Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Идеи за един "замък"...

Препоръчан отговор

Здравейте, колеги.
Имам следния проблем. Вчера бях на оглед в един малък "замък", в който целта е да се покрие изцяло с WiFi така, че да си излиза с едно име и една парола (собствениците да не избират постоянно мрежи). Стените са дебели и масивни. В момента в обекта работи един TPLINK 8ма серия с 2 сериозни антени (поне 5 DB), но по думите на собствениците, не се виждал през 1 стая..

Моята идея евентуално е да направя система от 4 свързани рутера с еднакви настройки за името и паролата, като разположението да е следното:
1. В Мазето, където влиза кабела на доставчика да е "Главният" рутер, с адрес 192.168.1.1 примерно. Там няма да се ползва почти изобщо WiFi и мисля да сложа TPLINK 740N с 4-5 db антена от стартовия комплект.
2. Към него да закача 2 рутера на основния и най-голям етаж - евентуално в двата края, с адреси 192.168.1.2 и 192.168.1.3 - Тук мисля да използвам наличният рутер Tplink 8ма серия (не помня точния номер) и да го дублирам с още един 740N или пак 8ма серия за да успяват да пробият през стените..
3. На горния етаж, понеже е по-малък, да закача още 1 рутер с пореден адрес.. - .4

Според вас ще стане ли или ме насочете с други идеи, понеже до сега не ми се е налагало толкова капризно да покривам толкова голям периметър и с повече от 1 устройство...

Поздрави

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

да си прекарат жица и друг път да не строят противоядрен бункер, с маса от арматура в стените

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо забрави за TP-Link, ако искаш сериозна мрежа.

Сигурен ли си!?! :) Много хора използват точно тази марка и правят стабилни и големи Wi-fi мрежи точно с тези маршруторизатори...

Здравейте, колеги.

Имам следния проблем. Вчера бях на оглед в един малък "замък", в който целта е да се покрие изцяло с WiFi така, че да си излиза с едно име и една парола (собствениците да не избират постоянно мрежи). Стените са дебели и масивни. В момента в обекта работи един TPLINK 8ма серия с 2 сериозни антени (поне 5 DB), но по думите на собствениците, не се виждал през 1 стая..

Моята идея евентуално е да направя система от 4 свързани рутера с еднакви настройки за името и паролата, като разположението да е следното:

1. В Мазето, където влиза кабела на доставчика да е "Главният" рутер, с адрес 192.168.1.1 примерно. Там няма да се ползва почти изобщо WiFi и мисля да сложа TPLINK 740N с 4-5 db антена от стартовия комплект.

2. Към него да закача 2 рутера на основния и най-голям етаж - евентуално в двата края, с адреси 192.168.1.2 и 192.168.1.3 - Тук мисля да използвам наличният рутер Tplink 8ма серия (не помня точния номер) и да го дублирам с още един 740N или пак 8ма серия за да успяват да пробият през стените..

3. На горния етаж, понеже е по-малък, да закача още 1 рутер с пореден адрес.. - .4

Според вас ще стане ли или ме насочете с други идеи, понеже до сега не ми се е налагало толкова капризно да покривам толкова голям периметър и с повече от 1 устройство...

Поздрави

Би трябвало всичко това да стане не виждам защо не.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си!?! :) Много хора използват точно тази марка и правят стабилни и големи Wi-fi мрежи точно с тези маршруторизатори...

Ако искат да създадат стабилна мрежа, която забива, губи сигнал, но пък е сравнително евтина, да.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

да си прекарат жица и друг път да не строят противоядрен бункер, с маса от арматура в стените

Напълно съм съгласен с теб за бункера, но... Проблема не е в жиците - жици има от гаража почти навсякъде, проблема е в това, че се ползват лаптопи и мобилни устройства - за това е нужно и WiFi. То ако всичко беше на кабел... да съм забравил до сега.

Изобщо забрави за TP-Link, ако искаш сериозна мрежа.

Аз също не съм съгласен с теб. За домашен потребител, марката си е жестока. Аз съм с линксис и съм доволен, но на повечето ми клиенти съм наслагал точно 740N модела и нито един не се е оплакал - нито е забивал, нито е разпадал, а и е по джоба според нашия стандарт.. На малко хора мога да обясня защо единия рутер струва 30 лв, а другия 300 и колкото и плюсове да има този от 300, хората предпочитат този от 30.

