Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здрваейте, нуждая се от съвет относно захранването на една фамилна 3 етажна къща с интернет.Малко информация относно нуждите на клиента и самата къща.Къщата е 3 етажна с площ около 100 - 100 квадрата всеки етаж. клиента иска безжичен интернет с перфектен сигнал във всяка една точна от къщата също така 22 Lan точки. Нуждите за койте ше се ползва мрежата са чисто любителски. Intrnet връзката ще е със скорост 100mbit на входа като това е максималната допустима от оператора за този момент. Едновременното потребление едва ли ще е много голямо все пак това е фамилна къща , предвиждат се 8 смарт телевизора и 4 - 5 PC, който едва ли ще работят едновременно. Къщата е на грб строеж което улеснява работата до голяма степен и бюджета е така да се каже не ограничен но не трябва да е и срамно висок. Главната цел е да няма външни рутер-и аксес поинтове и кабели. Има отделено място с размер 1 квадрат в който да влезе захранването на къщата с интернет, упс устроиство и евентуално първият рутер който ще бъде добавен като майн в системата. Моля дайте съвет какъв е най удачния начин и евентуално устройства който сте пробвали и са надеждни.Това са и плановете на сградата 1ви и 2ри етаж. Отдоло ще ги кача повторно с отбелязано място на предполагаеми от мен аксес поинт и входящия сигнал.

post-351368-0-97271800-1405331490_thumb.

post-351368-0-33103100-1405331491_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По време на строежа на сградата трябва да се направи и проект откъде ще минават UTP кабелите. Щом искаш 22 лан точки няма как да стане по друг начин. Като имаш вече ЛАН точките може да сложиш рутер или AP във вече изградената ЛАН мрежа и той ще може да ти дава необходимия сигнал в помещенията.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Охоо без AP-та и UTP мрежа абсурд да стане работата. 22 точки не са никак малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето това са плановете на сградата с отбелязани от мен местата на рутер-а и аксес пойнта на всеки етаж. Идеята ми е да използвам един найстина скъп и хубав рутер и аксес пойнтове на всеки етаж един над друг, като самите тях ще ги скрия електромерните табла който са по големи и предвидени със свободно място за тях. А Lan мрежата мисля да я пусна след рутера по схемата :

-ЛАН

-ЛАН

Рутер- Суйч -ЛАН

-ЛАН

-ЛАН

Рутерите на които съм се спрял в момента са:

Asus RT-AC68U Dual-band AC1900                        или Linksys Smart Wi-Fi WRT1900AC  

Като от рутера ще се ползва само 1 лан порт и след него 

Switch TP-LINK TL-SG1024

Споделето вашето мнение. 
Благодаря предварително

post-351368-0-43756900-1405331882_thumb.

post-351368-0-86010600-1405331882_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Целта е да не се виждат, ако съм разбрал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно целта е да не се вижда обсолютно нищо лан мрежата ще излиза на розетки в стените на съответните местаа АP-то трябва да е в обозначените места само там има ниша в която да мога да ги прибера и да има възможност за подмята при евентуален проблем.Знам че начинанйето е серйозно но тепърва навлизам в бизнеса с изграждане на вътрешни WiFi мрежи и се нуждая от съвета ви 

Редактирано от МитакаБЕ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Недей да криеш рутер или АП зад електромерно табло. Няма да имаш добра връзка. Няма и как да имаш 22 ЛАН точки.

Именно целта е да не се вижда обсолютно нищо лан мрежата ще излиза на розетки в стените на съответните местаа АP-то трябва да е в обозначените места само там има ниша в която да мога да ги прибера и да има възможност за подмята при евентуален проблем.

Е какъв е проблема АП-то да се вижда. Освен това за UTP кабелите не е препоръчително да стоят до кабели с напрежение.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Недей да криеш рутер или АП зад електромерно табло. Няма да имаш добра връзка. Няма и как да имаш 22 ЛАН точки.

Е какъв е проблема АП-то да се вижда. Освен това за UTP кабелите не е препоръчително да стоят до кабели с напрежение.

UTP мрежата ще е на около 1,5м от елетропреносната (по ниско). Относно 22-те лан точки мисля да ги хвана директно от суйча и да ги закарам до местата им , къщата е на груб строеж и дупченето и прекарването на кабелите не е проблем. Мисля че за лан точките това е добър вариант, но големия проблем ми е WiFi мрежата дали ще стане с АП да предава сигнала от устройство на устройство по етажите. А рутера няма да е зад ЕТ, само за АП е отделено място във всяко ЕТ, тъй като чичката с парите не желае да имам каквото и да е излишно видимо из къщатаВариант е на всеки етаж да има по 1 АП от този тип дефаткто те ми трябват само за  безжичния сигнал http://www.bomba.bg/computers/mrejovi-ustroistva/access-point/akses-pojnt-zyxel-nwa1121-ni-802-11b-g-n-wpa2-poe-wmm-2x-3dbi-up-to-4-ssid-nwa1121-ni-eu0101f.html#

