тъй като аз разполагам с карта на АМД ще засегна само VSR и ще оставя Нвидиа варианта на него.С актуалния в момента драйвър 14.12 версията се води етап 1,съответно и поддръжката на карти е ограничена.А именно първото поколение на GCN архитектурата 1.0 не се поддържат изобщо (HD7xxx,R9280/X,270/X).От версия 1.1 (R7 260/X,R) 290/X) са възможни поне част от резолюциите а единствената карта която поддържа всички множители на резолюции и може на 1920х1080 монитор да пусне UltraHD е R9 285.
      Първо,какво прави изобщо тази функция?Простият отговор-дава възможност на потребителя да използва по високи резолюции от нативната резолюция на монитора си.Или се получава така нареченият Downsampling ,за който потребителите с по-силен хардуер молят от години.Принципно картината бива обработвана на високата резолюция и се праща към монитора с неговата нативна.За съжаление не мога вече да намеря собствената си тема тук във форума от преди няколко години където засягам тематиката.Само че тогава нямаше официална поддръжка и трябваше при АМД да се ползва допълнителна програма и да се променя на ръка драйвъра на монитора а при Нвидиа беше още повече писане за да се прилъже монитора че може и повече.В момента нещата изглеждат така.Който иска да се възползва и хардуера му го поддържа,влиза в настройките на мониторите в драйвъра и слага отметка от дясната страна както на картинката.За съжаление драйвъра ми е на немски,но картинките се обясняват от само себе си.

След което в настройките на резолюцията на десктопа и в игрите трябва да се появят допълнителните резолюции.

Доколкото знам при Нвидиа има и настройка за "омекотяване" на картината,докато при АМД функцията съществува ,но все още потребителя няма директен достъп и драйвъра си решава сам.

Всичко това е много хубаво,но логичния въпрос е "За какво му е на човек по-високата резолюция,и какво му струва?"
      На първата част отговорът е ясен.С две думи няма по-добър АА от резолюцията,колкото повече пиксели се ползват толкова по малко ръбове и кантове възприема човешкото око.От друга страна липсата на наложени филтри и дообработки елиминира ефекта на трептенето и картината като цяло е много по-спокойна.Поне на теория.....И тук идва втората част от въпроса.На каква цена?

Това се опитахме да установим като избрахме 4 игри и ги тествахме по един и същи начин  на 3 различни резолюции.Първата нарекохме условно CPU лимит,за да устaновим докъде един процесор може да стигне преди да започне да е главното лимитиращо звено.Че дори и когато графичната карта е натоварена на максимум и кадрите са доста под теоретичния лимит на процесора,той може да спъва се оказа в процеса на тестовете при мен,но за това по-късно.В развитието на идеята се спряхме на тези настройки,въпреки че за абсолютна обективност и чист тест на процесор лимит се взима по принцип същата настройка като на 1080 само че на 720,но без АА,АF,AO и прочие пресмятани само от графичната карта ефекти.Тъй като се надяваме на отзвук и желание на повече хора от форума да повторят тестовете ни,настройката на ниска резолюция и медиум гарантира.че дори и слаби системи ще могат да се включат.Следват тестове на 1080 и 1440 с максимално възможните настройки.Само при MSAA взехме фактор 4(при едната игра 8).Игрите на които се спряхме са Crysis 3,Far Cry 4,Metro Last Light Redux и Grid Autosport.Далеч съм от мисълта че по този начин се покрива пълния спектър от възможности и сценарии,но все пак имаше значение и кои игри имаме.

Crysis 3 е ясна,дори и след няколко години е може би една от най-товарещите игри.И най-хубавото е,че товари и процесора и графичната карта и може да послужи и за трите аспекта засегнати от заглавието.При тестовете в интернет и в списанията ми се наблюдава леко предимство на картите на АМД.Затова пък Metro и Far Cry 4 са си зелени игри отвсякъде.При първата фактора беше високото ниво на теселация,както и ,че това е една от малкото игри които имаха вградена downsamling фунция преди производителите на графични карти да го добавят официално в драйвърите си.Оставили сме я на фактор 2,защото иначе нещата стават грозни и с DSR и VSR и SSAA(не го бъркайте със SSAO).Far Cry 4 просто като супер актуален представител.Grid Autosport като типичен представител  на рейсинг игрите е и както повечето игри на Codemasters с енджин,който скалира изключително добре и с повече процесор и с повече графична мощ.Бенчмарковете освен в Grid ,където ползвахме вградения са от Fraps с настройка за 20 секунди.

