Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

twist69

Няколко въпроса за няколко HDD-та и препоръка за нов

Препоръчан отговор

[*] Днес, докато ползвах лаптопа си, реших да му пусна един Sentinel и ми изкара това:

Та какво да предприема?

Публикувано изображение

Публикувано изображение

2.  В нас имам и едн друг Western Digital Scorpio Blue WD5000BPVT 500GB, който дори по-известните програми като Victoria и останалите от Hiten's не го намират. Само една DRevitalize го намери, цъкли го 2 дни, намери не помня колко лоши сектора (100-200-300) и аз накрая го прекратих, че се изнервих.

С него има ли смисъл да си играя пак? Ще се получи ли нещо от него, колкото да го ползвам за маловажни неща или Downloads директория - филми, игри, музика.

3. Предложете ми надежден диск на който да съхранявам важнити неща, за да се застраховам.

- Главното условие е да е надежден.

-  Мисля че 1TB са най-оптималния вариант.

- Останалото опира до условие №1. Не знам дали размера (2,5/3,5") има значение за надежността.

- Понеже не знам как вървят цените на тези дискове, ще дам една ориентировъчна цена 120лв (+/-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[*] Днес, докато ползвах лаптопа си, реших да му пусна един Sentinel и ми изкара това:

Та какво да предприема?

Публикувано изображение

Тези 6 сектора са маркирани и вече не се използват. Няма за какво да се безпокоите. След време, проверете диска отново.

Ако ако броят на секторите започне да се увеличава, тогава ще му мислите.

2. В нас имам и едн друг Western Digital Scorpio Blue WD5000BPVT 500GB, който дори по-известните програми като Victoria и останалите от Hiten's не го намират. Само една DRevitalize го намери, цъкли го 2 дни, намери не помня колко лоши сектора (100-200-300) и аз накрая го прекратих, че се изнервих.

С него има ли смисъл да си играя пак? Ще се получи ли нещо от него, колкото да го ползвам за маловажни неща или Downloads директория - филми, игри, музика.

Така поставен въпросът - най вероятно не. Тестван ли е с инструментите от производителя и какво показват те?

3. Предложете ми надежден диск на който да съхранявам важнити неща, за да се застраховам.

- Мисля че 1TB са най-оптималния вариант.

- Останалото опира до условие №1. Не знам дали размера (2,5/3,5") има значение за надежността.

- Понеже не знам как вървят цените на тези дискове, ще дам една ориентировъчна цена 120лв (+/-)

1TB, 7200 об./мин, 64MB, SATA3, ST1000DM003 - 99 лв.

HDD 750GB SATAII 2.5 WD Black 7200rpm 16MB - 116 лв.

Предложението на колегата е идеален вариант, но излиза извън бюджета.

За 137 лв. може да си вземете SSHD Seagate 1TB, 7200 об./мин, SATA3, ST1000DX001, не е толкова хвален колкото HDD 1TB SATAIII WD Black 7200rpm 64MB, но пък ще може да се възползвате от скоростовите предимства на хибридните дискове. ТУК можете да видите сравнение между двата диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Тези 6 сектора са маркирани и вече не се използват. Няма за какво да се безпокоите.След време, проверете диска отново.Ако ако броят на секторите започне да се увеличава, тогава ще му мислите. 

2. Така поставен въпросът - най вероятно не. Тестван ли е с инструментите от производителя и какво показват те? 

3.  1TB, 7200 об./мин, 64MB, SATA3, ST1000DM003 - 99 лв.HDD 750GB SATAII 2.5 WD Black 7200rpm 16MB - 116 лв. Предложението на колегата е идеален вариант, но излиза извън бюджета.

За 137 лв. може да си вземете SSHD Seagate 1TB, 7200 об./мин, SATA3, ST1000DX001, не е толкова хвален колкото HDD 1TB SATAIII WD Black 7200rpm 64MB, но пък ще може да се възползвате от скоростовите предимства на хибридните дискове. ТУК можете да видите сравнение между двата диска.

