Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

BMW Маниак

Проблем с единия диск в NAS

Препоръчан отговор

Проблема е че силно ми препоръчва (софтуера на NAS) да си заменя единия хард диск.

Изобщо нищо не схващам от английски и не мога да разбера какво му е станало на диска и не мога да разчета лога.

NAS-a e QNAP TS-212 с фирмуер 4.0.2 (последен за момента)

Та какво ми скимна вчера да го ъпдейтвам и новия фирмуер с повече шарения и разглеждайки го попадам на съобщение че втория диск от RAID1 системата издал багажа.

Какво да правя че с тия RAID системи изобщо нямам опит ? ( аз само на лаптопи се мъча)

Доколкото съм чел през редовете за да го заменя ще трябва да търся абсолютно същия диск или бъркам ? (това е невъзможна мисия и ще ми е по лесно да взема други два еднакви) Но после какво правя ? Как да си прехвърля информацията от този оцелелия диск към бъдещата NAS конфигурация ? Тоест сега ако този диск го изкарам от NAS-a ще се разпознае ли като нормален външен диск ако го сложа в кутия с USB ???

Диска е на по малко от година и е уж за nas и как е заминал не ми го побира изобщо ...

Сега съм на тръни и другия да не се скапе.

Публикувано изображение

Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също съм наблюдавал подобно нещо при FreeNAS, но след рефреш на уеб интерфейса съобщението изчезва от само себе си. При мен дисковете не бяха в RAID, но предполагам ссе касае за някакъв софтуерен проблем. Най-добре си бекъпни информацията за по-сигурно.

Зависи все пак и за какъв RAID говорим - софтуерен или хардуерен с RAID карта. При последния тип нещата са по-лесни и по-безопасни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че хард диска е на 1 година е без значение. Може да се скапе на втората седмица.  Покажи логовете, защото така не се вижда нищо. Може самият софтуер да се е бъгнал и да дава някаква грешка, а може при Update да са променени някакви настройки ( това е само поредположение). Може да тестваш хард диска и с други програми, които да проверят дали всичко е наред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също съм наблюдавал подобно нещо при FreeNAS, но след рефреш на уеб интерфейса съобщението изчезва от само себе си. При мен дисковете не бяха в RAID, но предполагам ссе касае за някакъв софтуерен проблем. Най-добре си бекъпни информацията за по-сигурно.

Зависи все пак и за какъв RAID говорим - софтуерен или хардуерен с RAID карта. При последния тип нещата са по-лесни и по-безопасни.

Изобщо нямам идея за какъв RAID става дума ! Когато го сглобявах софтуера ми предложи да го направя или 4ТБ или 2ТБ в RAID1 и аз у дадох 2тб ама какъв тип raid е нямам идея.

Информацията това е проблема че нямам точно сега къде да я бекъпна (горе долу 1TB) . Ако днес поръчам два диска до 12-14 дена ще са при мен но за днес е абсурд да я бекъпна някъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо нямам идея за какъв RAID става дума ! Когато го сглобявах софтуера ми предложи да го направя или 4ТБ или 2ТБ в RAID1 и аз у дадох 2тб ама какъв тип raid е нямам идея.

Информацията това е проблема че нямам точно сега къде да я бекъпна (горе долу 1TB) . Ако днес поръчам два диска до 12-14 дена ще са при мен но за днес е абсурд да я бекъпна някъде.

Огледални дискове са. Пробвайте (ако има такава опция) да дадете синхронизация с диск1 и след това вижте какъв е статус

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах може и само да е софтуерен проблема - нищо не може да се каже категорично. Бекъпа обаче винаги е препоръчителен. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че хард диска е на 1 година е без значение. Може да се скапе на втората седмица.  Покажи логовете, защото така не се вижда нищо. Може самият софтуер да се е бъгнал и да дава някаква грешка, а може при Update да са променени някакви настройки ( това е само поредположение). Може да тестваш хард диска и с други програми, които да проверят дали всичко е наред.

Софтуера не се е бъгнал на 100%. Аз чак сега като се замисля от доста време гледам диода на втория диск червен ама даже и не съм се замислял защо е червен и не работи в синхрон с на първия диск който свети в зелено.

А за какви програми говориш по конкретно дето ще ми тества само втория диск в nas конфигурацията ?

Както казах може и само да е софтуерен проблема - нищо не може да се каже категорично. Бекъпа обаче винаги е препоръчителен. :)

Е то тоя NAS уж за бекъпи го взех и го презастраховах в RAID1 а сега ми се налага да му правя бекъп !!!

Аз прехвърлих вчера всичко на него от лаптопа че ще си форматирам диска и ще минавам от EFI към MBR и сега само това ми липсваше да търся на какво да правя бекъм.

Огледални дискове са. Пробвайте (ако има такава опция) да дадете синхронизация с диск1 и след това вижте какъв е статус

Не мога да намеря такава опция !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Софтуера не се е бъгнал на 100%. Аз чак сега като се замисля от доста време гледам диода на втория диск червен ама даже и не съм се замислял защо е червен и не работи в синхрон с на първия диск който свети в зелено.

А за какви програми говориш по конкретно дето ще ми тества само втория диск в nas конфигурацията ?