Естествено че можеше да изберем и други игри като например някоя стратегия (едно Anno 2070 също може да смаже всяка карта и процесор) или чиста АМД игра като Tomb Raider например,но дори и само с тези четирите и с ходене на работа тестовете отнеха около 2-3 седмици.

Но да преминем към интересната част.

Тестови конфигурации:

Intel Core [email protected],88
      Asus P6T-Deluxe
      4 Gb OCZ 3P13334GK Platinum DD3 1333
      Samsung 830 SSD
      WD 500Gb RE3
      Powercolor R9-290X BF4 Edition

Intel Core i7-4790K
      Asus Z97-Deluxe
      8 Gb Crucial Ballistix Sport DDR3 1600
      Samsung 830 SSD
      WD 500Gb RE3
      Powercolor R9-290X BF4 Edition

Crysis 3

При нея използвахме следната сцена.

https://www.youtube.com/watch?v=Qtq79AXEJAQ

От тази позиция се върви само направо без да се пипа мишката с включен фрапс.Това на всяка резолюция по 5 пъти.Взимат се усреднените резултати от петте преминавания.Настройките са съответно за:

CPU лимит (условен)

1920х1080

2560х1440

Aз имах възможност да тествам с 2 различни процесора,един път с 4 един път с 8 гб рам и резултатите са повече от очевидни какво е значението на процесора в тази игра.

Ако погледнем резултатите от 1080 и 1440 се оказва че смяната на резолюцията при еднакви настройки и при двата процесора струва около 35% кадри (34,08 i7-4790K ,35,06% за i7-920) а смяната на процесора дори и при сериозно овърклокнат 920 сравнен с 4790К без клок носи 64,5% повече кадри на 1080 и 67% повече кадри при 1440.За да бъдем обективни обаче трябва да се каже ,че Crysis 3 e екстремно процесорнозависима игра.При нивото на което повечето страници в интернет и списания тестват играта е в състояние да смаже всеки процесор.Може би освен "големите 2011-3".Но личното ми мнение е,че не си заслужава 1000 евро за процесор за една поляна.Ето и интересно сравнение точно по темата процесорен лимит.Настройките за АА са си чист начин за облекчаване на графичната карта,но в този конкретен сценарий промяна няма.

https://www.youtube.com/watch?v=VxgeSqIAP0w

И с i7-4790K.Кадрите са около 50-60% повече,но дори и на ниската резолюция дропват до 44-45 a а картата не се товари на 100%

https://www.youtube.com/watch?v=DVdXvEnc5Rs

Metro Last Light Redux

При Metro използвахме следната сцена.От една страна защото при моята версия не тръгна вградения бенчмарк и от друга,защото аз поне съм чел че драйвърите хитруват и изкуствено вдигат кадрите (както и в много други вградени бенчмаркове-маркетинг ,маркетинг ).

https://www.youtube.com/watch?v=8NJ0m4PC2_c

Чекпойнта се зарежда след всеки опит,защото иначе залязва слънцето и натоварването на графичната карта спада.Тича се до линейката и фрапс се пуска в момента в който се тръгва наобратно.До ръба на скалата са точно 20 секунди.Настройките са съответно:

Резултатите съответно пак с двете конфигурации.

Тук имаме коренно различна ситуация с игра която очевидно изобщо не е процесорзависима.При 1080 и 1440 разликaта при процесорите се движи под и около 1% и влиза в рамките на отклонение заради примерно един отворен браузър и т.н. Разликата при промяна на резолюцията обаче отново е повече от осезателна.При i7-4790К загубата на кадри е 42,42% а при i7-920 43,26%.Както и при Crysis за наистина комфортна игра и въздух в кадрите за битка например трябва да се намалят детайли.

Grid Autosport

В Grid използвахме вградения бенчмарк,защото там е много трудно да се намери сцена която да се повтаря всеки път а бенчмарка протича долу горе еднакво.Настройките са както следва с по 5 преминавания на всяка и вземане на средните данни.

CPU лимит

1920х1080 и 2560х1440

Ето и резултатите.

Докато смяната на резолюция носи загуба на кадри в границите на нормалното и с двата процесора 22,5% при i7-4790K и 21,9% при i7-920,смяната на процесора прави брутална разлика от 163,3 и 165,5% в зависимост от резолюцията.

Far Cry 4

При Far Cry 4 използвахме следната сцена за тест.

https://www.youtube.com/watch?v=0sBiAV9XoIM

Отново се върви 20 секунди напред с мерник към скалата и това на всяка настройка по 5 пъти.Настройките са :

CPU лимит

1920х1080 и 2560x1440

A ето и резултата:

Тук отново се вижда не чак толкова зависимост от процесора ,колкото от графичната карта.Преминаването от i7-920 към i7-4790K носи съответно 9,25% и 6,41% при 1080 и 1440.Повишаването на резолюцията води до загуба на кадри между 32 и 34% в зависимост от процесора.И отново се навлиза в региони където трябва да се намалят детайли за да няма насичане при битка или по интензивна сцена.

Като цяло изводът поне за мен е,че високата резолюция е нещо много хубаво,но всеки трябва да си намери баланса между най-красивите настройки и най-гладката картина.Дори и с една от най-бързите карти на пазара в момента а и от доста време,при резолюция 2560х1440 не може "Всичко да е на макс" както обичат да казват някой съфорумници.Друг е въпроса,че при по-високата резолюция може да се намали примерно MSAA и кадрите да се повишат като качеството на картината продължи да е по-добро от по-ниска резолюция с MSAA.Очаквам с нетърпение да видя резултатите от колегата,как скалира неговата изключително модерна карта на Нвидиа.Възможно е при него с фабричния или ръчния клок дори и при тези настройки да се постигат гладки кадри на 1440.

Имам и една огромна молба към всички вас: Не превръщайте и тази тема във плюене против един или друг производител!

По скоро ако има интерес бихме се радвали ако всеки,който има желание също повтори нашите тестове с наличния му хардуер при същите настройки и на същите сцени.Дори и да изкарате 5-10 фпс,не е проблем за това има и графата CPU лимит,която може да се използва и за по-слаб хардуер.Би било полезно да се разполага с данни от първа ръка от хора във форума а да не водим детински дискусии базирани само на чужди тестове.Където и да постнете резултатите си аз ще ги вкарам в първия пост със заглавие с графичната карта,процесора,рам паметта и евентуален овърклок.А ако се съберат повече,затова ще резервирам 3-я пост в темата и там може да го напълним с таблици с общите резултати,за да се вижда всяка една конфигурация как се представя като цяло в избраните игри.

Ето таблицата която използвах аз за да нанасям данните(в .ods и в .xls).И ето и в .pdf като четиво.Google + омазва обаче таблиците така че по-добре си ги свалете първо и тогава ги разглеждайте офлайн.

Благодаря ви,че изчетохте дотук и останете обективни и конструктивни.

• от domball
      Та глупавия ми въпрос в случая е имам дъно с ддр2 800мхз с поддръжка на фсб 1333 и се чудя  и 3-те се поддържат от дъното но се чудя дали покупката на процесор с по високо фсб в случая ще даде сериозен прираст в смисъл ще работи по добре при всички положения но струва ли си в случая първия е най скъп, втория по евтин с кутия цигари, и третия аналогично от втория с една, от първия с две ) като предполагам Intel Core 2 Duo E7200 ( 2.53GHz/3M/1066 FSB)  е най удачния вариант.
      1.Intel Core 2 Duo 6600 ( 2.40GHz/4M/1066 FSB) vs 2.Intel Core 2 Duo E7200 ( 2.53GHz/3M/1066 FSB) vs 3.Intel Pentium Dual-Core E5200 (2.50Ghz/2M/800 FSB 
  • Дарение

• Добави ново...