1. Оплаших се понеже знам, че тръгнат ли веднъж... са като грипен вирус.  Мислех си дали да не направя пълен формат или на ниско ниво (не помня за кой от двата, но съм чувал че при тази операция се откриват и изолират секторите.)

2. Преди нищо не го разпознаваше. Сега обаче накарах брат ми (че не съм в нас) да го включи и каза че вече windows-a го разпознавал, но веднага го маркирал като неработещ. LifeGuard-a на WD го е маркирал с един X, но въпреки това му е позволил да направи Zero fill. Сега пита full или fast да пусне?

3. Благодаря за предложенията!

На мен ми предложиха няколко варианта, втора употреба:

1TB WD Caviar Blue 7200rpm 64MB SATA3 WD10EZEX - 80лв (в гаранция)

1TB Western Digital Black Sata2 64mb - 70лв (чакам за точния модел и дали има гаранция)

Сега единият е Sata2 а другият е Sata3, но пък единият е Black, другия Blue... Какви са плюсовете и минусите на двата варианта?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не Ви препоръчвам втора употреба!

Black: Малко по-скъп, 5г. гаранция, по-добра производителност.

Blue:  2г. гаранция и тн.

Цък

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А относно това, че единия е Sata II, а другия III?

Те са втора употреба, но ако ми пратят тест и при положение, че още са в гаранци... или пак има опсност? То опасност има дори и нов да си купя май...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Оплаших се понеже знам, че тръгнат ли веднъж... са като грипен вирус.  Мислех си дали да не направя пълен формат или на ниско ниво (не помня за кой от двата, но съм чувал че при тази операция се откриват и изолират секторите.)

На кратко: Харддискът сам ремапва секторите по време на самодиагностика или по време на работата на потребителя. Когато той открие лош сектор, прави няколко опита да го поправи (броят на опитите зависи от марката и модела на диска), ако не успее, възстановимата информация се премества и тези сектори и те се маркират като неизползващи се. Формат на ниско ниво няма нужда да правите. Ако смятате че е възможно да има някой лош сектор който е незасенчен, може да сканирате първо с chkdsk /f /r и след това с HDD Regenerator или SpinRite.

2. Преди нищо не го разпознаваше. Сега обаче накарах брат ми (че не съм в нас) да го включи и каза че вече windows-a го разпознавал, но веднага го маркирал като неработещ. LifeGuard-a на WD го е маркирал с един X, но въпреки това му е позволил да направи Zero fill. Сега пита full или fast да пусне?

Ако имате нещо важно на този диск, го спасете по най-бързия начин. Поиграйте си с него само ако целта ви е да го използвате като втори диск в който да съхранявате неважни файлове за да имате повече място. Пробвайте с full и после пуснете един SpinRite в режим 5. Не е гаранция четова ще помогне - зависи от повредата. Вижте какво ще покаже и специализирания инструмент на производителя. След като направите горепосоченото, дайте снимка от Hard Disk Sentinel отнасяща се за въпросния диск.

3. Благодаря за предложенията!

На мен ми предложиха няколко варианта, втора употреба:

1TB WD Caviar Blue 7200rpm 64MB SATA3 WD10EZEX - 80лв (в гаранция)

1TB Western Digital Black Sata2 64mb - 70лв (чакам за точния модел и дали има гаранция)

Сега единият е Sata2 а другият е Sata3, но пък единият е Black, другия Blue... Какви са плюсовете и минусите на двата варианта?

Не ви съветвам да купувате втора употреба, тъй като шансът дисковете те да бъдат дефектни/проблемни е по-голям. Тези 20-40 лева които ще спестите, могат да ви излязат през носа. Също така, дисковете втора употреба са лишени от гаранция и при евентуален  бъдещ проблем ще изгорите. От моята практика съм станал свидетел на много закърпени или недобре работещи дискове продадени втора употреба. Най малкото преди да купите, е добре да направите задълбочени тестове. Според мен гаранцията сама по себе си трябва да бъде причина да изберете новото, защото дори при най добрите модели харддискове, човек не може да бъде сигурен кога и дали ще започнат да правят проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, първите два въпроса ми се изясниха. Остана само по третия: :)

- защо да отпада гаранцията, когато е втора ръка?