Е то тоя NAS уж за бекъпи го взех и го презастраховах в RAID1 а сега ми се налага да му правя бекъп !!!

Аз прехвърлих вчера всичко на него от лаптопа че ще си форматирам диска и ще минавам от EFI към MBR и сега само това ми липсваше да търся на какво да правя бекъм.

Допускате една много популярна грешка, не смесвайте RAID с бекъп, те нямат нищо общо. Погледнете състоянието на първия диск и ако е ОК можете да извадите втория (при спрян NAS), да го сложите отново, да пробвате да синхронизирате. АКо състоянието е същото, просто извадете втория диск и купете диск за заместването му

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казвам, че това е само предположение, понеже проблема се е появил след Update, който си направил. Колкото до тестване на хард диск има различни инструменти и програми. HirenBootCd има подобни инструменти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казвам, че това е само предположение, понеже проблема се е появил след Update, който си направил. Колкото до тестване на хард диск има различни инструменти и програми. HirenBootCd има подобни инструменти.

Емо, точно тези инструменти не са много подходящи за RAID, предполагам има вградени в системния интерфейс подобни неща, по-разумно е с тях

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Допускате една много популярна грешка, не смесвайте RAID с бекъп, те нямат нищо общо. Погледнете състоянието на първия диск и ако е ОК можете да извадите втория (при спрян NAS), да го сложите отново, да пробвате да синхронизирате. АКо състоянието е същото, просто извадете втория диск и купете диск за заместването му

Имах предвид че при RAID1 двата диска са огледални и ако се скапе единия както в случая другия ще ме спаси и за това не му дадох да ми ги прави на 4 гб. за да ми е на по сигурно информацията.

п.п. Втория диск трябва ли да е абсолютно същия или може да е по голям ?

Мислиш ли че от това CD ще мога да си видя рутера а и след него NAS-a ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах предвид че при RAID1 двата диска са огледални и ако се скапе единия както в случая другия ще ме спаси и за това не му дадох да ми ги прави на 4 гб. за да ми е на по сигурно информацията.

Втория трябва да е същия по размер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мислиш ли че от това CD ще мога да си видя рутера а и след него NAS-a ?

И в общия случай може да е по-голям. Само че е разумно да е същия модел и размер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ли е единственото условие ?  HDD 2GB ? Слагам го и системата го разпознава в raid1 ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ли е единственото условие ?  HDD 2GB ? Слагам го и системата го разпознава в raid1 ?

не!

И в общия случай може да е по-голям. Само че е разумно да е същия модел и размер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В какъв смисъл 2 GB?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В какъв смисъл 2 GB?

Грешка, вече се побърках, 2 ТБ ( всеки от дисковете в момента е по толкова).

Как мога да кача лога тук CSV формат ? Някой де им разбира да го погледне. Или на външен сървър с линк ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цъкни в System logs и виж съобщения които съдържат mdadm:: редове.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

втория диск има 77 лоши блока. Това не е много, но ако попадне важен документ там може да е доста неприятно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

втория диск има 77 лоши блока. Това не е много, но ако попадне важен документ там може да е доста неприятно

Сега таман го откачих втория положението без него е същото, тоест няма разлика. Ще пробвам да го търся същия в еBay че не помня от къде съм го купувал.

Това 77 лоши блока как да е, те са дублирани с първия ама защо не го вижда NAS системата ? Казва доколкото разбира, че няма връзка с него, четене и запис. Или бъркам, работи си паралелно просто дава грешка че има лоши блокове ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега таман го откачих втория положението без него е същото, тоест няма разлика. Ще пробвам да го търся същия в еBay че не помня от къде съм го купувал.

Това 77 лоши блока как да е, те са дублирани с първия ама защо не го вижда NAS системата ? Казва доколкото разбира, че няма връзка с него, четене и запис. Или бъркам, работи си паралелно просто дава грешка че има лоши блокове ?

Двата работят паралелно и на всеки има копие на информацията. Но не се заблуждавайте че единия диск ще компенсира проблем с другия. Ако например софтуера прочете два блока с един и същ номер но различно съдържание как ще знае коя информация е меродавна? RAID1 е подходящ за отказоустойчива система т.е. ако единия диск изгърми да имате втория

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Двата работят паралелно и на всеки има копие на информацията. Но не се заблуждавайте че единия диск ще компенсира проблем с другия. Ако например софтуера прочете два блока с един и същ номер но различно съдържание как ще знае коя информация е меродавна? RAID1 е подходящ за отказоустойчива система т.е. ако единия диск изгърми да имате втория

Сега в момента втория диск напълно ли е отказал или си работи но има лоши блокове и не е препоръчителен ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега в момента втория диск напълно ли е отказал или си работи но има лоши блокове и не е препоръчителен ?

Погледнете на същата страница от която показахте снимката. Ако се вижда значи си работи, но има лоши блокове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледнете на същата страница от която показахте снимката. Ако се вижда значи си работи, но има лоши блокове

Сега ще го закача и ще погледна иначе го намерих същия в eBay и ще го взема. Но после как да го синхронизирам с първия ?

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=221399073055&fromMakeTrack=true&ssPageName=VIP:watchlink:top:en

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...