Конкретно с тази крепост, хората са по чужбина, рядко са в БГ, но когато са тука, искат да могат да си обикалят навсякъде и да имат мрежа, така че не мисля, че е необходима кой-знае колко "надеждна" мрежа - по-скоро да има прилично покритие, така че да могат да си вършат работа за малкото време, в което са тук.. отделно, че доставчика на нет е оставил този TpLink 8, за това мисля да обогатя мрежата с още 2-3 740'ки и така да оправя покритието. Друг проблем е в точките на кабелите - и аз мислех, че с централно позициониране на рутерите или аксес пойнтове ще се оправят нещата, НО кабелите излизат на възможно най-куците места в крайни стаи и то до външни стени.. За това мисля да разположа 2 на по-големия етаж в двата края..

Ще стане ли по този начин или да търся и други устройства? Помислете..

Ако искат да създадат стабилна мрежа, която забива, губи сигнал, но пък е сравнително евтина, да.

от 10 години не съм виждал "забил" TpLink.. А и антените им са сравнително добри за този ценови клас - не е като стандартните 2 DB..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хъммм....моя блок използва lan който води до някакъв си рутер в мазето....та на всеки един етаж има по два рутера които са свързани с lan кабел от долния "централния" ако така мога да го нарека и постоянно има wi-fi та от тези два рутера на етаж всеки може да използва негов рутер като суич на сигнала и така омже да го свърже към lan кабел за настолен компютър или просто да използва wif-fi който да има по-голям обхват...

Та мисълта ми беше че:

-сигнала винаги е висок на всякъде но това зависи и естествено от самите рутери

-скороста е висока около 65 мегабита е при мен в момента ето и снимка

3732659362.png

интернета рязко спира...та мислиш ли сега че тези рутери имат само предимството че са евтини....а и освен това са лесни за настройка щом човека е пуснал тема тук явно не е интернет провайдър или някакъв голям специалист в тази област...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно, имах предвид жицата да пробива стените на стаите и да има устройство с малка мощност, закачено или вградено в малка ниша в стената на всяка стая, за да разпръсква сигнала..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз също имам един флашнат TP-Link (защото иначе настройката е "много лесна"), който дори по кабел губи връзка за кратко, което е достатъчно да ти провали много неща. Клиентите щом са чужденци и имат замък едва ли ще им е проблем да си платят малко по-скъпа техника.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз също имам един флашнат TP-Link (защото иначе настройката е "много лесна"), който дори по кабел губи връзка за кратко, което е достатъчно да ти провали много неща. Клиентите щом са чужденци и имат замък едва ли ще им е проблем да си платят малко по-скъпа техника.

И от къде си толкова сигурен че проблема ти не е в самия рутер...Това не значи че всички рутери от тами марка са лоши...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Винаги, когато съм имал досег с тази марка, присъстват тези симптоми. Няма значение дали ще е на съседа рутера или на някой клиент. Доколкото съм запознат, това се случва при рутери с Atheros чипове, каквито TP-Link използват. Имам D-Link с Broadcom - не е мръднал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Винаги, когато съм имал досег с тази марка, присъстват тези симптоми. Няма значение дали ще е на съседа рутера или на някой клиент. Доколкото съм запознат, това се случва при рутери с Atheros чипове, каквито TP-Link използват. Имам D-Link с Broadcom - не е мръднал.

Аз ползвам TP Link, на моите приятели съм препоръчвал и съм взимал TP Link, никой никога не е имал проблем.

Моят рутер съм го ползвал и в двуетажна къща, стоманобетонна конструкция, освен очаквано по-слабия сигнал в най-далечната стая, друг "проблем" не съм забелязвал. Вече работи 24/7 в продължение на около 3 години, може и 4 да са станали, трябва да проверя гаранционната карта.

Марката е много добра и стабилна!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам TP Link, на моите приятели съм препоръчвал и съм взимал TP Link, никой никога не е имал проблем.

Моят рутер съм го ползвал и в двуетажна къща, стоманобетонна конструкция, освен очаквано по-слабия сигнал в най-далечната стая, друг "проблем" не съм забелязвал. Вече работи 24/7 в продължение на около 3 години, може и 4 да са станали, трябва да проверя гаранционната карта.

Марката е много добра и стабилна!

Ами да очевидно колегата/колежката Пунта мара нещо си има проблеми или с нейното устройство чрез което използва Wi-fi или нещо интернета си е проблемен и аз съм с Tp-link в апартамента...в един предишен пост бях обяснил каква е мрежата в моя блок та нито един рутер не е мръднал до ден днешен а не са нови имат поне едно 5 години..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хъммм....моя блок използва lan който води до някакъв си рутер в мазето....та на всеки един етаж има по два рутера които са свързани с lan кабел от долния "централния" ако така мога да го нарека и постоянно има wi-fi та от тези два рутера на етаж всеки може да използва негов рутер като суич на сигнала и така омже да го свърже към lan кабел за настолен компютър или просто да използва wif-fi който да има по-голям обхват...