- ако ми даде снимки от HDD Sentinel или друга подобна не е ли достатъчно или и там данните могат да се маниполират?

А за този варинт какво ще кажете, дори и нов да е: 1TB WD Caviar Blue 7200rpm 64MB SATA3 WD10EZEX

От няколко теми във форума останх с впечатление, че WD са най-добрите на пазара в момента. От Hitachi-та и др. все се оплакват от шум и други проблеми?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- защо да отпада гаранцията, когато е втора ръка?

Обикновено дисковете втора ръка  са с изтекла гаранция или търговците не предоставят гаранция за тях. Повечето търговци, когато изкупуват компонент, не се интересуват дали е гаранционен или не. В някой случай, когато продават, те дават краткосрочни гаранция за няколко дни или седмици, но това най-често е въпрос на допълнително договаряне.Възможно е да има хора, които продават своите все още гаранционни дискове, защото имат нужда от пари или защото ще се купуват нещо по-добро. Но това са редки случай и намирането на такива изисква много търсене.  Ако търсите  харддиск втора употреба, който все още е в гаранция, пожелавам ви успех. В най-общия случай е гаранция Франция. 

- ако ми даде снимки от HDD Sentinel или друга подобна не е ли достатъчно или и там данните могат да се маниполират?

Hard Disk Sentinel чете данните от S.M.A.R.T. - те не могат да бъдат манипулирани без наличието на специализиран хардуер от рода на PC3000, който струва няколко хиляди лева и е малко вероятно да бъде притежаван от някой търговец.Данните от S.M.A.R.T не са всичко по което се определя здравето на един твърд диск.Той не е сто процентово мерило. Виждал съм проблемни дискове, при които S.M.A.R.T. показва че всичко е наред. Освен S.M.A.R.T., трябва да се тества как диска и се държи и работи и то за продължително време. Също така е добре да се извършат няколко стрес теста. 

От няколко теми във форума останх с впечатление, че WD са най-добрите на пазара в момента. От Hitachi-та и др. все се оплакват от шум и други проблеми?

Да наистина, WD са доста добри и най вече с определени серии като е Caviar Black например. Тази тема е много дълга - различните хора имат различно мнение и опит и с различните марки. Вижте ТУК

А за този варинт какво ще кажете, дори и нов да е: 1TB WD Caviar Blue 7200rpm 64MB SATA3 WD10EZEX

И двата диска са много добри. ТУК можете да видите разликите в производителността. Имайте предвид че Black серията са с 5 години гаранция, а Blue са с 2. Вие трябва да решите дали да спестите 40 лева или 3 годни гаранция. Имайте предвид че Black са по-здрави като цяло. За това имат и повече голяма гаранция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искаш сигурност, може да направиш както мен - два еднакви хард диска, работещи в RAID 1.  Стига разбира се дъното да поддържа RAID.  Недостатък е, че обема на хард дисковете се намалява наполовина и все едно ползваш само един хард диск. Но пък това е сигурността. Другия вариант е да правиш постоянно бекъп на важните неща. Разбира се, ползването на RAID 1  не означава, че трябва да се откажем и от бекъпа. Съхраняване на данни онлайн също е едно от решенията. Всичко може да се автоматизира и да не се притесняваш толкова много за сигурността на данните. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

-  Мисля че 1TB са най-оптималния вариант.

Най-добрия хард диск е този който има BACKUP!!!

Така че се насочете към решение от типа масив RAID 1 или 5, 10 според финансовите възможности.

NAS сторидж или просто си правете бекъпи на друг носител (по възможност избягвайте DVD/CD и USB Flash)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Кико, @Samo

Този диск ми е именно за backup-и. аз и по-горе го казах.

А какво ще кажете за подобен що говорим за надежност... Видях в една тема, че го хвалят. По принцип мобилните дали не са по-надеждни и устойчиви на сътресения?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...