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

UTP мрежата ще е на около 1,5м от елетропреносната (по ниско). Относно 22-те лан точки мисля да ги хвана директно от суйча и да ги закарам до местата им , къщата е на груб строеж и дупченето и прекарването на кабелите не е проблем. Мисля че за лан точките това е добър вариант, но големия проблем ми е WiFi мрежата дали ще стане с АП да предава сигнала от устройство на устройство по етажите. А рутера няма да е зад ЕТ, само за АП е отделено място във всяко ЕТ, тъй като чичката с парите не желае да имам каквото и да е излишно видимо из къщатаВариант е на всеки етаж да има по 1 АП от този тип дефаткто те ми трябват само за  безжичния сигнал http://www.bomba.bg/computers/mrejovi-ustroistva/access-point/akses-pojnt-zyxel-nwa1121-ni-802-11b-g-n-wpa2-poe-wmm-2x-3dbi-up-to-4-ssid-nwa1121-ni-eu0101f.html#

Няма да има проблем ако мрежовия кабел минава и по-близо до ел.захранващия.

До всеки етаж пусни по- един допълнителен мрежов кабел по който да свържеш AP-тата към комутатора или рутера на първия етаж.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оф, през такава хурка съм минавал веднъж и не държа да повтарям.... Щом си на грубо, прекарай си кабелите по стените в гофри, остави си ги на точките, като сложат гипс-картона (предполагам) дупчиш и нареждаш конзолите. Няма да се притесняваш за лан кабела и силнотоковите кабели - в отделни гофри/канали, взимаш читав кабел (не за 15 ст. метъра) и си свиркаш. Колкото до АП-тата, пречи ли ти да си пуснеш кабел (фтп с хубава екранировка примерно), и да си ги закачиш като бял човек? 

Има и вариант да си наредиш лан/захранване кабелите в отделни конзоли в пода, под паркета/ламината. Става много приятно и пригледно, но трябва да знаеш със сигурност къде ще седят компютрите. LeGrand примерно имат невероятни модели.

Мислил ли си за PoE? Power over Ethernet? Или силнотоковата инсталация е направена?

Опс, той Кен ме изпреварил ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да има проблем ако мрежовия кабел минава и по-близо до ел.захранващия.

До всеки етаж пусни по- един допълнителен мрежов кабел по който да свържеш AP-тата към комутатора или рутера на първия етаж.

и вече WiFi достъпа да е единствено през АП? Аз мислех нещо от типа : Рутер----АП-----АП-----АП посредством WiFi връзкаКато АП-тата са на всеки етаж по 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да видиш дали ще стане и този вариант с такива устройства

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз го виждам така като проект, без да уточнявам точните у-ва докрай:

вход интернет (1 порт) -> микротик жичен 5 порт 750 и нагоре -> (2) комутатор 24 портов пасивен (22 лан точки жични)

от микротик пак (3 порт) кабел към рутер етаж 1

от микротик пак (4 порт) кабел към рутер етаж 2

от микротик пак (5 порт) кабел към рутер етаж 3

По желание до рутерите на ет. 1,2,3 можеш да си пуснеш и собствено захранване, за да имаш резервиране с един упс само на централната точка и рутерите.

Редактирано от krassleto (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Емо Костов , варйанта с тези устройства го отхвърлям автоматично (аз лично не бих ги ползвал в нас, следователно и на клиент не бих ги монтирал)Краслето, проекта който си предложил го виждах и аз в подобен вариант в началото но проблема е мястото за вграждане на рутерите на всеки етаж, собственита не иска да има нищо такова из стайте или коридорите, за това го и отхвърлих.

вход интернет  -> рутер жичен 5 порт и нагоре -> комутатор 24 портов пасивен - 22 лан точки жични

от микротик пак  кабел към АП етаж 1

от микротик пак  кабел към АП етаж 2

от микротик пак  кабел към АП етаж 3АП ги има със формата на пожарен сензор което по може да го убедя да стой в коридора

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

АП трябва да са в центъра на етажите, правиш двата диагонала и където се пресичат това е твоето място.

Как ще го маскираш е въпрос на вкус - може да изкъртиш една тухла 4-ка и да направиш нишичка с капаче (проветряемо с декоративна решетка), може в окачен таван, ако има такъв и т.н. Важното е окабеляването да го направиш сега...

И един безплатен съвет от мене - като правиш окабеляването оставяй някой метър аванс в двата края...

Редактирано от krassleto (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си правех нещо подобно за мен, бих си пуснал и по един допълнителен мрежов кабел до всеки етаж.

Не се знае, какво може да стане след време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

АП трябва да са в центъра на етажите, правиш двата диагонала и където се пресичат това е твоето място.

Как ще го маскираш е въпрос на вкус - може да изкъртиш една тухла 4-ка и да направиш нишичка с капаче (проветряемо с декоративна решетка), може в окачен таван, ако има такъв и т.н. Важното е окабеляването да го направиш сега...

И един безплатен съвет от мене - като правиш окабеляването оставяй някой метър аванс в двата края...

Благодаря за съвета аз съм сметнал по около метър от двете страни на всеки кабел аванс за всеки случей, кабелите трябва да ги прекарам сега и да ги прозваня всичките да няма проблеми после , те ще вървят във гофрета с допълнително жило във всяко за евентуално изтегляне на втори ако се наложи някога.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.