Та мисълта ми беше че:

-сигнала винаги е висок на всякъде но това зависи и естествено от самите рутери

-скороста е висока около 65 мегабита е при мен в момента ето и снимка

3732659362.png

интернета рязко спира...та мислиш ли сега че тези рутери имат само предимството че са евтини....а и освен това са лесни за настройка щом човека е пуснал тема тук явно не е интернет провайдър или някакъв голям специалист в тази област...

Ето нещо такова трябва да се случи и при мен, но не е в блок, а само 2-3 етажа да "покрия". Лан мисля че има, днес ще ходя да ги прозвъня да съм сигурен, че работят. От там нататък трябва да разположа по 1-2 рутера на етаж. Сега порових на много места, явно трябва да ги настроя на АР и да си вземат всички настройки от основния рутер от мазето.

Виждам WDS на 740N модела, предполагам, че с него мога да направя "връзката" между основния рутер и точките по етажите..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето нещо такова трябва да се случи и при мен, но не е в блок, а само 2-3 етажа да "покрия". Лан мисля че има, днес ще ходя да ги прозвъня да съм сигурен, че работят. От там нататък трябва да разположа по 1-2 рутера на етаж. Сега порових на много места, явно трябва да ги настроя на АР и да си вземат всички настройки от основния рутер от мазето.

Виждам WDS на 740N модела, предполагам, че с него мога да направя "връзката" между основния рутер и точките по етажите..

Аха да идеално разбрах от какво се нуждаеш ти и не мисля че ще има някакъв проблем това нещо да бъде направено с TP-LINK даже според мен с точно тази марка ще стане най-лесно...и да  740N  ще ти съврши идеална работа за това...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А може да се използва и нещо такова http://www.netgear.com/home/products/networking/wifi-range-extenders/EX2700.aspx#tab-techspecs

Аха разбира се че може даже то това ще е най-лесния и прост вариант но не съм сигурен дали настройките му са същите както на рутерите но все пак мисля че ти ще се оправиш с настройките очевидно е че имаш опит с интернет инфраструктура и това няма да те плаши..иначе мисля че трябва да покрие до три етажа но не е напълно сигурно че ще има високоскоростен интернет в най-далечната зона все пак май това остава най-обрия вариант.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Днес пристъпих към изпълнение на този проект и естествено ударих на камък.

Използвах наличния рутер TPLINK 8ма серия, към него един репитер (усилвател) пак на TPLINK и успях да покрия цялото първо ниво (поне там където беше най-нужно).

В мазето сложих един TPLINK 740N с изключено WiFi, с адрес 192.168.1.1 и маска 255.255.255.0. За външната мрежа - DHCP да си взема от модема на външния доставчик, понеже се оказа, че е и динамичен адреса.

На етажа настроих мрежата с 192.168.0.1, маска 255.255.255.0. За външна мрежа му зададох 192.168.1.2 - да е твърдо IP на другата мрежа.

Проблема е следния:

от мрежата на етажа (0.1) пингвам и 2та рутера съответно с адресите; като се логна на другия рутер (1.1) в мазето, пак пингвам и 2та рутера като подмрежи, НО интернет няма ?!?!

В едно от менютата за диагностика ми се стори, че през софтуера на рутера 740 се пингват сайтове, но на лаптопа нямах интернет.. Замислям се дали няма защита по ТТЛ.

Вътре в мрежите всичко си се "вижда", т.е. 2та рутера се виждат един друг, има един DVR за камери - също отговаря на пингове и през 2те мрежи.

Визически мрежите трябва да съм ги вързал правилно, кабелите са тествани и работят (рутера в мазето - на входа е модема, на един от 4те изхода е DVR, на друг от 4те изхода е кабела към другия рутер, който на свой ред влиза на входа на рутера на етажа, но според мен факта, че се пингват двете мрежи според мен показва, че нямам проблем със свързаността - от подмрежата успявам да пингна DVRa, който е с IP от другата мрежа).

Проблема е как да пусна интернета във вътрешната мрежа.

Доставчика е Blizoo, след няколко опита да се свържа с тях за помощ, чаках само на съобщение "колко много проблемни зони имат поради наводненията и т.н. и съответно в рамките на 50 минути никои не ми вдигна телефона, а ми се иска утре да подкарам всичко.

Един вариант на решение за който съм се сетил попътно е да флашна една нова 740'ка с DDWRT и да пробвам под линукс да пачна това за TTL - правил съм го преди време за бивши клиенти на Homelan, макар че не съм сигурен дали Blizoo ползват TTL за прецакване на клиентите.

Помагайте, че ми е спешно а искам утре всичко да приключи.

Поздрави

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване